Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Jak už napovídá nadpis v podobě citace mého bývalého třídního učitele, rozhodl jsem se připravit a dokoupit zásoby, než soudruzi přitvrdí a jejich shánění bude buď moc drahé, nebo moc velká adrenalinová zábava.
Na aukro ještě ruka vzdáleného úředníka nedosáhla, takže tam seženete jak žárovky (hledejte e27 s cenou do 20kč), tak pro komerční účely zakázanou pájku (1kg pájka) a nejspíše i rtuťové teploměry (ty už jsem si kupovat netroufl, nechci být terorista co žere děti a má doma rtuť!).
Teď to chce ještě protiatomový bunkr v lesích + nějakou tu výzbroj a budu připraven :)
Tiskni
Sdílej:
Já bych všechny ty bezolovnatý pájky a kondy u zdrojů tepla zakázal
Veskere nase automotive, airspace a militaryO.o Co vyrábíte?
Kilo pájky jsem nezpracoval za celý životParáda, v tom případě mám čím pájet až do smrti :)
DDT si nemozeme striekat na zahradachCo to je za argumentaci? Žárovky ničemu neškodí, z pájky se běžně olovo neuvolňuje, protože je to slitina a teploměrem chce většina lidí měřit, ne otrávit sousedovi studnu. Když už se sem tam nějaký rozbije, je to o hodně menší katastrofa, než když se rozbije obyčená zářivka, kterých jsou v domácnostech miliony a která obsahuje toxické páry rtuti.
Masokostna mucka sa uz nesmie skrmovat zvieratami, pretoze ten zly byrokrat prisiel na to, ze to nie je zdrave.Takže samotná masokostní moučka je pořád stejná, jen jí nesmí žrát zvířata stejného druhu, ze kterých byla vyrobena. To je tedy krapet v rozporu s tvým tvrzením, že už není co bývala.
A podobny zly byrokrat usudil, ze olovo za zivota vyrobku v pajke nejak zasadne neskodi, ale po vyhodeni do odpadu (kolko zariadeni konci recyklaciou neviem, aleviac ako 50% to asi nebude) sa to olovo uz uvolnovat bude.Po vyhození do odpadu se to olovo uvolňovat nebude. To nastane až když na něj začnou působit další látky, jako třeba různé kyselé deště. Díky tomu je to tedy spíš otázkou skladování a ekologické likvidace, než jedovatosti olova. Stačilo by zavést výkupné za starou elektroniku jako za kovy a tenhle problém by zmizel, jenže místo něj radši zavedeme obstrukce jako je pájení nekvalitními sračkami, které zkracují životnost výrobků. To že jsou v elektronice daleko větší sračky už pak nikoho nezajímá.
Vyssie spotreba elektriny sposobi uvolnovanie kovov zo spalovania uhlia (ktore rozhodne nie je cistym uhlikom).Tak nespaluj uhlí! Žijeme ve třetím tisíciletí a někteří by pořád chtěli vyrábět elektřinu spalováním. Hamba vám.
Tak nespaluj uhlí! Žijeme ve třetím tisíciletí a někteří by pořád chtěli vyrábět elektřinu spalováním.A ty mas doma vlastni elektrarnu a elektrinu pro vlastni potrebu si vyrabis sam? Nebo taky jako skoro vsichni ostatni okolo kupujes elektrinu vyrabenou z dvou tretin spalovanim uhli?
Nebo taky jako skoro vsichni ostatni okolo kupujes elektrinu vyrabenou z dvou tretin spalovanim uhli?Já používám jen tu jednu třetinu ;) Hlavně mi přijde totálně mimo snažit se převést na koncového spotřebitele problémy výrobce a výroby. Při nákupu benzínu/nafty taky řešíš, jestli při její výrobě rafinerie neznečistila okolní prostředí? Co v případě jídla? Co v případě úplně všeho?
Já používám jen tu jednu třetinu ;)Jak se to dělá? To by se mi taky líbilo, brmbwr má jenom 1 kW a další dodávka obohaceného uranu v nedohlednu, takže musím odebírat ze sítě
to je jednoduchý, koupíš si tu rakouskou krabičku, co k tobě nepustí elektrony vyrobené v jaderné elektrárně, a zapojíš ji naopakJá používám jen tu jednu třetinu ;)Jak se to dělá?
napad je to rozumny, ale momentalne nefungujeCož není záležitost technického řešení, ale politické rozhodnutí. Zákazy, příkazy a rozkazy se prostě udílí jednodušeji, než peněžní motivace.
To same co vyssie. Sny o fuzii su krasne, ale stale sny. Stale je najvacsim zdrojom mrtve drevo.O fůzi nepadlo v mém příspěvku ani slovo.
Hamba vámto je teda hanebné
A podobny zly byrokrat usudil, ze olovo za zivota vyrobku v pajke nejak zasadne neskodi, ale po vyhodeni do odpadu (kolko zariadeni konci recyklaciou neviem, aleviac ako 50% to asi nebude) sa to olovo uz uvolnovat bude.Škoda, že kvůli zákazu olova odchází spotřební elektroniky na studené spoje už po pár letech.
Tu nieco o ortuti v prostredi, ktora sa do neho dostane v suvislosti so svietenim usporkou a beznou ziarovkou.Dobře, tak jinak. Nebudeme se zabývat tímto dilematem v místech, kde se svítí tak, že se zářivka vyplatí, a radši se podíváme na sklepy a komory.
Škoda, že kvůli zákazu olova odchází spotřební elektroniky na studené spoje už po pár letech.Nepozoruju rozdíl oproti starší elektronice.
Škoda, že kvůli zákazu olova odchází spotřební elektroniky na studené spoje už po pár letech.No, pokud ti vetsina tech vyrobku uz predtim odejde kvuli elektrolytickym kondenzatorum, tak uz ta pajka stredni zivotnost moc neovlivni.
Je mi jasný, že do pár místností to někomu stačí, ale tam se to stejně používá minimálně a tak snad žárovky hned neodcházejí.tolik teorie praxe? - neměl jsem instalovaný světlo na záchodě, neb se tam malovalo, žárovka visela na drátě ze stropu, malíř do ní klepnul, a bylo po ní vymontoval jsem žárovky dodaný s digestoří, neb to byly bludičky a nahrazoval jsem je silnějšíma, abych na vaření viděl, no ale že do chodby stačí, hm, a když jsem jednu zašroubovával, tak mi zůstala baňka v ruce a závit v objímce a tak různě ... zásoby mi mizí rychleji, nežli by mi bylo milo na některých místech úspěšně přecházím na halogenky, ale ty jsou taky drahý jak prase, a je v nich menší výběr (reflektorů jsou tři prdele s dvaceti různejma paticema, ale baňky do E14? - hm, tak většinou jeden typ s příkonem do 28 W ...)
Kupování desítek žárovek "na truc" do zásoby to fakt nechápu.To jsme dva. Já je nekupoval na truc, ale proto že mi doma došly a já s nimi chci svítit.
Dnes už je velký výběr efektivních a kvalitních LED modulů za rozumnou cenu (18 W Citizen za 350-400, 1900 lm)Zajímavé, ale já je nechci. Nelíbí se mi a jsou drahé.
18 W Citizen za 350-400, 1900 lmhele, tak naokraj, to jsi vzal kde? - zkoušel jsem googlit, a dostal jsem se akorát k těmto modulům, které ovšem mají pouze 1121-1769 lm, žádných 1900 (a notabene ten nejsilnější má Ra jen 67)? a krom toho ... něco bez nutnosti vše předělat by nebylo?
digitální jsou přesnější[citation needed] (předpokládejme cenovou relaci pár set korun)
jen ne useknutého ve viditelném spektru, ale integrované od (0;+∞)[nm]No, pokud s ni budes svitit ve vakuu, tak ten integral bude hadam prakticky tolik, kolik dodas energie na vstupu (protoze nikam jinam ta energie nezmizi). Pokud s ni budes svitit za normalniho tlaku vzduchu, tak cast tepelne energie utece konvekci, ale hadam, ze dominantni bude stejne to infracervene vyzarovani.
Spíš něco takovéhoPrekvapuje me, ze je takovy rozdil ve spektrech mezi CFL a LED. AFAIK se tam to bile svetlo dela principialne stejne - excitaci fosforovych sloucenin na 'obalu' (primarnim modrym ci UV svetlem) a naslednou svetelnou emisi.
Naštěstí ze seznamu zakázaných látek odebrali dusičnany...Ony tam ani předtím nebyly, jen dusičnan amonný. Ostatní dusičnany byly (a stále jsou, nově je tam i NH4NO3) jen na tom druhém seznamu, pro hlášení podezřelých transakcí. Navíc je změna i v tom, že tři látky lze do určité koncentrace prodávat za podmínky, že se ohlásí údaje o transakci. Ovšem protože naši politici chtějí být tradičně papežštější než papež, moc bych se nedivil, kdyby to celé ještě zpřísnili.
Jinak, já osobně přemýšlím, jak to bude s tou nelegálností držení dotyčných látek. Protože se rozhodně plánuju předzásobit.Ještě 3 roky od vyhlášení nařízení bude držení legální, pak už ne. Ovšem členské státy mají 5 let na implementaci do svých legislativ. Takže když to náš stát implementuje na poslední chvíli (jak bývá zvykem), přechodné období nebude.
Ještě 3 roky od vyhlášení nařízení bude držení legální, pak už ne. Ovšem členské státy mají 5 let na implementaci do svých legislativ. Takže když to náš stát implementuje na poslední chvíli (jak bývá zvykem), přechodné období nebude.Pak už jen nezbývá než skutečně nějaké ty výbušniny vyrobit a "wire it up to blow" ke zničení důkazů :D