Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
člověk, který mi to prodával mi fakturu nedal. Stejně jako obvykle fakturu nedostaneš při nákupu na inzerát.Pak se ale těžko můžeš domáhat záruky.
Výměna klávesnice, nebo model s anglickou nemá smysl, protože se nezmění rozložené, které je softwarově mapované na jednotlivé klávesyVzhledem k tomu, že je to více méně normální linuxový systém, tak by nemělo být těžké si vytvořit vlastní rozložení, které bude mít šipky i české znaky.
Věci jako clo a DPH jsem popsal výše. Pokud zadáš adresu v USA, dopstaneš se s taxama na $628.47
tzn 630 + 50 poštovné = 680
+ 20% DPH = 716
* 17,3 = cca 12 400Kč konečná cena
Takže dá se to, ale polovina to není.
FM přijímač tam je, jen je třeba zvlášť nainstalovat aplikacizdravim, tedy z pohledu rozhlasovych poplatku , pokud to koupite na firmu, musite platit poplatek kazdy mesic, skoda.
Nekdo zjisti vase klientske cislo (pokud mate RB, jinde je to asi podobne), vezme vam mobil a pokud na uctu neco mate, tak uz mit nebudete...Zjistí identifikační číslo klienta, heslo do internetového bankovnictví a ještě mi ukradne telefon? Docela šťastlivec.
Já bych tomu dal čas - jsou to SW problémy, je jich víc a myslím, že to nokia bude řešit přes updaty, včetně podpory MMS (alespoň). Však uvidíme
Super!
Takže už jen čekám, až se objeví zařízení podobné tomuto, ideálně s možností SW klávesnice (menší šance zašpinění a u SSH stačí kolikrát při psaní 1 řádek), výrobcem dodané opensource aplikace a drivery (nebo alespoň closed-source, ale funkční mimo předinstalovaný firmware) a s možností nahrát si tam - třeba Slackware (non-x86 architektura není problém) - s (pokud možno) maximální funkcionalitou (funkční Xka, wifi, ACPI, ...).
Patche kernelu nejsou problém, stejně tak ostatní desktopově-nestandardní věci, které bych si tam musel "ohákovat". Rád bych tam používal věci jako openvpn, ssh klient, mutt, irssi a jiné běžné aplikace .
Věci jako infraport (nebo modem), kamera, foťák, ..., takové eye-candy kdyby tam ideálně nebyly, ale tak jeden nemůže chtít všechno.
Netbook nechci, to už mohu s sebou tahat svůj TP R60 (i na netbook je potřeba brašna nebo batoh, tedy pokud někdo nemá kalhoty jako krteček), ideálně něco, co se dá strčit do kapsy.
A pokud mě něco skutečně nebere, tak je to nějaký Maemo framework, Android a jim podobné produkty. Takže bych rád, aby moje Cčkové programy fungovaly i bez těchto věcí.
Já vím, chci moc, co?
Taky jsem nějakou hodinku hledal a vypadá to, že je to asi to nejlepší, co je k sehnání. Tzv. "umpc" mají sice daleko vyšší parametry, ale taky místo 16K stojí kolem 25K korun (navíc věřím, že těch 16 půjde ještě dosti dolů). Takový "umpc" je těžko k vidění s ARM (samé Intel Atomy) a výdrž je okolo 3-4 hodin (do této kategorie vlastně spadají i Eeečka, pokud se nepletu).
Původně jsem se domníval, že tam nepůjde spustit nic, co není vytvořeno za pomoci Maemo frameworku (něco jak MPI pro cluster), ale vypadá to, že se to týká jen grafických udělátek - tudíž apache, samba a podobné věci by tam měly fungovat. Podle některých recenzí to dokonce vypadá na čistý Debian s kernelem a pár balíky od Nokie. Možná si jej tam dokonce nechám, raději si stavím back-end, než se piplám s front-endem.
Další věci, které jsem řešil - jak na to napíchnout RJ-45? Podle googlu existuje řada miniUSB ethernet adaptérů pro situace, kdy bych to opravdu potřeboval (absence notebooku / vývod kabelu ve špatně dostupném místě -- tcpdump). Snad se něco bude prodávat i u nás a snad to bude mít podporu v Linuxu. S tím souvisí ten USB "problém", který se tady nahoře diskutoval - pokud je skutečně natvrdo ve slave módu, realizace takového adaptéru asi nebude snadná. Snad v příští N-verzi.
... kde už by mimochodem mohl být OLED displej, N900 má (pokud se nepletu) ještě klasický LCD s panelovým (ne OLED - jak údajně uvažuje Apple) podsvícením. Životnost už je dostatečná (2007, bez kovové fólie), v prodeji jsou, jen asi v jiné cenové kategorii.
Pak tu jsou věci, které prostě musíme masově prodávaným výrobkům odpustit - jako dvě kamery, stereo reproduktory, ..., když se nad tím tak zamyslím, tak je to celkem pěkná "skoro-james-bond" hračka - ovládání mnoha typů domácí elektroniky pomocí infrared, natáčení/focení, packet sniffing, GPS, FM vysílač, měřič vzdálenosti, ...
Co bych uvítal v dalším článku je především podrobný popis hardware, použitých ovladačů (hlavně wifi chipset - půjde na tom alespoň rfmon?), budu se těšit.
No ač je tam asi debian-based distro, nabootovat něco jiného (nebo například zálohovat) bude problém. Z mého googlení vyplývá, že se buď nikdo nepokusil přepsat defaultní bootloader (a používá initramfs nebo /sbin/preinit háčky) nebo to prostě nejde. No budu doufat, že se časem objeví na netu více informací o interním fungování této hračky
Tak jsem našel zajímavou stránku o closed aplikacích pro Maemo. Bohužel, použitý Nolo bootloader moc velkými možnostmi konfigurace neoplývá. Nevím, co si o tom mám myslet, snad asi jen to, že Nokia si očividně snaží udržet své "ovečky" na uzdě - dovolí jim modifikovat jen samotný operační systém (-> modularita, popularita). Ti ostatní holt mají prozatím smůlu. Ani boot z CDromky přes USB (jako Eee) to neumí. Prdlajs spravedlnost.
Díky, stejně to ještě dobré 3 měsíce neseženu
HTC ví, jak na to A zdá se, že reálné zařízení už bude na trhu velmi brzo.
Tiskni
Sdílej: