Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
člověk, který mi to prodával mi fakturu nedal. Stejně jako obvykle fakturu nedostaneš při nákupu na inzerát.Pak se ale těžko můžeš domáhat záruky.
Výměna klávesnice, nebo model s anglickou nemá smysl, protože se nezmění rozložené, které je softwarově mapované na jednotlivé klávesyVzhledem k tomu, že je to více méně normální linuxový systém, tak by nemělo být těžké si vytvořit vlastní rozložení, které bude mít šipky i české znaky.
Věci jako clo a DPH jsem popsal výše. Pokud zadáš adresu v USA, dopstaneš se s taxama na $628.47
tzn 630 + 50 poštovné = 680
+ 20% DPH = 716
* 17,3 = cca 12 400Kč konečná cena
Takže dá se to, ale polovina to není.
FM přijímač tam je, jen je třeba zvlášť nainstalovat aplikacizdravim, tedy z pohledu rozhlasovych poplatku , pokud to koupite na firmu, musite platit poplatek kazdy mesic, skoda.
Nekdo zjisti vase klientske cislo (pokud mate RB, jinde je to asi podobne), vezme vam mobil a pokud na uctu neco mate, tak uz mit nebudete...Zjistí identifikační číslo klienta, heslo do internetového bankovnictví a ještě mi ukradne telefon? Docela šťastlivec.
Já bych tomu dal čas - jsou to SW problémy, je jich víc a myslím, že to nokia bude řešit přes updaty, včetně podpory MMS (alespoň). Však uvidíme
Super!
Takže už jen čekám, až se objeví zařízení podobné tomuto, ideálně s možností SW klávesnice (menší šance zašpinění a u SSH stačí kolikrát při psaní 1 řádek), výrobcem dodané opensource aplikace a drivery (nebo alespoň closed-source, ale funkční mimo předinstalovaný firmware) a s možností nahrát si tam - třeba Slackware (non-x86 architektura není problém) - s (pokud možno) maximální funkcionalitou (funkční Xka, wifi, ACPI, ...).
Patche kernelu nejsou problém, stejně tak ostatní desktopově-nestandardní věci, které bych si tam musel "ohákovat". Rád bych tam používal věci jako openvpn, ssh klient, mutt, irssi a jiné běžné aplikace .
Věci jako infraport (nebo modem), kamera, foťák, ..., takové eye-candy kdyby tam ideálně nebyly, ale tak jeden nemůže chtít všechno.
Netbook nechci, to už mohu s sebou tahat svůj TP R60 (i na netbook je potřeba brašna nebo batoh, tedy pokud někdo nemá kalhoty jako krteček), ideálně něco, co se dá strčit do kapsy.
A pokud mě něco skutečně nebere, tak je to nějaký Maemo framework, Android a jim podobné produkty. Takže bych rád, aby moje Cčkové programy fungovaly i bez těchto věcí.
Já vím, chci moc, co?
Taky jsem nějakou hodinku hledal a vypadá to, že je to asi to nejlepší, co je k sehnání. Tzv. "umpc" mají sice daleko vyšší parametry, ale taky místo 16K stojí kolem 25K korun (navíc věřím, že těch 16 půjde ještě dosti dolů). Takový "umpc" je těžko k vidění s ARM (samé Intel Atomy) a výdrž je okolo 3-4 hodin (do této kategorie vlastně spadají i Eeečka, pokud se nepletu).
Původně jsem se domníval, že tam nepůjde spustit nic, co není vytvořeno za pomoci Maemo frameworku (něco jak MPI pro cluster), ale vypadá to, že se to týká jen grafických udělátek - tudíž apache, samba a podobné věci by tam měly fungovat. Podle některých recenzí to dokonce vypadá na čistý Debian s kernelem a pár balíky od Nokie. Možná si jej tam dokonce nechám, raději si stavím back-end, než se piplám s front-endem.
Další věci, které jsem řešil - jak na to napíchnout RJ-45? Podle googlu existuje řada miniUSB ethernet adaptérů pro situace, kdy bych to opravdu potřeboval (absence notebooku / vývod kabelu ve špatně dostupném místě -- tcpdump). Snad se něco bude prodávat i u nás a snad to bude mít podporu v Linuxu. S tím souvisí ten USB "problém", který se tady nahoře diskutoval - pokud je skutečně natvrdo ve slave módu, realizace takového adaptéru asi nebude snadná. Snad v příští N-verzi.
... kde už by mimochodem mohl být OLED displej, N900 má (pokud se nepletu) ještě klasický LCD s panelovým (ne OLED - jak údajně uvažuje Apple) podsvícením. Životnost už je dostatečná (2007, bez kovové fólie), v prodeji jsou, jen asi v jiné cenové kategorii.
Pak tu jsou věci, které prostě musíme masově prodávaným výrobkům odpustit - jako dvě kamery, stereo reproduktory, ..., když se nad tím tak zamyslím, tak je to celkem pěkná "skoro-james-bond" hračka - ovládání mnoha typů domácí elektroniky pomocí infrared, natáčení/focení, packet sniffing, GPS, FM vysílač, měřič vzdálenosti, ...
Co bych uvítal v dalším článku je především podrobný popis hardware, použitých ovladačů (hlavně wifi chipset - půjde na tom alespoň rfmon?), budu se těšit.
No ač je tam asi debian-based distro, nabootovat něco jiného (nebo například zálohovat) bude problém. Z mého googlení vyplývá, že se buď nikdo nepokusil přepsat defaultní bootloader (a používá initramfs nebo /sbin/preinit háčky) nebo to prostě nejde. No budu doufat, že se časem objeví na netu více informací o interním fungování této hračky
Tak jsem našel zajímavou stránku o closed aplikacích pro Maemo. Bohužel, použitý Nolo bootloader moc velkými možnostmi konfigurace neoplývá. Nevím, co si o tom mám myslet, snad asi jen to, že Nokia si očividně snaží udržet své "ovečky" na uzdě - dovolí jim modifikovat jen samotný operační systém (-> modularita, popularita). Ti ostatní holt mají prozatím smůlu. Ani boot z CDromky přes USB (jako Eee) to neumí. Prdlajs spravedlnost.
Díky, stejně to ještě dobré 3 měsíce neseženu
HTC ví, jak na to A zdá se, že reálné zařízení už bude na trhu velmi brzo.
Tiskni
Sdílej: