Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Tiskni
Sdílej:
I was thinking a lot about what being „digital nomad“ mean and what would be required to be truly independent, but not to give up comfort of having two displays, one of which is big 27" LCD.I still don't understand why nobody makes laptops that don't fold in half, but in third, so you have two screens. Or something like this (which I wouldn't prefer as I need the monitor ~20cm above the keyboard).
IMHO because laptops even with just one display are large and heavy devices. Maybe you can buy some tablet or large smartphone and use it as a secondary display.
Maybe you can buy some tablet or large smartphone and use it as a secondary display.I've experimented with this, but it sux. Current systems are simply not ready for this kind of operation.
a teda preco?Stejnou otázku mi položil kamarád na IRC:
20:53 <~fm4d> jsem myslel ze mas nejaky lepsi umisteni kam to hodit 20:54 <~fm4d> kdyz tje anglicky .. 20:56 <~RemoteFox> to beru proste jako muj blog 20:56 <~RemoteFox> moje misto 20:57 <~RemoteFox> nehodlam publikovat na 20 mistech 20:57 <~RemoteFox> i kdyz active wirehead by to asi bralVzhledem k tomu, že to má za za ~11 hodin 1375x přečtení, tak lidem česká platforma asi nevadí. Tohle je zrovna blog, kde jsem si říkal, že potenciální set čtenářů je v Čechách docela malý a stejně každý, kdo k tomu bude mít co říct umí anglicky, tak proč ne? Jinak já už sem psal jeden anglický blog dřív a obecně se mi to zdá jako docela normální praxe, odhadem bych řekl, že tak jednou za čtvrt roku se tu něco takového objeví, rozhodně nejsem první.
A navic, ja bych byl za ty "deti v koutku" vdecny. Dnes lide travi az prilis mnoho casu na socialnich sitich
Já to pochopil tak, že v tom koutku matlají po mobilu/tabletu a sjíždí sociální sítě, kde buď závidí ostatním nebo se sami snaží něčím chlubit.
Na druhou stranu, dnesni deti jsou nepochybne lepe vyrovnane s erou informacni hojnosti, v ktere se nachazime. Ja mam patrne z te doby socialismu "sberatelsky instinkt".
Na sběratelském instinktu není nic špatného – i dnes reálně hrozí na jedné straně cenzura a na druhé straně zahlcení nesmyslnými informacemi, které mají odvést tvoji pozornost. Takže dát si někam stranou důležité a hodnotné informace/data a uchovat si je, je zcela racionální krok. Informace (nebo služby, tam to platí taky) je potřeba decentralizovat a distribuovat mezi lidi – ne se spoléhat na to, že si je kdykoli stáhnu z Internetu a že je za mne bude spravovat někdo jiný (buď nebude, nebo v tom bude mít svoje zájmy, které se nemusí shodovat s mými).
dnesni deti jsou nepochybne lepe vyrovnane s erou informacni hojnostiOmyl. Ich ani informačná hojnosť nezaujíma. Teda, zaujíma ich aký odtieň očí má nejaký ich idol a aké nosí číslo topánok, s kým spáva a pod. http://tn.nova.cz/clanek/zaci-usikanovali-ucitelku-k-smrti-ted-prodavaji-nahravky-s-mucenim.html http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/373655/video-brutalni-sikany-na-prazske-skole-takhle-zaci-usikanovali-ucitelku-k-smrti.html Tí nedonosenci by mali sedieť, až zmodrejú. a táto tiež Mám dojem, že z tejto priemyslovky zameranej na IT pochádzajú aj niektorí tunajší užívatelia. Správanie majú identické s tými malými psychopatmi.
Pametám ako v tej dobe existovaly Stanice mladých technikov. Keď si mal zaujém o počítače, či už o programovanie alebo tie hry, zapsal si sa do krůžku a alespoň si mal kolem seba kamarátov. Dnes to mladý dostanů od rodičov pod stromkom a šmrdlajů si s tým sami doma v kůtkuTaky jsem chodil jako dítě do kroužků elektroniky a počítačů. Byla to docela bída, na jeden počítač asi tak 15 dětí, které se v té hodině a půl musely vystřídat. Nějak si nedělám iluzi, že dřív to bylo lepší.