Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 17:05
Jak bych začal. Narodil jsem se velmi mlád… ehm tak jinak. Doma pod stolem mám pět let starý šrot a již delší dobu jsem uvažovat o něčem lepším. Jednoho krásného dne jsem se praštil do hlavy a moje chorá mysl přišla s nápadem stavby pasivně chlazeného počítače. Asi nemá cenu podotýkat, že se mi nápad zalíbil. Začal jsem dávat dohromady seznam komponent. Jako člověk hardwaru neznalý jsem hodně googloval, ptal se, četl jsem recenze na všemožné železo a postupně se začínaly rýsovat plány stavby. Teď už mám většinu věcí doma, ale bez zdroje a základní desky se funkčnost chlazení testuje docela špatně, takže jsem se zaměřil na skříň Thermaltake Swing, kterou jsem si před pár dny koupil. Účelem operace je co nejlepší provzdušnění skříně kvůli lepšímu průtoku vzduchu v pasivně chlazeném počítači.
Sundal jsem bočnice a čelní panel. Pak jsem vzal vrtačku a provrtal nýty, držící vrchní plech. Bohužel jsem zjistil, že je plech spojený s kostrou, tak jsem skříň vzal ke kamarádovi na flexu. U něj jsme ale přišli na to, že celý vršek je z jednoho kusu plechu, tak jsme provrtali čtyři postranní nýty a celý vršek sundali. No jo, ale co teď. Stabilita skříně opravdu hodně utrpěla. Kamarád odběhnul pryč a asi po pěti minutách se vrátil se stavebnicí Merkur. Chvilku jsme meditovali nad tím, jak kde co uchytit a přišroubovat a asi po půl hodině jsme měli vršek hotový. To ale nestačilo, tak jsme ještě přimontovali boční výztuž.
Pustili jsme se do rozebírání spodku. Odšrouboval jsem box na disky od spodní desky a pak jsme odvrtali všechny nýty. Bylo jich asi patnáct až dvacet. Skříň ale byla tak chytře poskládaná, že tam deska držela i bez nýtů, takže jsme ji museli vypáčit násilím. bez předchozího vystužení by to šlo lépe, ale všechno znovu rozebírat a montovat se nám nechtělo. Dole nebylo zapotřebí vytvářet pravou dolní hranu, protože tam je plech, a dokonce s několika otvory po nýtech pro šrouby. Dolní konstrukce z Merkuru nám ale vyšla hodně asymetrická. Navíc bylo potřeba podložit box na disky, který držel pouze na dvou šroubech.
Chtěl jsem dospod namontovat vysoké nožičky, kvůli lepšímu nasávání vzduchu, ale při pohledu na case a spoustu koleček v krabici s Merkurem mě napadla ona geniální myšlenka přišroubovat podvozek s kolečky Vepředu i vzadu zůstaly tři díry po nýtech, takže nebyl problém s montáží. Skříň jezdí po rovném povrchu opravdu nádherně.
Přemýšlím o tom, že bych skříň nastříkal dvěma barvami. Zatím je ale nemám vybrané, takže se s vašimi návrhy můžete podělit v diskuzi. V příštím dílu si povíme něco o dalších úpravách skříně a možná dojde i na montáž komponent.
Tiskni
Sdílej:
PS:když už jsi takhle začal, tak malý nápad : co tak do case namontovat malý motůrek, který by otáčel kolečkama? :) Nemusel by jsi ho potom po pokoji tlačit :D
A samozřejmě softwarově ovládaný… :-)
Počítač jezdící po bytě a linuxák běhající za ním s klávesnicí, co to znamená? Chybu v programu...Prosim te, dneska jsou uz bezdratovy klavesnice - akorat ten monitor a elektrika by musely byt na dlouhe prodluzce
Pokud ti jde o tichost, tak jsi si měl koupit nějaký větší chladič s pipkama a pokud by to nezvládl pasivně, tak přidat jeden 120x120 větrák na 5V nebo 7V a to neuslyšíšNic monstróznějšího než Thermalright IFX-14 jsem nenašel.
Stejně, pokud nebudeš mít spěšl zdroj, tak na něm bude chladičZdroj bude pasivní.
PS:když už jsi takhle začal, tak malý nápad : co tak do case namontovat malý motůrek, který by otáčel kolečkama? :) Nemusel by jsi ho potom po pokoji tlačit :DOnen kamarád mi nabízel, že bysme na spodek mohli namontovat podvozek z obrovského RC jeepu
stabilita by vzhledem k výšce a váze skříně a k těžišti podvozku a jeho malým rozměrům, vzhledem k základně skříně, asi byla jen zbožným přánímVždyť by tam byl Linux, ne? Tak jaképak problémy se stabilitou
Vidím dobře koncáky z tesláckých televizí s legendárním MBA810 ?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.