Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Dnes bych vám rád v krátkosti představil jeden velice zajímavý comix, na který jsem v poslední době narazil.
Snad každý ajťák, který si říká ajťák, zná comix vycházející na stránkách xkcd. Někteří labužníci znají i Abstruse Goose, somethingofthatilk, bugemos nebo MaFian life. Tohle všechno jsou komixy zaměřené na matfyzáky, ajťáky a další, jim podobné keatury.
Nedávno jsem narazil na comix, u kterého se zaměření definuje jen velice těžko a pokud bych měl vyhodnotit pro koho je na základě toho o čem je, musel bych říct, že je pro cvoky, šílence a jiné magory. Jednotlivé stripy totiž často nemají ani ten nejmenší smysl, naopak jsou úplně postavené na hlavu. Nějakým záhadným způsobem je to ale dělá geniálními, podobně jako Malý princ může být buď jednoduchá pohádka pro děti, nebo filosofické dílo nevídaných rozměrů.
Je mi docela jasné, že se najde spousta lidí, kterým se comix líbit nebude, protože ho "nepochopí". Tak jak to vnímám já na comixu není co chápat. Jedná se o osvobození vlastní mysli od svazujících pravidel civilizace a logiky která nás obklopuje. O vyvázání se ze způsobů myšlení, ke kterým jsme byli vedeni celý život a bez kterého se nedá v naší společnosti existovat.
Vzpomeňte si jaké to bylo, když jste ještě byli děti a věci nebyly jasně nalinkované a odvoditelné, ale tajemné a mnohoslibné. Zkuste na chvíli zapomenout všechno co jste se za život dozvěděli a ponořte se do hlubin archivu stránek http://www.supermegacomics.com, třeba při tom zjistíte, že se bavíte tak, jako už dlouho ne.
Tiskni
Sdílej:
V pohádkový knížce se může všecko.Pohádkový? Já měl za to že je to fantasy kombinovaná s účetní knihou.
na základě toho o čem je, musel bych říct, že je pro cvoky, šílence a jiné magory.Ehm
… cvoky, šílence a jiné magory.electric retard
Tohle všechno jsou komixy zaměřené na matfyzáky, ajťáky a další, jim podobné keatury.
Tak FYI matfyzáci a podobné kreatury (sorry za generalizaci) myslí dost odlišných způsobem než zbytek světa a ten smysl pro humor se také obvykle liší.
Aspoň podle BLEKa a Jardíka by to odpovídalo, jiný o sobě sice tvrdí že poruchu mají, ale styky provozujou ...