V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
rich_text
a všechno nacpal do atributů. Aby to bylo ještě jednodušší nevyužil toho, že XML umožňuje krásně popisovat hierarchické struktury a zploštil to a namastil za sebe na jednu úroveň. Kódování názvu souboru do Base64 je taky zbytečnost – asi někomu přišlo příliš složité použít standardní URL kódování. Dávat do atributu link
vnitřně strukturovaný text, který pak musím zase parsovat, je taky zvrácenost (slova file
a webs
následovaná mezerou a pak vlastním odkazem), odporuje to obecným doporučením, jak by měl XML formát vypadat. Jenže dát tam vedle toho atribut třeba typOdkazu="…" je buď nenapadlo nebo si to chtěli zjednodušit. S tou snahou věci zjednodušovat se to dneska někdy přehání. To je plno keců o KISS a averzi k enterprise a overengineeringu a pak to takhle dopadá.
Ty codebox
y jsou taky úlet – ještě bych pochopil, kdyby se na ně odkazoval přes ID elementu (pak ať jsou klidně na konci dokumentu, ať nepřekáží dlouhé výpisy kódů uvnitř… pokud to tedy někomu vadí).
Podstatný nedostatek je absence sémantiky – představoval bych si to tak, že v dokumentu budou vyznačení styly (nadpis, zvýrazněný text atd.) a grafické ztvárnění bude popsané zvlášť. Prostě nepoužívat WYSIWYG, ale WYSIWYM (vizuální dojem při editaci může být takřka stejný, ale data, která z toho polezou budou kvalitativně na vyšší úrovni a dále použitelná).
Asi bych se na to vykašlal a našel si jiný software – nebo CherryTree trochu překopat: navrhnout nový XML formát s hierarchií a sémantikou a editor přepracovat na WYSIWYM.
P.S. jeden odstavec plný nadávek a urážek jsem raději smazal
Tiskni
Sdílej: