Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Ale i pouhý běžící stroj bez jakékoliv práce žere téměř 180W!
To je opravdu hodně, musíte tam mít něco hrozně nenažraného. Když jsem měřil svůj testovací stroj (X2 4400+ EE, Radeon X300, 250 GB SATA disk), v klidovém stavu bral 80 W a při plné zátěži obou jader 120 W…
Pohotovostní stav:16.8W !!!! Fuj co jsem to zjistil před spaním vytrhávám ze zásuvky.To jsi zjistil brzo...
Predne je zavadejici nazyvat tu situaci standby.Ani ne - když mluvím o spotřebě zdroje, tak mě ACPI stavy nezajímají, zajímá mě stav toho zdroje. A ACPI S5 pro zdroj znamená, že je ve standby. Stejně jako třeba "vypnutá" televize.
Behem soft-off je napajeny mainboard a v zavislosti na jeho konfiguraci mohou byt napajene i periferie na PCI a USB. ... Ja jsem zatim nenameril u zadneho z merenych pocitacu v soft-off rezimu vetsi spotrebu nez cca 4 W.Čím jsi to měřil? Kdysi jsem (asi) na svethardware.cz narazil na test zdrojů a tam ty lepší měly příkon ve standby kolem 20W. Ty horší asi 40W.
Problém je, že na rozdíl od televize má počítač několik různých "standby" stavů, proto je potřeba rozlišit, o který z nich se jedná. Mezi "vypnuto" (klasicky, ne vypínačem na zdroji) a suspend-to-disk rozdíl nebude, ale mezi "vypnuto" a "suspend-to-RAM" už nejspíš ano.
Můj testovací stroj bere ve "vypnuto" něco kolem pěti wattů. Měřeno běžným měřičem (nejspíš stejným, jako je tu na fotce).
To ano, ale jednak se samotný zdroj měří dost problematicky,...Pokud jde o změření příkonu počítače, tak určitě. Pokud jde o změření toho zdroje jako takového (účinnost v závislosti na zatížení apod.), je to přesně naopak. K tomu odběru 5W - záleží na tom, jestli ten měřič je schopen změřit impulzní zátěž spínaného zdroje, jinak platí to, co je psáno výše
Zvlášť když provozní hodnoty (jak okamžitý příkon, tak dlouhodobá spotřeba) odpovídají skutečnosti docela dobře...Pokud jde o měření, tohle nemusí nic znamenat. V podstatě tady oba dva vaříme z vody, protože pokud nejsou k dispozici údaje, jaký typ průběhů ten měřák měří a s jakou přesností, tak nevymyslíme nic kloudného.
Consumer-grade digitalnim wattmetrem. Ukazuje W, A, V, a power factor. Nevim presne, jak funguje a zda je schopen merit spotrebice s nesinusovou charakteristikou odberu proudu. U testu zdroju na svethardware jsem nikde nenasel metodiku mereni spotreby a podle textu to na me pusobilo, ze meri zdanlivy prikon podobne jako joskaa.Ja jsem zatim nenameril u zadneho z merenych pocitacu v soft-off rezimu vetsi spotrebu nez cca 4 W.Čím jsi to měřil? Kdysi jsem (asi) na svethardware.cz narazil na test zdrojů a tam ty lepší měly příkon ve standby kolem 20W. Ty horší asi 40W.