Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Jak jsem slíbil v diskuzi, zde je několik dojmů z klávesnice Blackwidow 2013 po měsíci používání.
Ano, Blackwidow 2013 se vyplatí koupit. Kdybych byl opět postaven před volbu kterou mechanickou klávesnici na českém trhu koupit, rozhodl bych se stejně.
Co víc, je mi jasné, že již nadále nebudu schopný existence s obyčejnou klávesnicí. Původně jsem si myslel, že rozdíl nebude tak markantní a že třeba ani nepoznám, když pak budu postaven před membránovou klávesnici. Věc se však má tak, že poznám a jsem jí znechucen.
Odezva je normálních klávesnic úplně jiná a to tak, že po měsíci používání BW mám na membránových problémy s CTRL+C/V, kdy nevím, jestli jsem je již stiskl, nebo ne. V práci jsem kvůli tomu jednu klávesnici vyměnil, protože jsem myslel, že odchází. Nakonec se ukázalo, že problém je ve mně..
Pokud si nejste jisti, doporučuji klávesnici koupit, vyzkoušet a poté případně vrátit, pokud vám nebude vyhovovat.
Nikdy dřív mi nedošlo, jak je vlastně těžké napsat recenzi na něco subjektivního, co záleží na pocitech a preferencích každého, kdo danou věc posuzuje. Rozhodl jsem se proto, že nebudu psát recenzi, kde bych zacházel do technických detailů a porovnával věci, o kterých toho moc nevím. To nechám na povolanějších. Místo toho shrnu jen několik subjektivních pocitů.
Jak se můžete dozvědět z mého předchozího blogpostu, nebo z prakticky každého textu o spínačích Cherry MX blue, síla nutná pro stisk spínače je 50 gramů, přičemž sepne již ve dvou milimetrech z celkové čtyřmilimetrové dráhy. Cherry MX blue by tak měly být obzvlášť vhodné pro psaní, což mohu potvrdit.
50g je pro běžného smrtelníka docela nicneříkající údaj. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, je to zhruba podobný tlak, jako nořit prst do másla*, s tím že na 2mm klade klávesa lehce větší odpor, po jehož překonání se spustí.
Jelikož jsem právě teď v práci, mám možnost porovnat tvrdost obyčejné membránové klávesnice za stopade, tak i notebookové klávesnice na Asusu EEE 1000h. Obě dvě jsou subjektivně tvrdší, ta notebooková dokonce o hodně víc. Prsty se mi tak na klasické klávesnici unaví dříve, než na BW, což má vliv hlavně tehdy, píšete-li všemi deseti tak jak se nemá.
Co mi u obou zmiňovaných membránových klávesnic od doby co jsem přešel na BW hodně vadí, je nulová zpětná vazba. Při stisknutí Cherry MX blue se po zmiňovaných dvou milimetrech ozve cvak a skrz mechanické vibrace podvědomě cítíte přesný moment, kdy tlačítko zabralo a do počítače se přenesl znak. U klasických klávesnic se běžně neozve skoro nic a mechanickou odezvu můžete zapomenout.
Tento rozdíl je jen těžko vysvětlitelný těm, kdo ho nikdy nezažili a trvalo mi cca den používání, než jsem ho byl schopný docenit. Troufám si tvrdit, že díky tomu dělám o něco méně překlepů, protože pokud omylem stisknu špatnou klávesu (či více kláves) na klasické klávesnici, udělám chybu a nevím o ní. Pokud udělám stejný omyl na BW, vím o tom okamžitě a to vše na jaksi automatické, podvědomé úrovni.
Nevím jak si stojí MX blue v porovnání s ostatními Cherry MX spínači, ale za sebe mohu říct, že je to přesně to, co jsem kdy chtěl a rozhodně mám v plánu se jich držet i do budoucna.
Po mechanické odezvě je zde ještě zvuková odezva, která je u MX blue rozhodně nezanedbatelná. Stisknutí tlačítka se dá trochu připodobnit k psacímu stroji, kde pokud stisknete tlačítko, víte díky hlasitému "klap" přesný okamžik, kdy hlava dopadla na papír. Hlasitost u BW je o řád nižší a celkově to zní, jako když ťuknete s dvěma kousky tvrdého plastu (větší kostky lega) a zároveň sepnete propisku.
Jak je to s rušením ostatních nemám zatím zkušenosti. Sousedi si nestěžovali a přes zavřené dveře by být cvakání slyšet nemělo.
Co se týče sluchátek, je cvakání tlumeně slyšet i přes ně. Je možné, že někomu to bude vadit, ale co se mě týče, je mi to jedno. Psaní pak kromě písemné stránky získává ještě zvukovou, což se trochu blbě vysvětluje a jen ti co vyzkoušeli možná budou vědět o čem mluvím.
Jsem si naprosto jistý, že davkol a ostatní keyboard nazzi pro to budou mít nějaké oficiální pojmenování, ale jsem moc líný ho hledat.
Jde o to, že ve chvíli kdy mou mysl naplní Tao a mé prsty začnou tancovat po klávesnici bez toho aniž bych tušil, že se tak děje, v tu chvíli píši největší rychlostí. Slova přede mnou doslova naskakují tak rychle, jak rychle je stíhám vymýšlet.
V těchto příjemně harmonických okamžicích automaticky přejdu k něčemu, co nazývám ploché psaní, kde využívám toho, že tlačítka lze tisknout na již několikrát zmiňované dva milimetry ze čtyř a ruce mi po klávesnici jen kloužou. Je to jako psát do větru, jako jen naznačovat, co chcete udělat.
Tehdy se také nejvíc projevuje efekt zvuku toho co píši, o kterém jsem psal v předchozí kapitole.
Ačkoliv klávesnice je co se rozvržení týče pochvalně konzervativní, na levé straně bohužel nekončí tam kde by jste to čekali. Místo toho jsou zde horizontálně umístěna makro tlačítka, od CTRL po klávesu s tildou a středníkem. Tato tlačítka jsou posunuta o cca půl centimetru od ostatních, což je dle mého názoru nesmyslně málo. Pokud si na mezeru položíte prst, hmatem se dá jen velice špatně rozeznat, zda se jedná o mezeru mezi normálními tlačítky, nebo zda jde o mezeru mezi makry.
Vyřešil jsem to jednoduše - prostě jsem je vzal a zahodil. Díky tomu se mi nestává, že začnu psát o tlačítko vedle a píši tak nesmysly. Tlačítka nepostrádám, protože pod linuxem v defaultu stejně nefungují a i pokud bych se je někdy rozhodl zprovoznit, stále je mohu používat, protože MX blue zůstávají.
Verze tournament (tenkeyless) je bez numerické části klávesnice a bez makro tlačítek. Osobně trochu lituji, že jsem si jí nekoupil - je o skoro pětistovku levnější (nedoporučuji nakupovat na alze). Na druhou stranu, numeriku relativně často používám, ale myslím že po těch letech s notebookem bych se bez ní obešel.
Co mohu nejspíš doporučit je podložka pod klávesnici s takovými těmi gelovými polštáři před ní. Na staré klávesnici jsem psal tak, že jsem jí měl na hraně stolu a ruce se mi vznášely přímo nad klávesnicí. Zkoušel jsem to i s Blackwidow v režimu vyklopených nožiček, které klávesnici natáčeli na šikmo, ale po čase jsem to vzdal a klávesnici nechal ležet naplocho cca 10cm od hrany stolu, aby ruce mohly odpočívat.
Možná je to dané její hranatostí a masivností, možná tím, že je vyšší než nízkozdvihové klávesnice, které jsem měl dříve. Ať je to jak chce, počítejte s tím, že pokud jste zvyklí na nízkozdvihovou klávesnici, budete nejspíš při vyklopených nohách potřebovat buď podložku, nebo změnu držení těla, jinak vás rozbolí ruce.
Osobně jsem se zatím spokojil se zmíněným zploštěním klávesnice a posunutím o 10cm od hrany, ale do budoucna mám podložku v plánu vyzkoušet.
Blackwidow ve verzi 2013 má kromě jiného i matný plast, na kterém by neměly být tolik vidět otisky prstů. Je sice fakt, že nejsou tolik vidět, ale to neznamená, že by byly neviditelné. Plast působí trochu dojmem sametu a ochmaty jsou na něm patrné změnou toho, jak se leskne.
Nejedná se o nějak podstatný detail, ale hádám, že je dobré ho zmínit.
A jsme na konci, dál už mě nenapadá co by se dalo napsat, abych to již nezmínil dříve, či v úvodní kapitolce.
Grammar nazzies z hnutí za čistotu rasy jazyka vítáni, za předpokladu že pošlou patch html zdroje.
*Speciálně pro Luka - jednalo se o Ramu koupenou ~půl hodiny před tím v obchodě, takže lehce rozmrzlou. Abych předešel dalším diskuzím o ničem: vím že Rama není máslo, ale rostlinný tuk a je mi to jedno.
Tiskni
Sdílej:
První dojem: je to nechutně hlučný.
Bušíš nadoraz?
Nemám rád ty pogumovaný klávesy. Neni po tom moc příjemný přejet nehtem.
Bušíš nadoraz?Naprosto irelevantní.
Ano, Blackwidow 2013 se vyplatí koupit.
Why is the Razer Blackwidow Ultimate hated around here?
Chápu ovšem to omezení českým trhem.
Co víc, je mi jasné, že již nadále nebudu schopný existence s obyčejnou klávesnicí. Původně jsem si myslel, že rozdíl nebude tak markantní a že třeba ani nepoznám, když pak budu postaven před membránovou klávesnici. Věc se však má tak, že poznám a jsem jí znechucen.
Gratuluji, vítej do klubu.
Jak se můžete dozvědět z mého předchozího blogpostu, nebo z prakticky každého textu o spínačích Cherry MX blue, síla nutná pro stisk spínače je 50 gramů, přičemž sepne již ve dvou milimetrech z celkové čtyřmilimetrové dráhy. Cherry MX blue by tak měly být obzvlášť vhodné pro psaní, což mohu potvrdit.
50g je pro běžného smrtelníka docela nicneříkající údaj. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, je to zhruba podobný tlak, jako nořit prst do másla, s tím že na 2mm klade klávesa lehce větší odpor, po jehož překonání se spustí.
Dovolím si upřesnit/opravit:
Po mechanické odezvě je zde ještě zvuková odezva, která je u MX blue rozhodně nezanedbatelná. Stisknutí tlačítka se dá trochu připodobnit k psacímu stroji, kde pokud stisknete tlačítko, víte díky hlasitému "klap" přesný okamžik, kdy hlava dopadla na papír. Hlasitost u BW je o řád nižší a celkově to zní, jako když ťuknete s dvěma kousky tvrdého plastu (větší kostky lega) a zároveň sepnete propisku.
Jenom pro úplnost: přesně, jak jsem psal minule, je tam cvaknutí (hodně vysoký zvuk), ale dopad klávesy jde utlumit pomocí o-rings/landing pads a kvalitních kláves (hrubý PBT/POM plast).
Jsem si naprosto jistý, že davkol a ostatní keyboard nazzi pro to budou mít nějaké oficiální pojmenování, ale jsem moc líný ho hledat.
Psaní s dopadem klávesy na spínač se říká bottoming out. To jo to, co neděláš. Popsal jsi to celkem přesně. Gratuluji. Je to mimochodem zdravější pro klouby v prstech.
Na druhou stranu, numeriku relativně často používám, ale myslím že po těch letech s notebookem bych se bez ní obešel.
Můžeš mít externí pro případ potřeby. Na používání myši v pravé ruce je cokoliv menšího než velká klávesnice super.
Co mohu nejspíš doporučit je podložka pod klávesnici s takovými těmi gelovými polštáři před ní.
Co se velkých podložek týče, jsou tu Razer Goliathus cosi nebo importovat XTracPads Ripper XXL nebo tak něco. Já pod tenkeyless používám SteelSeries QCK a vyměním ji za CM Storm Speed-RX Speed.
Opěrku na ruce doporučuji buď koženou nebo gelovou od Grifiti. Neměla by se ale používat při psaní.
Dovolím si upřesnit/opravit:
- graf síla/práce Cherry MX Blue
- běžná membránovka vyžaduje ~65 cN k aktivaci klávesy, tuhá klávesnice kolem 80 cN, naopak na 30cN spínačích nejde mít položené ruce, protože by se aktivovaly jen pod tíhou položených prstů
- Cherry MX Blue používají stejné pružinky jako Cherry MX Red (a Brown), jež jsou lineární a aktivují se při 45 cN. V modrých spínačích je ale navíc mechanismus, který způsobuje tu odezvu — před aktivací je nutno překonat 60cN "skok
Náledující mimochodem není pravda:
Při stisknutí Cherry MX blue se po zmiňovaných dvou milimetrech ozve cvak a skrz mechanické vibrace podvědomě cítíte přesný moment, kdy tlačítko zabralo a do počítače se přenesl znak.
U Cherry MX Blue tactile point != actuation point, stačí se podívat na ten graf výše. Rovny jsou si např. u buckling spring.
Je to mimochodem zdravější pro klouby v prstech.Here we go again...
Tak to je teda dost stupidní výkřik. Pokud nejsi slepý nebo blbý, tak to uvidíš a pochopíš.sauce
Při stisknutí Cherry MX blue se po zmiňovaných dvou milimetrech ozve cvak a skrz mechanické vibrace podvědomě cítíte přesný moment, kdy tlačítko zabralo a do počítače se přenesl znak.No já tedy místo "cvak" slyším "lup", a znak se mi objevuje bezprostředně po tom "lup".
50g je pro běžného smrtelníka docela nicneříkající údaj. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, je to zhruba podobný tlak, jako nořit prst do másla, s tím že na 2mm klade klávesa lehce větší odpor, po jehož překonání se spustí."Nořit prst do másla" je nicneříkající údaj. Nořit prst do másla čerstvě vytaženého z lednice je něco úplně jiného, než nořit prst do másla, které už je pár hodin v teple.
Teraz už maslo nejem, lebo nemôžem. Ale keď som mohol (resp. nevedel, že nemôžem), tak sme ho zväčša kupovali v mliekarni/bryndziarni. Čiže podiel mliečneho tuku bol 80% a potom nejaká voda, laktóza, bielkoviny ...
Chuťové poháriky tiež nie sú, podľa mňa, úplne smerodajné. Veď sa dajú ľahko oklamať (napr. aspartam).
Z osobnej skúsenosti môžem len povedať, že keď som prestal jest potraviny so stuženými rastlinnými tukmi, tak to malo pozitívny účinok na moje zdravie.
Chuťové poháriky tiež nie sú, podľa mňa, úplne smerodajné. Veď sa dajú ľahko oklamať (napr. aspartam).Tak to možná ty tvoje, ale já umělá sladidla cítím* docela jasně. *nejspíš neplatí ve všem, ale v limonádách a většině sušenek které si čas od času koupím ano