Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 10:09
Vcera jse tady horoval pro Linux a FreeBSD. Samozrejme jsem projevil nadseni, ktere me neopustilo za ty tri roky kdy se pro mne Linux stal zdrojem zabavy a pouceni. Ale chci rici, co jeste jineho pro mne tento fenomen znamena
Cele hnuti kolem open source ma z meho hlediska nekolik zajimavych rysu. Tyto rysy jsou umocneny i tim, ze se zivim jako psychoterapeut a to predevsim terapii zavislosti. Da se rici, ze jsem stoupenec metody, ktera nuti jedince starat se o sve zalezitosti a byt si za ne odpovedny.
Zpusob me terapie je po ty leta, kdy ji provozuji zameren na presvedceni, ze vetsina mych klientu vi co potrebuje a je schopna si sve potreby obstarat. Navic se ukazuje, ze i tak specializovana zalezitost jako je IT a zaroven terapie zavislosti ma podobny aspekt. Clovek nemusi byt odbornik aby si presto mohl opatrit a vyuzit informnace, ktere potrebuje. Je to otazka motivace a usili o poznani.
Dale mi linuxova komunita ukazala jedem zajimavy aspekt. Velka vetsina mych humanitne zalozenych znamych ma za to ze IT jako takove, jedince odlidstuje a izoluje. Ukazuje se mi, ze je to omyl. Prave existence celosvetove linuxove komunity je dukazem opaku. Tato celosvetova komunita vede jedince, podle meho nazoru k nekolika vecem
Jedna z nich je, ze pokud se staram o sve vzdelavani, stavam se mene zavisly na druhych. Me vzdelavani je mou osobni zalezitosti. Lec a to je nutne zduraznit, vzdelavani vede mimo jine k poznani, ze nikdo neni schopen byt vlastnikem vsech informaci a spoluprace z druhymi lidmi je vyhodna a vede ke zlepseni zivota i programu. Tim vede k odstraneni chyb jak v programech, tak i v osobnim zivote. Viz skupinova terapie. Ta je zalozena na setkani lidi, kteri v urcitem case a za urcitych podminek pomahaji mimo jine druhym nalezt jejich slepa mista.
V linuxove komunite dochazi k necemu podobnemu. Jedni se uci od druhych. Ne vzdy je to uceni prijemne a ne vzdy bezbolestne. Ale efektivni. Jak v IT tak v psychoterapii.
Dale jsem presvedcen o tom, ze nejvyhodnejsi zpusob existence cloveka je spoluprace z druhymi lidmi. A plati to i tehdy kdy si uspokojuje sve zajmy. Erich Raymond napsal: " Kazdy programator resi predevsim sve potreby a problemy". Musim rici, ze jsem velmi pozorne cetl jeho eseje i eseje druhych.
Vzdy jsem byl prekvapen jak komunita zdanlive pouze zamerena na technicke problemy velmi vystizne a strucne dokazala zformulovat pravidla efektivni lidske spoluprace. Linux, FreeBSD a dalsi jsou toho dukazem. Psychologove a filozofove se maji co ucit.
Tim ze vetsina ucastniku trva na tom, "Kazdy at se zkusi postarat sam a teprve potom zada pomoc". Tak kazdemu prispivaji k jeho zvyseni vlastni efektivity i kvality zivota. A prospivaji jedinci v tom ze se citi mnohem schopnejsi sam pred sebou a ve vlastnich ocich. Coz z hlediska terapie neni vubec malo a z hlediska odborneho rustu take ne. Navic dokaze podporit a ocenit jedince, kteri pro druhe udelaji neco navic. Ukazuje se ze pravidlo , ktere rika: "Kdyz ucis druhe, ucis predevsim sebe" funguje.
Samozrejmne nejsem naiva, ktery se domniva ze vsichni jsou nezistni a vsichni se chteji ucit, ale tlak, ktery je vytvaren zrovna tak jako ve skupinove terapii vede ke spolupraci, a vetsinou i k poznani, ze spoluprace se vyplaci. V konecnem dusledku linuxova komunita tak v psychoterapie vede jedince ke svobode a odpovednosti za sebe. A spolehani predevsim na sebe. I kdyz u linuxove komunity toto nebylo cilem. To vse vede k vetsi sebeduvere a sebevedomi. Protoze jsem-li si SEBE VEDOM, jsem si vedom svych limitu, ale take i svych moznosti.
Tiskni
Sdílej:
Pěkné, lahodně znějící.
Ano, velice zajímavý blogpost. Jen je škoda, že autor nepoužil více odstavců. Čtení jinak zajímavého textu se stává malým utrpením. Nic ve zlém...
No ak tam je gpr_... namiesto grp_..., tak to naozaj fungovať nebude. Veľa zdaru pri spojazdňovaní...
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard1" Driver "kbd" Option "XkbLayout" "cz,us" Option "AutoRepeat" "500 30" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbOptions" "grp:win_switch,grp:ctrl_shift_toggle,grp_led:caps" EndSection-pricemz pro cestinu jsou dulezite polozky XkbOptions a XkbLayout
Koneckonců, i pro takového by to fungovalo. Od závislosti se dá utéct k jiné závislosti -- méně destruktivní. Závislost na IT je méně zhoubná, nežli na heroinu, tak co.
Pro někoho to může být sekta, což neznamená, že pro druhého je to sekta také. Sekta (opravdová) by to byla, kdyby měl přísná pravidla a vyvíjela tlak na členy. Někdo může jednu věc vnímat jako poslání s velkým P a jiný jako koníčka, další jako sektářskou věc a jiný jako otravný zaměstnání. Asi to tak i bude i tady, neb je to tak u všech čiností, kterým se lidé věnují. :)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.