Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 18:34

Jak jsem upgradoval Ubuntu

3.6.2012 22:50 | Přečteno: 1990× | Obecné IT | poslední úprava: 5.6.2012 12:46

Konečně jsem upgradoval netbook na nové ubuntu. A je to boží. Tak boží, že jsem přešel na Mint na všech počítačích.

K upgradu distribuce jsem byl donucen zákeřným balíčkovacím systémem, který odmítl aktualizovat některé programy na nejnovější verze, protože ostatní programy by jim mohly závidět novější vybavení.

11.4

Vše začalo samotným upgradem na 11.4, který trval pouhé čtyři a půl hodiny, tedy cca 4x déle, než trvá běžná instalace. Ale dobře, to se dá pochopit.

Někdy v průběhu instalace bylo nastavení gnome transportováno kamsi pryč. Ostatní programy si šeptají cosi o tom, že Fuhrer vedoucí ubuntu nemá rád staré pořádky a další budou brzo následovat.

No nic, řekl jsem si a začal instalovat 11.10.

11.10

Tentokrát to proběhlo rychleji, trvalo to zanedbatelné tři hodiny.

Co mě nejvíce potěšilo je, že nyní už se na gnome konfiguráky vůbec nesahalo, ne, to ne. Tentokrát bylo gnome pro jistotu z mého systému odstraněno a nahrazeno unity bez možnosti výběru, nebo nějakého dotazu (kterých bylo v průběhu instalace několik na různé démony a tak). Spolu s ním byl odstraněn nějaký ten software, který jsem v předchozích letech používal. Asi se mu stýskalo po gnome, takže byl také odsunut do místa, odkud se programy nevracejí. Jsem rád, že Führer ví lépe než já, co chci vlastně používat za software a že ten upgrade tak pěkně pokračuje.

Nejvíc mě potěšil sexy vzhled Unity - no řekněte sami, nepostavil by se vám z toho?

Moc se mi líbí nové uspořádání položek na ploše do čehosi, co jsem nazval "zfetovaný grid". Odstranění ikonek pro jednotlivé soubory podle typu a nahrazení všeho bílým, dvakrát větším obdélníčkem je promyšlený tah, mající za cíl zvýšit bezpečnost zmatením případných špionů a imperialistů.

Další věc, kterou musím ocenit je horní panel, který se nedá nastavit na skrývání, takže již nebudu zmateně hledat, kam se zasunul a samozřejmě levý panel, který nabízí komfortní zobrazení celých osmi ikonek, to kdybych náhodou oslepl. Je to velký pokrok oproti bývalým ikonkám na horním panelu, kde jsem jich měl skoro patnáct a ještě zbývala spousta nepřehledného místa, které mě stále mátlo - scrollovat v novém levém menu mezi osmi zobrazitelnými položkami je o tolik pohodlnější, že se divím proč to zatím nikoho jiného nenapadlo!

Užitečné je i zobrazené jméno, které zabírá 150px, kdyby jste náhodou zapomněli, jak se jmenujete.

Velice potěšující je ikonka počítače vpravo v rohu, kde jsem dřív míval ikonku ovladače zvuku, takže stačilo vyjet myší nahoru a rolovat kolečkem. Nyní můžu v průběhu příliš hlasité, nebo příliš tiché hudby provést odhlášení ze systému, či vypnutí počítače, což je vysoce ergonomické.

Podstatnou zdravotní featurou je vylepšená reakční doba nautilu na krásné dvě sekundy. Nyní se vám nestane, že se přepracujete, když se vám nautilus otevře hned, a nová složka okamžitě po dvojkliku. To ocení vaše prsty a karpální tunely.

Po těchto kladných zkušenostech jsem se již nemohl dočkat Ubuntu 12.4, když 11.10 přinesla tolik skvělých vylepšení.

12.4

Přechodu na 12.4 předbíhalo celé tři hodiny instalace velké napětí a očekávání, co tentokrát přibude. Bohužel, ukázalo se, že se skoro nic nezměnilo. Přibyly ikonky pro jednotlivé soubory a horní menu zprůsvitnělo.

Vyzkoušel jsem nainstalovat zpět zapovězené gnome2, ale ukázalo se, že bylo tak vylepšeno, až některé jeho části přestaly fungovat. Například ovládací panely, místo kterých se zobrazují černé pruhy a celé je to jakési rozbité. Ewch.

Abych to shrnul - po dvou dnech upgradování jsem získal horší systém, než kdybych celý disk smazal a nainstaloval tam čisté ubuntu. Spousta věcí se rozmrdala, nemálo programů, které jsem používal bylo odstraněno. Jediné co zůstalo byly data, což ovšem není tak výhodná feature, jak se může jevit, protože stejného výsledku lze dosáhnout deseti minutami zálohování pomocí taru.

Mint 13

Krásným protikladem výše uvedeného byla instalace nového Mintu 13, která i se zálohováním /home a /etc, stažením instalačního isa a manuálního nastavení šifrovaného disku zabrala necelé dvě hodiny a na konci jsem získal Mate, ne nějakej hnusnej scrollovací bazmek, kam se vejde osm ikonek.

Další zajímavá věc je, že nejnovější Mint 13 s Mate na Asus EEE 1000h sviští rychleji, než ubuntu 10.10.

Poučení

Upgrade ubuntu smrdí.

       

Hodnocení: 68 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

4.6.2012 06:45 Piškot | skóre: 7 | blog: Uživatel | Přerov nad labem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Máš dost bordel na ploše. Já zase unity používám, odpadli mi totiž problémy s přehazováním apletů v panelu GNOME2. Kolik používáš programů ? Že jich máš tolik v panelu ?
Bystroushaak avatar 4.6.2012 08:19 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
No, většinou moc bordel nemám, je to krásně seřazené do logických skupin. Tenhle bordel se mi stal automaticky po updatu.
4.6.2012 06:49 Roman
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Velikost ikonek v levém panelu lze nastavit.
4.6.2012 08:09 Petr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Nejvíc mě potěšil sexy vzhled Unity - no řekněte sami, nepostavil by se vám z toho?

po te co jsem uvidel Unity jsem mel celych 14 dnu presny opak nez jsem presel na xfce
rADOn avatar 4.6.2012 08:50 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Ministr zdravotnictvi varuje: ubuntu poskozuje vas sexualni zivot! :-)
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
4.6.2012 12:39 RapMan | skóre: 14 | blog: RapMan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Spis opacne, sexualni zivot poskozuje ubuntu. :) Manzelka mi nedovoli pouzivat unity, musim zustat u klasickyho vzhledu, na ktery je zvykla... (gnome fallback)
4.6.2012 18:58 pavel noval
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Kdyz uz me prestalo bavit cekat az si win7 pri cerne obrazovce boot co boot neco schroupaji a za nekolik minut vitezoslavne zobrazi plochu a potom co se vse nacte muzu konecne neco delat, nehlede na nevyzadavene updaty trvajici i desitky minut jsem vyskousel hodne distribuci nez jsem skoncil u Mintu:

jde o novy NB ze sandybrige i5

moje zkusenosti

potrebuju nastroj ktery zapnu a hned funguju a nemusim cekat pri cerne obrazovce na buhvi co

CentOS/Redhat - celkem tak pres 2tydny vecerniho ladeni a instalace vseho z epelu/rpmforge a stejne spotreba na 6.2 zustala extremne vysoka pri zmene frekvence na 800Mhz max to na teplote ani vydrzi baterky nebylo znat a cpu porad jelo na max vykon i kdyz system mi tvrdil neco jineho, teplota 65 stupnu v idle . 2hodiny na baterku a vic proste ne at jsem delal co jsem delal ale je znat mensi pokrok v oblasti desktopu , sw celkem stary ale tady je to ocekavetelne na desktop to neni

Gentoo - celkem tak tyden nez byl system k obrazu memu , asi jsem u nej mel zustat ale zase ty updaty a vecne cekani na kompilaci kdyz je potreba sw kterej denne nepouzivam , jako hracka dobry ale ne na praci, vlastni kernel mi dal do 45 stupnu v idle a 9hodin na baterku pri max sporivosti asi nejlepsi vysledek ze vsech ale porad hlavne hracka pro nadsecnce :)

Debian stable- instalace sice hned ale to je tak vsechno , sw ve stable neuveritelne stary , kvalita baliku silne promenliva , kdyz jsem to videl tady bych stim klidne stravil i mesic a porad by to nebylo k obrazu meme ohral se tak 10min , ke spotrebe jsem se ani nedostal , debiani komunita by si mela nafackovat ze to v teto forme vydavaj za moderni OS

Ubuntu 11.10 - nastaveni neco pres tyden , melo by byt certifikovane pro DELL , no je pravda ze po instalaci vsechno fungovalo ale bez tech beznych veci jako sun java atd.. takze zase to tam vsechno nejak dobastlit , spravne moduly pro i5 , cpu kolem 50 stupnu baterka 6-7 hodin , system fungoval az do dist-upgrade potom vse uplne romzrdane ,sw nestabilni reseni cista instalace a vsechno znovu takze jdem o dum dal

Mint 12 - zprvu jsem byl velice neduverivy ale musim rict ze velke ANO takle si predstavuju desktop system na praci diky obsahu snad vseho softwaru v repozitari mi nastaveni dle mych predstav trvalo necely den coz je rekord , system 100%stabilni , vsechno funguje , nic nepada , cpu v idle do 50 stupnu + 8hodin na baterku , boot je rychlej , nanarazil jsem zatim na nic co by zdrzovalo od prace v teto oblasti je treba trosku konzervativnejsi pristup

MINT rulezz proste :)
4.6.2012 19:40 M.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Jaký je rozdíl mezi Linux Mint 201204 Debian s Mate a Linux Mint 13 s Mate. Je rozdíl v repositářích nebo je tam rozdílů více?
4.6.2012 20:24 M.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Tak už asi vím, Linux Mint 13 is also an LTS (Long Term Support) release and it will be supported until April 2017.
4.6.2012 23:45 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
jde o novy NB ze sandybrige i5
Konkrétněji by to specifikovat nešlo?
5.6.2012 00:28 pavel noval
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
slo :) model name : Intel(R) Core(TM) i5-2540M CPU @ 2.60GHz
5.6.2012 01:37 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Tohle mi prd pomůže. Komplet model notebooku, nejlépe výrobce a Part Number by se hodil. ;)
5.6.2012 12:59 pavel noval
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
dell e6320 konkretne tento model: N11-E6320-003
alblaho avatar 5.6.2012 10:16 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Upgrade je průšvih. Lepší je jednou za rok udělat čistou instalaci, s odděleným /home je to vcelku OK. I když je lepší i konfiguraci mít čistou.

Já to teď mám tak, že mám oddíl s daty (dokumenty, projekty) mimo root i home. No a do home mám adresáře namountované přes --bind. Takže pak můžu používat souběžně různé systémy a nemusím se bát, že si programy různých verzí budou přepisovat konfiguráky.
rADOn avatar 5.6.2012 12:53 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Kazdy rok reinstall? omfsm to uz jsme na tom stejne spatne jako wydlaci?
"2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
5.6.2012 21:43 tomvec | skóre: 24 | Kojetín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Asi jak kdo. A asi jak kdo se vrtá v systému. Já se v tom už moc nevrtám (na konkrétním stroji) a update od 10.04 bez problémů.
alblaho avatar 7.6.2012 00:55 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Na rozdíl od hypotetických windows my děláme reinstalaci kvůli novému softu, ne protože by to nefungovalo.

Jinak na starém notebooku jsem do března používal Ubuntu 8.10 :-)

Ale občas dělám reinstalaci když mě něco zaujme a chci to vyzkoušet. V posledních letech to byly Unity a Gnome-shell.
8.6.2012 13:39 On
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Proč lžeš?
Bystroushaak avatar 8.6.2012 18:14 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Try harder.
Petr Bravenec avatar 9.6.2012 12:44 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem upgradoval Ubuntu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Normálně používám všude Gentoo. Nedávno jsem si koupil na volné chvíle prťavý netbook, kam se mi celý ten kompilovací cirkus nechtělo instalovat. Původně byl v netbooku Linpus - nějaká tragická varianta MeeGo. Originální MeeGo byla druhá distribuce, kterou jsem zkusil - nerozchodil jsem wifi (a nechtělo se mi experimentovat). Další bylo Ubuntu 12.04. Na první pohled mě to okouzlilo - jednoduché, na malou obrazovku jak šité na míru. Ale experimentoval jsem dál. Další distribucí bylo Kubuntu. Brrr - KDE4 mám rád, funguje mi na stolním počítači k naprosté spokojenosti, ale to co předvádělo toto prostředí na nebohém netbooku, to opravdu nebylo k použití. Hned další den tam putovalo zpět Ubuntu a je tam do teď. Prostě funguje. Jsem spokojen.

Jen by mě zajímalo, jak si nastavit mplayer2 jako přehrávač filmů - dialog pro výběr mi nedává na výběr :-(
Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.