Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 00:35
Linux mám pro zábavu. To je první a asi nejzákladnější rozdíl od skoro všech účastníku tohoto fóra. Umím si ledacos nastavit, něco občas opíši, něco vystuduji v manuálu. Přiznám se že nejvíc mě baví instalovat a konfigurovat distra. Učím se chaoticky, namátkově. Kdybych si měl ručně nastavit síť byl by to pro mne problém, leč věřím, že bych to nějak splácal. Ale je to pro mne stále jen zábava.
Pravděpodobně se tím nebudu živit a pokud někdy Linux zanevřu, je docela možné, že pro svojí pracovní potřebu budu klidně používat několik let staré distro, u něhož mi bude stačit, že mohu psát a dívat se na televizi případně poslouchat muziku. Osobně dnes většinu aplikací nepotřebuji a mám je vlastně jen pro potěchu. Největším zdrojem zábavy mimo instalací jsou pro mne textové editory a potom trochu se hrabat v tom jak to funguje.
Když jsem z Linuxem začínal koupil jsem si nějaké knihy, které jsem trochu využil a k některým se teprve znova vrátil a jsou pro mne zdrojem informací. Informací,které momentálně na nic nepotřebuji. Naučil jsem se psát trochu v emacsu, trochu ve VIM, zkusil jsem Quantu na psaní stránek HTML, trochu kaskády, něco málo v TeXu. V mém okolí to nikoho nezajímá, nikdo to na mě nechce a nikdo to neobdivuje. Spíš jsem za blázna, co ztrácí čas věcmi co jsou k ničemu.
Myslím si že zatím velmi dlouho dobu Linux zůstane na okraji uživatelského zájmu. Unixové firmy se nechaly převálcovat v devadesátých letech Microsoftem a free software open source to prostě zřejmě nezachrání. I přesto že se snaží a bezesporu vytvářejí kvalitní aplikace pro Linux i BSD.
Pro mne to skutečně neznamená žádnou pohromu. Dokud budou k mání distra typu Slackware, ArchLinuxu, Debiana a dalších a bude mě to bavit, budu si žít v tom malém omezeném Linuxovém světě. Budu zkoušet různé věci a zřejmě mě bude trápit jestli umím přeložit jádro nebo ne, jestli připojím ručně síťovku. Ale trápit málo. Neživí mě to. Zanevřu-li na Linux jako na zábavu tak na skutečnou na práci potřebuji, pokud budu psát úřadům, OpenOffice, browser, na kterém si budu na netu vyhledávat informace a komunikovat ze světem. Možná že Gimp, Vim a asi trochu nebo vůbec TeX, případně další textový editor emacs. Nejsem programátor, nepotřebuji umět spoustu kouzel z Vim nebo s emacsem.
Taková je realita. Plešinger má pravdu. Linux není středem vesmíru. Ale nemá pravdu v tom, že je to bublina. Není, je to obrovská možnost pro mladé lidi aby se naučili dělat samostatně a bez tlaku na výkon. A přitom měli pocit , že to má smysl. Mít něco smysl je důležitá věc. Tedy aspoň pro mně. Co bude s Linuxem mi starosti nedělá. Skutečně mi dělají větší starost komunisti a muslimové. Vím proč a nebudu vám to cpát. Zažil jsem jako skoro osmnáctiletý kluk příjezd ruských tanků. Viděl jsem brečet starý chlapy, kteří je před dvaceti lety na konci války vítali jako osvoboditele a po dvaceti letech vojáci v těch samých uniformách na ně mířili samopaly jako okupanti. A zabíjeli. Byli jsme bezbranný a prodaný. Dvakrát během třiceti let. Nikomu to nenutím, ale já jsem cizí vojáky do téhle země viděl přicházet a po víc než dvaceti letech odcházet. Ten odchod jsem si užil. Těch dvacet let nebyla vůbec hezká doba. A to jsem byl mladý.
A zrovna teď, když se to trochu zlepšilo, nějací idioti ve jménu „Boha vše-slitovného” zabíjejí civilisty a řvou Alláh je veliký, že celý svět ovládne Islám. Tak to mě radostí nenaplňuje. A jsou někteří u nás další idioti, co mě vyzývají abych je chápal. A protože si některý ty kurvy prodejný pamatuji a znám, tak jejich výzvám nemám žádnou potřebu důvěřovat.Ale uznávám, že tohle vás nemusí zajímat.
Vrátím se k Linuxu. Linux má budoucnost. Bud se chytne, a bude alternativou víc než důstojnou a nebo bude prostředkem pro studium a výuku. Ani jedno si myslím není špatné. Bude sdružovat lidi a bude asi pořád o mladých lidech. Jedni budou odcházet do komerce protože budete muset živit rodiny ale přijdou další. Unix je tu skoro čtyřicet let. Linux patnáct. Nebo kolik? A nevypadá, že mu dochází dech.
Vždycky se najde v každé lidské komunitě někdo kdo provokuje, opakuje stejné věci, poukazuje na chyby, je protivný a není oblíbený. Ale je potřebný. Zapadá do komplementarity. Bez něj by to nebylo celý. Vždycky bude mít trochu pravdu. a tím vám bude pít krev. Těžce. Můžete ho použít jako prostředek k destrukci, nebo katarzi. Je to na vás. A uvidíte, že tací lidé jsou skutečně důležití.
Zažil jsem s vámi tady dva takové flejmíčky. Nic zvláštního pro mne. Po letech práce v režimové komunitní terapie zaměřené na závislé jako terapeut je to legrace. Procházka růžovým sadem. Některé jsem zklamal. Což přežiji to. Oni také. A naučí se odstupu. A možná až si přečtou svoje komentáře znovu, něco je napadne.
Tiskni
Sdílej:
Jediné, co si myslím, že Linuxu neprospívá je jeho neustálé lhaní začátečníkům a lidem, kteří to chtějí zkusit. Samé Linux je nejlepší, skvělý, jednoduchý, lepší než Windows. Většina začátečníků zkusí Linux, aby poté zklamána se vrátila k Windowsům a rozšiřovala nenávist k Linuxu u aktivnějších jedinců.Ja sice nevidim "neustale" lhani zacatecnikum, naopak osobne se snazim lidem, kterym instaluju linux, spise rict o vsech moznych problemech, aby mi to pak nehodili na hlavu... takze to s tim neustalym lhanim bych rozhodne negeneralizoval. Nicmene si taky myslim, ze je to problem. Linux je minoritnim systemem, a proto pritahuje nejen techniky, kteri ocenuji technicke kvality linuxu, ale take lidi, kteri chteji byt v opozici, chteji se vymezit proti vetsinovemu "stadu", chteji alternativu. To jsou velmi casto dospivajici lide nejruznejsiho veku, kteri Linux nepouzivaji jako ciste technicky nastroj, ale je to pro ne neco, s cim se identifikuji, na cem zakladaji svoji identitu. Takze kritiku linuxu berou osobne, a vzhledem k tomu, ze tyto osobnosti (nemluvim o uzivatelich linuxu obecne, jen o tech rekneme "wannabees") byvaji casto vnitrne nejiste, reakce na kritiku a jejich zpusob "propagace" linuxu byvaji casto agresivni, nekriticky obdivne se sklonem k cernobilemu mysleni. Protoze tato skupina je casto nejvice videt, byva pri pohledu "zvenci" zobecnovana na komunitu linuxu jako celek. Proto si myslim, ze by v komunite mela existovat snaha reflektovat tyto skutecnosti a vyvijet nejen software jako takovy, ale i mechanismy, jak kompenzovat negativni image linuxu produkovanou temito "wannabees". Kdyz chce nekdo se svym produktem uspet u verejnosti, nestaci kvalitni produkt, musi byt i dobre PR. Linuxova komunita to musi brat v uvahu, protoze imo chce s Linuxem uspet - tim samozrejme nemyslim ovladnuti trhu a zniceni MS-Windows, ale dosahnuti situace vyhodne pro dalsi uzivatele linuxu - prisun investic, vyvojaru, testeru, otevrene formaty, vyhodnejsi situace ohledne patentu atp... Jak generovat "linuxovy marketing" je slozita otazka - rozhodne by se imo nemelo jit cestou "lakovani na ruzovo" (kterou imo predstavuje i proc.linux.cz). Ovsem jakou cestou jit... dumam nad tim od doby, co se me kdysi na to Goldenfish zeptal, a porad nemam odpoved. Ale je to tema, ktere me zajima, a pokud jsou dalsi zajemci, zkusim neco napsat a hodit "do placu".
Skutečně mi dělají větší starost komunisti a muslimové. Vím proč a nebudu vám to cpát. Zažil jsem jako skoro osmnáctiletý kluk příjezd ruských tanků. Viděl jsem brečet starý chlapy, kteří je před dvaceti lety na konci války vítali jako osvoboditele a po dvaceti letech vojáci v těch samých uniformách na ně mířili samopaly jako okupanti.
A zrovna teď, když se to trochu zlepšilo, nějací idioti ve jménu „Boha vše-slitovného” zabíjejí civilisty a řvou Alláh je veliký, že celý svět ovládne Islám. Tak to mě radostí nenaplňuje.Já vím, že emoce z osobních zážitků jsou nejsilnější. Také to, že umírají nevinní civilisté (na obou "stranách") je neodpustitelné a neobhajitelné. Když pominu vaše neopodstatněné paušalizování všech muslimů, zkusil jste někdy pátrat, proč tak jednají ? Nebo se domníváte, že to náboženství z nich dělá krvežíznivá monstra, která mají jediný cíl - ubližovat naší "vyspělejší" civilizaci ? Nebo se tak dokonce rodí ? Jsou to vůbec lidé ? Jaký měla sociální dopad nejrůznější embarga vyspělých mocností ? Proč i tyto mocnosti financují a cvičí teroristy v "nepohodlných" státech a intervenují pro svržení tamějších vlád ? Kdo komu zabral území, kvůli kterému se neustále bojuje a padlo při tom obrožské množství nevinných lidí ? Jaký podíl na státních rozpočtech mají výdaje na zbrojení a jak významnou měrou se na straně příjmů podílí zdanění zbrojařských společností ?
V žádném případě nechci nikoho obhajovat, ale násilí má tendenci eskalovat a situaci tak zhoršovat. Pokud se nepodaří alespoň parciálně odstraňovat příčiny, nikdy to neskončí. Jsem ale skeptický k tomu, že by měl kdokoliv ze zúčastněných takový zájem věci řešit. Zakořeněná a pěstovaná nenávist a touha po pomstě a výrazné provázání ekonomik států s neustálými konflikty se jen tak rozplést nedají.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.