Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 18:47
Míváte sny? O kamarádech, drahé polovičce, práci (noční můry), podstatě života? A co takhle sen o nové hračce? On to asi ani nemusí být sen, stačí představa. Jaká je vaše představa o přenosném kapesním počítači?
Nedávno jsem uvažoval o netbooku. Můj Thinkpad R60 je fajn, ale je to prostě 4Kg krám, který nestrčíte do kapsy - myslel jsem si, že s notebookem přijde nějaká ta mobilita, pletl jsem se. Je to jako přenášet bednu stolního počítače. Vážně. Nic nemění na tom, že si jej mohu dát na klín, že jeho tělo je daleko menší, než krabice klasického stolního PC, že se dá přenášet v brašně, ..
Ale váhal jsem - netbook se mi taky nevleze do kapsy, i když je daleko lehčí, docela menší, jeho zápory však převládají - ani psát se na něm pořádně (pohodlně, rychle) nedá. Viděl jsem u jednoho známého netbook s klávesami o velikosti asi 1,5cm x 1,5cm, pěkný to kousek. Bohužel nevím, zda se dá koupit u nás.
To ale nic neměni na faktu, že bych pro něj musel nosit tašku/batůžek/pouzdro zvlášť. Že si jej ztěží mohu vzít do jedné ruky a hrát si s ním "za pochodu".
To bylo ~měsíc zpátky. Předevčírem mi tuhle představu naboural článek o Nokii N900 zde na abclinuxu. Představa kapesního počítače je .. naprosto úžasná, alespoň pro mě. Modelová situace - server nechce nějak bootovat a vhodná sériová konzole není po ruce. Zastrčím bluetooth serial adapter do serveru a za zavřenými dvěřmi té chladící komory vklidu opravuji, na svém kapesním počítači (nebo jej využiji jako "překladovou" vrstvu ethernet/wifi<->bluetooth<->serial). Další modelová situace - kamarád si zakoupil nějaké levné zařízení typu router/modem a nedaří se mu na toto zařízení připojit (a ztratil manuál), jednou možností je prokousávat se jeho těžce graficky ohákovanými windows vista/7 a snažit se zprovoznit wireshark, druhou možností je zapíchnout kabel do microUSB ethernet adaptéru a odposlechnout defaultní IP adresu modemu/routeru na kapesním počítači (třetí možnost je řešit, proč mu nenabootuje kernel backtracku). Způsobů využití je neuvěřitelné množství, od ssh klienta, přes wifi<->ethernet gateway, ..., až po NAS (sdílení externího disku přes (třeba) wifi).
Zmíněné věci občas dělám a nemuset kvůli tomu tahat tu velkou cihlu s nápisem R60 by mi docela ulehčilo život.
Byl jsem ohromen. Zpočátku. Plně přístupný Debian na kapesním počítači! To musím mít!
Po několika dlouhých hodinách hledání na webu (dlouhá odpoledne / dlouhé noci) jsem zjistil, že N900 není prvním takovým zařízením, modely N800 a N810 existovaly už předtím, v podstatě se stejnou filosofií a podobným operačním systémem, jen asi nebyly dodávány až k nám do naší malé republiky. Následovala další spousta zjištění, problém s uzavřenými ovladači na N8xx, konkrétně wifi (odmítl se připojit na cokoli, pokud v dosahu bylo 802.11n AP) a postoj od Nokie - WONTFIX. S Freemantle (Maemo 5) se to mělo výrazně zlepšit, zlepšilo. Většina ovladačů je otevřených, ale i tak je to "jen" většina. Navíc otevřenost není všechno, otevřený, prasácky napsaný driver se do vanilla kernelu nedostane (stejně tak jej asi nikdo nebude chtít vyvíjet) a Nokii to možná tak vyhovuje - software zastará a nemožnost nahrát novější kernel si vynutí koupi nového kousku hardware.
Tím narážím na to, co mi na N900 nejvíce vadí - závislost na konkrétním výrobci. Nemám na mysli eye-candy aplikace, psal jsem, že chci počítač, ne smartphone. Mám na mysli hlavně drivery, boot ROM a jiné, nízkoúrovňové části. Když už směřujeme k hardwaru, alespoň jednu pozitivní věc - možnost vyměnit klávesnici / baterii na N900 by snad neměl být problém.
Jelikož tento zápisek má pojednávat spíše o představě, rád bych popsal hardwarové vybavení mého "vysněného" kapesního počítače, tedy spíše jej porovnal s vybavením N900 (a jemu podobných).
Jednodušše:
A teď už k vybavení N900, iPhone, všemožných (An)Droidů, ...
Zkrátka procesní jednotka. O N900 jsem v tomto ohledu našel nejvíce na wikipedii:
The OMAP 3430 is constituted of three microprocessors; the Cortex A8 running at 600 MHz used to run the OS and applications, the PowerVR SGX 530 GPU made by Imagination Technologies which supports OpenGL ES 2.0 and is capable of up to 14 MPolys/s and a TMS320C64x, the digital signal processors, running at 430 MHz used to run the image processing (camera), audio processing (telephony) and data transmission. The TMS320 C64x main purpose is to offload the Cortex A8 from having to process audio and video signal.
Osobně 3D grafiku a modelování na takovém přístroji neocením, v mé představě pro ni není místo, ale někdo to třeba využije. Místo pro zlepšení je však u normálního CPU. Chápu, že "smartphony" se spokojí se 400/600MHz procesorem, ale pokud bych podobné zařízení měl používat jako kapesní počítač, pak je ~1GHz dnes už solidní minimum. Nevím, jak těžké / nákladné je vyrobit 1GHz ARM procesor, zda by to nějak fatálně ovlivnilo výdrž baterie a/nebo zahřívání, ale žijeme v době, kde například šifrování je potřeba, od GPG, přes OpenVPN, až po SSL. Slabější procesory s tím mohou mít celkem slušný problém.
Druhý z mých (asi ne moc realistických) "požadavků" na takové zařízení je hodně RAM. Opět 1GB je minimum, žádných 256MB. Důvodem je jednodušše efektivita. Velká kopa operací se dá dělat s RAM, u zařízení s flash-based kartou je hodně RAM obzvláště důležité. Takové zařízení by nemuselo vlastně zapisovat na kartu vůbec, jen při vypnutí (manuálním / automatickém - vybitá baterie). Mám na myslí využití RAM hlavně jako ramdisk - chci přenést 300 malých fotek ze svého PC, cestou autobusem je promazat, roztřídit a v cíli prostě zkopírovat na disk. Normálně by to byla celkem pěkná zátěž na eMMC paměť, ale pokud si tato data nechám jen v RAM, není zde problém.
Co víc - tento ramdisk může být řešen na úrovni firmwaru, takže když dostanu kernel panic, o data nepřijdu, to samé může platit o restartech OS. V případě docházející baterie by stačila vyhrazená oblast na eMMC, do které by se obsah ramdisku transparentně syncnul a další zápisy by šly rovnou do této oblasti. Při nabití baterie nad (dejme tomu) 3% by se obsah zase transparentně přenesl na ramdisk. Na druhou stranu - tohle firmwarové řešení má taky své mouchy, klidně bych to nechal na OS .
V některých recenzích jsem viděl u N900 "1GB RAM", předpokládám, že je to 256+swap.
Smartphony mají ve zvyku nabízet microSD slot. Fajn. Nenapadá mě nic moc lepšího, tato varianta sedí. Kolikrát vídávám "max. 16GB přes microSD" -- doufám, že tato limitace je čistě orientační (tedy ovlivněna tím, co je dostupné na trhu), že až se objeví 32GB microSD karty, bude potřeba nanejvýš software/kernel update, bez nutnosti HW úprav.
Nad tím jsem přemýšlel taky nějakou dobu, ale v konečném důsledku bych asi vlastnost "telefonu" u takového zařízení nevyužil. S naprostou většinou známých komunikuji přes ICQ protokol, Jabber a hlavně email. Pokud potřebuji zprovoznit hlasovou konferenci, Skype pomůže (hmm, ARM?), případně jiné VOIP prográmky. Nejsem manager, můj mobil leží věčně doma, emaily čtu, když mám čas a připojení k netu. Pro někoho to může být kritické, ale já raději dám přednost dvěma odděleným zařízením - mobilní telefon mi vydrží týden bez nabití, kapesní počítač sotva den.
Je mi celkem jedno, zda "capacitive" nebo "resistive" displej, první má výhodu v daleko větší odolnosti (což je pro mě významné plus), druhý je zase asi o něco přesnější a pohodlnější. Skutečně nevím, nechal bych se překvapit .
Co se týče klávesnice - raději softwarovou. Dodnes si myslím, že se nikdo dopodrobna nezabýval problémem softwarové klávesnice. Všude vám prostě předhodí kompletní layout a vy si na ni ťukejte stylusem nebo nechte software opravovat překlepy. Přitom - potřebujeme nutně vidět na celý text / okno, když něco píšeme? Potřebujeme mít vždy všechny znaky na klávesnici?
Moje základní myšlenka byla uživatelsky upravitelná softwarová klávesnice - první část třeba klasická QWERTY, po stisknutí šipky na pravém kraji displeje by se přepnula na numerickou, zpět na QWERTY by se uživatel dostal klepnutím na šipku na druhém konci obrazovky. Tenhle nápad lze rozšířit až do klávesnic kompletně skládaných uživateli, včetně kláves se speciálními funkcemi. Na psaní emailu potřebuji A-Z + české znaky + numerickou klávesnici, na terminál se zase víc hodí speciální znaky (místo ěščřžýáíé), "funkční" klávesy, ...
Pak mě napadlo - potřebuje uživatel skutečně vidět na celou aplikaci? Proč nemaximalizovat klávesnici naležato, s malým řádkem pro rychlou kontrolu psaného textu? Vypínání/přepínání klávesnic by se dalo dělat mnoha způsoby, jedna z elegantních cest je používat multifunkční dotykové zóny mimo displej, jak to myslím dělá Palm Pre.
Nepotřeba hardwarové klávesnice by také docela výrazně snížila počet otvorů, kudy se dá zařízení vevnitř zašpinit.
Universal Serial Bus. Důležité je tam to Universal. Zařízení s jedním microUSB otvorem je značně ... omezené. To i notebooky mají 3-4 USB porty. Proč nemít dva? Nebo tři? Pokud je nějaká technická souvislost mezi nabíjením přes USB a "host" módem, pak jeden USB vývod nalevo ve slave módu (nabíjení, boot, low level přístup ke kartě) a jeden nebo dva napravo s OTG. Chápu, že malý počet microUSB zde zastupuje bluetooth/wifi, ale .. jedno USB je fakt pěkně málo. Představa, kdy jedním USB počítač nabíjím a druhým jsem zároveň připojen na ethernet adaptér, by prostě měla být zrealizovatelná. Minimálně. Nabíjení přes "klasický" (nevím, jak se jmenuje) koneček z adaptéru by taky nebylo na škodu, ale pořád je to jeden konektor navíc a chybí mu funkcionalita nabíjení z jiného (již běžícího) PC, tedy pokud jsem pochopil podstatu nabíjení přes USB.
Ve stručnosti - pokud by tam nebyla funkcionalita telefonu, není potřeba ani vestavěný reproduktor / mikrofon. Opět by se tím počet děr v zařízení drasticky snížil, o místu uvnitř nemluvě. Chápu, že by asi bylo fajn na cestách pouštět hudbu všem okolo, na druhou stranu - od toho máme jack/bluetooth reprobedničky. Ohledně jacku - čistě z technického hlediska by se dal použít čtyřkontaktový "slot" + softwarové ovládání (driver). Pak by snad bylo možné připojit jak normální stereo sluchátka, tak headset (sluchátko+mikrofon), případně video výstup - neřeší to N900 stejným způsobem?
There is a 3.5mm four-contact TRRS connector which simultaneously provides stereo audio output and either microphone input or video output.
Přičemž by asi bylo možné připojit bluetooth / microUSB headset.
Wifi - Atheros, tady není co řešit. Ideálně i s podporou 5GHz (kolikrát jediný způsob, jak bezdrátově spojit zařízení ve velkých městech), ale nezlobil bych se ani za 2.4GHz-only řešení.
Bluetooth je u podobného zařízení víceméně nutnost, takže tam taky není co řešit, irda je fajn, ale - jak už někdo předemnou poznamenal - je to jako modem v noteboocích, tedy (absolutně) zbytečná věc.
Nejsem multimedialista, takže to neocením. Jen to (opět) zbytečně zabírá místo a otevírá další zranitelná místa zařízení. Například to plastové posunovátko u N900 je sice pěkné, ale jakou bude mít praktickou výdrž? Taky pěkně vybočuje z hladké zadní stěny, včetně toho stojánku.
Jelikož to má být počítač, neměl by být problém řešit podobné choutky přes microUSB / bluetooth. Nebo přes pořádný fotoaparát. Vím, "momentkový" foťák se hodí, ale pokud by měl vadit odolnosti zařízení, pak ho tam nechci. O přední kameře na videohovory nemluvě.
Světýlko jako baterka je taky fajn, stejně tak si mohu svítit bílým displejem, takže opět tak trochu zbytečnost.
.. je pěkná sranda. V praxi nás GPS v autě dovedla na nejrůznější místa, až jsme ji přestali používat. Na určení své vlastní polohy - pěkné, ale není lepší vyznat se v mapě? Kdybych nosil GPS pořád u sebe, přišel bych o spoustu legrací v životě .. takže - klidně, ale vůbec by mi tato funkcionalita nechyběla. Taková moje analogie ke kompas/mapa:GPS je slackware:ubuntu
Na druhou stranu, někteří GPS využijí (práce, záliby) daleko více, jejich představy o přenosných počítačích nemohu soudit.
FM vysílač/přijímač, infraport na ovládání televize, 3D akcelerometr, snímač vzdálenost, snímač světelnosti ..., to jsou všechno věcičky, se kterými si člověk bude první týden/měsíc hrát, ale pak zjistí, že je prostě nevyužije. Maximálně ten akcelerometr (pokud je to i "polohoměr", z wikipedie to moc jasné není) na skutečně užitečné věci (vypnutí displeje / podržení hovoru / suspend to ram / pauznutí filmu po překlopení dolů, ...), zbytek je tak na frajeření
Při tom všem, co jsem napsal nahoře, by jedinými hardwarovými slabinami přístroje měly být microUSB konektory a jack - obojí jde ale "profouknout", případně vyčistit relativně snadno (za předpokladu, že je otvor izolován od vnitřního přístroje). Zamykací posuvník raději ne, to se dá řešit na úrovni softwaru. Tlačítka na ovládání hlasitosti by měla být hodně dobře izolována (spolu s "power button") nebo jinak zajištěna. Nejde mi o vodotěsnost, ale o tzv. "bordelotěsnost" , tedy nošení zařízení v obalu "typu kapsa".
Stylus je fajn, ale ne v těle zařízení, jako součást pouzdra je ideální. Taky bych měl zmínit stavový indikátor v podobě diody - super, ten se dá využít (za předpokladu, že je programovatelný)!
Otvor na poutko - stojí to za zmínku? Hodí se třeba jako jednoduchá ochrana proti krádeži na veřejných místech
Asi jsem zapomněl na více věci, ale to je docela jedno. Zkrátka - čím méně vestavěných blbostiček, tím lépe. Má to být počítač, ne multimediální all-in-one centrum. Přídavné schopnosti řešit pomocí externích "modulů", připojitelných přes bluetooth nebo microUSB - větší klávesnice, případně i myš/trackball, repro systémy, disky, dokonce většina projektorů už umí projekci přes wifi, jen software může být problém. To má jednu zásadní výhodu - samotný počítač vydrží dlouho (někde nahoře jsem uvedl "odolnost"), pokud si poškrábete USB kameru, můžete si koupit novou, pokud si nadrobíte do bluetooth klávesnice, není problém ji vyčistit / pořídit si novou. Připadne mi to lepší, než kupovat celý přístroj nový.
Odhaduji, že to s nimi bude podobné, jako s N900, tedy "otevřenost" taková marketingová. Navíc jsem četl, že se bez speciálních úprav userspace ani nespustí, úvahy o tom, zda je to ještě linux, ..., nevím, nemohu posoudit, za komentáře budu vděčný.
Pánové (a dámy), já se vám musím omluvit. Když za mnou kamarád přišel s iPhonem z první vlny, trochu jsem se o dosud nevídané zařízení zajímal, ale tak nějak mě to nenadchlo. Stejně tak jsem dalece přehlížel přednášky na téma OpenMoko Freerunner, články o Maemo, ... (stejně tak přehlížím recenze Ubuntu).
O tom, co vlastně Freerunner je, jsem se dozvěděl až z jedné bugzilly, kde se diskutovalo o N900 jako o možném nástupci. Pak jsem si našel screenshoty, videa, recenze a ... shell skripty . Klobouk dolů. Tohle zařízení je zatraceně pěkný kousek hardwaru, za nejdůležitější považuji drivery ve vanille, tedy možnost updatovat kernel minimálně po dobu několika dalších let (vydrží hardware?).
Pokud bych teď nutně "mobilní počítač" potřeboval, asi jdu do Freerunneru, N900 je pořád hodně "closed", hádám, že drivery bude Nokia dodávat ještě tak 2 roky, pak to pohřbí. Do vanilly se asi stejně většina z nich nedostane a že by to někdo udržoval oproti neuvěřitelné spoustě změn v každé další verzi jádra, tomu nevěřím. Boot na N900 je taky zásadním oříškem, nokia se nechce vzdát NOLO.
Úplným závěrem bych snad jen dodal, že Freerunner je krásný svou filosofií, ale pořád mi spíš připomíná telefon, než kapesní počítač. Zkusím tedy počkat, trh s mobilními zařízeními typu N900 teprve startuje, pravděpodobně pohřbí netbooky.
Uvidíme, co na nás vybafne v dalších pár letech.
Tiskni
Sdílej:
S tím u atherosu není problém - madwifi-ng i novější mac80211 ovladače zvládají obojí (rfmon+injection). Dokonce i wifi karta v N900 (wl1251 driver) jede na mac80211, takže teoreticky by měla zvládat také obojí.
No svobodná/nesvobodná - o N8xx se toho taky hodně namluvilo, nakonec se (podle mého rozsáhlého hledání na webu posledních několik dní i nocí) ukázalo, že Nokia až tak vztřícná v těchto věcech není. Uzavření NOLO bych pro tuto chvíli chápal jako "vynucení Maemo" na N900, kdyby umožnili snadný boot třeba Androidu, nahrávali by tím konkurenci - což je mimochodem docela reálná představa, aplikací pro N900 zatím moc není. Třeba otevřou i bootloader, až získají s Maemo místo na trhu.
I kdyby se uvolnil bootloader (např. v další N verzi - N920? N950?), pořád je zde ten problém, kdy drivery nejsou ve vanille (nebo v nějakém dlouho-udržovaném patchsetu), maximálně tak základní OMAP podpora, UBIFS a pár dalších drobností.
O Freerunneru jsem si toho taky hodně našel, trávil nad tím dlouhé hodiny, snažil jsem se také najít nějaké plány ohledně budoucnosti FR. Nakonec mi to - při procházení stránek, které jsem prohlížel na začátku - došlo. Jak jsem ostatně psal na posledním řádku v zápisku - tenhle trh teprve roste, bude zajímavé sledovat, s čím kdo přijde po N900, možná skutečně upustí od používání NAND paměti přímo a místo HDD tam prostě použijí microSD karty + caching v RAM (čímž by efektivně udělali zařízení "unbrickable" i bez záchranné NOR paměti).
Kdybych byl pořádný elektrotechnik, tak FR asi plně docením, bohužel nejsem, tak mám těžká dilemata.
odolnost - ideálně s ocelovými částmi v konstrukci, jako iPhone...se zapuštěnym displejem
Neunikla, dokonce tam mám svoji "značku" taky.
Ohledně www, FTP - dovedu si představit, přes inetd mohlo "běžet" dokonce několik služeb najednou!
.. obávám se, že to jen tak neprojde, i kdyby ano, na dnešním trhu vyhrávají tzv. "masové šunty", o zařízení, které nám při běhu vypadne z kapsy a které bude bez problému fungovat dál, se nám už (zřejmě) může jen zdát.
Před asi dvěma lety se mi do ruky (a vlastnictví) dostal postarší notebook, myslím, že to byl COMPAQ někdy z roku 1993-1994. Úctyhodných 16MB RAM spustilo (za neustálého swapování) i windows 95. Jen občas vypadávala obrazovka - pomohlo počítač pustit z ~1 metru na tvrdou podlahu a vše fungovalo dál
V současné době tady mám po ruce nějaký Dell, na tom už obstojně jedou i win98. Nutno podotknout, že současný kernel s fluxboxem neobstál. Tedy spíše linuxová verze Firefoxu (i přes rozšířených 256MB RAM).
Dodnes si myslím, že se nikdo dopodrobna nezabýval problémem softwarové klávesnice.
Někdo ten nápad s více layouty softwarové klávesnice dostal (očividně) taky
Napadá mě jedině jedna analogie
Se samotnou podstatou GPS problém není, ten jsem postřehl jen s navigačními systémy.
Jak jsem psal vlastním HP 720 v dnešní době baterie má výdrž cca 7hod. jakmile budu mít čas budu uvažovat o výměně baterek za jinou kapacitu.Celkem bez problémová výměna cca do 700,- Kč. Ale i tak je to stále těžká historie a nostalgie.
Osobně bych asi šel do nějakého modelu s klávesnicí TouchbookCena se zdá být celkem zajímavá ... sice to nemá tuším GSM modul, ale i tak se to celkem začíná podobat tomu co bych chtěl já.
sice to nemá tuším GSM modul, ale i tak se to celkem začíná podobat tomu co bych chtěl já.Ale zase to má uvnitř spoustu volného místa a USB, takže se dá kdyžtak něco přidat
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.