Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Stalo se Dnes 18:08 - Londýn. Vlastně kecám, Thursday 03 December 1998.
Když jsem byl ještě mladý a nezkušený školák navštěvující střední školu, pořídil jsem si email od seznam.cz. Ten email mi z nějakého důvodu vydržel až do dnes i přesto, že mám na vlastní doméně úplně jiný.
Po nějaké době jsem zase jednou zašel omrknout co v emailu přistálo nového a narazil jsem při tom na titulní stránce seznamu na zprávu: Geniální školák srovnal výhody a nevýhody života. A spáchal sebevraždu. To mě docela zaujalo, takže jsem jí otevřel a přečetl.
Zpráva pojednává o geniálním chlapci jménem 'Dario Iacoponi', který po několika měsících úvah a matematických výpočtů přišel na to, že život nemá smysl a tak se zabil. Zbylo po něm pět deníků, popsaných výpočty a myšlenkami, které ho k tomu vedly.
"Ty jeho deníky bych si docela rád přečetl, mohly by být zajímavé", napadlo mě. Takže jsem zadal jméno milého sebevraha do google, abych se podíval, zda to náhodou někdo neoscannoval. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem narazil na článek z roku 2011, kde autor píše:
Almost 13 years ago, Dario was found with a blast in the head
"WTF?", pomyslel jsem si. "Že by zpráva z budoucnosti?" Hledal jsem dál až jsem zjistil malou drobnost, kerou novinky opoměly; celý případ se odehrál v roce 1998. To jim samozřejmě nijak nebránilo zprávu přetisknout, jako kdyby se stala dneska.
No problem.
Původní datum tvoří zvláštní tečku za názory publikovanými v panoptiku kreténů, ehm, diskuzi. Vřele doporučuji pokud jste nepochopili můj poslední komiks o preventivním vyhlazování dementů, kteří se vlastní blbost nebojí ukazovat veřejně a ještě s radostí připojí adresu.
Tiskni
Sdílej:
"Ty jeho deníky bych si docela rád přečetl, mohly by být zajímavé"To je jak já, po tom, co jsem se dozvěděl, že jeden díl Pokémonů způsoboval epileptické záchvaty, hned jsem ho musel stáhnout a podívat se :).
panoptiku kreténůFascinující, jako obvykle. Že ještě někoho baví se tím zabývat…
A ty jeho důvody a výpočty bych chtěl taky vidět.
A ty jeho důvody a výpočty bych chtěl taky vidět.Já taky, zajímalo by mě, jak moc jsou jeho úvahy podobné mým.
Minulý měsíc ale spáchal sebevraždu v domě svých rodičů. Počkal si, až budou pryč, a zastřelil se otcovou puškou. Spoušť, na kterou nedosáhl, když zbraň otočil proti sobě, stiskl s pomocí vařečky. Objevil ho o pět let starší nájemník.na
Pak ale v roce 1998 spáchal sebevraždu v domě svých rodičů. Počkal si, až budou pryč, a zastřelil se otcovou puškou. Spoušť, na kterou nedosáhl, když zbraň otočil proti sobě, stiskl s pomocí vařečky. Objevil ho o pět let starší nájemník.Kvalitní zpravodajství, no :)
Pak ale v roce 1998Clovek to cte, rika si, stalo se to vcera a.. jako by se to stalo vcera.
Nakonec, co kdy se ve s svych vypoctech zmylil?Tak ti to vzhledem k tomu že seš mrtvý bude úplně ukradený? :)
Nakonec, co kdy se ve s svych vypoctech zmylil?Bol by to len dalsi dokaz toho ze nic v zivote, rovnako ako zivot samotny zmysel nema,nemal ani mat nikdy nebude. Denne zomrie tolko ludi a tolko sa narodi, ze clovek by musel neustale plakat a radovat sa. Co tiez nema zmysel. Je to ako s tou povedackou - Mír je, když se střílí jinde. Taktiez aj my - nepozastavujeme sa nad kazdou smrtou iba tou v nasom najblizsom okoli ... Zivot pre jednotlivca nikdy zmysel mat nebude...
Bol by to len dalsi dokaz toho ze nic v zivote, rovnako ako zivot samotny zmysel nema,nemal ani mat nikdy nebude.Už celá tahle myšlenka je chybná - smysl je něco subjektivního, co vyhodnocuje ten kdo nad tím zrovna uvažuje. Život smysl dávat může, jen ho nejsi schopný správně vyhodnotit, protože neznáš všechny proměnné a díváš se na to z moc lidského hlediska. Může to být něco jako planeta/počítač ze stopaře po galaxii :) Jinak celé tohle hledání důvodu života je něco jako nekonečná smyčka, nebo rekurzivní algoritmus bez ukončovací podmínky - je kravina se tím vůbec zabývat, protože to může dopadnout jen třemi způsoby - odněkud svůj smysl importuješ (náboženství atp..), najdeš si něco co tě naplňuje a vykašleš se na hledání, nebo budeš marně přemýšlet a nikdy na to nepřijdeš.
No, tak ty jsi jednak zaměnil smysl existence s důvodem existence či s kauzalitou, to jsou dvě různé věci, ačkoli spolu mohou souviset.Tohle mi musíš vysvětlit. Já měl za to, že jsou to synonyma.
No a dále, kauzalita je součástí logiky/matematiky, a já jsem z těch lidí, co považují logiku/matematiku za nástroj našeho uvažování/vnímání, za optiku, kterou se lze dívat na svět, ne za něco, co do důsledku popisuje fungování světa nebo nedej bože něco, co je do světa fyzicky vestavěno (existují lidé, kteří tomu věří). Imho matematika/logika může fungování světa přinejlepším úspěšně aproximovat.Tak o tohle nejde (spíš mi vrtá hlavou, jak někteří lidé vůbec můžou uvažovat o opaku), ale já to beru spíš jako premisu než jako axiom. K tomu abychom dokázali, že výrok, že všechno co existuje má svůj důvod existence platí stačí najít jedinou věc, která existuje, ale nemá žádný důvod existence. A když se dívám na některé věci, především pak na některé lidi, tak mi pravé oko hódně cuká. Ale budiž, věřím, že i když je mi skryt, existuje (v tomto momentu se v podstatě stávám věřícím a ještě se k tomu veřejně přiznávám). Takže abych tuto premisu rozcupoval, tak musím najít jedinou věc, která nemá svůj důvod existence a přesto existuje anebo matematicky dokázat, že vše co existuje má svůj důvod existence. První varianta mi přijde snazší. Nějaký nápad kde začít?
Tohle mi musíš vysvětlit. Já měl za to, že jsou to synonyma.No, tak vezměme si hypotetický příběh jednoho bramboru. Asi to zní divně, ale vydrž... Důvod, proč taková průměrná brambora existuje, je, že vyrostla na rostlině druhu solanum tuberosum z důvodu rozmnožování. No pak ale přišlo malé dítě, milou bramboru vzalo, rozkrojilo a udělalo si z ní tiskátko na vodovky. Důvod existence brambory známe, ale smysl? To už je složitější... Někdo může říct, že smysl je shodný s výše zníměným důvode existence (blbý je, že tím pádem nebyl naplněn), někdo ale může naopak říct, že smyslem existence tohoto bramboru bylo, aby se stal pomůckou motorického a výtvarného rozvoje toho dítěte. Někdo jiný může zase říct, že smyslem brambory bylo nasytit dělnickou třídu a že dělat z něj tiskátka je zavrženíhodný zvyk rozmazelných buržoazních dětí. A tak dále, dalo by se pokračovat... suma sumárum, smysl je, alespoň do jisté míry, subjektivní.
Nějaký nápad kde začít?No, jeden by byl... A sice z teorie grafů: Tvá premisa o tom, že vše má svůj důvod, koliduje s fyzikálním principem kauzality (ale i se slabším tvrzením o acykličnosti kauzality), protože kdyby sis všechny události (nebo jak to nazvat) nakreslil to grafu, tak dle tvé premisy bude sestávat pouze z cyklů. Naopak pokud platí fyzikální kauzalita nebo alespoň acykličnost kauzality, musí nutně v grafu existovat alespoň jeden vrchol, do kterýho žádná šipka nevede, ie událost, která nemá důvod. Jinými slovy, jestliže všechno má důvod a kdybys znal všechny důvody a šel po nich do minulosti... buď půjdeš donekonečna, nebo narazíš na něco, co důvod nemá. Výše řečené samozřejmě platí jen pro konečné grafy, na nekonečným grafu by asi mohly platit premisy obě... To už by ale byl opravdu nějakej buddhismus
bramborJá jsem se smířil s tím, že nic jako smysl neexistuje. Pak jsou takoví rejpáci, který na IRCčku rejpají „jakej je smysl [tvého] života“ a po odpovědi NULL pronášejí soudy.
No, jeden by byl... A sice z teorie grafů: Tvá premisa o tom, že vše má svůj důvod, koliduje s fyzikálním principem kauzality (ale i se slabším tvrzením o acykličnosti kauzality), protože kdyby sis všechny události (nebo jak to nazvat) nakreslil to grafu, tak dle tvé premisy bude sestávat pouze z cyklů. Naopak pokud platí fyzikální kauzalita nebo alespoň acykličnost kauzality, musí nutně v grafu existovat alespoň jeden vrchol, do kterýho žádná šipka nevede, ie událost, která nemá důvod.kralyk ruluje! a já si v této diskuzi zřejmě spletl „důvod“ a „příčina“.
Já jsem se smířil s tím, že nic jako smysl neexistuje.Naopak, existovat musí.
a já si v této diskuzi zřejmě spletl „důvod“ a „příčina“.Z mého pohledu si to zase spletl kralyk.
Naopak, existovat musí.Nejlepší argument v téhl diskuzi :)
Naopak, existovat musí.Pak definuj smysl, možná máme rozdílné chápání slova…
Jinými slovy, jestliže všechno má důvod a kdybys znal všechny důvody a šel po nich do minulosti... buď půjdeš donekonečna, nebo narazíš na něco, co důvod nemá.A takové věci se dějí. Kauzalita plně platí jenom v makroskopických systémech (kde platí, že čipka času a šmer entropie ukazují vždy stejným směrem), v těch kvatntově-mechanických už ne. Jakmile se stane, že do fungování makroskopického systému zasáhne něco, co se běžnou kauzalitou neřídí (typu slavný myšlenkový pokus se Schrödingerovou kočkou, pokud nás zajímá jen stav kočky), jsme v pytli. Navíc, ony věci se dějí neustálé, protože existuje kosmické záření a prirozená (plus umělá) radioaktivita.
Jsem velice potěšen, že nejsem jediný magor, který přemýšlí nad osudem bramboryNo, tak vezměme si hypotetický příběh jednoho bramboru. Asi to zní divně, ale vydrž... Důvod, proč taková průměrná brambora existuje, je, že vyrostla na rostlině druhu solanum tuberosum z důvodu rozmnožování. No pak ale přišlo malé dítě, milou bramboru vzalo, rozkrojilo a udělalo si z ní tiskátko na vodovky.
Důvod existence brambory známe, ale smysl? To už je složitější... Někdo může říct, že smysl je shodný s výše zníměným důvode existence (blbý je, že tím pádem nebyl naplněn), někdo ale může naopak říct, že smyslem existence tohoto bramboru bylo, aby se stal pomůckou motorického a výtvarného rozvoje toho dítěte. Někdo jiný může zase říct, že smyslem brambory bylo nasytit dělnickou třídu a že dělat z něj tiskátka je zavrženíhodný zvyk rozmazelných buržoazních dětí.
A tak dále, dalo by se pokračovat... suma sumárum, smysl je, alespoň do jisté míry, subjektivní.
Vždyť co z toho můžou mít? Pokud vyloučíme využití lidstvem, tak v podstatě rostou jen aby rostly a až vyrostou, tak shnijí spadnou a shnijou v zemi až na prach. Jaký může být smysl, když jsou totálně bez jakýkoliv smyslů, co z toho můžou mít? Až později jsem pochopil fotosyntézu.
Fotosyntéza je mechanismus uzavírání energie (v Joulech) vyzářené ze Slunce do chemických vazeb materiálu stromu samotného. Bez chlorofylu by byly fotony odraženy od povrchu a v podstatě bez užitku vyzářeny do vesmíru. Strom samotný (a vlastně veškerá zeleň) funguje v podstatě jako solární článek kombinovaný s akumulátorem (růst stromu = akumulace sluneční energie, která je uzavírána mezi molekuly vody a dalších živin). Strom samotný z toho má to, že v době kdy Slunce nesvítí může proces obrátit a pomocí reaktantu (kyslíku) uloženou energii rozbít a použít na svůj chod (to co si naakumuloval si zas může spotřebovat). Jenže když se na to podíváš ze širšího měřítka, tak chytání a akumulace sluneční energie pro své potřeby je jen prvním článkem důležitého řetězce zeleňe (a zeleniny). Vždyť co všechno na zádech solární články nenosí a právě tuto naakumulovanou energii dál využívá? Všechno včetně člověka. A to je jen začátek:
Když se vrátím ke tvé bramboře. Nadzemní části brambory zachytávají tepelnou energii ze slunce a tu akumulují do podoby škrobů v části podzemní. Kolik může vážit průměrná brambora? 100g? To je 8987551787368176,4J čisté energie, 318kJ energie výživové, X J energie sluneční která by se jinak vyplýtvala (převádět moly u brambor na g nebudu) a cca. 100g solidního konstrukčního matroše. Brambor svůj přesně daný účel nemá a smysl bramboru bude naplněn tak či tak. Bolševik může leda namítat, že dítě nepoužilo místo toho jablko, protože to je schopné uzavřít do 100g míň energie (zas průměrné jablko většinou váží víc než průměrná brambora, takže to vyjde ± na stejno), ale vzhledem k množství brambor pod zemí lomené spotřebou všech lidí a živočichů světa je to jako si cvrknout si v moři. Smysl je spíš umělý výmysl lidí, kteří tyto zákony neznají a rádi s nimi manipulují ve svůj prospěch. Fyzikálně nic takového neexistuje.
Tvá premisa o tom, že vše má svůj důvod, koliduje s fyzikálním principem kauzality (ale i se slabším tvrzením o acykličnosti kauzality), protože kdyby sis všechny události (nebo jak to nazvat) nakreslil to grafu, tak dle tvé premisy bude sestávat pouze z cyklů.A jo ty, na to jdeš z pohledu 3. Newtonova zákona a spojování jednotlivých prvků do řetězce (každá akce vyvolá reakci, jež vyvolá další akci a ta vyvolá další reakci, atd.) No já si zatím vystačil s pouhou dvouprvkovou relací (bohatě mi stačilo ke každé myslitelné věci/akci najít její účel/reakci). Takhle daleko já ještě nejsem.
Naopak pokud platí fyzikální kauzalita nebo alespoň acykličnost kauzality, musí nutně v grafu existovat alespoň jeden vrchol, do kterýho žádná šipka nevede, ie událost, která nemá důvod.To se myslím jmenuje prvotní příčina a mělo by to být údajně použito jako důkaz existence boha. Na druhou stranu co si asi tak myslí o smyslu své existence po dobu své životnosti buňka na vnitřní straně střeva umístěna na konci řitního otvoru? Klidně na tom začátku může být nějaký jedenácti-rozměrný hyperboloid nebo fousatý usmívající se děda co zrovna prdí do mraku. To je ještě moc daleko.
Výše řečené samozřejmě platí jen pro konečné grafy, na nekonečným grafu by asi mohly platit premisy oběPočkej a ty máš důkaz o tom, že ten graf je konečný? Vždyť ještě ani nevíme jestli má svůj konec π.
Počkej a ty máš důkaz o tom, že ten graf je konečný?Určitě ne. Klidně nekonečný být může... Jen se mi ta představa nelíbí
Vždyť co z toho můžou mít?Co ty máš z toho, že žiješ?
Z celulózy, ligninu a cukrů mikroprocesor vykouzlíme těžkoBy ses divil.
To se myslím jmenuje prvotní příčina a mělo by to být údajně použito jako důkaz existence boha.Tím pouze posuneš prvotní příčinu o jeden krok dozadu - co je prvotní příčina boha?
Vždyť ještě ani nevíme jestli má svůj konec π.?
Vždyť ještě ani nevíme jestli má svůj konec π.OT: Hehe by mě zajímalo jaké posloupnosti čísel v π nemůžou bejt.?
všechny konečné posloupnosti.Jj, ale je zajímavé jak to zmenšuje možnosti toho, co tam může být.
Důvod, proč taková průměrná brambora existuje, je, že vyrostla na rostlině druhu solanum tuberosum z důvodu rozmnožování.Jinak si myslím, že důvodem existence bramboru není rozmnožení. Existují geneticky modifikované brambory (myslím s technologií terminátoru) jež dál nejsou schopné rozmnožení a přesto existují. Rozmnožení je jen forma projevu systému. Viz Gaia theory.
A když se dívám na některé věci, především pak na některé lidi, tak mi pravé oko hódně cuká. Ale budiž, věřím, že i když je mi skryt, existujeZ čistě biologického hlediska ano, existuje. Nebo myslíš důvod existence na nějakém vyšším levelu abstrakce?
Já snad ani nečekal odpoveďTak se nemáš ptát. To byla řečnická otázka, Jendo!
Tohle řeší filosofové už ... no nejspíš od počátku filosofie vůbec. Zjednodušeně řešeno, můžeme boží všemocnost odstupňovat podle míry omezení:
Většina monoteistických náboženství má boha jako typ dva nebo čtyři, polyteistické většinou typu tři (s vyjímkopu hlavních bohů, co jsou typu dva). Typ čtyři je celkem oblíbený u některých filosofů, protože se s ním dá (částečně) řešit problém zla (bůh může zasahovat, ale nesmí). Některé exotičtější filosofické směry uvažují i o typu pět, i když podobná božstva se vyskytují i jako specializovaná božstva typu "strážce osudu" (viz Moiry/Normy/sudičky ...).
O praktickém použití boha typu jedna nevím, protože na jeho plnou "implementaci" je třeba jistá minimální znalost matematiky a logiky (jinak typ jedna a dva splývá), takže primitivní náboženství ho neměli, u politeistických se nevyskytoval a když ve středověku Tomáš Akvinský prohlásil typ jedna za nemožný, nikdo to už dál moc nezkoumal. Jedinou vyjímkou je snad literatura typu kosmická hrůza, kde nezemské obludnosti mohou udělat děsivé věci s geometrií prostoru, ale je otázka, jestli je to opravdu typ jedna, protože se může jednat jen o prolnutí fyzikálních zákonů různých realit.
Boha typu jedna tedy s extrémně vysokou pravděpodobnostáí nelze realizovat. Na boha typu dva si můžete hrát, pokud vytvoříte vlastní simulovaný vesmír. Na boha typu tři si můžete hrát, pokud je vaše technická úroveň dostatečně pokročilá, čili dostatečně vyspělí mimozemštané jsou neodlišitelní od boha typu tři. Pokud ti mimozemšťané dodržují politiku nevmněšování (něco typu Základní směrnice ve Startreku), tak jsou typ čtyři.
A pokud odpověděne vedete ... no, vlastně skoro cokoliv, a máte dostatečné informace plus schopnost dopředu odhanout důsledky svých rozhodnutí, tak se vaše fungování velmi blíží typu pět, kdy sice na papíře můžete skoro všechno, ale v praxi nemůžete skoro nic. Jinak řečeno, dělat boha typu pět pěkně saje
ani absolutně všemocná bytost nemůže ovlivnit matematiku a logikuJestli matematika je vynález člověka a ta bytost může ovlivnit člověka, proč by nemohla ovlivnit matematiku?
Svým způsobem je už pojem absolutní všemocnost paradox, viz Paradox všemocnosti a ono známé "Může bůh udělat kámen tak těžký, že ho sám neuzvedne?".To ale není paradox všemocné bytosti jako takové, nýbrž paradox nějaké definice všemocnosti v rámci naší logiky. Imho z toho plyne akorát to, že taková definice není dobrá (dobrá ve smyslu být dobře definován).
Jinak řečeno, to, že matematika fyzicky neexistuje také znamená, že nemůže být ohýbána tak, jak si kdo zrovna přeje.Proč by ne? Můžeš si klidně nadefinovat celý nový logický kalkulus.
Proč by ne? Můžeš si klidně nadefinovat celý nový logický kalkulus.Přiznám se, že jsem nad tím uvažoval několikrát a často se k tomu v úvahách vracím. Na představení si něčeho takového ale nejspíš nejsem dost inteligentní. Jde o to, že všechno v logice (matematice) souvisí se vším a když něco jednoduše změníš, rozmrdáš tím i celý zbytek, který sklouzne do paradoxů. Vesmír kde změníš některé z axiomů si nedokážu ani náznakem představit a to jsem se docela snažil.
Jestli matematika je vynález člověka a ta bytost může ovlivnit člověka, proč by nemohla ovlivnit matematiku?Jenže je matematika lidský vynález? Její část určitě, ale samotná matematika jako taková určitě ne, stejne jako fyzikální zákony. Sice je pravda, že bez střetnutí s mimozemšťany nebude možné zjisti jak moc utváří biologická podstata naše vnímání matematiky, nicméně ty nejzákladnější koncepty (např. celá čísla a operace na nimy typu sčítání, odčítání a porovnání) ovládají i zvířata. Mimochodem, většina "poselství pro mimozemštany" je minimálně z části matematická. A pamatuju na článek v papírovém časopise, kde byla doporučovaná metoda prvního kontaktu vysílat prvočísla (1,2,3,5,7,11,13 ...).
Ano, muže si nadefinovat třeba že 1+1=0 (aritmetika modulo 2), ale pokud na tom postavíme vesmír, tak v něm pak nebude možné udělat 1+1=2 a pokud by byl celý vesmír změněn (třeba aby byl modulo 3), tak v modulární aritmetice s modulo 2 bude stále 1+1=0.Jinak řečeno, to, že matematika fyzicky neexistuje také znamená, že nemůže být ohýbána tak, jak si kdo zrovna přeje.Proč by ne? Můžeš si klidně nadefinovat celý nový logický kalkulus.
Jenže je matematika lidský vynález? Její část určitě, ale samotná matematika jako taková určitě ne, stejne jako fyzikální zákony.Odkud se teda matematika bere? U těch fyzikálních zákonů si to ještě taknějak umím zdůvodnit, že to je způsob, jakým se chová hmota, energie, prostor, etc... ale matematika?
nicméně ty nejzákladnější koncepty (např. celá čísla a operace na nimy typu sčítání, odčítání a porovnání) ovládají i zvířata.No to je snad logické, ne, vzhledem k tomu, že ze zvířat jsme se vyvinuli...
ale pokud na tom postavíme vesmír, tak v něm pak nebude možné udělat 1+1=2Tak nad tímhle opravdu žasnu... Jak se pro všechno na světě dělá 1+1=2? Už jsi někdy někoho viděl "dělat 1+1=2"? Já teda ne a opravdu by mě zajímalo, jak takový rituál vypadá.
Už jsi někdy někoho viděl "dělat 1+1=2"? Já teda ne a opravdu by mě zajímalo, jak takový rituál vypadá.Položíš jeden kámen, dáš vedle něj druhej kámen a tím pádem máš dva?
Ty kameny nebyly dva, než jsem je dal k sobě?Můžeš si třeba označit kruhem v písku místo, kam je pokládáš a počítat pouze kameny v tomto kruhu.
Když se bez zásahu člověka vlivem třeba větru nebo vody dva kameny dostanou k sobě, znamená to, že byly přírodou sečteny?Je to sice trochu divná úvaha, ale nevidím důvod proč ne :)
Můžeš si třeba označit kruhem v písku místo, kam je pokládáš a počítat pouze kameny v tomto kruhu.To ale právě potvrzuje mojí myšlenku, totiž že to je o tom, jak si to nadefinuješ, ie je to výtvor člověka. Ono totiž by pak stačilo, aby přišel někdo jiný a nakreslil jiný kruh nebo jiný tvar a měl by hned sčítání definováno jinak. Ie to sčítání tam nikde nemáš pevně definované, pouze používáš fyzický svět jako pomůcku pro viditelné znázornění své myšlenky - sčítání.
Odkud se teda matematika bere? U těch fyzikálních zákonů si to ještě taknějak umím zdůvodnit, že to je způsob, jakým se chová hmota, energie, prostor, etc... ale matematika?Nad tím filosofové dumají už od antiky a nejobvyklejší odpověď je, že tu byla vždycky. Nicméně ne všichni s tím souhlasí a někteří dokonce tvrdí, že matematika je jen jakási lidská metafora a knížka, co o tom napsali, se dokonce jmenuje (jak jinak) Okdud pochází matematika. PS: Tahle otázka je dobrá na "trápení" věřících, obzvlášť těch s čistě humanitnínm vzděláním.
Spatně jsem se vyjádřil, takže jinak: Protože v našem vesmíru platí "normální " aritmetika, tak si můžem vzít počítadlo, přisunou k jedné kuličcce druhou kuličku a budeme mít dvě kuličky. Když ale budeme chtít realizovat počítatlo počítajítí třeba modulo dva, tak to nepůjde realizovat jen šoupáním kuliček, protože když k sobě přisuneme dvě kuličky, budem mít stále dvě kuličky a ne nula kuliček. Když ale budemem mít vesmír, kde bude prostor kvantovaný a kde bude nemožné, aby dvě tělesa existovala v jednom "voxelu" (a pokud se o to pokusíme, tak se nám vytunelují do nejbližšího neobsazeného místa), tak bude nemožné postavit klasické počítadlo, které by počítalo 1+1=2 přisunutím dvou kuliček k sobě, protože přisunutí dvou kuliřek k sobě je vytuneluje obě dvě pryč (protože místní zákon zachování hybnosti). V takovémto vesmíru bude počitadlo modulo dva přirozené, ale počítadlo s "normálůní" aritmetikou bude nutné realizovat obklikou (stejně jako počítadlo modulo dva v našem vesmíru). PS: Pokud se vám "vesmír modulo dva" zdá šílený, tak se koukněte semale pokud na tom postavíme vesmír, tak v něm pak nebude možné udělat 1+1=2Tak nad tímhle opravdu žasnu... Jak se pro všechno na světě dělá 1+1=2? Už jsi někdy někoho viděl "dělat 1+1=2"? Já teda ne a opravdu by mě zajímalo, jak takový rituál vypadá.
Protože v našem vesmíru platí "normální " aritmetika, tak si můžem vzít počítadlo, přisunou k jedné kuličcce druhou kuličku a budeme mít dvě kuličky. Když ale budeme chtít realizovat počítatlo počítajítí třeba modulo dva, tak to nepůjde realizovat jen šoupáním kuliček, protože když k sobě přisuneme dvě kuličky, budem mít stále dvě kuličky a ne nula kuliček.Naprostá blbost - to je způsobeno jen a pouze tím, že máš na to počátadlo nějaké požadavky / představy, které jsou zase založeny na tvé ("té normální") aritmetice, protože jsme na ni všichni zvyklí. Počítadlo na grupě Z2 by neměl by být problém, například: Stačí si vzít počítadlo s jednou kuličkou a sledovat jeho levou stranu (BÚNO). Přičtení jedničky pak odpovídá přesunu kuličky na druhou stranu. Přičtení nuly potom odpovídá prázdné akci (nic neudělás, podobně jako na "bežném" abaku). Výsledek pak odečteš pohledem na levou stranu počítadla - jetam kulička → 1, není tam → 0. Velice jednoduché, dokonce bych řekl jednodušší než běžné počátadlo. Vesmír nemá žádnou svou "nativní" aritmetiku, respektive zatím jsem nenašel důvod domnívat se, že má. Jinak ve zbytku příspěvku už se zabýváš jen fyzikou, ne matematikou.
Ano, muže si nadefinovat třeba že 1+1=0 (aritmetika modulo 2), ale pokud na tom postavíme vesmír, tak v něm pak nebude možné udělat 1+1=2 a pokud by byl celý vesmír změněn (třeba aby byl modulo 3), tak v modulární aritmetice s modulo 2 bude stále 1+1=0Existuje v té matematice "1+1=0" nějaký jiný koncept, kterým se dá ekvivalent "1+1=2" vyjádřit? Taková blbá analogie: pokud mám funkci y = konst, nemůžu to vyjádřit jako funkci x = něco - ale mohu to prohlásit za diagram a vesele to používat (viz P/V diagramy ve fyzice třeba). Pokud je odpověď "ano", pak je matematika podle mě opravdu vlastností tohoto světa a ne lidský vynález.
Jedinou vyjímkou je snad literatura typu kosmická hrůzaMůžu dostat nějaké konkrétní tituly? Na něco podobného jsem narazil jen v Archivech hrůz od Strosse (mimochodem, doporučuji jak tuto knihu, tak všechny jeho ostatní - fakt umí), kde to dost dobře promyslel právě i co se týče paradoxů a vlivů na IT a třeba vypočitatelnost, či matematiku :)
Deprese muze postihnout kazdeho, i inteligentni lidi.Lemme fix that for you: Deprese muze postihnout kazdeho, hlavne inteligentni lidi.
To si nemyslim. Aspon nevim o zadne takove studii.blbec je se sebou spokojenej,žádná frustrace,proč by měl mít deprese?
To si nemyslim. Aspon nevim o zadne takove studii.Já taky ne, byla to trochu nadsázka. Nadruhou stranu; nepřekvapilo by mě to...
Ale slysel jsem, ze postihuje vic zeny, ale je otazka, jestli to neni nejaky selekcni bias.Někde jsem četl, že to může být (částečně) bias kvůli tomu, že chlap nechce depresi přiznat...
Já taky ne, byla to trochu nadsázka. Nadruhou stranu; nepřekvapilo by mě to...Me tedy ano. Chytrejsi lide maji v prumeru lepsi socioekonomicke postaveni, a to koreluje dobre se zdravim, tedy nejspis i dusevnim. Specialne se pak vi, ze to koreluje dobre se sebevedomim (coz urcite bude mit na vznik deprese vliv take). Inteligence dale klesa s vekem, zejmena ve stari, a prave nemoci a dalsi problemy, kterych je hodne ve stari jsou casta pricina depresi. Na druhou stranu, nevidim zadny duvod, proc by meli mit inteligentnejsi lide nejakou dusevni nemoc, potazmo depresi. Pokud zde bude nejaka mala korelace existovat, prebiji ji vyse uvedene duvody. Jedine co se muze stat je, ze pokud to bude opravdu debil, tak nam to asi nevysvetli, ze tu depresi ma. Ale ono to neni kolikrat poznat i tak, takze.. Proste, nezoufej, bude hur!
Někde jsem četl, že to může být (částečně) bias kvůli tomu, že chlap nechce depresi přiznat...Ano, to jsem si myslel.
Chytrejsi lide maji v prumeru lepsi socioekonomicke postaveni, a to koreluje dobre se zdravim, tedy nejspis i dusevnim.Jak prosté!Ještě zbýva definovat objektivně duševní zdraví.
Na druhou stranu, nevidim zadny duvod, proc by meli mit inteligentnejsi lide nejakou dusevni nemoc, potazmo depresi.Tak jak na to koukám,máte jasno: inteligence se předpokladem duševní vyrovnanosti.Průvodním znakem vysoké inteligence je kreativita, souhlasíte? Jistá podmíněnost nadměrné kreativity duševní "abnormalitou"- z hlediska těch "normálních"- je zjevná.Znakem kreativity je originalita,experimentování se "zdravým rozumem." Normální je průměrné,běžné,nemastné-neslané.Spokojený vyrovnaný "normální"jedinec musí mít všechno podložené všeobecně uznávanými důkazy,odsouhlasené ze shora.Kreativní blázen vám na autority sere.
Jak prosté!Ještě zbýva definovat objektivně duševní zdraví.Objektivni definice existuje, pouziva se v psychiatrii. Bud je to neco, s cim ta osoba neni spokojena a prekazi ji to v tom vest normalni zivot, nebo je to neco, co ohrozuje jine lidi.
Jistá podmíněnost nadměrné kreativity duševní "abnormalitou"- z hlediska těch "normálních"- je zjevná.Znakem kreativity je originalita,experimentování se "zdravým rozumem." Normální je průměrné,běžné,nemastné-neslané.Spokojený vyrovnaný "normální"jedinec musí mít všechno podložené všeobecně uznávanými důkazy,odsouhlasené ze shora.Kreativní blázen vám na autority sere.To je vsechno hezke (az na to experimentovani - to plati jak a co), a da se s tim castecne souhlasit, ale s depresi (nebo jinou dusevni poruchou) to nijak nesouvisi. Pokud udelam analogii, davate do souvislosti atletiku a experimentovani s vlastnim telem (naopak bych rekl ze spickovi sportovci budou vuci necemu mnohem opatrnejsi), a to, zda dostanete nejakou nemoc. Lide si mysli, ze inteligence a psychicke nemoci spolu souvisi, ale ve skutecnosti je to "falesna korelace", tedy kdy povazujeme nejake jevy za korelovane, prestoze nejsou, protoze jsme se neobtezovali urcit frekvenci tech beznych pripadu. Typickym prikladem takto falesneho uvazovani je tvrzeni "zeny jsou bud chytre nebo hezke".
Bohuzel, pachani genocidy neni dusevni nemoc, ale obecna lidska vlastnost.To chcete tvrdit,že kdokoliv protože je to
obecná lidská vlastnostby byl schopen účastnit se hromadného vraždění? Tomu odporují případy, kdy lidé raději spáchali sebevraždu, i příslušníci SS v koncentráku, nebo odmítli účastnit se poprav, dezertovali a pod. Nebo s védomím,že riskují vlastní přežití,dali svůj příděl jinému.Psychologické experimenty taky dokazují, že ne všichni lidé strácí pod tlakem a ze strachu z autorit, trestu soudnost,svédomí a lidskost. Takže ne všichni mají tuhle vlastnost.Jenom někteŕí.
me tvrdit, ze pudovejsi a primitivnejsi znamena mene empatie prijde scestne.Slečna Goodallová pozorovala u šimpanzů různé osobnostní rozdíly,někteří byli společenštější,kooperativnější,jiní agresivní...pokud chcete, primitivnější osobnosti.Ale sotva by jste moh tvrdit,že šimpanz má třeba estetické nebo transcendentální potřeby a cíle,lidská hlediska pro posouzení osobnosti slona nebo šimpanze neplatí.I když je možná sklon být sociálním nebo asociálním vrozený tak u nich jako u lidí. Primitivnější osobnost v lidské psychologii bývá definovaná jako taková, u které jsou základními motivy biologické a materiální potřeby a cíle, její hodnotová orientace je zaměřená na sobecké tělesné požitky - třeba i ve velice nenásytné míře - hromadit majetek, skvěle žrát, žít v přepychu,všemožně si užívat. Může být velice inteligentní - pokud budeme chápat inteligenci tak jak ji chápete vy.Bude se umét velice dobře orientovat v různých situacích a manipulovat okolnosti ke svému prospěchu. Díky své vysoké inteligenci bude dosahovat lehce svých cílů-protože ukrást nějakou tu miliardu je přece jen lehčí, než vyřešit problém,jestli je správné,že mám doma několik bazénů zatímco většina lidí na světě má problémy s pitnou vodou. Ten první člověk bude mít depresi leda tak s přežrání.:D
Proste, me to pripada jako jista forma elitarstvi. Jsem inteligentni a nestastny, a nestastny proto, ze jsem inteligentni, politujte me.Houby!Nestastny muze byt kdokoliv,inteligentni nebo ne.Nešťastný může být kdokoliv.Řeč byla o dlouhodbých a chronických stavech hlubokého smutku a netečnosti, o bolestně prožívané strátě smyslu a následné možné sebevraždě.Původně.A o korelacích
teorie, která vychází z empirie statisticky míru talentu,tvořivosti,originality, schopnosti empatie nezachytíte,přesně měřit psychické a společenské jevy jakým je i ta vaše inteligence nebo "úspěch", "spokojenost", míra štéstí a naplnenosti života nelzeAneb napíšu dva odstavce, kde druhý popírá první.
mimochodem pan Kŕivohlavý je přece jen větší znalec lidské psychologie než vyArgumentum ad verecundiam. Nuda.
statisticky míru talentu,tvořivosti,originality,schopnosti empatie nezachytíte,přesně měřit psychické... nelzecož je pravda
Nějak mi to nesedí. Např. si nejsem jistý, jestli se o Hössovi vůbec píše v Norimberském deníku.
Že se vám to nezdá je jedna věc,že je to tak jak bylo řečeno,druhá. Zůstává jediné, pěresvědčit se a přečíst si ten denník napsyný vězenským psychologem Gilbertem a taky *Merleho vynikající psychologickou studii.
Lide si mysli, ze inteligence a psychicke nemoci spolu souvisemocionální a sociální debil deprese mít nebude
tupec
,který se dovede chladnokrevně orientovat ve společenských situacích a využít je ve svůj prospěch, ačkoliv jim ve skutečnosti nerozumí
, ty deprese nemá.Možná na chvíli propadne sebelítosti,kdyby přišel o ten úspěch, ale ke samovraždě sáhne když tak jen demonstrativně a z taktických důvodů.Rychle se zas oklepe a šlape dál.
Vy jste původně tvrdil, že inteligentní nebo chytrý člověk je ekonomicky a společensky úspěšnější a že to souvisí s jeho duševním zdravímŘekl jen, že to dobře koreluje se sebevědomím a ještě s něčím, ne jestli pozitivně nebo negativně (osobně jsem předpokládal právě tu zápornou/negativní korelaci jakožto empirický stereotyp), ne?
To uz ale michate dve veciProblém je již v samotném pojmu inteligence.Umožňuje člověku schopnost logicky myslet a současně neschopnost empatie a z ní vyplývající nepochopení širších "lidských" souvislostí skutečně přiměřeně řešit "lidské" situace a problémy?
Co je to za hloupou,navodnou otazku? Kde vam z nizsi inteligence vyplyva nizsi empatie?Jak vy jste hned hotový se selekcí hloupých otázek a s moudrými reakcemi! Mohl by jste si trochu nastudovat různé pohledy na inteligenci a její druhy a zjistit, jestli vůbec máte jasno,co to ta inteligence je a zda se dá opravdu tak jednoznačně objektivně měřit. Já teda v tom moc jasno nemám
Chytrejsi lide maji v prumeru lepsi socioekonomicke postaveni, a to koreluje dobre se zdravim, tedy nejspis i dusevnim. Specialne se pak vi, ze to koreluje dobre se sebevedomim (coz urcite bude mit na vznik deprese vliv take).
vyssi inteligence mirne koreluje s mene depresemi
Kazdopadne, nevim, co bych mel dokazovatnic, můžete napsat svůj subjektivní názor, ale to je tak vše Nadání je předispozice pro rozvoj schopností určitého druhu, buď se rozvinou vic, nadprůměrně /talent/, nebo v nepříznivých podmínkách zakrnějí a pojdou.Potenciálně schopný člověk může skončit jako podprůměr a aktivní optimista jako pasivní nihilista.Tak jako se člověku může časem,skušenostmi,okolnostmi změnit temperament a stane se pesimistou,nervově labilním melancholikem. Mimochodem, ta Sylvie Plath měla prý IQ kolem 160.
prineste mi nejaky statisticky vyzkum na podporu vaseho tvrzeni
V tom případě by jste vy měl statisticky doložit své tvrzení, že čím vyšší inteligence,tím je člověk úspěšnější a spokojenější.
Vy ekonomové jste těma statistikama posedlí.
nějaká paní... kromě toho většina lidí vyčnívajících vysoko nad průměr duševní problémy měla
Zase, pokud bychom zkoumali sklony k navykovym latkam, asi bychom zjistili, ze s rostouci inteligenci klesaji.Mezi rizikové skupiny co se týče návykových látek patří kromě jiných podnikatelé a jejich polovičky.Jednak na ten chlast mají prachy a příležitosti a jednak zahánějí chronický strach z neúspěchu a kropí jím citovou poušť. a teď to vyvracejte a podložte důkazy
Fajn, ted je jeste ukazat ten vztah mezi podnikateli (a jejich polovickami) a inteligenci.bude libo graf?
Jak rikam, pokud skutecne neodkazete nebo neudelate nejakou studii, tak je tezke o tom vest spor.Já se pokusím nějakou tu vědeckou studii vypracovat. Slibuji.
Na druhou stranu, nevidim zadny duvod, proc by meli mit inteligentnejsi lide nejakou dusevni nemoc, potazmo depresi.Tezko rici. Treba proto, ze mohou mit lepsi prehled o ruznych vecech, ktere nemohou ovlivnit a ktere pro ne predstavuji problem. Treba za minuleho rezimu to mohl mit mene inteligentni clovek v pohode, protoze proste mel sve jiste a to dalsi ho zas az tak nezajimalo, zatimco clovek inteligentni videl, kam to komunisti vedou (ono, jak to asi muze dopadnout, kdyz majiteli, ktery nejakou firmu vypiplal z niceho, seberou podnik a dosadi tam nejakeho vola ze strany, nebo mu z toho podniku udelaji ruinu), ale vedel, ze musi drzet hubu, nebo bude mit problem a jeho rodina taky.
Deprese muze postihnout kazdeho, hlavne inteligentni lidi.the less you know the happier you will be
Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské.
2. Kdysi, když jsem poslouchal kroniku 20. století na ČRO, tak jsem si uvědomil, jaký štěstí měli ty lidi, co šli ve frontě v koncentráku rovnou doprava do plynu. Měli to z krku hned, narozdíl od těch kteří šli vlevo a odtrpěli si toho daleko víc...Ano, ale zase pokud to bylo v zimě '45, dostali se ven živí… To je zajímavá filozofická otázka, kdy má ještě cenu čekat naději (válka přece někdy skončí) a kdy už je čas se na to vybodnout. Řekl bych, že dost těch, co šli doleva, čekalo tu naději, protože nespáchali ihned sebevraždu.
myslím, že by mohla existovat nějaká vyšší moc, bůh, spravedlnost... jelikož, přiznejme si, člověk není vůbec dokonalýJsem jediný, kdo mezi tím nevidí žádnou logickou souvislost?
mám takový pocit, že potom by přišlo ještě něco horšíhoUrčitě, třeba pro osoby blízké to musí být strašlivé.
Nevěřím, že sebevražda znamená únik od problémů, mám takový pocit, že potom by přišlo ještě něco horšího a postižený by zůstával ve špatných časech, dokud by své problémy nepřekonal či nepřetrpěl.Při dokonané sebevraždě postižený jaksi by definition umře.
Určitě, třeba pro osoby blízké to musí být strašlivé.To už pak člověku může bejt jedno, že jo.
Určitě, třeba pro osoby blízké to musí být strašlivé.Pokud tomu ovšem věříš. Život taky může bejt pěkný divadlo, který na tebe všichni hrajou, a ty se necháváš svést jeho dějem... To nevíš... Třeba tím, že umřeš, umřou i všichni ostatní, protože svět docela dobře může být jen promýtaní tvýho mozku
In the 1700s, the first Catholic mission to the Amazon area made contact with the Pirahã and the related people, the Muras, and abandoned them after a few years as the most recalcitrant group they had ever encountered. Other missionaries have worked with the Pirahã since then. Protestant missionaries have worked with them since about 1958, and there's not a single convert, there's not a single bit of interest.Heh nedivil bych se, kdyby v 18. století nějaký genius toho kmene vymyslel dokonalou obranu proti misionářům
Já si myslím, že zapoměl na jednu věc, a sice, že má život ve svých rukou a může ho učinit šťastnějšímJá myslím, že ve skutečnosti jsi vůbec nemyslel před tím, než jsi tohle napsal. Nic proti tvé osobě, ale tímhle tvrzením projevuješ stejné prvky blbosti, jako ti kreténi z diskuze na novinkách. Podle toho co jsem o něm četl byl skutečně geniální, nechápu proč se mu všichni tedy snaží vecpat chování idiota a vymýšlejí blbosti na úrovni filosofie vesnického vidláka. Svými myšlenkami a propočty popsal během několika měsíců PĚT deníků. Vážně si myslíš, že do svého rozhodnutí nezapočítal takovouhle triviální myšlenku, spolu s ostatními zjevnými argumenty? Zkus půl roku (jo, je to víc, ale zjevně na něj inteligenčně nemáš - tohle neber jako urážku, většina lidí včetně mě si na genialitu sáhne jen velice zřídka) věnovat myšlenkám na stejné téma, zvaž všechny klady a zápory, najdi historické precedenty, filosofické debaty a dopisy sebevrahů. Zajisti si _nezkreslený_ přístup ke zprávám z celého světa a začni kalkulovat s omezenými surovinami a naprosto směšnou cenou lidského života v některých končinách a jeho zdánlivou nedotknutelností v jiných. Proveď výpočty, kolik surovin nevratně likviduješ pouhým žitím, kolik ropy bylo spáleno, zvířat účelově vypěstováno a zabito jen kvůli tomu, aby ses mohl na jeden jediný měsíc nažrat. Co se stane s tvými odpady, které za měsíc vyprodukuješ, s televizí a počítačem které používáš, až je vyhodí někde v africe, aby z nich spálením dostali určité procento vzácných, nyní nenávratně ztracených kovů, přičemž otráví zem v okruhu několika kilometrech spalinami a dalšími sračkami, které se z toho uvolňují. Kolika lidem a kolika zvířatům ublížíš za dobu svého života vědomě a hlavně nevědomě, jen proto že žiješ a pokud mi dovolíš květinovou metaforu - vrháš stín na ostatní, kteří díky tomu nikdy nevyrostou ani nedosáhnou svého potenciálu. Započítej co jsi zažil a představ si, že stejný život budeš mít ještě nejméně 50 až 80 let, pokud tě něco nezabije dřív a na konci stejně umřeš, ať uděláš co chceš a budeš zapomenut, tak jako miliardy před tebou. Pokud se skutečně podíváš do hlubin sám sebe a svých motivací, možná s překvapením zjistíš, že jediné co tě drží při životě je pud sebezáchovy, opičí programování dané genetickým tlakem před miliony let. Napiš si jednotlivé body na papír (myslím to vážně), nakresli si myšlenkové mapy a grafy. Dej jednotlivým bodům váhy a pak se pokus proniknout do matematiky, která je tak složitá, že se nejspíš budeš chovat jako líné prase a radši se na to vykašleš a půjdeš si zašukat, čumět na televizi, hrát hry nebo si jen nacpat pupek, než aby jsi do ní dlouhé roky plné práce pronikal. Potom co zvážíš úplně všechno co se zvážit dá, tisíc různých údajů a možností, kterými popíšeš 5 deníků, teprve poté suď. Uvidíme, jak moc bude tvůj úsudek jiný od toho jeho. Možná ti potom dojde že nebyl idiot, který si vystřelil mozek kvůli depresím, ale jeden z mála skutečně slušných, inteligentních a ohleduplných lidí v moři sviní, které serou pod vlastní nohy tak dlouho, dokud se neutopí ve vlastních sračkách, přičemž dělají všechno jen proto, aby na to nemuseli myslet. A nebo ne :)
nechápu proč se mu všichni tedy snaží vecpat chování idiota a vymýšlejí blbosti na úrovni filosofie vesnického vidláka.Na jednoduché filosofii jakou popsal Aminux není nic špatýho, přijde mi, že to zaměňuješ s něčím jiným (s nějakým požitkářstvím, s vyhořením, s bezohledností...).
Svými myšlenkami a propočty popsal během několika měsíců PĚT deníků.A z toho si má někdo sednout na zadek? Byli v historii filosofové, kteří o tom uvažovali celý život a napsali knihy... Několik měsíců a sbírka poznámek opravdu spíš ukazují na obyčejnou depku.
začni kalkulovat s omezenými surovinami a naprosto směšnou cenou lidského života v některých končinách a jeho zdánlivou nedotknutelností v jiných. Proveď výpočty, kolik surovin nevratně likviduješ pouhým žitím, kolik ropy bylo spáleno, zvířat účelově vypěstováno a zabito jen kvůli tomu, aby ses mohl na jeden jediný měsíc nažrat.Problém je, že v těhle výpočtech už vycházíš z nějakých premis o smyslu života nebo o jeho částech: o právu, o spravedlnosti, ale přitom z nich počítáš smysl života. Takže to počítáš kruhem. Ale fakta to můžou být zajímavá, to samozřejmě ano... Jenom nic neříkají o smyslu života per se.
Na jednoduché filosofii jakou popsal Aminux není nic špatýho, přijde mi, že to zaměňuješ s něčím jiným (s nějakým požitkářstvím, s vyhořením, s bezohledností...).Řekl jsem snad, že je na ní něco špatného? Mě jen fakt vadí, jak si všichni myslí, že něco zapoměl, nebo že mu něco nedošlo a hned plácnou první věc, která je napadne. Přitom to jsou ve většině případů zjevné věci, které napadnou každého.
A z toho si má někdo sednout na zadek? Byli v historii filosofové, kteří o tom uvažovali celý život a napsali knihy... Několik měsíců a sbírka poznámek opravdu spíš ukazují na obyčejnou depku.No nevím. Dario se mi osobně na základě informací jevil jako velice racionální člověk, který něčemu uvěřil natolik, že se sám zabil, což už chce docela silné důvody.
Problém je, že v těhle výpočtech už vycházíš z nějakých premis o smyslu života nebo o jeho částech: o právu, o spravedlnosti, ale přitom z nich počítáš smysl života. Takže to počítáš kruhem. Ale fakta to můžou být zajímavá, to samozřejmě ano... Jenom nic neříkají o smyslu života per se.Já jsem sebevraždu nespáchal, btw. Jen říkám, že u inteligentního člověka, kterým Dario bezpochyby byl nedává smysl předpokládat, že skutečně nezvážil všechny běžně dostupné teorie a nepočítal s nimi.
No nevím. Dario se mi osobně na základě informací jevil jako velice racionální člověk, který něčemu uvěřil natolik, že se sám zabil, což už chce docela silné důvody.Deprese může být velmi silný důvod...
Jen říkám, že u inteligentního člověka, kterým Dario bezpochyby byl nedává smysl předpokládat, že skutečně nezvážil všechny běžně dostupné teorie a nepočítal s nimi.S tim souhlasim,... spíš jde o to, že třeba nějaký nápad, který někdo považuje za dobýr a žije pro něj, on vyhodnotil jako nepoužitelný (aniž by to třeba skutečně zkusil).
Deprese může být velmi silný důvod...Kdyby měl jen depresi, maloval by si do deníků emo obrázky :P Navíc deprese přichází v návalech. Kdykoliv během návalu deprese můžeš skočit ze střechy, vlézt si do vany a podřezat se, nebo sežrat prášky. Moc mi nesedí, že počkáš až se celá rodina vypakuje a pak si v klidu vystřelíš mozek.
S tim souhlasim,... spíš jde o to, že třeba nějaký nápad, který někdo považuje za dobýr a žije pro něj, on vyhodnotil jako nepoužitelný (aniž by to třeba skutečně zkusil).To je možné. Pokud ovšem člověk souhlasí se závěrem vyšetřovatele, jeho problém nebyl v tom, že by ho život nebavil, ale že na čistě intelektuální úrovni dospěl k tomu, že život prostě nemá smysl a bude lepší, když se zabije. Jinak tohle je spíš téma na vyvolávání duchů, protože bez těch deníků se těžko soudí, jak to přesně bylo.
Ad 1: Asi toho o depresi moc nevíš...No, to je fakt. Znám jí jen z doslechu, nic takového nepotřebuji :)
Imho se nikdo nezabije prostě jen proto, že by k tomu došel "na čistě intelektuální úrovni". Už jen proto, že by mu v tom jeho emocionální část zabránila.Když ti dám na výběr, že si můžeš teď vystřelit mozek, nebo tě budu příštích pár dní pomalu rozpouštět v kyselině, bude to rozhodnutí na intelektuální úrovni? Pokud ne, vymyslím jiný příklad (Hitler možná?) :P
Když ti dám na výběr, že si můžeš teď vystřelit mozek, nebo tě budu příštích pár dní pomalu rozpouštět v kyselině, bude to rozhodnutí na intelektuální úrovni?To přece není sebevražda.
Kdyby měl jen depresi, maloval by si do deníků emo obrázky :P
Moc mi nesedí, že počkáš až se celá rodina vypakuje a pak si v klidu vystřelíš mozek.
jinak s názorem výše souhlasím, ovšem to že všechno ničíme a žereme a topíme se ve sračkách, to že euroameriční ekonomové a politici se snaží přechytračit evolučně úspěšnější (početnější) skupiny asiatů a arabů, to může být důvod k depresi. A co takhle se na to vykašlat, jít si dát hambáč, pivo, zašukat si a jít s klidem spát? Jednou slunce expanduje a planetu zničí. Proč se s tím drbat?Některým to zřejmě nedá. Mě osobně docela vyhovuje být relativně inteligentní členem dominantního druhu planety, navíc běloch, v nejlepších letech a s dostatkem peněz. Nikdy v historii to navíc nebylo lepší než teď, takže já si na nic nestěžuju. Chtěl jsem jenom krapet přiblížit, co se mu mohlo honit v hlavě :)![]()
Jen říkám, že u inteligentního člověka, kterým Dario bezpochyby byl nedává smysl předpokládat, že skutečně nezvážil všechny běžně dostupné teorie a nepočítal s nimi.Neproslo peer review => bezcenne.
Proveď výpočty, kolik surovin nevratně likviduješ pouhým žitím, kolik ropy bylo spáleno, zvířat účelově vypěstováno a zabito jen kvůli tomu, aby ses mohl na jeden jediný měsíc nažrat. Co se stane s tvými odpady, které za měsíc vyprodukuješ, ... bla bla bla
Ak nieto dokáže toto spočítať, zrejme má v mozgu celkom zaujímavo poriešené prepojenia. Potom ak tento mozog nie je ochotný venovať snahe šetrnejšiemu spotrebovávaniu surovín, tak radšej nech spácha samovraždu.
Mohlo by sa totiž stať, že by ten mozog zneužil (z vlastnej vôle alebo možno donútenia) na nejaké nehumánnejšie veci.
Ak nieto dokáže toto spočítať, zrejme má v mozgu celkom zaujímavo poriešené prepojenia.? :D Tohle jsou počty na úrovni střední školy. Zapíšeš si co všechno jsi sežral, koupil a dostal. Pak začneš trackovat jednotlivé suroviny, odkud pochází a jak náročné bylo je sem dopravit. U zvířat započítáš kolik jsi jich snědl, kolik toho oni snědly atp.. Viděl jsem to vypočítané nejednou v souvislosti s ekologií a kdo spotřebovává kolik uhlíku.
Život má i duchovní rozměr a připadá mi, že na ten poněkud zapomněl.Stop. Zase děláš přesně to, co jsem ti vyčetl - předpokládáš, že vysoce inteligentní člověk při zvažování důvodů proč se zabít opomněl něco tak zřejmého, jako je programování pomocí duchovních memů.
K tomu abych věděl, že se topíme ve sračkách, nepotřebuju žádný propočty. Na to mi stačí ten selskej rozum.Hlavu nahoru, do sraček se nekouká, jen ke světlím zítřkům :D
Když se budu chtít zabít, nastavím jednotlivé váhy tak, aby mi vyšlo co chci.Když se budeš chtít zabít, nebudeš marnit čas sračkama a uděláš to. Můj brácha se o to pokusil (blogpost o tom je i tady na abclinuxu) a znám i jinak pár sebevrahů, takže tímhle jsem si docela jistý.
No tak on to vyřešil. Udělal všechno pro to, aby na to nemusel myslet...Myslím si, že je mi to úplně jedno. Já tyhle problémy nemám :)Vážně si myslíš, že toto je řešení?
Ty tady pořád popisuješ okolnosti. Já nemluvím o tom, že by měl změnit svět, ale sebe. Ty okolnosti změnit nemůžem, nebo jen minimálně. Ale můžem respektive měli bychom se změnou začít u sebe a následkem toho se pak změní i to ostatní. Třeba tím, že si koupím síťovku a nebudu si kdejakou píchovinu strkat do pytlíku, že budu vegetarián, na zahrádce si vypěstuju co sežeru, čímž ušetřím i pohonné hmoty páč to nebudu muset dovážet, že nebudu kupovat zbytečnosti (každé 2 roky nový PC, každé 3 roky nové auto atd.) a upřednostním kvalitu nad kvantitou. Že někdo nemá zahradu? Jen výmluva. Můžeš třeba podpořit jiného kdo ji má.Tím jen zmenšíš velikost pár proměnných v rovnici, do které se dá najít dost argumentů pro to, aby člověk dál neexistoval.
Mě to připadá, že už byl rozhodlý se zabít, jen si to potřeboval nějak odůvodnit. Podle mě se měl dát na cestu nějakého duchovního rozvoje. Možná by ten smysl našel a neuvažoval jen takto materialisticky. Život není jen o číslech a materiálnu. Možná se budeš divit, ale život má i duchovní rozměr. Mnozí lidé třeba v Africe, Peru apod. ať už jsou to vyloženě primitivní kmeny žijící v pralese, nebo lidi žijící s 2 dolary na měsíc jsou nakonec možná šťastnější než my všichni tady se všema těma svejma srágorama na kterých si tak zakládáme.Hej, já jsem plně spokojený a nic mi nechybí :D
Duchovní rozměr života do těch svých propočtů asi nezařadil, nebo jo? Jestli jo, tak byl duchovně asi na nízké úrovni.To je taková magická konstanta, očividně (zmiňuješ to snad 4x) jedna z věcí, které drží při životě tebe. Pro mě osobně má duchovní rozměr třeba nulovou hodnotu.
programování pomocí duchovních memůVždyť ale to on nakonec přesně udělal... Jenom z nějakého důvodu jedny memy upřednostnil před jinými.
Když tak uvažuju nad tím, jestli si vážit víc Země nebo lidí, tak si říkám, že Země bez lidí nemá smysl.Hm, už jsme zase u toho, že když posuzujeme tyhle věci (nemusí to být jen ekologie, ale třeba i něco takového), musíme si říct, co má být vlastně cílem. Pokud se někdo zabil, aby nespotřebovával přírodní zdroje, WTF? Ty zdroje pravděpodobně spotřebuje někdo jiný, navíc, jak sám říkáš, extrapolováno bychom se dostali k „Zemi bez lidí“ (nebo ještě lépe bez života obecně). Co k tomu demotivačnímu plakátu?
Podle mě se měl dát na cestu nějakého duchovního rozvoje. Možná by ten smysl našel a neuvažoval jen takto materialisticky. Život není jen o číslech a materiálnu. Možná se budeš divit, ale život má i duchovní rozměr. Mnozí lidé třeba v Africe, Peru apod. ať už jsou to vyloženě primitivní kmeny žijící v pralese, nebo lidi žijící s 2 dolary na měsíc jsou nakonec možná šťastnější než my všichni tady se všema těma svejma srágorama na kterých si tak zakládáme.Někteří lidé to zkoušeli (nelze vyloučit, že blbě) a prostě žádný duchovní smysl života nenašli a ani nepochopili, co si pod tím ostatní představují. Prostě dojížděli na UNDEF, zpracování takových instrukcí prostě není v jejich mozku podporováno. Pokusy o vysvětlení, co to vlastně sakra ten duchovní život je, vítány.
Mám jednu úžasnou novou doomsayingovou teorii, kterou se mi nechce v jednu v noci popisovatWANT!
Whoops, právě jsem to popsalTati, můžu jednu otázku? Už se stalo. Eh, tak můžu dvě otázky? Už se aj tak stalo. (TROLL) Můžu mít čtyři otázky? Už se stalo. KDY???? Teď. (TROLOLOLOLOLO)
"Dej jednotlivým bodům váhy..." Už v tom je problém. Podle čeho určím váhu jednotlivých faktorů? Tady asi bude záležet na subjektivních postojích a preferencích každého z nás. V tom je asi jádro pudla.+1, přesně tak. To je důvod, proč jsou jeho výpočty s největší pravděpodobně celkem bezcenné. Respektive ty výpočty jsou imho dobré jenom k tomu, že se můžeme podívat, jestli ten člověk udělal chybu už hned na začátku a/nebo až někdy později...
Když tak uvažuju nad tím, jestli si vážit víc Země nebo lidí, tak si říkám, že Země bez lidí nemá smysl.Tohle ale vůbec nebylo pointou, je to jen jeden z argumentů, které mohou být použity v rovnici, která mohla rozhodovat o jeho životě a smrti.
A rezignovat na život v tak mladém věku je pitomost ať už si to odůvodním jakkoliv. Jak může vědět, že neprožije nějakou zkušenost, která mu ten smysl dá? Možná by takový člověk měl meditovat a třeba by se stal budhistou, nebo rovnou budhou.Uvědom si, že umřeš. Nevyhneš se tomu a nic s tím neuděláš. Ty i já, oba dva umřeme a vůbec nevíme čas. To jestli náš život měl smysl nebo ne na tom vůbec nic nemění. Díváš se na to jak na nějakou hru, kterou vyhrává ten, jehož život má větší smysl, nebo delší čas. Umřít protože jsi se racionálně rozhodl je imho stejně dobré jako umřít stářím.
Díváš se na to jak na nějakou hru, kterou vyhrává ten, jehož život má větší smysl, nebo delší čas.Pokud by se jednou povedlo povedlo odvrátit nebo obejít tepelnou smrt vesmíru, tak by ta podmínka začala platit (zároveň by přestali mít pravdu všichni, co tvrdí opak). Aneb co je větší pech než, že se den po smrti objeví elixír života
Protoze to tak neni - lide, kteri meli driv depresi a byli z ni vyleceni davaji prednost tomu soucasnemu stavu.Tento argument mi přijde vadný. Kryska z tohoto pokusu zjevně také dává přednost stavu během pokusu, leč za žádné vyléčení bych to nepovažoval.
Divas se na to strasne behavioralnePouze říkám, že
tedy, chapou dusledky obou rozhodnutiSpousty kuřáků důsledky očividně zhodnotit nedokázaly.
To je blabol. Deprese je nemoc, a v rade pripadu lecitelna. To je objektivni fakt. A jak to vime? Prestali jsme filozofovat a proste se zeptali tech lidi.Dovoluji si nesouhlasit. Deprese jako nemoc většinou léčitelná není. Tedy ve smyslu vyléčení, tj. dosažení změny stavu která už nevyžaduje přísun psychofarmak nebo jinou formu vnější pomoc a nebude už docházet k recidivě.