Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
rich_text
a všechno nacpal do atributů. Aby to bylo ještě jednodušší nevyužil toho, že XML umožňuje krásně popisovat hierarchické struktury a zploštil to a namastil za sebe na jednu úroveň. Kódování názvu souboru do Base64 je taky zbytečnost – asi někomu přišlo příliš složité použít standardní URL kódování. Dávat do atributu link
vnitřně strukturovaný text, který pak musím zase parsovat, je taky zvrácenost (slova file
a webs
následovaná mezerou a pak vlastním odkazem), odporuje to obecným doporučením, jak by měl XML formát vypadat. Jenže dát tam vedle toho atribut třeba typOdkazu="…" je buď nenapadlo nebo si to chtěli zjednodušit. S tou snahou věci zjednodušovat se to dneska někdy přehání. To je plno keců o KISS a averzi k enterprise a overengineeringu a pak to takhle dopadá.
Ty codebox
y jsou taky úlet – ještě bych pochopil, kdyby se na ně odkazoval přes ID elementu (pak ať jsou klidně na konci dokumentu, ať nepřekáží dlouhé výpisy kódů uvnitř… pokud to tedy někomu vadí).
Podstatný nedostatek je absence sémantiky – představoval bych si to tak, že v dokumentu budou vyznačení styly (nadpis, zvýrazněný text atd.) a grafické ztvárnění bude popsané zvlášť. Prostě nepoužívat WYSIWYG, ale WYSIWYM (vizuální dojem při editaci může být takřka stejný, ale data, která z toho polezou budou kvalitativně na vyšší úrovni a dále použitelná).
Asi bych se na to vykašlal a našel si jiný software – nebo CherryTree trochu překopat: navrhnout nový XML formát s hierarchií a sémantikou a editor přepracovat na WYSIWYM.
P.S. jeden odstavec plný nadávek a urážek jsem raději smazal
Tiskni
Sdílej: