Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:44
V poslednej dobe riešim svoju bytovú otázku a okrem rodinných problémov mám aj iné ...
Týmto zápisom asi nič svetoborné svetu neodhalím, ale aspoň si vylejem svoju dušicku. Mám pomaly 20 rokov, už rok a niečo pracujem (v terajšom zamestnaní som 9. mesiac) a darí sa mi. No odkedy mám určitý stabilný príjem premýšľam, ako sa osamostatniť a nebyť svojej rodine na príťaž. Nechcem byť jedným z tých, čo bývajú s rodičmi až do svojej štyridsiatky a potom, keď ich "vyhodia" do vlastného, sú nepraktickí a stále sa nevedia odtrhnúť od domova. Možno je to príliš skoro, možno nie, každopádne chcem bývať vo vlastnom. 5 mesiacov som tak býval a bolo dobre.
A začíname. A ak nič nenájdeme, môžeme hneď aj skončiť. Pretože ak zo začiatku nemáme dosť peňazí na kúpu nového bytu, ostáva nám len podnájom alebo dedičstvo. V prípade podnájmu je pravidlom, že najviac sa byty prenajímajú v nevhodných lokalitách neprakticky ďaleko od mesta, v starej štvrti s neprispôsobivými obyvateľmi. No, ale dajme tomu, že máme šťastie a nájdeme si skvelý zariadený jednoizbový byt s plastovými oknami za celkom slušnú cenu, ktorú je človek schopný utiahnuť. Super, ideme sa sťahovať. Hups, rodina je proti, rodičia sa akosi nechcú vzdať svojho dieťaťa, ktoré už je pripravené rozprestrieť krídla. Čo teraz? Nič. Zostaneme bývať s rodičmi, spať v obývačke na rozkladacom kresle (veď čo, že bolí chrbát), veci budeme mať v jednej skrini, pracovať budeme v posteli, pretože si nemáme kde zložiť notebook a spať pôjdeme až keď rodina o polnoci dopozerá film. Alebo ...
... alebo sa staneme neprispôsobivým. Ako na to? V prvom rade sa prestaneme umývať. Po mesiaci zájdeme do miestneho obchodu a kúpime si kvalitné stolové jablčné víno a začneme sa ponevierať po meste. Po ďalšom mesiaci pravidelného konzumovania sa nám slovná zásoba scvrkne na stotinu pôvodnej, čo je len ďalšie plus v našom pláne. A teraz stačí len čakať, kým sa niekde v okolí pre nás nepostavia byty. Že nemožné? Ale kdeže. Kvôli striktnému dodržiavaniu ľudských práv nám EÚ isto jeden zacvaká. Je mi na bľutie z toho, že ľudia, ktorí sú mladí, výkonní a ekonomicky aktívni s dobrou ekonomickou vyhliadkou do budúcnosti sú daní napospas osudu, pretože okrem hypotéky so zníženým úrokom až o 3%, ktorú aj tak nemôže dostať každý nemajú ani zďaleka také možnosti, ako sociálni povaľači, ktorí sa nedokážu postarať ani o seba, nie to ešte o svoj príbytok a nikdy z nich nič nebude. Prečo ich podporujú? Veď im je sveta žiť, tak načo sa mám trápiť s prácou a projektami pre dobro firmy, keď aj tak dostanem maximálne 1200 korún ako preplatok dane?
Asi sa začnem viac snažiť ...
Tiskni
Sdílej:
...pravicovym reformam z dielne bolsevikov v pravicovom kabate...To je kdo? Zjednodusene receno, bolsevik znarodnuje a pravicak snizuje dotace a dane, jak se da delat oboje naraz?
To spíše směrem k americe jeho sen se ubíra,...Jsi o několik měsíců pozadu za realitou
A teraz stačí len čakať, kým sa niekde v okolí pre nás nepostavia byty. Že nemožné? Ale kdeže. Kvôli striktnému dodržiavaniu ľudských práv nám EÚ isto jeden zacvaká.To máte z ideologické knížky které politické strany?
Je mi na bľutie z toho, že ľudia, ktorí sú mladí, výkonní a ekonomicky aktívni s dobrou ekonomickou vyhliadkou do budúcnosti sú daní napospas osudu, pretože okrem hypotéky so zníženým úrokom až o 3%, ktorú aj tak nemôže dostať každý nemajú ani zďaleka také možnosti, ako sociálni povaľačiKdybyste se choval tržně, stanete se sociálním povalečem, což podle vašich slov vaše možnosti zdaleka rozšíří. Jen do toho!
tak načo sa mám trápiť s prácou a projektami pre dobro firmy, keď aj tak dostanem maximálne 1200 korún ako preplatok dane?Tak nevím, v Česku nám jisté proudy předhazují, jaké je Slovensko daňovým rájem a že na tom všichni, ale skutečně všichni jen vydělávají.
Asi sa začnem viac snažiť ...Správně. Víc se snažte, každý má milióny na dosah. Je to jen a jen vaše vina a můžete si za to sám, že v dokonalé svobodně tržně kapitalistické společnosti (za niž je tu Slovensko čas od času vydáváno) nejste milionář už dávno. Místo toho, abyste tu brečel do blogu, kupte si třeba jablko, vyleštěte ho a prodejte se ziskem 50%, kupte dvě jablka ... však to znáte, jak se člověk vypracuje k prvnímu miliónu
Samozřejmě. Obvyklý postup je tento:
1. Začínající podnikatel první den vydělá kšeftem s jablky nebo zápalkami cca pět korun hrubého.
2. V noci umře strýček a odkáže mu celý majetek.
3. Podnikatel si založí první malou firmičku.
kdyby se vsichni takovi skutcne rvali o praci, jak se po nich pozaduje, vzdelavali se a snazili, delali zadarmo prescasy a i jinak se snazili dat najevo, jak jsou kvuli tomu pracovnimu mistu ochotni delat i za polovicku, tak bychom meli brzy vsichni tu polovicku.A kdyby vsichni vstoupili do nejakych novych, nezkazenych, revolucnich odboru a zacli generalni, casovene neomezenou stavku, s tim, ze nepujdou do prace pokud nedostanou nejmin 200.000 mesicne, taky by je od tech hnusnych kapitalistu nakonec dostali?
Lide s timto pravicovym myslenim by potrebovali denne poradne pres hlavu tema knizkama ...Krasny a vpravde ukazkovy moudre a toleratni levice, spravedlive a humalni spolecnosti, ze?
Kua, ja som myslel, že rozumný človek rozprávkam (socialistov) neverí . Vy si skutočne myslíte, že pri počte viac ako 2 sa dá (a hlavne o peniazoch) dohodnúť?
Takhle to prece i intuitivne nefunguje, nebo si fakt myslite, ze by mohlo? Zda se mi, ze by na to zafungoval argument "nabidka vs. poptavka" ...Berte to tak, že stát jakožto občanská instituce tvoří garancí minimální mzdy a případně sociální podporou také určitou nabídku, a sice na základě úvahy, že je na draka pracovat za mzdu, za kterou nemůžete prakticky žít, že je na draka podnikatel, který není schopný lidi za práci zaplatit a dokáže podnikat, jen když pro něj někdo pracuje napůl zadarmo (čti nedokáže práci svých zaměstnanců kvalitním managementem dostatečně zhodnotit). Oblíbená fráze, že pracovat se musí vyplatit, se dává jako argument pro to, aby se lidem sebrali dávky sociální podpory, které jsou přiznávány pro to, aby tito lidé mohli alespoň přežívat, a tím pádem byli lidé nuceni tvrdě pracovat za stejnou anebo ještě menší mzdu, která jim sotva anebo vůbec umožní přežívat jako platný člen občanské společnosti (protože ano, můžete bydlet na obecní louce ve stanu, nemusíte mít telefon a oblíkat se můžete koneckonců do toho, co najdete v popelnici - jenomže takhle se jakákoliv možnost na zlepšení zařazení se do společnosti odsunuje do nekonečna). "Vyplatit" tak v tomto politickomodroekonomickém newspeaku znamená být přinucen k práci a živoření za otrockou mzdu, která je nižší než odhad životního minima. Je velmi zajímavé, že snad žádný politik se neodváží říct evidentní skutečnost, že "pracovat se musí vyplatit" především znamená, že za svou práci musí být lidé adekvátně zaplaceni, že tedy musí být schopni si ze své mzdy financovat vlastní živobytí.
No, čekal jsem kdo se ozve
kdyby se vsichni takovi skutecne rvali o praci, jak se po nich pozaduje, vzdelavali se a snaziliTak by s největší pravděpodobností měli slušnou práci. - Ok, vím poměrně dobře, jak to vypadá třeba na Mostecku (pracovně jsem tam prakticky strávil přes dva roky) a že tam sehnat práci JE PROBLÉM, ale když se otevírala nová fabrika, tak se během půl roku vyměnilo 80% zaměstnanců (platy byly slušné) jen proto, že spousta lidí prostě nepochopila, že ty peníze berou za práci a ne za docházku.
delali zadarmo prescasy a i jinak se snazili dat najevo, jak jsou kvuli tomu pracovnimu mistu ochotni delat i za polovicku, tak bychom meli brzy vsichni tu polovicku.Nikde jsem neřek, že by měli pracovat za kazdou cenu - každý musí mít jasno jakou práci bude za kolik dělat.
Výraz nefachčenko používám pro lidi, kteří prostě NEBUDOU pracovat ani když jim dáte cokoliv (a věřte mi, je jich dost), nikoliv pro lidi, kteří pracovat nemohou / práci ztratili / nemohou práci najít.. Smysl toho odstavce nebyl v tom, že ostatním nepřeju podporu z mých daní, ale v tom, že se snažím si namluvit, že cca 50% (daně + soc. a zdrav. poj + odvod zaměstnavatele) toho co svému zaměstnavateli vydělám, jde na někoho, kdo si to zaslouží..
PS: V tomhle se samozřejmě nikdy neshodneme - ale to je lepší jednou za čas se pohádat v hospodě, než tím zaneřádit dobrej server
Tak by s největší pravděpodobností měli slušnou práci. - Ok, vím poměrně dobře, jak to vypadá třeba na Mostecku (pracovně jsem tam prakticky strávil přes dva roky) a že tam sehnat práci JE PROBLÉMTakhle to vypadá, když někdo svůj závěr vzápětí popře vlastním argumentem.
ale když se otevírala nová fabrika, tak se během půl roku vyměnilo 80% zaměstnanců (platy byly slušné) jen proto, že spousta lidí prostě nepochopila, že ty peníze berou za práci a ne za docházku.To víte díky tomu, že jste v té fabrice pracoval, anebo jen proto, že tohle šíří management, který nedokázal zorganizovat práci tak, aby zaměstnanci byli jak dostatečně motivováni ke kvalitní práci, tak jim bylo umožněno skutečně kvalitní a produktivní práci odvádět? Jestli není příliš snadné svádět chyby managementu na to, že "lidem se nechce pracovat". Produktivita práce našich dělníků např. není nižší než v západní Evropě proto, že by lidé méně či méně kvalitně pracovali - ale proto, že naši manažeři většinou nedokážou stejnou míru a kvalitu práce buď zorganizovat, anebo (což tipnu jako častější) tak dobře zhodnotit. A nízko kvalifikované pracovní pozice jsou proto nízko kvalifikované, že těmto lidem někdo práci organizuje - a především u něj pak hledejte příčiny úspěchu i neúspěchu.
Nikde jsem neřek, že by měli pracovat za kazdou cenu - každý musí mít jasno jakou práci bude za kolik dělat.Ano, a má tak jasno i společnost jako celek stanovením minimální mzdy (a sociální podpory), čímž je signalizováno, že pod tuto hranici se pracovat prostě nevyplácí. Normální tržní chování.
Výraz nefachčenko používám pro lidi, kteří prostě NEBUDOU pracovat ani když jim dáte cokoliv (a věřte mi, je jich dost)To vám právě nevěřím, že je jich dost, to jsou jen takové oblíbené hospodské tlachy. Lidé nebudou pracovat, když se jim to nevyplatí, např. kvůli špatným podmínkám. V naprosté většině se chovají "tržně" i v tomto, což ale kupodivu hlavně zastánci toho, že "trh" vyřeší vše, nesou nelibě, a obviňují stát (de facto společnost) z toho, že podnikatelům konkuruje sociální pomocí, a tak nenutí lidi k zoufalému přijetí mizerných pracovních podmínek, kteréžto evidentně jsou vůbec podmínkou toho, aby byl český podnikatel konkurenceschopný (daně a odvody, stejně jako sociální pomoc, jsou ve vyspělejších evropských státech větší než u nás - proč tedy nejsou Česko a české firmy automaticky více konkurenceschopné, když to má být tak jednoduché?).
PS: V tomhle se samozřejmě nikdy neshodneme - ale to je lepší jednou za čas se pohádat v hospoděPokud takto zároveň přiznáváte hodnotu argumentů v takové debatě, pak jistě ano
Takhle to vypadá, když někdo svůj závěr vzápětí popře vlastním argumentem.
Takhle to vypadá, kdž někdo něco vytrhne z kontextu - zase za to přilepte ten zbytek co následoval ať vám dojde, že i když tam příležitost byla, lidi to s tou prací nepřeháněli.
To víte díky tomu, že jste v té fabrice pracoval, anebo jen proto, že tohle šíří management, který nedokázal zorganizovat práci tak, aby zaměstnanci byli jak dostatečně motivováni ke kvalitní práci, tak jim bylo umožněno skutečně kvalitní a produktivní práci odvádět?
Dělal jsem tam IT prostitutku (outsourcing) - a stále tam mám kamarády (nahoře i dole), takže mám poměrně přesnou představu co se tam dělo / děje.
proto, že naši manažeři většinou nedokážou stejnou míru a kvalitu práce buď zorganizovat, anebo (což tipnu jako častější) tak dobře zhodnotit. A nízko kvalifikované pracovní pozice jsou proto nízko kvalifikované, že těmto lidem někdo práci organizuje - a především u něj pak hledejte příčiny úspěchu i neúspěchu.
Příčinu vidím zejména v tom, že tam považovali za normální dvě hodiny pracovní doby prokouřit a podobné věci. Vím, že jednu dobu byla za měsíc (v létě) bez nemocenské odměna 1000CZK čistá ruka k normálnímu platu, ale dostalo ji cca 10% lidí.
V naprosté většině se chovají "tržně" i v tomto, což ale kupodivu hlavně zastánci toho, že "trh" vyřeší vše, nesou nelibě, a obviňují stát (de facto společnost) z toho, že podnikatelům konkuruje sociální pomocí, a tak nenutí lidi k zoufalému přijetí mizerných pracovních podmínek
To máte pravdu, ono je jednodušší sedět doma na podpoře a nadávat na to, jak mě ty podnikatelé dřou, než se sebou něco udělat - jak už tu někdo v diskuzi zmínil, u nás prakticky neexistuje pracovní migrace - to je věc která by mohla být státem podporována.
To že se v tomhle neshodneme je prostě fakt, vy budete mít protiargumenty na mě, já na vás a tak to půjde stále dokola. Každý z nás má jiné životní zkušenosti, a jinou představu o tom jak chce žít. Své názory jsme určitě oba vyjádřili ve volbách, že?
Co se týče hospodských argumentů - máme je oba, občas chodím s kamarády do jedné čtyřky a to co tu spolu řešíme je jak přímý přenos jen ve spisovné formě..
u nás prakticky neexistuje pracovní migrace - to je věc která by mohla být státem podporovánaproč? já nějak nevidím tu výhodu v neustálých přesunech něčeho někam - ať už tedy lidí nebo zboží ...
proč? já nějak nevidím tu výhodu v neustálých přesunech něčeho někam - ať už tedy lidí nebo zboží ...
Toto vlákno..
Není třeba se stěhovat každý měsíc, ale když v místě kde žiju není pro mě práce, nebo je, ale ne za sumu na kterou si ji cením, tak snad stěhování dává smysl? Ale zase pobírat podporu je jednodušši..
ono vlákno vychází z naprosto nesmyslného příkladu a v podobném duchu se vede argumentace (např. "dá o 1/2 viac zamestnancom, tí budú makať dva krát viac" - IMO dvakrát víc bude někdo makat minimálně za dvojnásobný plat, spíše za trojnásobný) vzhledem k otázce migrace je nesmyslnost onoho předpokladu v tom, že se problém týká pouze určitého kraje - přitom snaha stlačit platy co nejníž je všude; migrace je efektivní u špičkových odborníků - jestliže je v republice deset firem, co používá nějaký stroj, a deset lidí, co jej umí naprogramovat, pak je záhodno, aby ti lidé bydleli v působišti těch firem, neb ony potřebují toho konkrétního člověka a musí mu nabídnout postačující podmínky, ale pokud jde o prostý dav, kde v každém kraji je na dané místo výběr desítek nezaměstnaných s patřičnou kvalifikací, migrace moc nepomůže, neboť vždy se najde někdo, kdo půjde pracovat za míň, a to je právě čas pro zásah státu/odborů v otázce minimální mzdy, nikoliv k odstěhování přebytečných nezaměstnaných pryčproč? já nějak nevidím tu výhodu v neustálých přesunech něčeho někam - ať už tedy lidí nebo zboží ...Toto vlákno..
Není třeba se stěhovat každý měsíc, ale když v místě kde žiju není pro mě práce, nebo je, ale ne za sumu na kterou si ji cením, tak snad stěhování dává smysl?to je krásný ideál ... problém jest, že lidé jsou zvyklí zakládat rodiny, tvořit jisté sociální vazby atp. - tedy v cílovém kraji by musela být práce pro oba manžele zároveň atd. kromě toho ta vyšší suma musí pokrýt i náklady na stěhování, což obvykle není triviální položka (těmi náklady nemyslím platbu speditérům, ale třeba vyšší nájem v oblasti atraktivnějších pracovních nabídek)
Jistě, lze mít ekonomiku to i bez přesunů. Říká se tomu feudalismus.u nás prakticky neexistuje pracovní migrace - to je věc která by mohla být státem podporovánaproč? já nějak nevidím tu výhodu v neustálých přesunech něčeho někam - ať už tedy lidí nebo zboží ...
... management, který nedokázal zorganizovat práci tak, aby zaměstnanci byli jak dostatečně motivováni ke kvalitní práci, tak jim bylo umožněno skutečně kvalitní a produktivní práci odvádět?management přece nikdy za nic nemůže - že se nedokážu vyrovnat se změnou úkolu na tři dny pětkrát do týdne, neustálými vyrušeními, nefunkčností pracovních nástrojů, protichůdnými specifikacemi, kde obě autority tvrdí, že se musí jet podle jejich verze, nebo dokonce tím, že mám pracovat na něčem, co ani nemám v ruce, je přece moje chyba, buď se to naučím vždycky nějak ubastlit anebo dál na východ stojí fronta lidí, co budou dělat za polovinu ...
Tak ale to přece nefunguje - to je typická demagogie levičáků. Odjakživa.A co s tymi netechnickymi typmi, dalej s tymi, co sa odmietaju racionalne spravat, alebo tymi, co odmietaju totalitne myslenie a tvoria rozne alternativy. Alebo si myslis, ze exituje jedina spravna cesta? Skutocne plati vyssie vzdelanie = vyssi prijem? Kde to je napisane a kto to stanovil? A co je to vlastne vzdelanie? Ak myslis tu masineriu na vytvaranie certifikovanych ludi, tak ja si myslim opak.
Vzdělanější lidé znamenají lepší pracovní příležitosti - ale hlavně rozvoj celé společnosti, vyšší technická úroveň - vyšší zisky a vyšší platy. Výše platu se určuje společenským požadavkem po práci a dalšími faktory.
Proto nesouhlasím se stavbou celé řady montážních linek, které vyžadují nekvalifikovanou sílu. Taková firma brzy půjde o dům dál .. Místo toho by tu měla být vývojová střediska, špičkoví technici, kteří by připoutali firmu na konkrétní místo a vytvářela zde hodnoty. To znamená právě to vzdělávání a snažení ...Tento nesouhlas je nám evidentně houby platný, protože montážní linky z populistických důvodů podporují jak strana sociálně populistická, tak ta liberálně populistická, která je momenálně u vlády. Určitě také převládá názor, že je lepší stavět rychlé montážní linky než budovat pomalu místní infrastrukturu (tj. především malé podniky). Monážní linky přinášejí všem výhody: libertinistické proudy mohou hrozit odchodem firem a tlačit na nižší platy a ty socialistické zase hrozit stávkami a získávat podporu proletariátu (který se holt rektrutuje hlavně z dělníků u pásu). Modří se pokoušejí svou daňovou reformou střední třídu podnikatelů likvidovat a ač se oranžovorudí naoko staví proti, přesně tohle jim také vyhovuje - u ODS je nepochopitelné, jak si dokáže plánovat likvidaci své potenciální voličské základny, ale to je tím, že Češi jsou tradičně politicky velmi natvrdlí, a ČSSD a KSČM prohloubení společenského antagonismu jen nahraje k tomu, aby nemusely měnit ta dávno zapšklá schémata politické ideologie. Bohužel, mám dojem, že díky zápalu pravo-levého boje, který patří někam do první poloviny minulého století, budeme mít výhledově plnou zemi montážních linek se špatně placenými montovači z ještě chudší ciziny: naplní se tak vize jak socialistů po "republice více práce", tak liberálů po nevyčerpatelné levné pracovní síle, kterou je možné v případě potřeby pod nějakou záminkou vykázat ze země.
Je mi 22, do práce jsem nastoupil v 19ti, pul roku poté jsem se (dobrovolně) ženil a stěhovali jsme se do podájmu. Minulý měsíc jsme konečně došetřili a koupili družstevní 3+1. Mám tříměsíčního synka, hodnou milující ženu, práci, co jíst, kde bydlet a prostě všechno, co potřebuju.
Ožeň se. Ve dvou jsou takovýhle začátky romantický a dobře se na ně vzpomíná))
Daně mě netrápěj. To je prostě život. Čím víc platím, tím víc vydělávám.
Občas si říkám, že stárnu a jsem morous. Ty jsi na tom snad ještě hůř)))
Občas si říkám, že stárnuNo, říkat si ve 22, že "stárnu"...
1] Predpokladam, ze pan blogger ma vlastni usudek a dokaze zhodnotit, jake jsou jeho moznosti. Jestlize nejsou vhodne na to, aby se zenil at si nikoho nebere. Ale od toho ma na krku hlavu on, ne ja.
1] Protoze si nemyslim, ze je v drtive vetsine rozumne brat si nekoho ve 22 letech, za vetou je '))', coz pri trose ochoty clovek pochopi jako odlehceni. Je to jednodussi nez psat
Video je ohromne vtipne. Uz jenom prestat motat pojmy krestan/katolik a nekde by davalo i smysl.
Zaroven me docela zarazi zdanlivy zpusob, jakym vyhodnocujete dostupne informace. Nevite o zpusobu, jakym ziji (predevsim o zaopatreni) nic. Uz podle sebe bych si na Vasem miste v takovem pripade netroufal predpokladat, ze krestan, 22 let, stredoskolak a ja nevim co jeste, znamena socialni pripad.
Ale jinak by to bylo, jako vtipna poznamka, dobry.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.