Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Od chvíle, kdy jsem si přečetl blogpost o N40L jsem věděl, že to je přesně to, co chci a potřebuji, navíc za cenu víc než příznivou. Ti co četli můj dotaz v poradně a následnou diskuzi pravděpodobně ví, že shánění nebylo tak triviální, jak by mohlo.
Těžko se bude vysvětlovat lidem, kteří tuhle otázku pokládají, proč vlastně někdo může chtít domácí server. Je to jako když se vás někdo zeptá, proč by měl zrovna on používat linux. Nevím jak vy, ale já lidem v takových chvílích říkám, že když se takhle ptají, tak by ho používat neměli. Až budou vědět proč, tak pak je čas si ho nainstalovat. S domácím serverem je to podobné :)
Za sebe můžu říct, že mám potřebu počítače, kterému můžu věřit, kde se nemusím bát napsat heslo natvrdo do scriptu, který provádí zálohy. Potřebuji rozšíření mysli, prostor kam se dají zapisovat myšlenky, které pak můžou být nepřetržitě bdělé a bez ustání plnit úlohy, ke kterým byly vytvořeny.
Navíc je fajn mít doma diskové úložiště, kam se můžu připojit jak z notebooku, tak z netbooku bez nějaké nutnosti pořád vytahovat USB kabel a připojovat/odpojovat truecrypt oddíl, jako v případě externího disku.
To že se mi tak moc zalíbil zrovna N40L nepřisuzuji reklamě, kterou blogpost produktu udělal, pěknému designu, či relativně nízké ceně, ale hlavně tichosti, malým rozměrům a rozšiřitelnosti.
Několik let jsem experimentoval s různými DIY domácími servery, ale nic nebylo dokonalé, každému řešení něco chybělo:
Routerům výkon a diskové úložiště. Starším notebookům možnost rozšiřování, diskové úložiště (zkuste si sehnat 2.5" disk do IDE v nějaké rozumné kapacitě) a tichost (už jste někdy viděli funkční, starší, tichý notebook?). Serverům z desktopu zase chybí ladnost a skladnost a o nějaké tichosti se nedalo mluvit ani u dellu, který má jinak chladiče a různé chladící roury pěkně vymyšlené.
Jakmile jsem N40L uviděl, došlo mi, že tohle je skutečně přesně to, co hledám - tiché, malé, černé, hranaté, rozšiřitelné, výkonné, se spoustou USB portů a s Gb ethernetem to dokonce může sloužit jako domácí úložiště.
V tuhle chvíli už jsem neřešil jestli, nebo proč, ale jak.
Kdo dřív přijde, algoritmy v procesoru N40L tká mele. Pro ty, kteří byli moc líní číst diskuzi pod mým dotazem v poradně krátká rekapitulace:
http://www.fttg-shop.cz prodává čas od času mikroserver narozdíl od ostatních shopů, kde se cena pohybuje okolo 8k5, za 3100kč i s poštovným. To je velice, velice dobrá cena, za stroj těchto kvalit a parametrů.
<spekulace založená="na základě vlastní zkušenosti a recenzí eshopu" platnáMinimálněKDatu="01.06.2012">
Problém je s tím, že tak jak to chápu já, prodají za tuto cenu vždy jeden nebo dva kusy, aby si zvedli prestiž.
</spekulace>
Vtip je v tom, že informace o počtu kusů, či o tom, že se jedná o akci s omezeným počtem kusů není nikde uvedená, takže během několika dní, kdy je server v eshopu uveden skladem a za nízkou cenu, objedná N40L spousta lidí. Těm pak, v souladu s obchodními podmínkami eshopu, přijde upozornění, že N40L již za tuto cenu dostupný není a je jen na nich, jestli stornují objednávku, nebo si doplatí pár tisíc.
Jde to dokonce tak daleko, že se podobným způsobem ruší i objednávky, které již byly telefonicky potvrzeny obchodní zástupkyní FTTG. Vím to docela jasně, protože při pokusu číslo jedna jsem byl jeden z těch lidí a diskuze pod mým dotazem je jich plná, stejně jako recenze FTTG na heurece.
Celé by to mohlo působit nevinně, kdyby se to neopakovalo s jeden až tří týdenní periodou neustále dokola. Díky tomu to působí jako snaha nalákat lidi na levný produkt, za který pak chcete zaplatit víc, než s čím zákazník souhlasil v době objednávky.
Poté co mi server napoprvé neposlali jsem zvážil několik alternativ, načež mi došla jedna podstatná věc - pokud nechci za server dát víc než je mi libo, tak musím být mezi těmi, kdo si ho objednají jako první. Takhle napsané to může vypadat jasně, ale bez vědomostí z předchozí kapitoly to tak zřejmé nebylo :)
Nakonec jsem se rozhodl použít sílu geeků a napsat script, který mě upozorní během pár minut, jakmile se server v eshopu objeví. Já se pak rychle připojím na internet a N40L objednám.
Tato technika se ukázala jako funkční. Pro jistotu jsem zvolil platbu dobírkou a server mi dnes, 06.06.2012, v ranních hodinách skutečně dorazil, takže můžu potvrdit, že několika málo lidem ho vždy skutečně pošlou.
Pokud ho tedy za 3k1 chcete, nezbývá nic jiného, než se uchýlit ke stejným praktikám a použít něco, co vás upozorní, jakmile se server zase objeví ve slevě.
Můžete si napsat checker na heureku, který bude vyhledávat ve všech eshopech, nebo tak jako já použít script přímo na FTTG, kvůli rychlosti - heureka spider eshopy obchází max. několikrát za den a pro vás je i jedna hodina navíc moc.
V prvním komentáři je jako příloha moje řešení. Může to vypadat krapet překomplikovaně, ale není - to co jsem psal je jen soubor n40l.py, zbytek jsou moduly, které jsem pro jistotu přibalil, ale normálně je mám kdesi v ~/libs a ~/bin, takže je radost na nich stavět.
V souboru CRONTAB.txt je řádek, který se vyplatí vrazit do cronu. Díky tomu budete upozornění do 5m, jakmile se server v eshopu objeví. V současnosti je tam nastavené upozornění na email, který je natvrdo napsaný v prvních pár řádcích scriptu. Vyplatí se použít email, který vám při doručení posílá SMS na mobil..
Předpokládám, že shell borci by script zvládli napsat i v shellu, ale dle mých zkušeností to není tak triviální jak se zdá a pokud chcete počítat s tím, že html se může různě měnit, chtělo by to přinejmenším nějakou xpath konzoli, na které to postavíte. Pokud vám nevadí riziko, že se html náhodně změní, pravděpodobně by se to dalo slepit i z wget
u, grep
u a cut
u.
Tiskni
Sdílej:
Problém je s tím, že tak jak to chápu já, prodají za tuto cenu vždy jeden nebo dva kusy, aby si zvedli prestiž.vs.
Těm pak, v souladu s obchodními podmínkami eshopu, přijde upozornění, že N40L již za tuto cenu dostupný není a je jen na nich, jestli stornují objednávku, nebo si doplatí pár tisíc.To je neskutečně svinský přístup. Narazit na takový eshop jednou tak už tam víckrát nepáchnu. A IANAL to je žalovatelné.