Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Před nedávnou dobou jsem psal, že se chystám spočítat všechny +1 komentáře. Dneska si můžete prohlédnout výsledky.
Pattern který jsem použil byl re.compile(r"\D\+1\D")
, tedy string +1
, který není následovaný ani začínající číslem. Zkoušel jsem hledat i -1
, ale díky velmi velkému počtu false positives, které je netriviální vyhledat bez složitého nltk filtru jsem se nakonec rozhodl ho nezohledňovat.
Dále je důležité říct, že se jedná čistě o data z diskuzí pod blogy. Zprávičky, poradnu a články jsem nebral, nikoliv proto že bych proti nim něco měl, ale prostě proto že na ně nemám napsané API. Psát ho jen kvůli tomuhle se mi nechtělo.
I přes mou snahu se přesto v datasetu každého uživatele určitě najdou false positives, proto je součástí blogu i seznam odkazů na započítané příspěvky.
K vyhodnocení byla použita sklizeň všech blogů abclinuxu prováděná někdy od minulého týdne do dneška (2016.10.24). Dataset všech komentářů, které obsahují výraz \+\d
nebo \-\d
je možné najít zde:
Formát datasetu je:
[ { "comment": comment_object, "response_to": comment_object }, ... ]
Pozor, comment
je odpověď na response_to
! response_to
je tedy původní příspěvek, comment
pak plusová, nebo mínusová reakce na něj. Formát struktury comment_object
je následující:
{ "url": "odkaz na komentář", "text": "HTML obsah komentáře", "timestamp": čas odeslání komentáře s přesností na minutu, "username": "jméno uživatele", "registered": bool }
Co se týče uživatelských jmen, v případě registrovaných uživatelů jde o jejich sktuečné a pravé jméno, nikoliv to co si zvolili zobrazovat. V případě tedy neuvidíte jeho současně nastavené Fluttershy, yay!, ale davkol. V případě ✭Ⓜ♪☭✯⚑☢ⓦ€☈ pak amigapower.
Tiskni
Sdílej:
I tak to jsem dám - jsem na pozici 213 a mám tam jeden odkaz, který ovšem vede na příspěvek kralyka. Sám nevím, že bych tady někdy plusoval, vyloučit to nemohu, ale tak či tak, ve výstupu je očividně minimálně v jednom případě přisouzen příspěvek jednoho uživatele uživateli jinému, čili tam je někde bug...Je to soupis toho kolik plusů jsi dostal, ne kolik jsi dal. Dostal jsi + od krályka, odkaz proto vede na jeho příspěvek.
reddit je zumpa.Záleží na konkrétním subredditu. Třeba ty moje žumpa nejsou.
Tak to já si myslím pravý opak, aby diskutující nedostal příliš mnoho záporných bodů, bude se snažit napsat kvalitní příspěvek, takový systém by mohl znechutit i různé trolly a trotly.Co je kvalitni prispevek? Bude to nekompetentni vetsina schopna posoudit? Bodovani prispevku neni zdaleka tolik zalozene na racionalite jako spis na emocich. Aby to alespon trochu fungovalo, bylo by nutne nedelat to anonymne (kliknuti na pocet zapornych/kladnych bodu ti zobrazi seznam uzivatelu), ale i tak nevyhody prevazuji vyhody. Vtipna poznamka muze nasbirat vic bodu nez pracne sestaveny "hardskills" prispevek, coz jejich autory naopak demotivuje. Obecne takove kvalitni prispevky totiz mivaji mensi ctenost a reaguje na ne min lidi. Trolly ani trotly to neodradi, ale prave naopak je to povzbudi k vyuzivani ci zneuzivani toho, co pisu vyse. Nekdo nekoho "krute setre", zesmesni, ponizi - vyzni to zabavne, dotycny je zde nepopularni, tak proc si nezaplusovat. Nema to zadny vyznam. Lide na komunitne orientovanem portalu rozlisuji, kdo pise jak prinosne prispevky, a nema smysl snazit se to vyjadrovat cisly.
Hodnocení funguje i u blogů a žádného populismu jsem si nevšiml, jak vlastně vypadá takový linuxový populismus?Tak, funguje - je to implementovane. A nefunguje to. Informace o hodnoceni blogu ma minimalni vyznam v porovnani s pridelenym tucnakem (zahrnuti do vyberu blogu moderatorem, resp. autorizovanym uzivatelem) a proctenim titulku, perexu a jmena autora ocima. Prikladem budiz politicky zamerene blogy, kterych je zde znacne mnozstvi, kde si neumim predstavit, ze by nekdo hlasoval kladne, ackoliv s danymi nazory nesouhlasi. V kazde vyspele diskuzi (psychicky) dospelych jedincu vsak musis umet ocenit kvalitni argumenty protistrany. Mnohokrat jsem zde cetl nejaky blogpost, ktery jsem povazoval za mimoradne kvalitni, ale presto nemel 100 % hodnoceni, aniz by byl jakkoliv zabarveny. Proste nekdo hlasoval zaporne jen proto, ze muze. Jinak hlasovani o prispevcich existuje i na StackExchange a jsem dalek toho tvrdit, ze to funguje. Jmenovany populismus (viz nize) se tam vyskytuje v obrovske mire, kdy rada lidi hlasi nazory jen proto, ze je to popularni, bez ohledu na to, ze to nesouvisi s dotazem. Kdyz se nekdo zepta, zda je neco dostatecne rychle apod., tak fakt nedava smysl zahajit prispevek tvrzenim, ze predcasna optimalizace je zlo, a jen az si to zmeri, tak to dava smysl nad tim uvazovat. (Doufam, ze nemusim vysvetlovat, proc je to tvrzeni retardovane samo o sobe, natoz, kdyz je vlozene do prispevku zcela irelevantne.)
Není náhodou populismus to, co chce většina lidí? Tedy vlastně přímá demokracie?Tak nejak - prevazne se selektivnim vybiranim veci, ktere se ti hodi, bez vytvareni vzajemnych vazeb mezi nimi. Kdo by nechtel zit v zemi s maximalni majetkovou i osobni svobodou, kde "slusny clovek" muze delat co si zamane, ale zaroven perfektni obranou, stedrym socialnim systemem a celkove obrovskym zazemim? Na propagacnim letacku vsechno vypada ruzove, ale kdyz se hodi na papir tvrda cisla, zacne to byt mene atraktivni. Ano, snizime si dane! Vlastne pockat, ted bych potreboval, aby me nekdo chvili zivil. Nase spolecnost je naprosto zkazena, ze se nepostara o svoje cleny! Hah, a ted jsem vyhral v loterii a fakt nechci, aby mi to nekdo cele rozebral na danich, a nechci, aby mi nekdo vymezoval, jak s temi prostredky smim nakladat. JA jsem vyhral, a ted vladnu. Rozumime si?
Co je kvalitni prispevek? Bude to nekompetentni vetsina schopna posoudit?Když je někdo nekompetentní, nemusí diskutovat ani hlasovat.
Vtipna poznamka muze nasbirat vic bodu nez pracne sestaveny "hardskills" prispevek, coz jejich autory naopak demotivuje.S tím bych souhlasil, ale zase takový vtipný příspěvek, pokud by byl urážlivý, by mohl nasbírat více záporných bodů.
Obecne takove kvalitni prispevky totiz mivaji mensi ctenost a reaguje na ne min lidi.V diskuzi čtu všechny příspěvky, a až po jejich přečtení zjistím, zda jsou kvalitní, či ne
Trolly ani trotly to neodradi, ale prave naopak je to povzbudi k vyuzivani ci zneuzivani toho, co pisu vyse. Nekdo nekoho "krute setre", zesmesni, ponizi - vyzni to zabavne, dotycny je zde nepopularni, tak proc si nezaplusovat. Nema to zadny vyznam.Ale určitě by dostali více záporných bodů.
Mnohokrat jsem zde cetl nejaky blogpost, ktery jsem povazoval za mimoradne kvalitni, ale presto nemel 100 % hodnoceni, aniz by byl jakkoliv zabarveny. Proste nekdo hlasoval zaporne jen proto, ze muze.Dokonalý systém neexistuje, ani nežijeme v absolutně dokonalé společnosti. Vždy je něco mezi, takže jde o poměr mezi dobrým a špatným hodnocením.
Ano, snizime si dane! Vlastne pockat, ted bych potreboval, aby me nekdo chvili zivil. Nase spolecnost je naprosto zkazena, ze se nepostara o svoje cleny! Hah, a ted jsem vyhral v loterii a fakt nechci, aby mi to nekdo cele rozebral na danich,K tomu poslednímu odstavci bych jen napsal, že takové smýšlení má své důvody. Když stát nehospodárně a neefektivně využívá peníze daňových poplatníků, nelze se divit, že se to lidem nelíbí. Jak si nás stát a EU se svou šikanou a dvojím metrem vychovaly, takové nás mají
Když je někdo nekompetentní, nemusí diskutovat ani hlasovat.Ono by to melo byt ne nemusi, ale nesmi hlasovat.
S tím bych souhlasil, ale zase takový vtipný příspěvek, pokud by byl urážlivý, by mohl nasbírat více záporných bodů.Ten prispevek muze byt jaky chce a hlasovani nereflektuje nic jineho nez ze ctenarum nad nim cuknul koutek a mozna jim nekdo s necim poradil, ale tam spis zahlasuji jen v pripade, ze jim to pomohlo fakt hodne a nebudou hlasovat u uzitecneho, ale pro ne nezajimaveho prispevku.
V diskuzi čtu všechny příspěvky, a až po jejich přečtení zjistím, zda jsou kvalitní, či neSilne pochybuji, ze zdejsi politicti diskuteri procitaji veskere technicke diskuze a naopak pochybuji, ze nekdo dlouhodobe cetl prispevky od Zzz (aniz by se zblaznil).
Ale určitě by dostali více záporných bodů.To je hodne silna presumpce, se kterou nemuzu souhlasit.
Dokonalý systém neexistuje, ani nežijeme v absolutně dokonalé společnosti. Vždy je něco mezi, takže jde o poměr mezi dobrým a špatným hodnocením.Dokonaly system neexistuje, a proto radeji zachovame soucasny stav namisto zavadeni zcela noveho systemu, ktery spoleha vyhradne na hlas blize neidentifikovane vetsiny a muze negativne ovlivnit diskuze potencialni snahou zalibit se.
Nicméně věřím, že kdyby se v nějakém referendu hlasovalo o dramatickém snížení daní, po němž by mohla ČR zbankrotovat, lidé by po patřičném vysvětlení byli proti.Lide neslysi na vysvetleni, ale na manipulaci. Bez usmivajicich se fotek na billboardech a obriho PR tymu za sebou nikoho nepresvedcis ani aby si vymenil ponozky. Nezijeme ve svobodne zemi - ten predpoklad, ze demokracie je svoboda, je chybny tehdy, nerozhoduji-li se svobodne jednotlivi obcane a nezalezi-li jim na vysledcich voleb. Z poslednich voleb je ta manipulace citit cim dal silneji a jen se bojim okamziku, kdy si ji i ja sam prestanu uvedomovat.
Co je kvalitni prispevek? Bude to nekompetentni vetsina schopna posoudit?Tohle je imho právě jeden z omylů redditu. Hodnocení mi přijde v pořádku, pokud je myšleno jako subjektivní líbí/nelíbí. Přijde mi ale nesmyslné ho brát nějak objektivně a filtrovat na základě něho, s tím že „úlová mysl“ se neplete.
Trolly ani trotly to neodradi, ale prave naopak je to povzbudi k vyuzivani ci zneuzivani toho, co pisu vyse.Na redditu platí, že kdo má málo bodů, tomu je nutné příspěvky schvalovat a komentáře se mu automaticky skrývají.
Na redditu platí, že kdo má málo bodů, tomu je nutné příspěvky schvalovat a komentáře se mu automaticky skrývají.To je mi dost k ničemu (pokud se hodnotí na základě subjektivní oblíbenosti). Zajímavý příspěvky jsou i takový, který mě samotnýho nenapadnou.
To je mi dost k ničemu (pokud se hodnotí na základě subjektivní oblíbenosti). Zajímavý příspěvky jsou i takový, který mě samotnýho nenapadnou.To nebylo myšleno jako obhajoba.
The term “circle jerk” is prominently used on topic-based and tight-knit communities like Reddit and 4chan, where discussions can quickly easily saturated with inside jokes or references that are inaccessible to newcomers or casual visitors.Teda aspoň takhle jsem to pochopil z toho tvýho odkazu.
Tak to já si myslím pravý opak, aby diskutující nedostal příliš mnoho záporných bodů, bude se snažit napsat kvalitní příspěvek, takový systém by mohl znechutit i různé trolly a trotly.Ne, prosím tenhle systém ne. Zažil jsem ho jednou a už nikdy více. Naopak mívá tendenci vybodovat i uživatele jejichž příspěvky nejdou s davem. Takový uživatelský bodovací systém zabíjí originalitu a individuálnost.
Priste bych osetril, ze si +1 nemuze dat autor sam.Jo, to asi jo. Dataset je tam zveřejněný, tak jestli si s tím chceš hrát, dal by se ještě zapojit tokenizér, aby to nebralo různé blbosti.Moje doplneni predchoziho prispevku, ktere obsahuje "+1" (shodou nahod presne v te diskuzi, ve ktere jsi tu myslenku na scitani +1 poprve zminil).
HTTP ERROR 500 Problem accessing /blog/edit/420357. Reason: Server Error Caused by: java.lang.IllegalStateException: Form too large 422103>200000 Iat org.eclipse.jetty.server.Request.extractParameters(Request.java:352) Iat org.eclipse.jetty.server.Request.getParameterNames(Request.java:813) Iat cz.abclinuxu.servlets.utils.ServletUtils.putParamsToMap(ServletUtils.java:149) Iat cz.abclinuxu.servlets.Controller.performInit(Controller.java:155) Iat cz.abclinuxu.servlets.Controller.service(Controller.java:68
<p>
a nějak se to dojebalo při odesílání. Můžeš zkontrolovat, jestli z toho zápisku nic nezmizelo?
Form too large 422123>200000
.
pre
apod.
Kazdy vyskyt by tedy byl dle kontextu prenasoben vahou a teprve tyto mezihodnoty by se scitaly dohromady. Vysledkem by jiz byla presnejsi aproximace.
Co lze dale zvazit je hypoteza, ze cim mene plusu nekdo udelil, tim maji jeho plusy vetsi vahu, a naopak cim vice jich udelil, tim vice jsou jeho plusy povrchni. To je ale pravda jen castecne. Jednoduse nelze srovnavat stejny pocet udelenych "+1" u lidi se zcela rozdilnym poctem komentaru.
Nastavme si tedy pomer mezi souctem vazenych udelenych plusu a celkovym poctem prispevku. Pokud jsou vsechny vahy <= 1, pak tento soucet musi byt zakonite <= celkovemu poctu prispevku. Tento pomer by mel do nejake miry ovlivnit skutecnou pripsanou vahu daneho "lajku". Zajimave by mohlo byt urcit median poctu prispevku na jeden "+1" napric vsemi uzivateli a pocitat rozdil proti teto hodnote. Pokud nekdo ma 2x vice prispevku na jeden "+1", ma i jeho "+1" vetsi vahu, ktera se ma prijemci plusu zapocist, a naopak.
To uz by IMHO vystacilo na velmi presnou aproximaci, ale uznavam, ze napsat neco takoveho je uz vyrazne pracnejsi a take jsem na to prilis liny. Na druhou stranu je potreba rict, ze vysledny zebricek by se zpresnil jen malo. Pokud dle soucasne metriky nekdo obdrzel 5 plusu a druhy 100, tak dle nove metriky (mozna) prvni dostane 3 a druhy 80. Zpresneni by se tykalo zrejme jen dvou podobne ohodnocenych lidi, jsouc nepravdepodobne, ze by nekdo nasbiral, rekneme, vice nez 1/3 false positives.
I tento tvuj zebricek totiz vykazuje znamy jev, kdy nekolik malo uzivatelu nasbira tolik plusu, kolik N ostatnich dohromady. Kdyz to rozsekam po desitkach hlasu a v kazde kategorii spocitam pocet vyskytu, tak je to nejak jako:
>= 50: 1 >= 40: 1 >= 30: 4 >= 20: 8 >= 10: 21 >= 5: 49<rejp>tos delal, abys zjistil, jak jsi popularni?
<rejp>tos delal, abys zjistil, jak jsi popularni?Neh, protože můžu a protože to není zas tak moc práce, když máš jednou API. Popravdě řečeno, poprvé jsem sklidil celé abclinuxu někdy v roce 2013, jen jsem to neměl naparsované na takové pěkné ORM, jako teď.</rejp> (spis zvedavost, vim, dlouho zvazuji neco podobneho)