Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 20:47
Proč neinstalovat gentoo
20.5.2010 17:23
| Přečteno: 3462×
|
Protože se nám zase začínají množit zoufalci koketující s Gentoo, rozhodl jsem prokázat svojí oblíbené metadistribuci službu. Pokusím se vás odradit.
A nebudu ztrácet čas stýskáním si nad pomalou kompilací, to je příliš známý a snadný terč. Mnohem zajímavější a zábavnější bude rozstřílet některé mýtické "výhody" Gentoo. Začněmež hned tou nejmýtičtější ze všech.
Optimalizace na procesor
Kompilací na míru instrukční sadě jednoho typu procesoru lze sice získat nezanedbatelný výkon navíc, ale aplikace které z toho nejvíc těží - kódování videa, hry, drcení čísel etc. - mají vlastní způsoby jak toho využít. Logicky, musí mít. Kdyby se mikročipové firmy spoléhaly jen na Gentoo, přišly by už dávno na buben. Takže nejlepší s čím můžete počítat je optimalizace aplikací které to nijak zvlášť nepotřebují a výkonový zisk je malý - typicky kolem 3-5%. To je to příjemný bonus, ale urcitě ne důvod proč měnit distribuci, když téhož jde dosáhnout nasypaním pár korun do gigahertzů.
Více místa na disku
Pomocí USE flagů jde sice pořádně prořezat strom závislostí a zbavit se spousty nepotřebných balíků, to je ale více než vyrovnáno objemem samotné portage. Strom ebuildů má řádově stovky MB, a archivy zdrojáků s radostí zaberou gigabajty, když je nebudete hlídat. (Zdrojáky se samozřejmě mohou po kompilaci smazat, ale protože změna USE nějakého flagu si může vynutit rekompilaci, je lepší držet si je aspoň po nějaky čas v zásobě.)
Binární balíky
Zapomeňte na binární balíky. Existují, ale se svými protějšky v binárních distribucích nemají společného nic než název. Rozdíl je ve filozofii - binární distra jsou z principu věci ve všech instalacích maximalně shodná, takže balíček vznikne prostě tak, že se zabalí na daném distru - je univerzální. Gentoo stroje jsou naopak "každý pes jiná ves", nelze zaručit že knihovny proti kterým je program slinkován budou všude zkompilované se stejnými volbami. Nebo že vůbec budou. Je to jako tahat balíky z klobouka do mindráka. Oba sice používají balíčkovací systém rpm, přesto nejsou binárně shodné a adoptované balíky nemusí správně fungovat. Binární balíky proto na Gentoo slouží spíše jako záloha při upgradu (tedy kompilaci) nové verze, nebo k ušetření si kompilace na identických strojích. Binární balíky na instalačním CD mohou poskytnout základní prostředí do doby než si zkompilujete vlastní, ale jen za cenu toho že jsou velmi "maximalistické". Rozhodně nejsou určené k vážnému a dlouhodobmému užití. Zkrátka a dobře - nutnost všechno kompilovat není "chyba" ale "vlastnost". Binární balíky jsou někdy užitečné a někdy ne. A Gentoo je stavěné pro ten druhý případ.
Grafický instalátor
Existence grafického instalačního programu je největším omylem v historii Gentoo. Instalační příručka je velmi dobře napsaná, nejen jako průvodce instalací, ale i jako jemný úvod do fungování některých důležitých částí systému - rozdělení disku, zavaděče, syslogu, apod. Pokud těmhle věcem nechcete rozumět, pak nechcete Gentoo. Grafický instalátor jen ze systému, který nezvládnete nainstalovat udělá systém který neumíte používat. Navíc pro zkušenější není příručka ani tak exaktní návod, jako spíš připomínka kroků které je možné přizpůsobit situaci. Nejviditelnějším příkladem je možnost instalace bez bootovaní CD, přímo z existujícího distra. Grafický instalátor tuto volnost omezuje.
Vyladěné pracovní prostředí
Jedním z atributů moderních distribucí je snaha o integraci desktopu. Třeba v KDE to obvykle zahrnuje úpravy struktury Kmenu, přidávání modulů do ovládacího centra, nahrazení součástí kdeadmin vlastními variantami a podobné úpravy. Cílem je učinit z haldy nezávislých programů logicky provázaný a hladce spolupracující "systém". Gentoo v tomto ohledu žádný systém není, naopak se striktně drží upstreamu. Portage se stará jen o kompilaci, patchují se spíše extrémní případy (bezpečnostní díry, chyby bránící kompilaci). Prostě portage jsou "rolling updates" v nejčistší podobě, takže jestli to co hledáte je "přednastavený" systém, pak gentoo zase není dobrá volba.
Snadná správa
Při zběžném pohledu se portage nezdá o nic složitější než balíčkovací systémy založené na rpm nebo apt - v řadě ohledů dokonce jednodušší. Nenechte se tím zmást. Jestli hledáte jen systém o který se budete muset co nejjednoduššeji a co nejméně starat, pak Gentoo je jedna z prvních voleb - na opačném konci žebříčku. Jednoduchost portage je daná právě tím, že spoustu věcí neřeší a nechává je na člověku. Všechny služby se instalují vypnuté, nehlídají se zpětné závislosti, nejsou automatické aktualizace. Balíčkovací systém není tichý pracant, ale naopak neustále otravuje s podivnými hláškami, varováními a dotazy.
Méně chyb
Odbourávání nepotřebných závislostí pomocí USE sice zmenšuje prostor pro chyby, zároveň však do toho prostoru přináší variabilitu která přináší vlastní škálu možných problémů. Samotné řešení bývá právě díky této flexibilitě jednoduché, ale zjistit proč má potíže specifická (a dost možná světově unikátní) kombinace verzí a kompilačních parametrů - to může být zapeklitý oříšek.
Binární distribuce jsou díky svojí "do kamene tesané" povaze v mnohem lepší pozici při řešení chyb. Distribuce tvoří celek a jako celek ji lze ladit a testovat. Oproti tomu jakékoliv testování Gentoo je z principu střelba na pohyblivý cíl - vyzkoušet všechny kombinace USE flagů prostě není v lidských silách. A filozofie rolling-updates k tomu přidává ještě další úroveň složitosti. I když správci ebuildů vyvíjejí heroické úsilí aby věci fungovaly co nejlépe, mohou sotva líznout povrch. Pokud nemáte kladný vztah k nástrojům jako je ldd a strace, bude vás z Gentoo jen bolet hlava. Pokud jste líní googlit, ani ho nenainstalujete.
Bezpečnost
Je pravda, že gentoo umožňuje sestavit jednodušší a přehlednější systém, který poskytuje útočníkovi mnohem menší "okno". To ale neznamená, že je Gentoo apriori bezpečnější. Udržovat ho vyžaduje více času a péče než nějaká obdoba "apt-get upgrade" a výsledek nemusí být nutně lepší. Binární distra jsou sice studnice balastu, ale mohou si dovolit ten balast dobře hlídat. Zbytečné balíky sice přinášejí zbytečné záplatování, na to ale stačí nějaký automatizovaný nástroj. Gentoo neposkytuje žádnou extra bezpečnost, pouze větší volnost při jejím vytváření.
Poznámka na konec
Autor je skalní gentooista (neboli "kentusák") už sedm let (cákryš to to letí). A neměnil by ani za zlatý prase. No, možná kdyby bylo z poctivýho nešizenýho zlata, nechal bych se ukecat do Archa
Když bude zájem, možná sepsuju pro změnu něco málo o tom, proč je Gentoo nejlepší systém ve sluneční soustavě a okolí.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
20.5.2010 17:38
Jary | skóre: 30
| blog:
Jary má blog
| Dům
Re: Proč neinstalovat gentoo
20.5.2010 18:12
Tapan
| blog:
tapan
Re: Proč neinstalovat gentoo
20.5.2010 18:32
blabla
Re: Proč neinstalovat gentoo
20.5.2010 22:16
mimi.vx | skóre: 37
| blog:
Mimi.VX
| Praha
Re: Proč neinstalovat gentoo
21.5.2010 08:52
alblaho | skóre: 17
| blog:
alblog
Re: Proč neinstalovat gentoo
21.5.2010 17:04
gentus
Re: Proč neinstalovat gentoo
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.