V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Prostě je to pohotovostní služba, pro případ nutné potřeby.Nic takového se ale netvrdí ani v článku na který jsem linkoval, ani na stránkách města, ani na samotné loginpage. I kdyby to tam ale někde bylo, mění to snad něco na tom že je to naprosto nesmyslný systém?
různá data (navzájem provázaná) jsou v různých databázích a na různých systémech
Uz me zacina vytacet to cechacstvi, kdy chce kazdej vsechno a zadarmo...Četl jsi to vůbec? Nikde jsem tam nepsal že chci všechno zadarmo. Psal jsem o té síti z technického pohledu a přidal jsem program který jí umožňuje lépe využívat.
Přetížení se dá řešit jinak (například omezení objemu stažených dat na MAC adresu).nedá
ifconfig eth0 down ifconfig eth0 ether 01:02:03:04:05:06 ifconfig eth0 up
Líbí se mi idea, že město platí připojení pro své občany a návštěvníky a přijde mi to jako bohulibá činnost.Mně se to naopak vůbec nelíbí. Takové připojení platíme ze svých daní a protože je zkriplené*, platí si obyvatelé ještě jedno připojení – normální, plnohodnotné – takže si platí „dva internety“ a mají jen jeden. Další věc je, že takovou zakázku dostal určitě nějaký kamarád starosty, takže to nebude zrovna levné. Jestli chce stát do věci nějak zasahovat a podporovat rozšíření Internetu, ať např. zruší DPH na internetové připojení. Nebo zruší tyhle projekty na „veřejné internety“ a o odpovídající částku sníží daně – lidem pak zbude víc peněz a budou si moci dovolit více soukromého internetu. Např. i majitelé restaurací a kaváren budou ochotnější poskytovat bezplatná připojení pro zákazníky/veřejnost, protože budou platit nižší daně a konektivita bude levnější. *) tady je to extrém, ale nevyhovující bude takové připojení vždy, z principu – nelze totiž předpokládat, že by jedna služba s určitými parametry (rychlost, latence, spolehlivost…) vyhovovala všem – takže vždy to povede k tomu, že někomu vyhovovat nebude a bude si muset pořídit svoje soukromé připojení. Nebo by se za veřejné peníze pořídila služba, která odpovídá tomu nejnáročnějšímu zákazníkovi, ale to pak zase znamená plýtvání, protože většina lidí bude (skrze daně) platit příliš kvalitní službu, kterou nepotřebují.
Takové připojení platíme ze svých daní a protože je zkriplené*, platí si obyvatelé ještě jedno připojení – normální, plnohodnotné – takže si platí „dva internety“ a mají jen jeden.Tahle věta je nesmysl, protože implicitně obsahuje slovo "každý". Každý si ovšem vlastní připojení neplatí, taktéž každý toto "zkriplené" připojení nevyužívá. Je to ukázka obyčejného přerozdělování daní (tentokrát zcela vyjímečně směrem od těch bohatších k chudším). Periodické odpojování slouží k tomu, aby toto připojení nekonkurovalo komerčním poskytovatelům. To je dobře ne? Podle popisu v tomto blogu je to nádherná ukázka veřejné služby, která se státu ve výsledku může vyplatit, neboť nemít přístup k internetu je dnes hendikepem při vzdělávání, hledání práce atd. Ty bys nepochybně dokázal argumentovat i proti veřejným knihovnám (jejich provoz určitě nepokrývají členské příspěvky), veřejné dopravě (taktéž mohutně dotované) atd.
Tahle věta je nesmysl, protože implicitně obsahuje slovo "každý".Neříkám, že každý – a ta věta dává smysl i bez toho. Např. já jsem nucen (skrze daně) přispívat na zkriplené veřejné připojení, přestože si platím plnou cenu (plus daň) soukromého plnohodnotného připojení.
tentokrát zcela vyjímečně směrem od těch bohatších k chudšímJistě, ta firma, která dostala přiklepnutou tuhle zakázku je určitě takový chudák, že je potřeba ji podpořit skrze přerozdělování.
Periodické odpojování slouží k tomu, aby toto připojení nekonkurovalo komerčním poskytovatelům. To je dobře ne?Ano, je to méně špatné než bez toho – protože kdyby ta služba nebyla takto zkriplená, konkurovala by ostatním* poskytovatelům a např. by jim zničila podnikání (vybuduji infrastrukturu, natáhnu dráty nebo postavím vysílače, nasmlouvám si dodavatele, investuji do reklamy, seženu si zákazníky… a pak přijde stát, z daní bude dotovat jiné připojení, které bude bezplatné – a já to můžu zabalit, propustit zaměstnance a jít na pracák).
veřejné dopravě (taktéž mohutně dotované) atd.Považuji za menší zlo zachování současného stavu (tam, kde je situace stabilizovaná a všichni s tím počítají – např. v té dopravě) než zavádění nových zásahů státu do hospodářství. *) komerční jsou totiž všichni, jen někteří byli vybráni městem/státem, zatímco jiní ne.
Ano, je to méně špatné než bez toho – protože kdyby ta služba nebyla takto zkriplená, konkurovala by ostatním* poskytovatelům a např. by jim zničila podnikání (vybuduji infrastrukturu, natáhnu dráty nebo postavím vysílače, nasmlouvám si dodavatele, investuji do reklamy, seženu si zákazníky… a pak přijde stát, z daní bude dotovat jiné připojení, které bude bezplatné – a já to můžu zabalit, propustit zaměstnance a jít na pracák).Tak mě napadá - špatně by to bylo jen v případě že to udělá stát, nebo i kdyby přišel komerční poskytovatel, který by tu službu nabídl zákazníkům zdarma? Z toho co tak sleduju tvé uvažování mi plyne, že na světě nesmí být nic zdarma, protože by to náhodou mohlo omezit lidi, kteří na tom chtějí vydělat.
Ne, chápeš to špatně. Chyba je v tom, že:
Problém je v té nedobrovolnosti, donucení – ne v tom, že je něco zdarma. Když někdo vezme svoje peníze a dobrovolně se rozhodne, že bude nějakou službu poskytovat zdarma, tak je to v pořádku (i kdyby to někomu jinému mělo překazit jeho podnikání). Nebo když se já rozhodnu, že svoje APčko zpřístupním komukoli a budu takto dotovat třeba své sousedy, tak je to v pořádku.
Neříkám, že každý – a ta věta dává smysl i bez toho. Např. já jsem nucen (skrze daně) přispívat na zkriplené veřejné připojení, přestože si platím plnou cenu (plus daň) soukromého plnohodnotného připojení.A já jsem nucen (skrze daně) přispívat na MHD, přestože jezdím vlastním autem, jehož provoz si platím sám (plus daň).
Jistě, ta firma, která dostala přiklepnutou tuhle zakázku je určitě takový chudák, že je potřeba ji podpořit skrze přerozdělování.Tvou argumentaci lze použít na cokoliv. Mají silnice stavět státní úředníci, protože jinak zakázku dostane firma napojená na někoho z ŘSD? Prostě toto není validní argument. Je prospěšné, aby byl každému přístupný internet zdarma? Není pro ty, kteří chtějí připojení se stejnými (nebo horšími) parametry poskytovat za peníze a nejsou mezi těmi, co vyhráli měststkou zakázku. Je pro ty, kteří by si jinak připojení s takovými parametry nemohli dovolit (včetně např. žádného připojení). Nastavení těch parametrů je pak ideová otázka (ty je nastavíš tak, že žádné veřejné připojení zdarma neexistuje, někdo méně pravicový vymyslí karlovarské zkriplené připojení),
A já jsem nucen (skrze daně) přispívat na MHD, přestože jezdím vlastním autem, jehož provoz si platím sám (plus daň).Což je přece chyba. Proč bys měl někomu dotovat autobus, když sám neseš náklady na dopravu v plné výši? Jen prostě považuji za menší zlo udržování současného (špatného) stavu, než jeho další zhoršování.
Je prospěšné, aby byl každému přístupný internet zdarma?Prospěšná je strašná spousta věcí (zdravé jídlo, splachovací záchod, dovolená…), vlastně všechno je nějak prospěšné. A zároveň máme omezený rozpočet (jak osobní, tak třeba ten státní), takže je potřeba si z těch prospěšných věcí vybírat jen některé. Stát tenhle výběr nemůže provádět, protože lidé jsou různí a každý považuje za prospěšné něco jiného – někdo radši bude offline a půjde na dobrý oběd do restaurace a někdo si zase bude radši serfovat na Internetu a udělá si nějaké levnější jídlo v mikrovlnce.
Což je přece chyba. Proč bys měl někomu dotovat autobus...Možná je to výhodnější než dotovat nezaměstného, který se bez veřejné dopravy do práce nedostane. A který se navíc jednoho dne (spolu se svými druhy) naštve a s vidlemi v ruce mi půjde vysvětlit, jak si sociální spravedlnost a smír představuje on :-P
Není pro ty, kteří chtějí připojení se stejnými (nebo horšími) parametry poskytovat za peníze a nejsou mezi těmi, co vyhráli měststkou zakázku.Ještě jsi zapomněl na ty, kteří potřebují lepší připojení (nejsem nějak moc náročný, ale Praha4Net s 8 kB/s mi prostě nestačí).
Takové připojení platíme ze svých daní a protože je zkriplené*, platí si obyvatelé ještě jedno připojení – normální, plnohodnotné – takže si platí „dva internety“ a mají jen jeden.Ono jde taky o to, že Karlovy Vary jsou lázeňské město, kam ročně zavítají minimálně desetitisíce, spíš statisíce turistů. Jen je trochu divné proč to začlo zrovna ve Staré Roli, kde kromě pár paneláků a koupaliště nic není. Jinak, osobně si myslím že je nevyhnutelné nějaké globální pokrytí netem zdarma, nebo více/méně zdarma. Všechno nasvědčuje tomu, že to dříve nebo později přijde.
Obyvatelé obce to určí.Obyvatelé nemají na výběr. Můžou sepsat petici, ale ta jim nebude moc platná. Pak mají šanci jen ve volbách a pochybuju že většina bude volit jiného starostu jen na základě obecního internetu. Stěhování je blbost už jen z toho důvodu, že obec sice dostává peníze podle počtu lidí, ale obyvatelé nebydlí ve stanech a když barák prvně prodají, přistěhuje se tam někdo jiný. Stěhovat se kvůli něčemu takovému je fakt dost nepravděpodobné, protože rozhodně neplatí tvrzení:
není nic jednoduššího, než sbalit kufry a jít ze svých daní podporovat jinou obec, ne?Stěhování je nepěkná, netriviální záležitost, to nepočítám obíhání bank a úřadů kvůli změně adresy, nebo že někdo má nedejbože citový vztah k místu kde bydlí. Stěhoval jsem se v životě několikrát, takže mám ještě v paměti jak moc je to příjemné.
Stěhovat se kvůli něčemu takovému je fakt dost nepravděpodobnéAno, ale je to možné. Sry, ale já rád v diskuzích mezi státobijci a státomilci provokuji podobnými příspěvky. Státobijci si obykle stěžují na to, že je stát k něčemu nutí a nedává jim na výběr, přičemž já se jim snažím ukázat, že možnost volby existuje a stačí ji využít. Ano, s takovou volbou bývá spojena spousta problémů, ale to je imho přesně ten důvod pro existenci státu hájícího zájmy občanů.
2.2 Síť umožňuje neomezené vyhledávání informací a většinu internetových služeb - jsou povoleny porty pro prohlížení webových stránek (HTTP i HTTPS), SMTP, POP3 (i SSL), IMAP (i SSL), IRC, Skype, Terminal Services, Jabber (i SSL), ICQ, FTP - aktivní režim apod. V síti není zapnuto WPA, šifrovací klíč WEP ani kontrola MAC adres na přístupových bodech. Síť přiděluje privátní dynamickou IP adresu, nikoli reálnou ani pevnou IP adresu. Dále neumožňuje VPN, připojení P2P (Peer-To-Peer) sítě (např. DC++) a VoIP. Nežádoucí je dlouhé, souvislé stahování velkého množství dat, protože jsou tímto omezení další Uživatelé. Dále je omezen přístup na některé adresy zejména ty, které obsahují erotiku, pornografii, poskytují data která jsou předmětem ochrany autorského zákona, mají rasistický, fašistický, teroristický či jinak nebezpečný obsah. Seznam omezených adres je průběžně aktualizován. Provozovatel může nastavit aktuálně pravidla povolených a nepovolených přístupů podle vývoje legislativy.
Tiskni
Sdílej: