Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 08:38
Neznám pozadí problému (o jakých penězích se to vlastně mluví), ale už z toho, co jste napsal, je evidentní, že to neřekl ministr.
Osobně Ratha moc rád jako člověka nemám, ale jako ministr zdravotnictví má podle mne dvě zásadní přednosti. Za prvé se nemusí bát, že když bude chtít se zdravotnictvím něco udělat, lobby neschopných a všeho schopných ho připraví o křeslo (jako ty z jeho předchůdců, kteří to nevydrželi a o něco se pokusili) - jednoduše proto, že moc dobře ví, že za půl roku skončí tak jako tak. Za druhé se nemusí bát o svou popularitu, protože už stejně žádnou nemá, takže si může nanejvýš polepšit. Takže je šance, že máme konečně ministra zdravotnictví, který něco změní. Jestli to bude k lepšímu, to je jiná otázka, ale pokračování patnáct let trvajícího nicnedělání a přihlížení samoděržaví VZP by bylo samo o sobě možné hodnotit jako katastrofický scénář.
Takže je šance, že máme konečně ministra zdravotnictví, který něco změní. Jestli to bude k lepšímu, to je jiná otázkaTo moc jako výhru neberu. Srovnám-li 15 špatných let s vehementními změnami k něčemu ještě výrazně horšímu (o čemž mě svými činy od nástupu do funkce neustále přesvědčuje), tak je volba sice neradostná, ale zato jasná.
Ok. Stahuji dvě mp3jky z ČRo - na téma Nucená správa nad VZP a Hostem David Rath. Snad tam to inkriminované prořeknutí najdu - i když to je z jiného data.
Na ČRo jsou z Radiofóra mp3jky jen od 14.10.2002. V pořadu "Hostem David Rath" jsem nic k uvedenému nenašel (ale poslouchám to jako křoví).
Odpověď od pana Straky: "zdravím, zdroj jsou média, ale mám přístup k přepisům vysílání, tak by to šlo ověřit. akorát mám teď frmol -ios"
Teď poslouchám pana Medka na téma "Šlo by to bez korupce?" (Myslíte si, že by to u nás bez korupce nešlo? 16.09.2005 18:20) a je to dost dobré.
Já mam ponětí, že se jedná o lobbování pro "své" výrobky, čili pro svůj větší obrat, možnost nechat je předepisovat prostřednictvím pojišťoven a mít tak větší zisk? O tom že je celé to dění.
Ono je to v principu to samé, zvůle představitele systému proti okolí.
Tobě je hej, co? U vás v Reichu taky dlouho sociální stát nevydrží bez reforem a ty budou bolet.
No, takový přístup - dát déle zde žijícím volební právo - pokud by byl solidně upevněn v zákoně, by mohl být přínosný. Ale zavání to řešením práv menšin (do těch momentálně nevidím, akorát jsem slyšel, že když se jim zde narodí dítě, že má automaticky české občanství - nebo když aspoň ona je Češka?).
Jo, je pěkné nechat je (ty "náplavy") řídit vlastní život, ale je třeba je motivovat, ať jsou bez odstředivých tendencí.
Pokud jde o komunální volby, tak u nás na západě slýchám, kdo co proved a taky jsem býval na rozpacích "koho". Teď v Praze mám volbu trochu jednodušší, když toho tolik zatím o "drápkách" nevím.
Na sw novinách nebo kde? Mně se ty postřehy líbí a přijdou zajímavé - a teď tam přispívají i další fajn lidi (=se stejně skeptickým pohledem na svět).
Získal jsem od pana Straky přepis rozhovoru - udělejte si obraz sami.
Kateřina HROCHOVÁ, moderátorka
--------------------
Já bych, pane doktore Rathe, vy se hlásíte, ale já bych vám rovnou položila otázku, protože ve stanovách vlastně lékařské komory, tam je zakotvený určitý disciplinární řád, jestli hovořím dobře. V tom disciplinárním řádu je zakázáno lékaři, aby propagoval lék, aby dělal reklamu určitému léku. Řekněte mi, bylo nějaké disciplinární řízení s lékařem na toto téma vůbec někdy v historii lékařské komory?
David RATH, předseda ČLK
--------------------
Já, než vám na tuto otázku odpovím, a samozřejmě odpovím, tak bych chtěl trošku poopravit některé, řekněme, mantinely té dnešní diskuse. První věc je, podívejme se na tu záležitost systémově, tento jev, a já se trošku bráním říkat tomu korupce, ale říkejme tomu jev, tento jev existuje všude na světě a já bych chtěl farmaceutické firmy velmi pokárat, že v České republice je ještě málo rozšířen oproti třeba Spojeným státům, Anglii, Německu a tak dále, protože moje zkušenost je taková, že farmaceutické firmy zahraniční daleko větší procento prostředků v těchto zemích jako Spojené státy a tak investují do lékařů. To je první věc, ale obecně říkám, investují do lékařů. Druhá věc, na kterou se musíme podívat, je situace, jestli ten lékař je tou farmaceutickou firmou ovlivňován neutrálně, nebo negativně. Co tím myslím. Máte-li dva zcela srovnatelné léky se srovnatelným účinkem a se srovnatelnými nežádoucími účinky a každý lék vyrábí jiná firma, tak je samozřejmě jaksi jejich strategií přesvědčit toho lékaře, aby sáhl po léku A a ne po léku B, i když ten cílený efekt je stejný. A to si myslím, že na tom není nic špatného, to ty firmy dělají všude na celém světě. To znamená, to je totéž, jako výrobci aut říkají: "S naším autem XY dojedete nejdále," i když všichni dobře víme, že s autem XB dojedeme stejně daleko jako s tím autem XY. A teď různé firmy, které vyrábějí prací prášky a automobily, zase já bych to dal do toho obecného rámce, přesvědčují zákazníky, že jejich výrobek je lepší. V této pozici jsou farmaceutické firmy a těmi zákazníky jsou lékaři, protože ti rozhodují, jestli sáhnou po tom léku A, nebo B. Čili toto je to, co bych chtěl říct, že nám nevadí. Vadí nám tato situace v okamžiku, kdy ty firmy nutí lékaře psát lék, který je nějak horší, nebo zbytečně dražší neúčelně, čili máte lék A i B, oba mají stejné účinky a jeden je dražší a jeden levnější, nebo jeden má víc nežádoucích účinků, a ta firma přesvědčuje a pomocí těch různých metod se snaží toho lékaře donutit. To nám vadí a to se snažíme samozřejmě nějakým způsobem monitorovat. Taktéž se snažíme monitorovat situaci, kdyby ten lékař propagoval neúčinný lék, to znamená například homeopatika, nebo látky, u kterých není vědecky prokázáno, že svůj účinek mají, a on by jaksi nutil pacienty svojí autoritou užívat tyto léky. A tam opravdu máme řadu disciplinárních řízení. A to odpovídám na tu vaši otázku /přerušen/.
Mám teď názor, že je to možná "skoro normální všude ve světě", ale stejně se mi to nelíbí.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.