Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 20:44
Nejsou to žádné převratné informace, každý si je může zjistit během relativní chvilky, ale proč by to kdo dělal, že? Tak mně napadlo, že víc lidí na to raději jen koukne, než aby si to počítali sami.
Exchange je třeba na něčem provozovat, takže Windows Server 2012 Standard (někým přezdívaný jako Metro Edition). Jedna krabička s DVD stojí 14 400,-Kč bez DPH a umožňuje běh dvou instancí na dvouskocketovém serveru, což je úplně akorát. Jedna instance je nutná pro doménový řadič (pokud již někdo neprovozuje na něčem jiném) a druhá pro Exchange.
Tato licence je bez CAL. Je třeba tedy dokoupit 100 CAL licencí na server. CAL na server jsou nutné, jelikož se na serveru budou využívat služby windows serveru (Exchange je využívá, jako např. IIS apod.). Kdyby na serveru běžel třeba Oracle a uživatelé by využívali jen Oracle (samozřejmě bez ověřování proti AD apod.), tak nejsou třeba CAL licence (prosím nehádat, máme v minulosti potvrzeno od Daquasu a následně i od MS), jelikož klienti nevyužívají v takovém případě žádnou službu windows serveru.
V běžném případě se kupují USER CAL (licence na uživatele), protože každý by rád přistupoval k poště z PC, ntb, telefonu, tabletu apod., takže jednoznačně per user.
20 x 5Pack USER CAL 3119,- = 62 380,-Kč bez DPH + 14 400,- = 76 780,-Kč bez DPH
Stejně jako v předchozím případě je třeba koupit licenci na sw a k tomu příslušné CAL licence. Exchange 2013 Standard stojí 32 031,-Kč bez DPH (včetně licence na jendoho usera). K tomu je potřeba tedy 99 USER CAL licencí.
Zde se ještě sluší upozornit na to, že licence je per USER, nikoli mailbox. Na takovém serveru pak lze provozovat neomezeně mailboxů, ale může k nim následně přistupovat jen 100 uživatelů (fyzických lidí).
99 * 2091,- = 207 009,-Kč bez DPH + 32 031,- = 239 040,-Kč bez DPH
My např. jedeme HP only prostředí, takže bychom nejspíše šli do něčeho jako toto (s tím, že lze virtualizovat a provozovat na tom i další méně náročné VM).
HP ProLiant DL380p Gen8 (704558-421) - 178 920,-Kč bez DPH
2x Intel® Xeon® E5-2650 v2 (8 core, 2.6 GHz, 20MB, 95W)
2x 750W Platinum Plus hot plug power supply kit Common Slot
32GB (2x16GB) RDIMM
10Gb 533FLR-T FlexFabric Adapter 2 Ports per controller
Smart Array P420i/2GB FBWC
iLO Management Engine, Insight Control (optional)
K tomu samozřejmě nějaké diskové pole. Pro 100 userů bude výhledově potřeba tak 500GB pole na mailboxy + něco na systém (2x40GB), transakční logy (100GB) atd., dále je třeba myslet i na to, co bude za pár měsíců (je možný růst dalších uživatelů na serveru atd.). Exchange 2013 hodně optimalizuje zátěž na diskové pole, ale pořád to nějaká zátěž je. Víc menších disků do RAID10 bude dobrá volba. Lepší tedy koupit 8x300GB SAS 10K, než 4x 900GB SAS 10K
8x 300GB SAS 2,5" 10K (1,2 TB RAID10) - 8x6700 = 53 600,-Kč bez DPH + 178 920,- = 232 520,-Kč bez DPH
S celkovou cenou jsme na 315 820 (licence) + 232 520 (HW) = 548 340,-Kč bez DPH
Samozřejmě, pokud už někdo má ve firmě rozjetou doménu, tak mu stačí koupit jen Windows Server bez CAL licencí, ten připojit do současné domény a tím se pak na něj budou vztahovat současné CAL. Každopádně Exchange + CAL na Exchange je třeba koupit. Dále je třeba počítat s tím, že se jedná o tabulkové ceny, je tedy velmi pravděpodobné, že nějaký větší hráč na trhu dodá licence o něco levněji.
Na serveru by se dalo ušetřit dost, to ano. Tento server je silně předimenzován na Exchange. Né tolik diskové pole, jako CPU výkon. U pole je třeba si uvědomit, že zálohy serveru dost zatěžují. Výkon serveru je záměrně předimenzován, jednak kvůli tomu, že už jsem byl několikrát vytrestán přesnou dimenzací, ale také kvůli tomu, že účka v racku rychle mizí a když je tu virtualizace, je to další možnost nasadit nové služby na současný HW a nekupovat další přesně dimenzovaný server.
Součástí celého řešení není zálohování ani archivační systém na emaily. Na zálohy lze využít integrovaný MS backup, nebo rovnou zálohovat celou VM, ale je třeba mít ještě nějaké místo, kam ty zálohy půjdou.
Tady je krásně vidět, že SW je sakra dražší jak HW. Kdo by nasadil nějaké OSS řešení, tak má dva ještě víc nadupanější servery a může na nich poskytovat mnohem více služeb (nebo třeba cluster / failover, což se standard edicema MS člověk nedá). Tím ale zase nechci říci, že bych si u OSS produktu nekoupil třeba support.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
aptitude install postfix
aptitude install mutt
zimbra
d.
ja len ze zibra vie o kus viac ako cisty postfix a je to vyrazne blizsie k exchangu ako postfix...ale vsak to urcite poznas.
ine kvazi groupware veci si neskusal? nejaky ten openexchange atd..urcite nieco bude
D.
Atom ti jaksi nedokáže syncovat v reálném čase 100 mailboxů, které mají celkem 500GB.Co se kam synchronizuje? Čekal bych něco jako „jé, přišel mail, strčím ho ještě někam jinam“. Takových mailů nebude ani v největší špičce víc než 1 za sekundu (to vychází na 40 mailů na uživatele a hodinu).
Příklad vychází 56 e-mailů na člověka denně a 0,2 e-mailu za sekundu. Takže odhad nebyl mimo.
A ještě jeden zajímavý údaj: při osmihodinové pracovní době to je co 8 minut nový e-mail na člověka. Co proboha zaměstnanci dělají, že odbavují každých 8 minut e-mail? Buďto tam lítá hodně generovaných zpráv, které nikdo nečte, nebo zaměstnáváte chorobné grafomany a čtenáře.
Nojo, zřejmě neznáš reálné nasazení a požadavky, jinak by jsi viděl, že ono to ve finále není plýtvání penězi.
Ne, ve finále je to plývání ještě větší. Měl jsem tu čest sledovat minulý rok nasazování Zimbry (HW + licence + lidský čas) a větší plýtvání zdroji (jak strojovými tak lidskými) jsem ještě neviděl. Strašný moloch. Za tu dobu bych měl desítky funkčních serverů v kombinaci postfix + dovecot na mnohem nížším hw.
hm, jednak kolega nemluvil o Zimbře ale stále o Exchange
Ono je to prašť jako uhoď.
a jednak nějak postrádám vysvětlení, jak se s tím postfix+dovecotem dělají kalendáře a správa prostředků?
S postfix a dovecot nijak. Ony na světě existují i jiné věci než jen postfix a dovecot.
Ale jinak ti možná ušlo, že jsem komentoval pouze část uvedeného komentáře a ke kalendáři apod jsem se komentář nepsal.
no, jak se to vezme - řešení s Exchange aspoň nikdo (mylně) nepovažuje za apriorně dobré, jen protože stojí na té světlé straně Sílyhm, jednak kolega nemluvil o Zimbře ale stále o ExchangeOno je to prašť jako uhoď.
S postfix a dovecot nijak. Ony na světě existují i jiné věci než jen postfix a dovecot.ovšem přidáme-li komponenty, můžeme začít směle pochybovat o tom "mnohem nižším hw"
Ale jinak ti možná ušlo, že jsem komentoval pouze část uvedeného komentáře a ke kalendáři apod jsem se komentář nepsal.to mi ale vůbec nedává smysl ... jednak v tomto směru považuju ten komentář za nedělitelný, ty další služby jsou prostě součástí požadovku, a nelze to srovnávat s řešením, které naplňuje jen nějaký jeho díl a jednak pokud budeme uvažovat jenom tu úsporu dík zálohování, tak označíme-li cenu řešení X, cenu průšvihu bez důkazního materiálu Y, pak kolega nepřímo tvrdí, že Y - X > 0 ("není to plýtvání"), ba dokonce Y >> X ("nevěřil bys, kolik se dá ušetřit") no a ty přijdeš s řešením o ceně Z, kde tvrdíš, že X >> Z ("za tu dobu", "mnohem nižším hw"), což sice může být pravda, ale nijak to nepodporuje tvrzení v úvodu, že "je to plývání ještě větší", neboli X > Y
ovšem přidáme-li komponenty, můžeme začít směle pochybovat o tom "mnohem nižším hw"
Tak co já vím, tak v praxi je to tak, že stačí téměř jakákoliv implementace caldavu. Problém je, že když někdo chce nutně koupit (z různých důvodů) komerční produkt, tak na ten caldav nahází tolik požadavků, aby se koupilo to co chce. Tohle samozřejmně funguje i pro jiné případy, kde bohatě stačí KVM se musí nutně koupit vmware a tak podobně. V praxi se pak používá pouze omezená množina vlastností čemuž vyhovuje kdejaká svobodná implementace. Jistě, když se to udělá záměrně blbě, tak ty hw nároky lezou nahoru. Ale záměrně špatná implementace není předmětem diskuse.
U nás se občas řeší různé průšvihy a dohledávají se emaily třeba 6 let starý jako třeba důkazní materiál. Nevěřil by jsi, kolik peněz se tím dá ušetřit a kolik práce ulehčit.
Toto samozřejmně jde i s dovecotem. Takže (cenu průšvihu bez důkazního materiálu Y) z rovnice vypadne (materiál se najde v obou případech). Zbude jen cena X, která je pro kombinaci postfix+další mnohem nižší, než cena něčeho jako exchange (Z).
Tak co já vím, tak v praxi je to tak, že stačí téměř jakákoliv implementace caldavu.zkus vyjmenovat nějaké použitelné ...
Toto samozřejmně jde i s dovecotem. Takže (cenu průšvihu bez důkazního materiálu Y) z rovnice vypadne (materiál se najde v obou případech). Zbude jen cena X, která je pro kombinaci postfix+další mnohem nižší, než cena něčeho jako exchange (Z).kde jsi vzal rovnici, když se bavíme o nerovnosti? a jak ti může vypadnout (resp. tedy jak můžeš z úvahy vědomě vyhodit) právě to, proti čemu Max porovnává?
zkus vyjmenovat nějaké použitelné ...Používám calendarserver a DaviCAL, ten si nějak nerozuměl s jablečnými klienty.
zkus vyjmenovat nějaké použitelné
Používám OwnCloud. Funguje mi na iPadu, což byl jeden ze základních požadavků, které jsem měl (což se v praxi opět ukázalo, že kdyby tam nefungoval, tak bych se bez toho taky obešel -> reálné nároky jsou nižší než ty předpokládané).
a jak ti může vypadnout (resp. tedy jak můžeš z úvahy vědomě vyhodit) právě to, proti čemu Max porovnává?
Třeba proto, že s Maxovými závěry nesouhlasím?
Používám OwnCloud.asi špatně koukám, ale nevidím, že by uměl sdílené kalendáře a správu prostředků ...
zvláštní, tuto myšlenku, že nesouhlas se závěrem opravňuje srát na logiku, vidím takto explicitně asi poprvé ...a jak ti může vypadnout (resp. tedy jak můžeš z úvahy vědomě vyhodit) právě to, proti čemu Max porovnává?Třeba proto, že s Maxovými závěry nesouhlasím?
budou přistupovat uživatel z mobilůIMAP
a synchronizovat kontakty a kalendářeTo nepůjde samotným postfixem, ale existuje třeba caldavd (blbnul na iPhone) nebo calendarserver (od Applu, takže na iPhone překvapivě funguje dobře
vytvořit dneska novou aplikaci pro Oracle snad už může jenom naprostý blázen :)Tak svět je plný bláznů.
ESORT
a QRESYNC
, ne? :)
To dělá za životní pětiletý cyklus serveru a sw stejnou částku jako mít vlastní server. Navíc bez outsourcingu je rychlejší response time na uživatele ohledně řešení problémů.Takže svůj čas, spotřebu energie,... si do toho taky započítal?
A co nahradit Exchange Icewarpem? (http://www.icewarp.cz/) Nedávno jsem o tom uvažoval a vycházelo to cenově celkem slušně, jediný problém je vlastní tlustý klient místo Outoolku (nebo konektor) ale díky tomu že jen málo lidí opravdu dokáže využít Exchange/Outlook týkalo se to jen cca 30 lidí...
Kdo si tipne správně?Hádal jsem 300k za soft, to jsem moc neprohádal. A souhlas s předřečníky - ten server je na 100 mailboxů neskutečný overkill.
Otestovat pořádně Kerio ConnectBav se. Jenom co si tak vzpomínám, doporučuju podívat se do nastavení na to, jak se má chovat, když dostane chybu 4xx. (A nastavit, aby se nechoval, jako by to byla 5xx.)
Purchase from Vendor or Manufacturer 1. Windows Server Standard Edition (includes 1 CALs) – $969 2. Windows Server Additional CALs – $39 per CAL 3. Exchange Server Standard – $645 4. Exchange Server CAL – $71 per CAL *For a business with 10 employees this will cost $2,714 for licensing. SPLA 1. Windows Server License – $24 2. Exchange Standard SAL – $2.60 *For a business with 10 employees this will cost $50/month
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.