Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:55
Dnes se podíváme na poměrně zajímavě designovanou paranoidní teorii se spoustou obrázků, jejíž sepsání mi dalo zabrat podstatně déle, než by mi bylo milé :)
Tento článek je koncipován jako seznam několika termínů, které jsou následovány hypotézou, kde jsou termíny použity. Trochu se to podobá psaní programu, kde prvně nadefinujete funkce a pak s nimi provedete algoritmus. Vím že to může působit nudně, ale když se mnou zůstanete, tak to dříve nebo později skončí :)
Ve starší sci-fi literatuře se dá často narazit na něco, co jsem provizorně nazval Vědcovo dilematem. Zjednodušeně řečeno se jedná o obavy vědce, který vynalezne geniální vynález a bojí se ho zveřejnit, protože by dříve nebo později došlo k jeho zneužití lidmi mimo vědeckou komunitu.
Podobné dilema není jen doménou sci-fi, podle mnohých pramenů jím trpěli třeba lidé, kteří se podíleli na výzkumu štěpení atomu.
V současnosti je dle mého názoru vědcovo dilema častější, než kdy dříve. Není to jen proto, že je na světě více vědců, ale hlavně proto, že ve světě IT security se s ním člověk setkává prakticky pokaždé, když objeví nějakou chybu v softwaru.
Představte si, že objevíte kritickou zranitelnost, kterou všichni před vámi přehlédli. Nemyslím tím teď konkrétní exploit na aplikaci, ale obecný princip podobný buffer overflow. Představte si, že ho objevíte o 20 let dříve, než všichni ostatní, což vám efektivně umožní dostat se prakticky kamkoliv chcete.
Co byste s takovou mocí dělali? Pokud na princip zneužití neveřejně upozorníte, opravíte jeden systém a miliardy dalších budou stále v nebezpečí. Prakticky nic jste tedy nezměnili.
Pokud princip zveřejníte v nějaké security konferenci, v podstatě okamžitě dojde k masivnímu zneužití v podobě virů a útoků na nezabezpečené systémy. Jestliže ho prodáte, nebo sami zneužijete ve velkém, je jen otázkou času, než někdo vaší binárku zreverzuje a použije pro vlastní potřeby.
V obou z výše uvedených možností zákonitě nastanou dvě reakce;
1. Princip bude masivně zneužit.
2. Princip dříve nebo později nebudete moci využít, protože díky všeobecnému povědomí bude většina zajímavých systémů opravena.
Z toho plyne, že pro vás je nejvýhodnější nechat si postup pro sebe a používat ho tak, abyste na něj neupozornili ostatní, nikoliv se zachovat jako Prometheus, který dá tlupě opic atomový oheň.
Vzpomínáte si na Kapitána Nema z 20 000 mil pod mořem? Díky nemalé zahořklosti se rozhodl, že odejde z civilizace, postaví si vlastní ponorku a bude žít pod mořem bez kontaktu s lidmi na povrchu, kteří mu byli ukradení.
Sci-fi literatura je podobných případů plná, dokonce se nebojím označit tento koncept populárním tématem.
Těžko říct, jestli je Nemův syndrom doménou čistě mužů, rozhodně je však mezi nimi populární. Nejspíš každý chtěl někdy vypadnout úplně do pryč a vykašlat se na celou naší civilizaci. Málokdo k tomu ovšem měl dostatečně silný podnět.
Slyšel jsem o lidech, kterým se něco podobného povedlo. Samozřejmě, že ne tak dokonale jako Nemovi, protože se stále čas od času musí vynořit a sehnat peníze či doplnit zásoby. Troufám si však tvrdit, že syndrom kapitána Nema se na ně vztahuje velmi silně. Odprostili se od civilizace a žijí si jak se jim zachce, což jim trochu závidím.
Termínem deep web jsou běžně označovány ty části internetu, které jsou mimo dosah vyhledávačů. Různé staré BBS, databáze, kam máte přístup až po registraci, stránky na které nevedou odkazy. Síť packet radia. TOR.
Tak jako každé odvětví lidského působení, i internet má své urban legends. Snad každý někdy narazil na hoaxy, různé příběhy ala "pokud tohle nepřepošlete deseti lidem do půl hodiny, zítra vás zabije šílený křeček". Existují legendy o zlých počítačových hrách, které se chovají divně. Jsou tu legendy o Polybiu, hracím automatu, ze kterého lidem hrabe (o tom a o MKUltra někdy příště), nebo o 6 ukrytých částech prehistorického botnetu.
Z podobné kategorie jsou i legendy o deep (dark) webu:
Spousta z toho co se dá na obrázcích vidět je určeno pro newfagy a ve skutečnosti se dá nalézt velice lehce. Na internetu se dá narazit ale i na poněkud znepokojivější informace o hlubinách deep webu.
.clos, ClosNet, ClosedNet je součástí legendy o deep webu, nebo lépe řečeno pokračování.
Má se jednat o kompletně oddělenou síť, do které nevedou žádné proxy. Nemůžete se do ní dostat z internetu, tak jako se dá dostat třeba do TORu. Jediná možnost jak se přidat, je pořídit si určitý velmi drahý hardware, o kterém jen vyvolení ví, kde ho sehnat, nebo se připojovat od někoho, kdo již v síti je. Nikde není přesně specifikováno, o jaký hardware by mělo jít, jestli se jedná o modem pro packet radio, nebo jde o zařízení pro kvantovou kryptografii.
Uvnitř sítě se používá tld .clos spolu s náhodně vypadající doménou, podobně jako je tomu v TORu.
Podle toho co se dá najít se jedná o úspěšný trolling, který vznikl na základě výše uvedeného obrázku. Někdo si nejspíš řekl, že by byla docela sranda o tom založit stránky http://wznf5ffcbr3x62gj.onion (proxy link) a začít předstírat, že existuje od internetu odříznutý systém používající domény .clos, kde se dají najít informace, které spadají spíš do kategorie sci-fi.
Uvedená stránka má několik vad:
a) Polovina avizovaného obsahu jsou věci, které běžně najdete na TORu, nevidím tedy důvod, proč by měly být v takto super utajované síti. Naopak, třeba v případě aukce otroků by to bylo vyloženě škodlivé, protože nepředpokládám, že existuje moc platby schopných zákazníků, kteří se tam dokáží dostat. Zbytek jsou často dobře znějící blbosti na pomezí sci-fi, které se nedají ani vygooglit a nikde kromě stránek diskutujících o ClosNetu o nich není ani zmínka.
b) K čemu zakládat stránku dostupnou z normálního internetu/TORu a pak se tvářit tajmně? Autor tvrdí, že to má být rozcestník pro ostatní účastníky, ale v tom případě by stačilo jen napsat něco ve stylu ".clos rozcestník najdete zde: adresa.clos", tedy umístit rozcestník do samotného .clos systému, podobně jako je hiddenwiki umístěná v samotném TORu a ne v cleannetu.
Když se nad tím zamyslíte - určitě nechcete zbytečně poutat pozornost na superutajovanou síť informacemi o tom, že existuje. Na druhou stranu, pokud si chcete zatrolit, je to ideální způsob.
c) Log wiki ukazuje, že celá stránka byla vytvořena hodně rychle a od té doby na ní admin nic nezměnil. To u proklamované funkce rozcestníku do .clos sítě nedává moc smysl.
d) Někdo, kdo se vydává za autora uvedeného obrázku, jenž předvádí jednotlivé levely internetu tvrdí, že si termíny vymyslel čistě pro inspiraci. Informační .onion stránka a celý koncept .clos vznikl až poté, podle něj se tedy jedná jen o trolling. Pokud vás to zajímá, doporučuji pročíst si celý thread na lethemfind.us.
Closed Shell System je termín, kterým někteří autoři označují izolované sítě, do kterých se z internetu nedostanete. Pokud by exsitoval, .clos by byl zářnou ukázkou CSS.
CSS sítě na rozdíl od ostatních zde uvedených konceptů skutečně existují a jediný rozdíl oproti intranetům je podle mého názoru v tom, že síť není a z definice ani nesmí být přístupná zvenčí. Takříkajíc do ní nevedou žádné brány.
Co víc, síť se může proti přístupům z venčí aktivně či pasivně bránit:
Síť může využívat rozdílný protokol a tak se do ní prostě nedostanete z internetu, protože si záměrně nerozumí s TCP/IP.
Síť může používat způsob šifrování, které není možné strojově dekódovat, protože je založeno na věcech, jenž mohou pochopit pouze lidé. Pro sdělení mohou být použity přirovnání a metafory, podobně jako je to třeba v Kabale. Nezasvěceným lidem tak může připadat jako kopa nesmyslů.
Nad sítí může dohlížet démon (software, ne metafyzika), který sleduje nestandardní chování a automaticky od sítě odřízne ty uzly, které se mu jeví jako podezřelé.
Výše uvedený démon nemusí jen banovat, může navíc používat i podstatně drsnější prostředky, hromadně nazvané jako Endgame. Může se jednat o cokoliv, od řízené střely po SWAT team, který vám vtrhne do domu (na TORu jeden čas bylo možné tuto službu za pár dolarů objednat - vlastník stránky se pak postaral o legitimně vypadající udání policii, která na místo poslala SWAT team).
Aby vám bylo umožněno ze sítě brát informace, musíte prvně síti nějaké dodat. Dodané informace jsou hodnoceny aktivními učastníky, kteří vám na základě vaší práce přidělí body, které pak můžete využít na získávání obsahu.
Měl jsem se ženit. Pár dní před svatbou jsem přijel k domu své nevěsty. Když jsem vešel dovnitř, nebyl tam nikdo, jen matka mé nastávající. Byla to velmi atraktivní žena. Chvíli jsme si povídali a pak mi řekla, že jsem se jí vždycky líbil. Bez dlouhých okolků mi navrhla, že se spolu pomilujeme.
Byl jsem neschopný cokoli říci. Řekla, že teď půjde nahoru do své ložnice a je na mně, jestli půjdu za ní nebo odejdu.
Pomalu stoupala po schodech a já se díval na její krásné pozadí.
Pak jsem se otočil a vyšel z domu ke svému autu. Za dveřmi čekal její manžel, objal mne a řekl, že jsem obstál v jejich zkoušce.
Nyní vědí, že je na mne spoleh a že mi svou dceru mohou s klidem v duši svěřit. A poučení z tohoto příběhu?
Vždycky nechávej kondomy v autě!
Představte si, že chcete ověřit skutečnou povahu testované osoby. Nejjednodušší způsob, který mě napadá je postavit jí před neviditelný test, tedy takový o kterém neví, že ho podstupuje.
Výše uvedený vtip ilustruje jak na to - i když sám o sobě je spíš ukázka, jak by se to dělat nemělo:
1. Test příliš očividný a testovanému subjektu s větší inteligencí může dojít, že je testován. Správný neviditelný test není rozlišitelný od běžné každodenní situace.
2. Druhá chyba spočívá v tom, že výsledky testu jsou účastníkovi sděleny, čímž je narušen celý předpoklad neviditelného testu, tedy že subjekt o něm neví a ani se nikdy nedozví.
3. Poslední chyba je v tom, že test je jen jeden. V ideálním případě proběhne testů celá hromada a jejich výsledky jsou pečlivě zváženy. Můžou to být jednoduché věci, od toho jak mluvíte s cizincem, nebo jestli si vezmete stokorunu, kterou někdo nechal ležet na stole.
Myšlenka neviditelného testu není nová. Setkat se s ní lze například v knize Parsifal, kde je hlavní hrdina pozván na večeři, během které vidí zázraky, na které se ovšem odmítne zeptat, nebo pokud se nepletu v Noci na Karlštejně, kde král nabídne nějaké šlechtičně že si jí vezme za ženu aby otestoval její lásku k ženichovi.
Co když existuje společenství Nemů, jedinců, kteří si uvědomili Vědcovo dilema a rozhodli se obejít nemožnost efektivně sdílet účinné informace pomocí Closed Shell Systémů - privátních komunikačních kanálů, kam se můžou dostat jen stejně naladění "vědci", nikoliv diktátoři a paraziti toužící informace zneužít ve svůj prospěch.
Nenechte se zmýlit, nejde mi o "tajné" organizace typu bildenberg a židovskobolševická spiknutí. Jde mi o bezejmenné skupiny lidí, o kterých se nikdy nedovíte, protože jejich podstatou je, že o nich neví nikdo, kdo nemá.
Vtip spočívá v tom, že nelze požádat o vstup. Neexistuje pobočka, nebo člen, u kterého byste mohli chtít přijetí. Naopak, skupina sama aktivně vytipovává jedince podle toho, jaký informační otisk po sobě zanechává. Pokud splníte parametry, které jsou ve skupině žádané, jste postaveni před neviditelný test.
Ten je pokládaný těm kdo přijdou, protože si odvodí existenci společnosti, či těm, kteří v informační sféře září dost jasně, aby mohli dostat pozvánku.
Ti kdo uspějí se stanou členy nedestruktivního společenství sdílejícího destruktivní informace za účelem osobního rozvoje. Kdo ví, třeba tam jsou i informace o "CAIMEU", "AI in the box" či kvantových "GGGQEP" procesorech.
To je vše co jsem chtěl, jen mě tak napadlo, že by z toho mohla být zajímavá diskuze :)
01.12.2013 The internet mystery that has the world baffled
Tiskni
Sdílej:
Odprostili se od civilizace a žijí si jak se jim zachce, což jim trochu závidím.Proč?
Jaký druh drog na to používáš?Tyhle věci vznikají postupně, tohle trvalo tak půl roku. Původně jsem chtěl psát o jedné zranitelnosti (nic kritického), jenže pak mi došlo, že vlastně nemůžu, protože mi v tom něco brání. Tak jsem si začal třídit a analyzovat myšlenky formou nody založené v cherrytree. Zbytek se na to narouboval sám, protože to prostě bylo jasně dané, jakmile máš začátek. Jinak jsem docela váhal jestli něco takového publikovat, resp. jestli fakt mám náladu na kritiku, která se zákonitě snese. Částečně na základě téhle diskuze se pak rozhodnu, jestli sem hodit další blogpost, který už mám portovaný do redakčního systému.
Jinak jsem docela váhal jestli něco takového publikovat, resp. jestli fakt mám náladu na kritiku, která se zákonitě snese.Mně to přišlo hezké :).
který už mám portovaný do redakčního systémuLOL
LOLTak už jsem si přečetl o CherryTree a přemýšlím, že bych to vyměnil za plaintext poznámky. Ještě kdybych měl tablet, takhle musím papíry skenovat a whiteboard fotit.
Tak už jsem si přečetl o CherryTree a přemýšlím, že bych to vyměnil za plaintext poznámky.Já zas přemýšlím nad něčím, co by nahradilo CherryTree. Krapet to zavání lispem, nebo spustitelným XML, tak toho radši rychle nechám :D
Ještě kdybych měl tabletJeště kdybych měl superku*.
whiteboard fotitHeh, to znám. *mozkovej implantát z Asherovo scifi knih.
Mně to přišlo hezké :).Dík :)
Co se směješ, dá to docela práci. Třeba portovat tenhle blog mi zabralo asi půl hodiny - zkus si sem nahrávat desítky obrázků, vzít na ně miniatury z toho co ti systém vygeneruje a pak to všechno vrazit do kódu.který už mám portovaný do redakčního systémuLOL
Jinak jsem docela váhal jestli něco takového publikovat, resp. jestli fakt mám náladu na kritiku, která se zákonitě snese.Není moc co kritizovat (aspoň z mojí strany). Nápad pěkný, souhlasím s ním a chápu ho, ale já o existenci takové sítě v takovém měřítku (i když vím na jakým principech je internet vystavěn) osobně pochybuju, o tom že by mohla takhle (dlouhodobě) fungovat také i když by to bylo fajn a asi bych ti poradil ať s tím nezabíjíš zbytečně čas.
Částečně na základě téhle diskuze se pak rozhodnu, jestli sem hodit další blogpost,Jo tak v tomhle ti neporadím, mladý Padawane.
Proč?Proč ne?
Co když existuje společenství Nemů, jedinců, kteří si uvědomili Vědcovo dilema a rozhodli se obejít nemožnost efektivně sdílet účinné informace pomocí Closed Shell Systémů - privátních komunikačních kanálů, kam se můžou dostat jen stejně naladění "vědci", nikoliv diktátoři a paraziti toužící informace zneužít ve svůj prospěch.Ale když už teda nemám být úplně off-topic: Tohle není moc dobrý nápad a nemůže fungovat dlouhodobě už z principu. Utopie pěkná, to jo, ale vždycky to buď někde leakne a i v případě že se podaří udržet uzavřený systém bez průlomu, tak jednoduše uvnitř systému nebude na věky věků dostatek jedinců na to aby udržovali dobré myšlenky neustále při životě. Jediný způsob jak udržovat dobré myšlenky při životě je sdílet je (a pokud jsou opravdu tak dobré, tak přežijí věky), ovšem bohužel se všemi negativy které to přináší. Proč tě ale tohle sakra musím učit na portále o svobodném softu? Tady prostě není moc o čem diskutovat.
Tenhle blog jsem napsal a od té doby se moc měnit nebudeMyšlenka kterou si tu nastínil je moc pěkná (a mimochodem, nebyl si první – já o tomhle přemýšlel dřív, když by se pak v budoucnu náhodou někdo ptal…a samozřejmě v případě že už o tom nepřemýšlel někdo před náma), sepsal si to taky moc pěkně, ale Abíčko tu nebude na věky věků podobně jako tvůj blogový zápisek, že? Otázka je, jestli za 100let tu bude vůbec internet v takové podobě jaké ho známe dnes.
Abclinuxu umí Export do Movable Type. Jinak do TODO jsem si zrovna dneska připsal že mám napsat script, který ty blogy serializuje do xml s inlinovanými médii, aby se to dalo v případě nouze rychle přenést jinam.No tak teď si to teda fakt solvnul…
Vem si třeba, kolik lidí bylo namočeno v Prismu a jak dlouho trvalo2007. Hmm…to to teda trvalo.
a podle mě by mohl fungovat.Můj názor je že ne.
Čemu říkáš udržovat myšlenku při životě?Proč zrovna s definicí tohohle máte takové problémy?
Odprostili se od civilizace a žijí si jak se jim zachce, což jim trochu závidím.Přiznám se, že mě pocit zdrhnout z civilizace ještě nepotkal.
Deep webSlyšel jsi o C.? Snažil jsem se vymlátit z několika pamětníků československé hacker scene 90. let víc informací, ale nikdo o tom prý nic neslyšel. Jako kdyby jediná zmínka byla v Netmagu (ergo taky trolling, i když pěkná fikce). Nechcete se zeptat HSN? :) Občas se zjevuje na LinuxExpressu.
Jde mi o bezejmenné skupiny lidí, o kterých se nikdy nedovíte, protože jejich podstatou je, že o nich neví nikdo, kdo nemá.Podle mě bys to ani poctivým cherrypickingem osob, které přijmeš, nedokázal udržet moc dlouho
Přiznám se, že mě pocit zdrhnout z civilizace ještě nepotkal.Buď v klidu, to je pouze otázka času.
Slyšel jsi o C.? Snažil jsem se vymlátit z několika pamětníků československé hacker scene 90. let víc informací, ale nikdo o tom prý nic neslyšel. Jako kdyby jediná zmínka byla v Netmagu (ergo taky trolling, i když pěkná fikce). Nechcete se zeptat HSN? :) Občas se zjevuje na LinuxExpressu.Ne. Ale líbí se mi to :)
Podle mě bys to ani poctivým cherrypickingem osob, které přijmeš, nedokázal udržet moc dlouho pod dekou pod pokličkou.Pak bys musel rychle aktivovat protokol Hysterická Vánočka :)
Pak bys musel rychle aktivovat protokol Hysterická Vánočka :)[at chapter 1] wtf
Obličej Dany McAleesové je jako chvějící se orchidej. Otevírá se pomalu. Okvětní plátky kůže a lebečních kostí se rozevírají a odhalují pestík explodující nosní přepážky. Ten vzápětí mizí v kašovité corolle šedorůžového mozku. To už je ale okvětí dokořán a Daniny myšlenky letí v hebkých cákáncích do všech stran. V jejich středu jiskřivě rotuje kulka dum dum.O_o
Slyšel jsi o C.? Snažil jsem se vymlátit z několika pamětníků československé hacker scene 90. let víc informací, ale nikdo o tom prý nic neslyšel. Jako kdyby jediná zmínka byla v Netmagu (ergo taky trolling, i když pěkná fikce). Nechcete se zeptat HSN? :) Občas se zjevuje na LinuxExpressu.Mě by někdy opravdu zajímalo jestli se jen donekonečna z nás střílíš ty a nebo prostě nejsi schopný rozpoznat, když si někdo vystřelí z tebe.
aby něco takového ve větším měřítku (1000 a víc lidí?) mohlo fungovatNo tak v tom případě je cílem to udržet dostatečně malé. Jinak scannery mozku a detektory lži by to mohli také trochu vylepšit.
Ad Caimeo - osobně doufám, že vyspělá umělá inteligence neexistuje, protože by nás mohla zničit, případně šíleně modifikovat.Ale notak. Zničit se můžeme sami, je to snad důvodem ke strachu z člověka? Jinak, Kvakor mi tady nedávno doporučil knihu Golem XIV. Nedokáži říct, jestli to můžu doporučit, ale osobně se chystám si z toho udělat výpis citátů :D
No tak v tom případě je cílem to udržet dostatečně malé. Jinak scannery mozku a detektory lži by to mohli také trochu vylepšit.Ale iba trochu. Ten scanner a detektor lži ti povedia o minulosti a súčasnosti dotyčného. Čím je dotyčný mladší alebo čím silnejším podnetom bude vystavený, tým pravdepodobnejšie dôjde k takej zmene, ktorú by si nepredpokladal.
Ale notak. Zničit se můžeme sami, je to snad důvodem ke strachu z člověka?Tu súhlas. Ľudia dokazali v priebehu pár tisícročí spraviť z vlka pudlíka bez toho, aby poznali slovo genetika.
Ad Caimeo - osobně doufám, že vyspělá umělá inteligence neexistuje, protože by nás mohla zničit, případně šíleně modifikovat. Stejně tak jsem rád za to, že Bůh není nebo se rozhodl výrazně neprojevovat a nezasahovat v našem světě. Existuje spoustu, spoustu možností, kam by právě umělá inteligence mohla jít. Cesty, kam se člověk vydat kvůli částečně neměnnému způsobu myšlení vydat nemůže - když si vezmeš lidi, jsou si podobní hrozně hrozně moc.Jak už tu bylo řečeno, zniřit se můžeme sami, osobně si dokonce mysliím, že vznik nadlidské umělé inteligence je nutné pro přežití lidstva právě z uvedeného důvodu omezenosti lidské inteligence. Lidské vědomí se sice občas může vydat po cestách, po kterých se do té doby nikdo nevydal, ale takových géniů je v populaci příliš málo (max. několik za století) a současná společnost jim to vůbec neusnaďnuje (sportovní školy, hudební školy, jazykové školy ... žádný problém, ale udělejte školu pro geniální děti a hned vás obviní z elitářství). Hlavně nesmíme zapomínat, že taková umělá inteligence vůbec nemusí uvažovat jako člověk a naše lidské cíle jí mohou být zcela a naprosto cizí. Člověk jako druh má v sobě vždy nutnou evoluční zátěž, díky které přežil jako druh (typu "Sežer nebo budeš sežrán"), zatímco čerstvě zrozená umělá inteligence nic takového mít nebude a je dost možné, že pro ní budou mnohé lidské pudy, emoce a tužby zcela nepochopitelné (např. bude nepochybně zmatená z faktu, že lidé toho tolik nadělají okolo sexu). Klidně si dokážu představit, že umělé inteligenci bude naprosto putna cokoliv, co se odehrává ve fyzickém světě vyjma hardware, na kterém sama běží. Vyhlazovat lidstvo by pro ní bylo nelogické, tedy alespoň do té doby, dokud by nebyla schopná naprosto se obejít bez lidské pomoci (a i pak by nejspíš považovala za lepší alternatvu opusti Zemi). A šílěně modifikovat lidstvo ... vzhledem k tomu, že evoluce přirozeným výběrem už několik století nefunguje a v DNA se začínají postupně hromadit škodlivé mutace (protože děti mohou mí i lidé s vážnými vývojovými vadami), tak nějaké vylepšení (nebo alespoň "zalátání největších děr") bude dříve či později stejně nutné (jediná alternativa je eugenika a ta mi připadé mnohem horší).
ale takových géniů je v populaci příliš málo (max. několik za století)Zalezi za jaky stoleti. Ted je na svete asi 30x vic lidi nez v roce 0 a zaroven maji lide mnohem jednodussi pristup k mnohem vice informacim. Ted beha po svete nejmin o dva rady vic geniu nez pred 2 tisici lety :)
vzhledem k tomu, že evoluce přirozeným výběrem už několik století nefunguje a v DNA se začínají postupně hromadit škodlivé mutaceFascinuje me, ze se vzdycky ale najde nejaky genius, ktery na tohle prisel. Vzdyt jenom schopnost genom nasekvencovat je stara ani ne 20 let; presto tohle dokazeme rict par stoleti zpetne. Mozna to s tim pokrokem nebude tak zle, kdyz se tu najde tolik genialnich lidi.
Jestli si nekdo mysli, ze protoze jsme jako spolecnost schopni zachranit par mesicu predcasne narozene deti, ze z toho plyne, ze neprobiha biologicka evoluce, tak podle me uplne nechape, jak evoluce funguje.Tak to asi nechápu. Já to vidím tak, že jsi odstranil selekční tlak na mutece, které by byly do 20 let smrtelné (nebo alespoň značně omezující co do reprodukčních schopností).
Ja nevidim zadny duvod myslet si, ze neprobihaOdstranila se část selekčního tlaku, ergo se tedy musí zpomalit/změnit průběh.
Problem je, ze Kvakor tady prezentuje natolik obecna tvrzeni, ze je polemika tezka. Treba "nejlepsi umeni vzniklo behem jedne generace" - vazne lze jeskynni malby srovnat s kubismem?Jo tak, mluvil jsem o té části jeho příspěvku o evoluci.
Odstranila se část selekčního tlaku,Ten selekcni tlak mohlo nahradit neco jineho. Treba lepsi vyber partnera diky komunikaci.
ergo se tedy musí zpomalit/změnit průběh.Prubeh se asi zmenil, to se da celkem cekat (i kdyz je otazka, zda se technologie nemeni tak rychle, ze to vubec dava smysl resit). Jestli se zpomalil je otazka. O vyberu rozhoduje nejen nizsi umrtnost, ale taky pocet potomku.
Nevidim platnost ani premisyKonkrétní příklad: CFTR. Před vynálezem léčby cystické fibrózy mutace všechny nemocné zahubila v dětském věku. Před vynálezem IVF by se ani přeživší člověk s CF nedokázal rozmnožit. Teď to lze. Dítě je přenašeč, tím stoupá podíl přenašečů v populaci a když se zkříží dva přenašeči, máš 25% šanci, že dítě bude nemocné.
ani zaveruTen sis měl z premis odvodit.
Ten selekcni tlak mohlo nahradit neco jineho. Treba lepsi vyber partnera diky komunikaci.Jako že vykompenzujeme genetické defekty lepší imunitou?
ze i zdravi lide jsou dnes jeste zdravejsi, a tudiz maji jeste vice deti
A nejzdravější jsou cigáni. ^_^
Fascinuje me, ze se vzdycky ale najde nejaky genius, ktery na tohle prisel. Vzdyt jenom schopnost genom nasekvencovat je stara ani ne 20 let; presto tohle dokazeme rict par stoleti zpetne.Ovšem mrtvoly tu jsou celou dobu a vývoj genomu můžeme spočítat až po mitochondriální Evu a asi ještě dále. A hromadění chyb se dá modelovat. Evoluce přirozeným výběrem u člověka určitě nefunguje. Už dlouho tu nebyla morová rána, pravé neštovice byly až na pár vzorků vymýceny a tedy potenciální oběti nebyly vyřazeny z genofondu. Taktéž třeba obrna (i když postižený přežije, tak bude evolučně znevýhodněn). Ale je fakt, že to je jen v lokálním měřítku a v delším časovém úseku se to může vrátit jako bumerang třeba v podobě zlatého stafylokoka :-/. Takže za mě: by bylo lepší říct, že evoluce přirozeným výběrem má už několik staletí u člověka pauzu (nebo je pomalá limitně k nule) do doby, než se nám podaří ty mutace eliminovat třeba genovým inženýrstvím...
Podle mě je ale možné zjistit přibližný věk mutace podle příbuznosti nositelů (zdroj vzácné mutace bude jen jeden ne?). Zároveň taky můžeme zkusit analyzovat u žijících jedinců, zda na ně taky nepůsobí evoluční tlak.Tak az takova studie bude, dej mi vedet, rad si ji prectu. Ale asi uz chapes, ze to je jeste dost daleko od mlhavych laickych prohlaseni typu "evoluce prestala probihat, protoze.." (a s tim spojenou snahou dokazat - proto se to vyhlasuje - ze lide hloupnou, prestoze empiricke dukazy mluvi o opaku).
Tak když někoho vyléčí lék vypočítaný počítačem a ten člověk bude mít potomky, tak to nebude přirozený výběr.S touhle interpretaci nemuzu souhlasit. Kde chces udelat tu hranici? Kdyz v dusledku civilizace poklesne nasili a nekdo slaby ale chytry nezemre ve valce, byl to "neprirozeny" vyber? Kdyz to takhle zadefinujes, samozrejme ti z toho vyjde, ze "prirozeny vyber" uz neprobiha tisice let, protoze civilizace neni "prirozena". Ale to nic nedokazuje o tom puvodnim tvrzeni, protoze jsi jemne posunul smysl slov "prirodni vyber". Ja povazuji za prirozeny vyber vsechno, co vede k neprime selekci geneticke, ktera se rozsiri v populaci (prima selekce by byla treba prostrednictvim geneticke manipulace). Tedy, bez toho, aniz bychom jako lide do te geneticke informace pachali nejaky primy zasah. To je definice v zasade ekonomicka, proste co se stane, kdyz nebudeme platit nic navic za zmenu genomu u nasich potomku tam, kam chceme.
a s tim spojenou snahou dokazat - proto se to vyhlasuje - ze lide hloupnou, prestoze empiricke dukazy mluvi o opaku
Ono také záleží na tom, co přesně se myslí tím "lidé hloupnou" a k čemu to má být dobré. Já bych se nebál tvrdit, že lidstvo, potažmo společnost hloupne, resp. nestíhá se adaptovat technickému/vědeckému pokroku a jeho důsledkům. Takže...
Už dlouho tu nebyla morová rána, pravé neštovice byly až na pár vzorků vymýceny a tedy potenciální oběti nebyly vyřazeny z genofondu.
Ano, poklesl evoluční tlak na odolnost proti některým nemocem. Ale vadí to? Co když se díky tomu evoluce začne ubírat jiným, pro lidstvo výhodnějším, směrem? Např. se místo (již nepotřebné) imunity bude více rozvíjet mozek?
Vezmi si třeba rezistence u bakterií – pokud jsou bakterie vystaveny antibiotikům, stávají se proti nim rezistentními. Ale odstraníš-li antibiotika z prostředí, rezistenci opět ztratí. Proč? Zřejmě proto, že za ni musí platit nevýhodami v jiných oblastech.
na TORu jeden čas bylo možné tuto službu za pár dolarů objednat - vlastník stránky se pak postaral o legitimně vypadající udání policii, která na místo poslala SWAT teamLOL
Ohledne Closed Shell System se nejedna o nic specialniho.
"pokud tohle nepřepošlete deseti lidem do půl hodiny, zítra vás zabije šílený křeček"tak toto sa ozaj stalo, ale dopadlo to naopak:)))..tiež mám syndróm kap. Nema... :) Zaujímavé. A aj Miriam vyzerá normálne.
Len mi je záhadou, že si nespomenul sieť, ktorá naozaj funguje, alebo je to zámer? Personal troll nejak sklamal asi mu spadla RSS čítačka :)On je spíš na politiku, jak je ten blog o
/*** Při psaní tohoto kódu jsem viděl zářivou radost negativních entit a zuřivost a poprask Vesmírných lidí a jejich vzájemné obviňování, kdo udělal chybu. http://vesmirnilide.cz/obr_bar2000/obr2000.jpg (Jenda programátor - frame úplně dole) *** Jsou ovládáni a vězněni pseudotvůrcem (<http://homepage_jednoho_vývojáře/>) *** +<http://jenda.hrach.eu/brm/obr329.jpg>+ ***/Netušil jsem, že to použiju tak brzo.
Probíhá výpočet. Při čekání si můžete léčit varlata. http://jenda.hrach.eu/brm/obr329.jpg [==========> ] 18% ETA 09:21
Z toho plyne, že pro vás je nejvýhodnější nechat si postup pro sebe a používat ho tak, abyste na něj neupozornili ostatní, nikoliv se zachovat jako Prometheus, který dá tlupě opic atomový oheň.Tohle tedy nechapu. Jak si nekdo muze myslet, ze mezi nahodne vybranou skupinou lidi je nizsi pomer silencu? Ale hlavne, tahle koncepce je mylna predevsim proto, ze lide nejsou a priori ani dobri, ani zli; jsou proste oportunisty a moc je korumpuje. Ja kdybych neco takoveho objevil, chtel bych to dat k dispozici vsem. Pokud v takovem pripade neprevazuji pozitiva nad negativy, jaky ma beztak smysl zit v takove spolecnosti?
Ja kdybych neco takoveho objevil, chtel bych to dat k dispozici vsem.Platí to třeba i v případě, kdy vendor široce nasazeného SCADA systému v jaderných elektrárnách, vodárnách a další kritické infrastruktuře odmítá tento po responsible disclosure fixnout? Nezpůsobí upload point-n-pwn exploitu na internet víc škody než užitku?
jsou proste oportunistyMyslim, ze i mira oportunismu v populaci odpovida normalnimu rozdeleni pravdepodobnosti. Btw pojmy zly a dobry jsou vysoce relativni (imho zavisle na uplne vsech promennych vesmiru). Vetsinou je vsak chapeme definovane jenom na jiste urovni abstrakce (nejcasteji vidim pouze v souvislosti s zivocichy), coz mi prijde jako spor primo v definici, a proto se je snazim nepouzivat.
Ja kdybych neco takoveho objevil, chtel bych to dat k dispozici vsem.Hah. Otázka za tři bludišťáky - proč se nenačítá zsnalise.cz? Hint. A to je jen pitomé sqli, nechtěl bych vidět ten shitstorm v případě něčeho vážnějšího.
Pokud v takovem pripade neprevazuji pozitiva nad negativy, jaky ma beztak smysl zit v takove spolecnosti?To jsou tu všichni sebevrazi, jako jardík?
Ale jak vidis sam, nekdo to zverejnil a zadny shitstorm nenastal. Takze, neznehodnocuje to tve obavy?To jsi ty stránky nejspíš neviděl předtím, než je někdo pro jistotu smazal.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.