V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
$ vždy odpovídá .length. Rozsah a[0 .. $] znamená pro všechna x: 0 ≤ x < length, stejně jako a[0 .. 4] už prvek a[4] nevybere. Tahle konvence vychází ještě z Céčka.Já jsem zvyklý na -1 z pythonu :(
Jinak co se týče používání D, mě přijdou dementní ty šablony. Evidentně bylo účelem udělat jej tak moc podobný samotnému jazyku, protože dle autora tohle je velký problém C++, ale skončilo to tak, jak muselo, jeho používání generik je prakticky omezeno na string mixiny, protože nic lepšího v imperativním jazyku stejně nevymyslíte. Druhá věc, která mě odradila úplně, je přetěžování operátorů, kde jsou značně svazující pravidla, která znemožňují implementovat třeba třístavovou booleovskou algebru, jakou má SQL.Nevim. S šablonami jsem zatím jen koketoval a přišly mi fajn.
>>> a = [0, 1, 2, 3] >>> a[0:-1] [0, 1, 2] >>> a[-1] 3a v D:
int[] a = [0, 1, 2, 3]; writeln(a[0 .. $]);vypíše
[0, 1, 2, 3]a
int[] a = [0, 1, 2, 3]; writeln(a[$]);vyhodí při kompilaci RangeError:
core.exception.RangeError@array_test(18): Range violation
Tiskni
Sdílej: