Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 04:04
Tiskni
Sdílej:
Ale i pouhý běžící stroj bez jakékoliv práce žere téměř 180W!
To je opravdu hodně, musíte tam mít něco hrozně nenažraného. Když jsem měřil svůj testovací stroj (X2 4400+ EE, Radeon X300, 250 GB SATA disk), v klidovém stavu bral 80 W a při plné zátěži obou jader 120 W…
Pohotovostní stav:16.8W !!!! Fuj co jsem to zjistil před spaním vytrhávám ze zásuvky.To jsi zjistil brzo...
Predne je zavadejici nazyvat tu situaci standby.Ani ne - když mluvím o spotřebě zdroje, tak mě ACPI stavy nezajímají, zajímá mě stav toho zdroje. A ACPI S5 pro zdroj znamená, že je ve standby. Stejně jako třeba "vypnutá" televize.
Behem soft-off je napajeny mainboard a v zavislosti na jeho konfiguraci mohou byt napajene i periferie na PCI a USB. ... Ja jsem zatim nenameril u zadneho z merenych pocitacu v soft-off rezimu vetsi spotrebu nez cca 4 W.Čím jsi to měřil? Kdysi jsem (asi) na svethardware.cz narazil na test zdrojů a tam ty lepší měly příkon ve standby kolem 20W. Ty horší asi 40W.
Problém je, že na rozdíl od televize má počítač několik různých "standby" stavů, proto je potřeba rozlišit, o který z nich se jedná. Mezi "vypnuto" (klasicky, ne vypínačem na zdroji) a suspend-to-disk rozdíl nebude, ale mezi "vypnuto" a "suspend-to-RAM" už nejspíš ano.
Můj testovací stroj bere ve "vypnuto" něco kolem pěti wattů. Měřeno běžným měřičem (nejspíš stejným, jako je tu na fotce).
To ano, ale jednak se samotný zdroj měří dost problematicky,...Pokud jde o změření příkonu počítače, tak určitě. Pokud jde o změření toho zdroje jako takového (účinnost v závislosti na zatížení apod.), je to přesně naopak. K tomu odběru 5W - záleží na tom, jestli ten měřič je schopen změřit impulzní zátěž spínaného zdroje, jinak platí to, co je psáno výše
Zvlášť když provozní hodnoty (jak okamžitý příkon, tak dlouhodobá spotřeba) odpovídají skutečnosti docela dobře...Pokud jde o měření, tohle nemusí nic znamenat. V podstatě tady oba dva vaříme z vody, protože pokud nejsou k dispozici údaje, jaký typ průběhů ten měřák měří a s jakou přesností, tak nevymyslíme nic kloudného.
Consumer-grade digitalnim wattmetrem. Ukazuje W, A, V, a power factor. Nevim presne, jak funguje a zda je schopen merit spotrebice s nesinusovou charakteristikou odberu proudu. U testu zdroju na svethardware jsem nikde nenasel metodiku mereni spotreby a podle textu to na me pusobilo, ze meri zdanlivy prikon podobne jako joskaa.Ja jsem zatim nenameril u zadneho z merenych pocitacu v soft-off rezimu vetsi spotrebu nez cca 4 W.Čím jsi to měřil? Kdysi jsem (asi) na svethardware.cz narazil na test zdrojů a tam ty lepší měly příkon ve standby kolem 20W. Ty horší asi 40W.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.