Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
boundary=*
Jak řešíte sandboxing aplikací? Kdybych chtěl spustit to gpx2svg a nevěřím náhodnému softwaru z internetu. Uměl bych jednorázovou VM, ale to je strašný opruz. Co používáte? Nějaký docker?Docasnyho uzivatele. Sance, ze se exploitne na roota, neni moc velka.
[timeout:5000]; area[name="Česko"]->.a; relation(area.a)["name"="Praha"]["boundary"="administrative"]["admin_level"="4"]; (._;>;); out meta;Format ve kterym si to sosnes si muzes vybrat. --- Dete s tim guuglem dopice!
Jak řešíte sandboxing aplikací? Kdybych chtěl spustit to gpx2svg a nevěřím náhodnému softwaru z internetu. Uměl bych jednorázovou VM, ale to je strašný opruz. Co používáte? Nějaký docker?nspawn, jaily. Nebo x testovacích virtuálek co tu mám (clone, spustit, vyzkoušet, smazat).
Jak řešíte sandboxing aplikací? Kdybych chtěl spustit to gpx2svg a nevěřím náhodnému softwaru z internetu. Uměl bych jednorázovou VM, ale to je strašný opruz. Co používáte? Nějaký docker?Jak definuješ "náhodný SW z internetu"? Je Linux (kernel) náhodný SW z internetu? Pokud ne, proč gpx2svg ano? Tool, kterej má dokumentaci a zdrojáky na Gitlabu mi přijde celkem důvěryhodný. A to i když pominu, že se ten zdroják dá za 3min projít a ani se nekompiluje.
Jak řešíte sandboxing aplikací?podmanem / dockerem spuštěný kontejner třeba s Debianem a mountnou do něj potřebná data.
mi vyšel kousek nad vorlojem :D ;D
Asi je úplně jedno, kde člověk bere střed Prahy. Ať tak nebo tak, tak stejně to bude záležet na tom jak kdo interpretuje pojem střed.Taky bychom mohli řešit, co je ještě Praha a co už ne. Jasně, je to nějak formálně definované, ale jsou místa, která jsou sice formálně Praha, ale pocitově je to samostatná vesnička. Nebo třeba taková hranice mezi Klánovicema a Šestajovicema - zajdeš k sousedům přes ulici a už nejsi v Praze.
Střed jsem spočítal z obvodu katastrálních hranic z roku 2018, takže pokud došlo ke změně, bude střed někde jinde. Každopádně to vychází do tenisových kurtů ve Vršovicích, ulice Magnitogorská. Souřadnice WGS-84 jsou N50,066789 E14,465964Tady chybí informace o tom co vlastně počítal. Geometický střed? Nebo taky protnul přímky?
si tu křivku taky jakoby mužeš převíst na mesh vygenerovat mezi bodama strany a dát origin do centra hmotnosti :O ;D
ve vobrázku přiloženým je 3d kurzor tam kde byl střed předtim a současnej origin je jakoby vtom centru hmotnosti ;D
když sem uďála subdivizi všech hran na vokraji tak se origin asi skoro vubec nehejbal :O :/ nejspíš se to asi jako vyruší váhově na vopačnejch stranách ty body :O :O
tamten fraktální efekt by imho víc líp fungoval na přidávání(vodendávání) novejch detailů do tý mapy/svg a moc ne na nějakým generování z průměru sousedů :O :O
Dobry napad, jdu na to, protoze Bystroushark se zas vymluvi ze nema cas. Budou k tomu potreba tyto ingredience: data verejne dopravy, routovac verejne dopravy, data pro pesi sit a pesi routovac. To by nemel byt problem. Uzivatelske rozhrani bude fungovat tak, ze kliknutim na mapu se okamzite spocitaji dojezdove casy pro vsechny body na mape z/do vybraneho bodu. Vizualizuje se to tak, ze se mapa prekryje polopruhlednou vrstvou, na ktere budou barevne odliseny casy 0-10 min, 10-20 min, atd. Pepa mel dobry postreh, ze je dulezity i interval dopravniho prostredku. To by slo resit tak, ze se bude uvazovat nasledujici situace (konkretni cisla jsou ilustrativni): Rano mezi 8 a 9 hodinou se v nahodny okamzik rozhodnu jet do prace. Jaky bude ocekavany cas dojezdu do prace, vcetne cekani na odjezd? Pripadne to lze jeste rozsirit o "interval flexibility". Vyberu si nahodny okamzik kdy chci jet do prace, ale pak si reknu, ze chci odjet kdykoliv behem nasledujicich 15 minut. Jakekoliv cekani nad tento 15 min interval uz se zapocitava do casu cesty.+1, to vypadá užitečně, budu se těšit.
tttssss by si jako houbičky s voctem věděl žeto je střed nějakej kdyby to bystroušák jakoby nezměřil vtom blenderu předtim ;D ;D
Tiskni
Sdílej: