Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 00:22
Zrušil jsem wokna a už všude mám jen opensource. Wokna jsem zrušil z toho důvodu, že jsem zrušil účet u ČSOB a tím pádem jsem přestal používat čtečku, jež fungovala pouze na IE. Wokna jsem neukradl, neboť jsem je koupil s notebookem. XP tam byly nainstalovaný. Ale protože jsem se naučil rozdělit partišnu mohl jsem si dát i na notebook Linux, FreeBSD a další systémy.
Osobně nemám nic proti firmě strejdy Billa a osobně nemám nic proti politice jeho firmy. Dělají co umějí. Starají se o to aby dominovali, vydělávali ovládali trh. přijde mi to zcela legitimní.Wokna si můžu a nemusím koupit. Takže si je nekupuji. V podstatě pro mne neexistují. Notebook s vlastním připojením si nosím sebou, na nikoho nejsem odkázaný, pouze na svoji dovednost a schopnost zda svedu všechny ty BSD a Linuxy připojit k 02 připojení a to je tak asi všechno.
Nebudu se zabývat ideologií jestli a zda je to pravicové, levicové chování, Nevím. Ale vím jedno, je to chování, které mi umožňuje být relativně nezávislý. Na komkoliv. Prostě se nemusím starat o politiku firmy, Zda a jak zdraží systém a další potřebné utility. Nezajímám se o to co říká Steve Balmer, protože je mi to jedno. Vím totiž, že vždy se najde skupina lidí, která půjde mimo hlavní proud, protože jim to poskytuje právě ten pocit nezávislosti a svobody.
Bude mi padesát šest let a proto se nedivím, když mě o třicet let mladší člověk řekne, že odnesl do opravny pc, co je v záruce a nefunguje mu. Ptám se ho, co tomu bylo? Odpověď zní něco v softwaru. Nijak už to nekomentuji, jen si říkám „Další oběť vlastní lenosti.” Jeho lenost jej stojí peníze, které velmi často z dost velkou námahou vydělal. Má pocit, že učit se něco znamená ztrátu času. Ani to už nekomentuji.
Byly doby kdy jsem sem hodně přispíval a dost diskutoval. Bylo to v čase, kdy jsem měl pocit, že je to pro mne výhodné. Postupem času jsem tento pocit ztratil a přispívám sem jen když mám nějak potřebu se vyjádřit k některým věcem. Vlastně reaguji na diskusi kolem blogu Zdenka Burdy. Reaguji na to co je pravicové a levicové chování. Jestli si někdo pořídí operační systém, který je funkční a laciný, pak se nejedná ani o pravicové chování, ale o rozumné chování. Chování, které mi umožňuje být nezávislý. Jedině na co jsem odkázaný, tak na svou ochotu se naučit jeho používání.
Jestliže protizákonně používám systém,co jsem nezaplatil, který si jinak musím koupit, nejedná se o levicové chování, ale pouze o protizákonné chování. Všechny řeči o tom zda je nebo není zákon morální jsou jednoduše liché. Dokud zákon platí o důvodech a morálce není řeč. Jen o dodržování zákona. Možná je to špatný zákon, ale jak vědí právníci i špatný Zákon platí. Z hlediska chování se mi nejeví rozumné čelit možnosti trestního stíhání jen proto že si něco myslím o morálním právu. Mohu se pokusit v demokracii obvyklou cestou jíž je vyjednávání něco změnit. Jinak to že něco ukradnu nebo neukradnu nemá s politikou co dělat. Pouze s kriminálem.
Samosebou jsou zlodějští politici, ale zlodějna není oficiální produkt jejich politického programu. Pouze vedlejší důsledek nedostatečné kontroly. Zrovna tak jsou politické režimy jejíchž základní politikou sice není oficiálně okrást a podmanit ožebračením o vše co největší množství lidí. Viz severní Korea, Kuba ale o těch dnes nemluvím. To jsou extrémní případy a mohou mít nějaký čas vliv, ale postupem času stejně se kyvadlo vychýlí na opačnou stranu. Někdy vlastně osciluje kolem středu. V mírném rozsahu. Zlodějna, podvod nejsou politickým programem jednotlivých stran a hnutí, případně cílem ale pouze produktem lidí, kteří v politice fungují. Nechovají se jako levicoví či pravicoví politici, ale pouze jen jako zloději, lháři a podvodníci.
Co vlastně ještě chci říci. Jsem rád, že stále existují lidé, kteří pochopili, že žít slušně, používat neukradený software neznamená ani politické přesvědčení ani projev hlouposti, ale pouze právě slušnost a schopnost použít ten selský rozum, kterým někdy někteří tak rádi pohrdají, ale on je vymaní z toho kolotoče podrazů, křivd a nekonečných racionalizací, které mají dotvrdit IQ dotyčného, co tyhle moudra produkuje. V konečném důsledku je to jen velmi smutný pohled na onoho dotyčného, který si plete chování s idejemi.
Tiskni
Sdílej:
taky pomalu prechazim na opensource, ale wokna porad zustavaji. aspon uz sem ale dal pryc office.
Nejdřív: i Listerovi jednou Rimmer chyběl , takže rád Vás tu vidím.
K té slušnosti, ideálům a tak. Čas ukáže, co je lepší, zda slušnost či něco jiného. Prý i teorie her zvýhodňuje solidní chování.
Jednou mi někdo napsal, že idealistů (optimistů?) jsou plné hřbitovy. Stejně doufám
Pokud to autorovi nebude vadit, maličko bych rozvedl přirovnání s autoservisem.
Ono nejde ani tolik o ztrátu času, ale někteří lidé na to za prvé "nemají buňky" ale taky se jakéhokoli hrabání v počítači bojí. Mají vůči němu určitý respekt, jelikož ví, že kdyby v něm začli hrabat, tak se něco pravděpodobně zkazí a případná oprava problému bude pravděpodobně nejenom delší, ale taky dražší. Stejně jako mají (většinou, jsou samozřejmě drzé výjimky) určitý respekt vůči lidem kteří ví, jak tu chybu opravit. Ovšem takových je relativně málo.
Pak mějme skupinku lidí, kteří si ale neřeknou, že je to ztráta času a začnou se v problému vrtat bez jakýchkoliv znalostí. Z těch polovina odpadne už při hledání problému a zbytek skončí s polo-/ne-funkčním sytémem a občas ještě naštvou nejakého experta, kterému akorát přidělali práci. Tihle už se do toho obvykle příště nedají a přesunou se do první skupiny. A nakonec zbyde několik neodraditelných a neůnavných jedinců, kterým se podaří problém vyřešit (i když třeba s pomocí) a chytne je to natolik, že se o počítače začnou zajímat hlouběji a postupem času se mohou dostat do třetí skupiny - počítačových guru, ten zbytek zůstane někde na půli cesty.
A teď autoservis:
"Uživatelé" by se opět dali rozdělit stejně, akorát že s jiným rozložením sil.
První skupina, která dá radši auto do servisu - je to naprostá většina, s výjimkou mechaniků a kutilů. Zde vidíme nepoměr, zatímco lidí, kteří se snaží řešit počítačové problémy vlastnoručně je poměrně hodně, těch kteří si začnou opravovat motor už je málo. Druhá skupina je v případě poruchy auta málo rozšířená, jelikož platit o nekolik desítek tisíc víc za opravu "opraveného" auta se nikomu nechce. Třetí skupinu netřeba komentovat.
Jestliže protizákonně používám systém,co jsem nezaplatil, který si jinak musím koupit, nejedná se o levicové chování, ale pouze o protizákonné chování.Pravdivé, nicméně vytržené ze sociokulturního rámce. Chybí zde: 1. Povážení pohledu běžného Čecha na softwarové pirátství. Kdo nezná žádného člověka, který alespoň jednou kopíroval hudbu na kazetách, CD nebo filmy na DVD, ať hodí kamenem. Jejich argumenty dokáže naprosto odmítnout snad jen ten, kdo nikdy neměl ani trochu hluboko do kapsy. 2. Oprávněné starosti běžného uživatele, jestli nějaká distribuce GNU/Linuxu dokáže plně nahradit Windows (OpenOffice je slabým místem), jestli se Vaše děti ve škole náhodou nenaučily pracovat jen s Windows/Microsoft Office, jestli v (jeho netechnické) práci můžete používat OS podle vašeho výběru nebo máte jen Windows, atd atd. 3. Důležitý faktor absence kontroly softwarového pirátství v běžných domácnostech (pokud vím, příjdou jenom na udání). Pokud všechny tyto časté názory a skutečnosti označíme jako liché, pak si prostě jen zakrýváme oči a uši. Vnímat zákony (a jevy obecně) bez vztahu ke společnosti a jejím názorům vede jen k nepřesným modelům a chybným důsledkům.
3. Důležitý faktor absence kontroly softwarového pirátství v běžných domácnostech (pokud vím, příjdou jenom na udání).Nedokážu si představit, že by tomu v normálním (nepolicejním) státě bylo jinak. Představa, že policie chodí jen tak namátkově po bytech a tam se hrabe v počítačích, mi nahání hrůzu. Stejně tak by mohli "jen tak pro jistotu" kontrolovat, jestli někdo nemá doma v šuplíku pár jointů. Brrr...
Jak popisuje Luk před Vámi, softwarové pirátství není rovno běžné krádeži.Nic takového jsem samozřejmě nenapsal. A i když se pirátství opravdu nerovná krádeži, nijak ho to nezlehčuje ani neospravedlňuje. Co jsem chtěl říct, že jednoduše není možné, aby policie prohledávala cizí počítače jen tak, bez nějakého důvodného podezření - podobně jako to není možné třeba ohledně držení drog (nebo i běžných krádeží). Pro ospravedlnění podobné kontroly musí být předem nějaký důkaz, přinejmenším důvěryhodné svědectví (anonymní udání rozhodně nestačí).
Nic takového jsem samozřejmě nenapsal. A i když se pirátství opravdu nerovná krádeži, nijak ho to nezlehčuje ani neospravedlňuje.A já jsem nenapsal, že jste to napsal, nýbrž že jste to popisoval. Pokud se Vás to nějak dotklo, tak se omlouvám, pochopil jsem to nejspíše v jiném významu, než s jakým jste to napsal. Já to taky nechci zlehčovat, nicméně "obyčejná zlodějna" to podle mne není. Pro ospravedlnění podobné kontroly musí být předem nějaký důkaz, přinejmenším důvěryhodné svědectví (anonymní udání rozhodně nestačí). Pokud si dobře pamatuji, kauza popisující přesný opak těchto praktik (kontrola na základě vymyšleného udání nespokojeného zákazníka) proběhla před nějakou tou dobou Internetem.
Pokud si dobře pamatuji, kauza popisující přesný opak těchto praktik (kontrola na základě vymyšleného udání nespokojeného zákazníka) proběhla před nějakou tou dobou Internetem.Takto se to ale dělat nemá. Jako nejsou v pořádku odposlechy "jen tak", tak není v pořádku ani toto. Ovšem v praxi je to samozřejmě jiné, odposlouchává se běžně i při velice chabém podezření (souhlas soudu je věc ryze formální) a stejně tak se občas dělají i přepadovky v bytech nebo firmách. Je to dobrý způsob jak se pomstít otravnému sousedovi nebo jak poškodit konkurenta.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.