Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Kluci z Prahy (známí taky jako Honest guide), publikovali nové video ohledně přesného středu Prahy. Když jsem to tak sledoval, těšil jsem se na popis hledání centroidu nekonvexního polygonu.
Když už se tady řeší ty základní školy, tak mě napadlo, že bych mohl přidat tématicky blízký starší zápisek, který jsem před několika lety publikoval na jednom zapadlém webu. Je to kapku delší a subjektivní, tak doufám, že vás tím neunudím k smrti. Přeci jen, musel jsem popsal devět let vězení.
O Selfu jsem tu trousil narážky asi tak půl roku. Self je programovací jazyk, prostředí a virtuální stroj. Je to něco naprosto jiného, unikátního a jediné, co se tomu trochu blíží je původní koncept operačního systému, který běžel na Lisp machines a Smalltalk.
Nedávno jsem tu publikoval dva blogy - Co považujete za nejdůležitější a následný followup, kde jsem krátce shrnul diskuzi k tomu.
Několik uživatelů mi vytklo, že to bylo příliš úzce zaměřené a skutečně ano, zcela záměrně bylo. Rozhodl jsem se výtku akceptovat a dnes se tedy ptám;
Na jakých zajímavých projektech děláte a čemu se věnujete o volném čase?
Můžete taky přidat informace o tom, co jste četli / čtete za zajímavé knihy, nebo jestli koukáte na dobré seriály, či filmy a tak podobně.
Smyslem je podělit se s ostatními a případně je inspirovat, či získat pro vaší myšlenku, pokud se jedná třeba o opensource projekt. Iniciativě se meze nekladou, takže klidně můžete odpovědět formou blogpostu, jen pak prosím do diskuze vložit odkaz na něj - když tohle neuděláte, nikdo tu odpověď z tohohle blogu za pár let nenajde.
Před nedávnou dobou jsem psal, že se chystám spočítat všechny +1 komentáře. Dneska si můžete prohlédnout výsledky.
Stalo se mi poněkolikáté, že mi někdo rozporoval smysl psaní blogů, specificky pak psaní blogů na abclinuxu. Protože o půlnoci, v hospodě, uprostřed davu jiných lidí, kteří všichni řvou přes sebe, se docela blbě argumentuje, a navíc už mě nebaví se opakovat, rozhodl jsem se sepsat všechny možné argumenty a důvody do jednoho textu.
Chtěl jsem si vyzkoušet napsat akční scénu, nic víc. Celé je to story zasazená do světa Polity od Neala Ashera.
První práce, co jsem kdy dělal byla „specialista korporátního service-desku“ v nejmenované firmě <F>. Jednalo se v podstatě o řešení poruch a technických požadavků zákazníků. Něco o tom vím, tak jsem se rozhodl sepsat nějaké zkušenosti ohledně hlášení poruch.
Model Kübler-Rossové (dále jen K-R) je znám psychologům a také lékařům. Popisuje pět fází, kterými prochází lidé, než se smíří s nevyhnutelným nepříjemným faktem. Zajímavé mi přijde, že podobné fáze se často dají najít i ve světě informačních technologií.
Rozhodl jsem se uspořádat tématickou programátorskou soutěž, jejímž cílem je stvoření umělé inteligence. Hrajeme o hodnotné ceny.
Příznivce elektronické hudby, speciálně pak psytrance, dnb, psybreaks a různých kombinací mezi nimi, bych rád upozornil na zajímavý portál, kde se dá sehnat spousta skvělé legální hudby zdarma.
Two days ago I finally received my "new" wireless Apple keyboard I bought on Aukro. Czech Post took its time - 6 days for a distance of 200 kilometers. But hey, what can you expect from a state-owned company. But this blogpost isn't about Czech Post, it is about the Apple keyboard and Linux Mint 13.
Na aukru se poslední dobou roztrhl pytel s malými zařízeními, které stačí zastrčit do USB a ony vám po spuštění patřičného programu začnou na účet připisovat zlomky Bitcoinů. Jedno takové jsem si koupil za účelem výzkumu, abych otestoval, jestli se vůbec vyplatí něco takového provozovat.
Minirecenze na knihu Less Than a Person and More Than a Dog.
Když jsem začal pracovat, po určitý čas, který se dá přibližně vyjádřit jako půl roku jsem pil spousty energydrinků. Prakticky každý pracovní den jsem vypil jeden nebo dva, od lehkých kalibrů jako je Shock! po těžké ala RedBull. Jednoho dne přestaly náhle fungovat a získaly naopak záporný efekt, kdy jsem byl po enegydrinku unavenější než před ním. Následovalo pár měsíců bez kofeinu, kromě čaje. Pak jsem objevil Smrtelníka.
Dnes se podíváme na poměrně zajímavě designovanou paranoidní teorii se spoustou obrázků, jejíž sepsání mi dalo zabrat podstatně déle, než by mi bylo milé :)
Pokud jste updatovali na nejnovější verzi editoru Sublime text 2, tak jste si toho možná také všimli - chování grafického scrollovátka, kterým je možné rychle procházet text se změnilo.
Částečně jako pokračování páru mých předchozích blogů, částečně jako reakce na Dreita jsem se rozhodl publikovat několik odkazů na různé zajímavosti, které mě v poslední době zaujaly. Nejedná se o linuxové věci, ale o programování a techniku se to alespoň lehce otírá :)
Minirecenze na sci-fi knihu Avogadro corp.
Příliš často se setkávám s tím, že o sobě někdo tvrdí, že je dokonalý ateista, že nevěří na boha, ďábla ani nadpřirozeno, natož pak v nějakou nesmrtelnou duši. Připravil jsem si proto jednoduchý test, který umožňuje jednoduše ověřit, zda je dotyčný skutečně takový, jakým se dělá.
Je to již delší doba, co jsem zde psal o programu pro psaní poznámek nazvaném CherryTree. V blogpostu jsem programu silně vyčetl plesnivý HTML export, který je skutečným peklem, co se týče jeho použití v dalších systémech, jako je třeba ABClinuxu. Do diskuze jsem tenkrát vložil script jménem cherrytree_repairer.py, který trochu narovnával hrozivé HTML, které z CherryTree lezlo. Poslední dobou mi přestal vyhovovat a tak jsem vytvořil další script, o kterém bude dnes řeč.
Po letech marného hledání jsem konečně nalezl editor, který mi stoprocentně vyhovuje. Jedná se o komerční editor Sublime text 2.
Jak jsem slíbil v diskuzi, zde je několik dojmů z klávesnice Blackwidow 2013 po měsíci používání.
Jak už napovídá nadpis v podobě citace mého bývalého třídního učitele, rozhodl jsem se připravit a dokoupit zásoby, než soudruzi přitvrdí a jejich shánění bude buď moc drahé, nebo moc velká adrenalinová zábava.
Od chvíle, kdy jsem si přečetl blogpost o N40L jsem věděl, že to je přesně to, co chci a potřebuji, navíc za cenu víc než příznivou. Ti co četli můj dotaz v poradně a následnou diskuzi pravděpodobně ví, že shánění nebylo tak triviální, jak by mohlo.
Není to tak dávno, co jsem zde publikoval blogpost jménem Několik potěšujících věcí. Dle reakcí se jednalo o potěšující věci i pro ostatní, takže vám dnes přináším druhý díl.
Stalo se Dnes 18:08 - Londýn. Vlastně kecám, Thursday 03 December 1998.
Rozhodl jsem se, že sepíši pár věcí, které mě za tento měsíc potěšily a zároveň by se mohly zalíbit i ostatním geekům.
V padesátých letech minulého století málem vzniklo první autonomní atomové monstrum. Autonomní proto, že ho nikdo neřídil - jednou vysláno mělo křižovat svět a ničit vše nad čím přeletělo. Atomové proto, že jeho motor byl náporový ramjet poháněný nestíněným 600MW atomovým reaktorem. Monstrum proto, že mělo nést 26 vodíkových bomb a díky nestíněnému reaktoru zabíjet už pouhým přeletem. Pokud by někdy došlo k jeho vypuštění, pravděpodobně by pro lidstvo nebylo žádné zítra.
Po pár letech spokojeného používání ubuntu 10.10 jsem se konečně rozhoupal a upgradoval na novější verzi. Nevybral jsem si však nové Ubuntu (hnus fialový), ale něco perspektivnějšího - Linux Mint 12. Když už jsem byl u toho, řekl jsem si že po těch letech upgradování provedu čistou instalaci a přenesu jen důležité konfigurační soubory v ~. Bohužel, Mint nemá alternativní instalační disk a tak jsem ho musel nainstalovat na šifrovaný disk ručně, což je docela práce.
CherryTree je program spadající do kategorie osobních wiki. Jeho autoři ho popisují jako "Program k hierarchickému vedení poznámek, s vlastnostmi, jaké má formátovaný text (RTF), a zvýrazňování skladby". Já o něm tvrdím, že je to skvělá věc na psaní blogů a konečné řešení otázky poznámek.
Začínám mít pocit, že neexistují ajťáci, kteří by se nepropadali do noci. Spousta mých přátel a známých mi potvrdila, že pokud mají trochu volného času, třeba prázdniny nebo dovolenou, stane se jim nemilá věc; chodí spát čím dál později. Problém pak nastane, když se mají vrátit zase zpět do českého časového pásma třeba z toho mexického.
Dnes bych vám rád v krátkosti představil jeden velice zajímavý comix, na který jsem v poslední době narazil.
Pokud někdy zavítáte do Karlových Varů, pravděpodobně zjistíte, že město platí vlastní wifi síť, do které se může kdokoliv zdarma připojit. Z nepochopitelného důvodu je však doba připojení omezena na 30m, po jejímž uplynutí vám síť utne všechny probíhající spojení a musíte se opět přihlásit pomocí naprosto trapného webloginu. Štvalo mě to, tak jsem vytvořil krátký program v D, který to dělá za vás.
Na světě není divné, že je složitý a nepředvidatelný. Divné je, když nastávají náhody, které by dávaly dokonalý smysl, kdyby se jednalo o předem připravené události. Toho si všimli i filosofové a psychologové, kteří to pojmenovali termínem synchronicita (doporučuji ten odkaz přečíst předtím než se pustíte do tohoto blogpostu).
Teorie synchronicity nedává ovšem odpověď na otázku "proč existuje synchronicita". Samozřejmě, je možné, že se jedná jen o čisté náhody a lidé si je vysvětlují tak jako kdyby šlo o něco víc. To je jedna možnost a musím uznat že dost pravděpodobná. Další možnost přináší moje vlastní Teorie Hráčů©®.
Upozornění: Blogpost je o subjektivních pocitech a zážitcích.
Je to již cca rok, co jsem se začal zajímat o programovací jazyk D. Co se od té doby v mém názoru na D změnilo?
Nedávno jsem se zamýšlel nad možnými způsoby dosažení nesmrtelnosti. Ne že bych to bral úplně vážně, ale podobné myšlenkové hry mě baví. Moc lidí nad tím nepřemýšlí (nebo o tom spíš nepíše), tak jsem si řekl proč si na toto téma nezablogovat.
Média se můžou přetrhnout aby nás mohla informovat o tragédii v norsku. Díky tomu se o ní baví spousta lidí, ale jen mizivému procentu dochází že nešlo o maniaka, ale docela chytře a metodicky uvažujícího člověka. V tomto blogpostu jsem sepsal pár informací a teorií které spoustě lidí jenž se nechali krmit masmédii ušla.
Brácha se zcvoknul, jinak nic. Dneska je to poněkud osobnější netechnický blogísek.
Dnes je to skutečný blogísek plný plkání o blbostech, technický pokec se nekoná. Najdete zde krátké zamyšlení o třech věcech - o Dračím syndromu, lenosti a dechovém cvičení. Na závěr následují nějaké ty otázky jak jste na tom vy.
Nudil jsem se, tak jsem sepsal něco o programovacím jazyku D. Není to ani tak článek o D, jako spíš můj názor na něj a ostatní programovací jazyky.
V dnešním blogpostu bych se rád podělil o můj názor na tohoto známého spisovatele a jeho díla.