Portál AbcLinuxu, 23. května 2025 17:34

Gexcel

23.6.2006 16:13 | Přečteno: 906× | Ani zbla

Tak jsem si hezky pohrál s Google Spreadsheet. Musím říct, že je to moc hezká aplikace a byl jsem opět okouzlen. Ono na webové rozhraní pro mail je každý zvyklý, dokonce i wysiwyg (whizin' wig, hvízdající paruka:-) formátování textu na webu je celkem běžná věc, ale webový tabulkový kalkulátor jsem ještě nezkoušel.

Bohužel to (snad zatím) neumí grafy, ale na tabulkové výpočty je to opravdu použitelné. Samozřejmě omezení daná technologií jsou značná -- nejvíc chybí kontextové menu a klávesové zkratky pro práci se schránkou.

Taky je to dost pomalé, můj Duron těsně po gigahertz dostává pokouřit kvůli neskutečně pomalému renderování písma přes Cairo a samozřejmě těm tunám JavaScriptu, co to pohánějí. Ve Woknech (i ve vmWare) je to lepší.

Pitva

Uložil jsem si stránku z Gexcelu na disk a jal se zkoumat zdroják. Je to asi 180 KiB obfuskovaného JavaScriptu. Při deseti znacích na řádek to dává nějakých 20 tisíc řádek formátovaného zdrojáku.

Znásilňování technologií

Skoro všechny problémy v IT se řeší přidáváním vrstev abstrakce. Stát na ramenech obrů znamená vršit na sebe jednu technologii za druhou. Ale občas je to spíš jakési znásilňování technologií.

Napsal jsem do tabulky pár čísel a poručil softu, ať je sečte. Součet několika čísel se dá v assembleru napsat určitě pod dvacet řádek a výpočet bude trvat maximálně mikrosekundy. V Gexcelu to trvalo desetiny vteřin.

Pochybuju, že návrháři JavaScriptu někdy pomýšleli na to, že v něm někdo bude psát tabulkový kalkulátor. Ale máme ho tu, to je vývoj. Musím si koupit laptop s dvoujádrovým procesorem a budu spokojenější :-).

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

23.6.2006 16:22 Martin | skóre: 10 | blog: Nádraží Perdido
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gexcel
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ty jo, to jsem neznal! Používám denně Gmail a tyhle věci mi unikaj, nachápu to :o) Vypadá to fakt hezky, v životě bych neřekl, že JavaScript k něčemu bude, ale asi jsem se spletl.
23.6.2006 16:32 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gexcel
neni celý ui firefoxu v javascriptu?
Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
23.6.2006 16:39 Martin | skóre: 10 | blog: Nádraží Perdido
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gexcel
Řekl bych, že se JavaScript ve Firefoxu používá docela hodně no.

Ale já měl na mysli doby, když jsem se před dávnými časy učil HTML :o) O tom, že by se dal používat i takhle, jsem už vůbec ani neuvažoval :o)
23.6.2006 23:02 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gexcel
Behaviorálně jo. :-) Firefox=XUL+XBL+CSS+JavaScript. (A nějaké ty drobnosti k tomu, no... :-))
Luk avatar 24.6.2006 01:05 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gexcel
A proto je to taky (oproti Opeře) lenoch :-D
Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
24.6.2006 14:49 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gexcel
Myslím, že by to byl zajímavý pohled vidět jak to vypadalo v Opeře když jim tam došlo co to vlastně Mozilla a Firefox je :-) A co teprv v Microsoftu :-)
Copak toho není dost?
23.6.2006 17:29 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Gexcel
…v životě bych neřekl, že JavaScript k něčemu bude…
Já dříve taky ne :-) Ale dají se v tom psát třeba aplikace pro PDA, je na to snad i IDE.
Filda avatar 23.6.2006 16:30 Filda | nejmenší velkoměsto
Rozbalit Rozbalit vše obfuskace Re: Gexcel
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ten obfuskovanej kód je IMHO vedlejší produkt Google Web Toolkitu. Voni to totiž nepíšou v javascriptu ale v javě a GWT jim to převede do javascriptu.
viz Google Web Toolkit
Komix na Hovno

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.