Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 18:24
Ta situace se opakuje stále dokola. Dnes a denně. Vytvoří se program, systém, dle nejlepšího programátorova svědomí, vědomí a dovedností a stejně se tam dostanou. Brouci. Nehmotná stvoření, zahnízděna v systému, která svou diverzantskou činností nahání hrůzu uživatelům a do role deratizérů staví nebohé programátory. Připraví jim tak mnoho bezesných nocí. Ukrojí jim něco z omezeného koláče života.
Mezi takto postižené programátory se řadím i já. A mnohé si ohledně softvérových brouků nedokážu vysvětlit.
Především se vždy při tvorbě každého domu (softvéru) vedle architekta a stavbyvedoucího stavím i do role strážce. Jako architekt dbám na to, aby základy byly robustní, zdi pevné, okna těsná a střecha nepromokavá. Jak stavbyvedoucí dohlížím na kvalitní provedení a jako strážce celou dobu střežím, aby se žádná z obtížných havětí do nového domu nenastěhovala. Vše jde bez problému, dílo je hotové, dům stojí a nikde žádný brouk. Jen co se však dílo předá k užívání, ať už k testerům, či koncovým uživatelům, brouci začnou vystrkovat růžky.
Bíle stěny začínají šednout a omítka opadávat. Dům ztrácí něco ze své stability a já se začínám ptát, tak kde se k sakru ti brouci zase vzali? A kde se stále berou? Jak je možné, že dům nelze na sto procent od té protivné havěti vyčistit a s každým deratizačním zásahem se modifikovaní brouci objeví v jiné části domu? Je možné vytvořit softvér bez brouků?
Tiskni
Sdílej:
Z toho taky plyne, že: Každý program lze zkrátit na jedinou, a to chybnou instrukci.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.