Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 14:35
Jedovatá slina na iTunes Store (editováno)
4.3.2012 21:11
| Přečteno: 2136×
| Různé
| poslední úprava: 7.3.2012 10:02
O Apple a jejich politice uzavřeného systému se léta vedou vášnivé diskuse. V tomto zápisku napíšu něco nepěkného o jejich iTunes Store, čili o místě, kde se dají kupovat aplikace.
Stal jsem se vlastníkem jednoho iPhonu přesně o Vánocích, sám bych si ho asi nekoupil, spíš kvůli vysoké ceně, než kvůli kategorickému odmítání politiky Applu. Zhruba pod dvou měsících (3 týdny bylo zařízení v reklamaci, ke konci té doby už mi operátorka raději přeochotně dala přímý telefon na konkrétního technika a ten mi nakonec sám volal, když už byl telefon připravený) používání můžu tedy popsat mé dojmy ze slavného iTunes Store, dále jen IS.
Nejdřív trocha historie, celý odstavec můžete přeskočit. Původně se v IS dala kupovat jenom hudba. Otevřen byl podle wikipedie 28. dubna 2003. Později přibyly audio knihy a dokonce videa (to když Pod dostal pořádný display). To není nic podivuhodného, audio knihy jsou také jen zvukové soubory a videa jsou vylepšeným následníkem prostých audio souborů. Zajímavé věci se začaly dít až s příchodem iPhone 3G, kdy Apple umožnil vývojářům, při splnění určitých podmínek, psát vlastní aplikace pro iZařízení a prodávat je skrze IS. Dnes má tedy IS několik oddělení, mimo jiné hudba, videa, aplikace a eknihy (pak jsou tam ještě podcasts a iTunes U, o kterých nic nevím). V oddělení aplikace (App Store) je už přes půl milionu aplikací, k čemuž se vrátím později. Ke všem oddělením je (byl) přístup přes aplikaci iTunes, která je k dispozici pro Mac a Windows (tedy je multiplatformní, kde multi = 2)
Nekonzistence iTunes
Má první výtka k App Store je ta, že je do aplikace iTunes divně přilepený. Z aplikace iTunes, můžete koupit aplikaci do iZařízení, nahrát ji do něj, synchronizovat další věci (kromě hudby a videa taky adresář, fotky, poznámky a poštu) a dokonce i nahrát nový firmware. To jsou věci, který bych nečekal od aplikace stvořené pro přehrávání hudby, například všechny stažené aplikace se schovávají někam do adresáře Music, což mi nepřijde jako správně pojmenované místo.
I samotnému Aplu to přijde divné a tak aspoň na samotných iZařízeních už jsou zvlášť aplikace na přehrávání hudby, nákup hudby a nákup aplikací. Stejně tak aplikace do Mac OS X se už kupují ve vlastní aplikaci.
Zmatečná organizace iTunes Store
Nejdříve je třeba říct, že IS není jeden, ale je jich víc, každý stát má svůj vlastní (pokud ho tedy vůbec má). To je pochopitelné, uvážíme-li problémy s patenty. Kdo četl životopis Steva Jobse, ví, jaké úsilí vyžadovalo spuštění IS s hudbou, a tak je pochopitelné, že Apple v tomto jde vydavatelstvím na ruku. Apple je jenom distribuční kanál, a když vydavatelství neuvolní hudbu pro celý svět, je to chyba vydavatelství, ne Applu.
Problém tohoto rozdělení vidím jinde. V obchodě se dají hodnotit aplikace a dokonce psát i recenze. Pokud jsem z ČR, vidím jenom hodnocení z českého App Store, což nemusí být výhodné: 1) v americkém App Store bude recenzí víc 2) u některých věcí je lepší vidět hodnocení jiných národů, např. průvodce po Madridu ohodnotí víc Španělů, než Čechů. Přepínat mezi jednotlivými odnožemi IS jde v rámci aplikace iTunes docela blbě a jsou z toho jenom problémy. Řekl bych, že toho mají plné kecky i vývojáři, protože celé prostředí IS není lokalizované a je anglicky (možná naštěstí), kdežto celá aplikace iTunes už je v češtině.
Vyhledávání
Tady se budu víc zabývat App Store, čili aplikacemi, i když některé věci platí pro celý IS.
IS je přístupný přes webové rozhraní, které je jenom tak do počtu, snad se k němu ani nedá proklikat. Jeho adresa je http://itunes.apple.com/genre/, kde už si doklikáte, jestli chcete hudbu, nebo aplikace. Aplikace jsou rozděleny do asi 20 kategorií a dá se v nich vyhledávat leda podle abecedy a popularity.
Preferovaný přístup je přes aplikaci iTunes, která není tak propracovaná jako standardní browser, takže na vymoženosti jako záložky, historie, taby apod. můžete zapomenout. Navíc, když otevřete stránku nějaké aplikace v browseru Safari, snaží se otevřít se v iTunes.
Vyhledávání v IS je v iTunes stejné jako ve zbytku aplikace, čili něco napíšete do vyhledávacího okénka a ono to něco najde, na nějaké rozšířené vyhledávání zapomeňte. Tento přístup je dobrý tak pro hledání ve vlastní sbírce, kdy zhruba víte, co tam máte, ale absolutně nedostačující pro hledání aplikací. V základním rozhraní nabízí Apple seřazení podle názvu, počtu stažení (bestsellers) a data přidání (What's hot) a to buď všechny aplikace nebo podle kategorií. Pokud hledáte něco specifického, zapíšete něco do vyhledávání a ono to něco najde. Přitom se nedá hledat podle parametrů, které uživatele zajímají, jako např. podporovaná verze OS, podporovaná zařízení, velikost aplikace (proč by jednoduchá aplikace měla mít 8MB, když se to dá zvládnout s pár kB?, např. tady vs tady), cena (pokud možno zadarmo), jazyk aplikace (lokalizace), klíčová slova z popisu atd. Nakonec člověk zjistí, že App Store sice obsahuje stovky tisíc aplikací, ale nemůže najít tu, kterou potřebuje/chce.
Kvalita aplikací
Aplikace mají velmi rozdílnou úroveň. Jak po stránce obsahové, tak po stránce implementační.
Většinou jsou aplikace jednoduché, takže se moc chyb nasekat nedá, ale i tak tam jsou.
K častým neduhům patří spoléhání se na připojení k internetu. Některé aplikace se v offline módu začnou motat v nekonečné smyčce (např. pořád vyhazují hlášku, že se nelze připojit), některé se ani pořádně neotevřou a spadnou (obzvláště to zamrzí u aplikace, která primárně internet nepotřebuje, ale obsahuje reklamy - iAds).
Často se stává, že autor neotestuje aplikaci na všech zařízeních, o kterých tvrdí, že tam fungují. Napíše třeba, že je potřeba aspoň iOS 4.*, ale na iPhone 3G aplikace nefunguje, i když má správný firmware.
Dalším neduhem je nedostatek dokumentace. Popis aplikace v IS obsahuje marketingové kecy, to je normální, ale ani na odkazované domovské stránce nenajdu nic víc, často i míň. Někdy ani nenajdu pořádnou domovskou stránku, jenom něco na Facebooku. Většinou tam je hromada smajlíků a diskuse o ničem, potom zápisky na Twitteru, kde se dozvíte, kdy vyšla poslední verze, ale o vlastní aplikaci tam není nic.
Potom je plno aplikací, které jsou jenom rozhraním pro webovou aplikaci (např. mapy od Seznam.cz). Většinou je v popisu uvedeno, že aplikace vyžaduje internet, takže mi to přijde v pořádku. Ale ve spojení s debilním vyhledáváním se dost těžko hledají například offline mapy.
Závěr
Politika Applu, kdy uzavírá zařízení jak to jen jde, není to jediné, co mě štve. Jejich iTunes Store postrádá funkcionalitu, kterou bych ocenil nejen já, ale i mnoho dalších uživatelů (soudě podle internetových diskusí a množství otázek: "Jak hledat v IS?"). V diskusi se můžete vyřádit. A sorry za překlepy, je to moc dlouhé.
Edit 7.3:
DRM
A ještě jsem zapomněl na jednu věc, Apple na všechny aplikace dává DRM, i na ty zdarma (kde to ještě chápu, cena se může kdykoliv změnit) a dokonce i na aplikace pod licencí GPL. Moc jsem to nestudoval, ale právě DRM je důvod, proč v App Store není přehrávač VLC. Krátce tam byl, ale pak se právnici usnesli, že je to v rozporu s GPL a aplikace byla stažena. Podrobnosti jsem opravdu nezkoumal, raději si to někde najděte. Uzavřenost systému tu neřeším (např. nedá se nainstalovat aplikace odjinud), na to jsou jiní, aktivnější psavci.
A jak si tak pročítám diskuse, tak Apple už ztratil pověst zlého kapitalisty, který za přemrštěný peníz prodává šmejdovské výrobky, které stejně okopíroval odjinud; naopak i mezi ryze místními čtenáři jsou takoví, kteří by si něco od Apple koupili, protože se jim prostě líbí. Praví zatvrzelí geekové, kteří mají počítač jen tak rozložený po stole a radují se z toho, že vymáčknou z jádra o 0,5% lepší výkon, už tu asi nejsou.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
4.3.2012 21:43
Jirka
Re: Jedovatá slina na iTunes Store
5.3.2012 07:36
Max | skóre: 72
| blog:
Max_Devaine
Re: Jedovatá slina na iTunes Store
5.3.2012 14:36
RapMan | skóre: 14
| blog:
RapMan
Re: Jedovatá slina na iTunes Store
5.3.2012 18:04
depka | skóre: 20
| blog:
eterity
Re: Jedovatá slina na iTunes Store
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.