Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
26.11.2021 nás opustil Mário Chorváth, známý zde mezi námi jako Bedňa. Od své registrace 20.1.2008 nám dal 95 blogů, kromě kterých se do naší komunity zapojil také 3989 registrovanými příspěvky a osmi zprávičkami.
Rok narození: 1972
Bydliště: Horňany
Kraj: Trenčiansky
Země: Slovensko
Kromě zdejšího působení stál u vzniku Kernel ultras, ale také linuxos.sk. Dále po něm zbylo 62 repozitářů na githubu. Dá se tedy říct, že se podílel nejen na dvou komunitních portálech, ale i na světě opensource.
Zde je pár odkazů:
Občas je lehké zapomenout, jak divné vlastně je tohle virtuální místo. Postavené z kódu, databází, procesorových cyklů a packetů. Abclinuxu si zachovalo hodně z duše starého internetu, plného geeků a techniků. Když jsem sem kdysi přišel, bylo to prostě jedno z mnoha podobných míst, kterých byl český internet plný. Zajímaly mě informace, novinky a názory. Občas jsem se zapojil do diskuze, abych se pobavil, dozvěděl něco nového, nebo jí prostě posunul někam dál. Byla to pro mě vesměs intelektuální zábava.
S tím jak jsem stárnul a dospíval, jsem si však uvědomil, že tohle místo není tvořené kódem, ale lidmi. Bedňa byl jeden z těch lidí, které jsem vždycky bral za jasně dané. Ostatně když jsem se tu začal víc zapojovat, tak už tu byl. Nikdy mě nenapadlo se zamyslet, že to nemusí být navždy.
Nemůžu říct, že bych ho dobře znal. Znal jsem ho, jako člověk zná své sousedy. Potkával jsem se s ním tady, četl jeho blogy. Diskutovali jsme spolu, jeden čas jsme si i trochu psali po Jabberu, i když dost technicky a hlavně o Pythonu. Párkrát jsme se potkali na IRC. Kdysi mě pobavil a potěšil, když napsal implementaci některých věcí, na které jsem si stěžoval: Simulátor bystroushaakovho nezmyslu 2, tentokrát s videom.
Přestože jsem ho neznal moc dobře, tak mě jeho smrt zasáhla. Vždyť byl jedním z nás. Jedním z lidí, které jsem si tu během víc jak dekády zvykl potkávat, bavit se s ním, interagovat a vzájemně se obohacovat. A i když jsem ho nikdy nepotkal osobně, tak jsme se znali dlouho. Skoro třetinu mého života. Když se nad tím zamyslím, tak to je déle než s většinou mých ostatních kamarádů a známých. A najednou je pryč.
Nemyslím si, že je důležité řešit proč, jak, covid a další nepodstatné nesmysly, jako se to děje pod ostatními zprávičkami o jeho úmrtí. Ač je to v nejlepším duchu zdejších tradic diskutovat o čemkoliv, tak to není podstatné, nic to nedodává, ani nemění.
Tímto vyzývám lidi, kteří ho znali, aby přišli do diskuze pod tenhle blog, a napsali o něm něco. Nějaký zážitek, vzpomínku, něco lidského. Ne jen řešit, jak už to máme my ajťáci ve zvyku, data, příčiny a důsledky, ale zavzpomínat si tady na něj, připomenout ho jako člověka. Pojďme mu vzdát poslední hold formou virtuálního památníku.
Odpočívej v pokoji kamaráde, budeš tu chybět.
Tiskni
Sdílej:
Kdepak je asi PTmu konec?Voľakde v riti...
eště měl blogísek na takovým tom bleděmordým slovenským rootu hele :O :O
tvl vubec nevim kdo to jako je tadlecta wrána :O :/
Bedňu som poznal z portálu linuxos.sk. Nepoznali sme sa osobne (čo mimochodom platí pre všetkých používateľov či už na linuxos.sk s výnimkou Tomáša Srnku). Spoločne sme sa snažili niečo urobiť pre linuxovú komunitu. Mal výborné nápady, ale samozrejme nie vždy sme sa zhodli. Napríklad pri voľbe programovacieho jazyka sme si prešli malou language wars kapitolou. Ako to už u nás bývavalo zvykom, zhodli sme sa, že sa nezhodneme a mohli sme pokračovať ďalej.
Na Máriovi som si vážil odhodlanie pomáhať ľuďom, aj keď sa sám častokrát v danej problematike vôbec neorientoval. Neberte to ako zlú vlastnosť, práve, že sa vždy snažil sám niečomu novému naučiť.
Bedňa, budeš nám chýbať …
Hm, celkem drsné. Upřímnou soustrast.