V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Tiskni
Sdílej:
I was thinking a lot about what being „digital nomad“ mean and what would be required to be truly independent, but not to give up comfort of having two displays, one of which is big 27" LCD.I still don't understand why nobody makes laptops that don't fold in half, but in third, so you have two screens. Or something like this (which I wouldn't prefer as I need the monitor ~20cm above the keyboard).
IMHO because laptops even with just one display are large and heavy devices. Maybe you can buy some tablet or large smartphone and use it as a secondary display.
Maybe you can buy some tablet or large smartphone and use it as a secondary display.I've experimented with this, but it sux. Current systems are simply not ready for this kind of operation.
a teda preco?Stejnou otázku mi položil kamarád na IRC:
20:53 <~fm4d> jsem myslel ze mas nejaky lepsi umisteni kam to hodit 20:54 <~fm4d> kdyz tje anglicky .. 20:56 <~RemoteFox> to beru proste jako muj blog 20:56 <~RemoteFox> moje misto 20:57 <~RemoteFox> nehodlam publikovat na 20 mistech 20:57 <~RemoteFox> i kdyz active wirehead by to asi bralVzhledem k tomu, že to má za za ~11 hodin 1375x přečtení, tak lidem česká platforma asi nevadí. Tohle je zrovna blog, kde jsem si říkal, že potenciální set čtenářů je v Čechách docela malý a stejně každý, kdo k tomu bude mít co říct umí anglicky, tak proč ne? Jinak já už sem psal jeden anglický blog dřív a obecně se mi to zdá jako docela normální praxe, odhadem bych řekl, že tak jednou za čtvrt roku se tu něco takového objeví, rozhodně nejsem první.
A navic, ja bych byl za ty "deti v koutku" vdecny. Dnes lide travi az prilis mnoho casu na socialnich sitich
Já to pochopil tak, že v tom koutku matlají po mobilu/tabletu a sjíždí sociální sítě, kde buď závidí ostatním nebo se sami snaží něčím chlubit.
Na druhou stranu, dnesni deti jsou nepochybne lepe vyrovnane s erou informacni hojnosti, v ktere se nachazime. Ja mam patrne z te doby socialismu "sberatelsky instinkt".
Na sběratelském instinktu není nic špatného – i dnes reálně hrozí na jedné straně cenzura a na druhé straně zahlcení nesmyslnými informacemi, které mají odvést tvoji pozornost. Takže dát si někam stranou důležité a hodnotné informace/data a uchovat si je, je zcela racionální krok. Informace (nebo služby, tam to platí taky) je potřeba decentralizovat a distribuovat mezi lidi – ne se spoléhat na to, že si je kdykoli stáhnu z Internetu a že je za mne bude spravovat někdo jiný (buď nebude, nebo v tom bude mít svoje zájmy, které se nemusí shodovat s mými).
dnesni deti jsou nepochybne lepe vyrovnane s erou informacni hojnostiOmyl. Ich ani informačná hojnosť nezaujíma. Teda, zaujíma ich aký odtieň očí má nejaký ich idol a aké nosí číslo topánok, s kým spáva a pod. http://tn.nova.cz/clanek/zaci-usikanovali-ucitelku-k-smrti-ted-prodavaji-nahravky-s-mucenim.html http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/373655/video-brutalni-sikany-na-prazske-skole-takhle-zaci-usikanovali-ucitelku-k-smrti.html Tí nedonosenci by mali sedieť, až zmodrejú. a táto tiež Mám dojem, že z tejto priemyslovky zameranej na IT pochádzajú aj niektorí tunajší užívatelia. Správanie majú identické s tými malými psychopatmi.
Pametám ako v tej dobe existovaly Stanice mladých technikov. Keď si mal zaujém o počítače, či už o programovanie alebo tie hry, zapsal si sa do krůžku a alespoň si mal kolem seba kamarátov. Dnes to mladý dostanů od rodičov pod stromkom a šmrdlajů si s tým sami doma v kůtkuTaky jsem chodil jako dítě do kroužků elektroniky a počítačů. Byla to docela bída, na jeden počítač asi tak 15 dětí, které se v té hodině a půl musely vystřídat. Nějak si nedělám iluzi, že dřív to bylo lepší.