Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Nedávno jsem tu publikoval dva blogy - Co považujete za nejdůležitější a následný followup, kde jsem krátce shrnul diskuzi k tomu.
Několik uživatelů mi vytklo, že to bylo příliš úzce zaměřené a skutečně ano, zcela záměrně bylo. Rozhodl jsem se výtku akceptovat a dnes se tedy ptám;
Na jakých zajímavých projektech děláte a čemu se věnujete o volném čase?
Můžete taky přidat informace o tom, co jste četli / čtete za zajímavé knihy, nebo jestli koukáte na dobré seriály, či filmy a tak podobně.
Smyslem je podělit se s ostatními a případně je inspirovat, či získat pro vaší myšlenku, pokud se jedná třeba o opensource projekt. Iniciativě se meze nekladou, takže klidně můžete odpovědět formou blogpostu, jen pak prosím do diskuze vložit odkaz na něj - když tohle neuděláte, nikdo tu odpověď z tohohle blogu za pár let nenajde.
Tiskni
Sdílej:
nejsem si jisty, ze s Virem byli vsichni spokojenito je co/ kde??
S Wordem se budou žáci učit v hodinách češtiny, s Excelem v matematice (patička)A teď tu o červený karkulce.
S Wordem se budou žáci učit v hodinách češtiny, s Excelem v matematice (patička)Ja bych to tak cerne nevidel, z nazvu Word a Excel se staly prakticky genericke oznaceni pro textovy a tabulkovy procesor. Kdyby napsali v clanku, deti se budou ucit s textovym procesorem, tak mimo par lidi z oboru, skoro nikdo nebude vedet, o co jde. Je to stejne spravne, jako kdyz si poridite xerox od Minolty, ale proste bezne se to pouziva.
Je to neskutečně přínosný projekt, praktické užití je více méně nulové
Jak to myslíš přínosný s nulovým praktickým využitím? Že se na tom hodně naučíš?
BTW: jak je to s vývojem pro FPGA pomocí otevřených nástrojů? Když jsem na to koukal posledně, tak nějaké pokusy byly, ale ještě to moc nefungovalo a byl potřeba proprietární software – což dost zabíjí potenciál FPGA (ve smyslu, že je to HW do kterého vidíš).
proste ziju :)
V kolektivce jsme slušně závodili na 2m a mikrovlnách, jenže jak se to začalo brát moc vážně. přestalo mě to bavit. Ty heroický časy kdy se jezdilo po kopcích se stanama, půjčeným karavanem, srandovní anténou a ještě srandovnějším výkonem byly tak nějak lepší.To mi zní jako Polní den
Počítám, že mi propadla koncese, zajímalo by mě, ale jestli s tím propadla i volačka.Naopak. Propadla volačka. Odborně způsobilý už jsi nadosmrti, takže stačí požádat o novou (500 Kč na 5 let).
Digitální KPZA to bude mít vestavěný displej nebo jak? RPi má problém v tom, že nemá power management. Chtělo by to ohackovat nějaký androidí telefon (ideálně v HW klávesnicí), aby na tom jel normální Linux…
V dalším blogu jsi psal o dovolených, můj přístup k tomuhle: Snažím se k dovoleným přistupovat trochu alternativní / méně konzumní cestou, loni jsem udělal naprosto skvělou zkušenost s tímto prjektem v této lokaci. Na letošek / dobudoucna bych rád buď zkusil přes stejný projekt zase třeba někde jinde, případně pokukuju po tomto projektu, případně na kratší výlety po tomhle.Díky za tipy (ne že bych to plánoval v dohledné době, ale ukládám do dlouhodobé paměti).
Původní myšlenka byla pouze Rpi 0 W a poskytovat obsah po WiFi s předpokladem, že se vždycky někdo najde s telefonem s browserem (a ta věc by stejně měla poskytovat pokudmožno generické napájení). Ale je pravda, že nějaký zánovní telefon by byl ve výsledku asi lepší řešení a ani by na něm asi nemusel být Linux - Kiwix funguje AFAIK i na Androidu a taky se na Androidu mnohem snáz řeší mapy - stačí nainstalovat OsmAnd a/nebo Maps.me apod a stáhnout co nejvíce map. Nevýhoda je, že to asi dost zvýší pořízovací náklady. Což mně osobně nevadí, ale pokud by to měl být reprodukovatelný DIY projekt, je potřeba to vzít v úvahu. Ona už jen velká (>= 128 Gb) sd karta je celkem drahá. Jsem každopádně otevřen různým řešením a nápadům, zatím jsem jen taknějak napůl ze srandy objednal tyhle články, až přijdou, uvidim, jak moc to ne/bude použitelný.Digitální KPZA to bude mít vestavěný displej nebo jak? RPi má problém v tom, že nemá power management. Chtělo by to ohackovat nějaký androidí telefon (ideálně v HW klávesnicí), aby na tom jel normální Linux…
dal som +1 z dovodu ze sa jedna o dost trefnu otazku. vela ludi sa opyta nie co je linux ale co sa da na tom robit. v dobe ked windows 10ky vyzeraju ako plnohodnotny system a este aj sem tam nejaka ta sprava typu uz 3 linuxove distribucie sa daju nainstalovat do linuxu potesi takato otazka a nazor ktory citatelom pod tymto blogom ozrejmi na co je ten linux dobry.
pre mna je to system s moznostamy. linux vzdy bol o mnohorakosti, ked som svojho casu mal nasadenu mandrihu mal som dvd plne softveru co sa s windows nedalo porovnat kedze do tho si musel com stale nahadzovat programy a ovladace.
dalej je to velmi lahka moznost sprovoznit http server s php a robit webky a windows tusim to ma tazsie kedze potrebujes but WAMP, NGINX, alebo serverovu verziu
moje fluxbox styly co som spravil upravenim inych ak chce niekto vyskusat:
www.lukves.6f.sk/flatShadows.tar.gz
www.lukves.6f.sk/modReuben.tar.gz
a socialna siet ako som spomenul vyssie aj vdaka linuxu ze tu mam Apache+PHP+MySQL
www.lukves.6f.sk/html.tar.gz
Na čem zajímavém děláte?Nic moc. 75 % timeslotů mi žere škola, ale vůbec toho nelituju, v posledních pár letech jsem se díky tomu strašlivě zlepšil. A to jak přímým předáváním informací, tak poskytováním hintů, co je potřeba dostudovat. Jenom prostě nedokážu dělat žádné jiné super-advanced věci, protože na ni vyčerpám tu dobu, kdy se dokážu nejvíc soustředit. 20 % práce (z velké části nic technicky extrémně zajímavého, ale na druhou stranu i na poměry IT v Praze dobře placené) a 5 % brmlab. Takže projekty se vlečou dost pomalu. Co jsem dokončil se dá najít na mém webu. Takže zajímavější asi spíš je, jak si plánuju budoucnost. Doufám, že školu zvládnu dodělat za rok, a pak chci pokračovat v práci na čtvrt úvazku a do toho chodit na předměty, na které nebyl čas (predmety.txt), číst knihy z TODO listu, dokoukávat CCC a DefCon, dělat si kurzy na Coursera a edX a dotahovat rozdělané a čekající projekty. Z těch, co nejsou confidential, a až budou, tak budou open-source, třeba:
ADC s LPC4370 nebo i něčím USB3 a vůbec naučit se programovat tyhle moderní ARMy naučit se dělat USB3, PCIe nebo SATA na FPGA a udělat z toho boží logický analyzér mikroskop s focus a motion trackingem (pro reverzní inženýrství a vůbec) odladit RE čipů cracknout mototrbo udělat EKG udělat EEG napsat použitelný bindiff kreslící bitmapu postavit si laboratorní zdroj (mám věc co jsem dělal na soutěž když mi bylo 12) napsat pasivní radar pokud bude pořád existovat nešifrovaná Tetra, přepsat nekoherentní demodulátor z gnuradia do C (podobně jako když jsem dělal FCL), aby to tak šíleně nesáloUvažoval jsem i o něčem jako tvůj blogpost s chatou (moderně se tomu prý říká retreat), ale chtěl bych častěji chodit do brmlabu a to dojíždění by mě štvalo.
ŽijuZačal jsem jezdit na kole i jinam než do školy a zpět (loni 4390 km), tedy i na nějaké delší cesty (rekordy mám Praha-Šumava, Praha-Prčice a zpět, a Praha-Vysočina, každé za jeden den). Začal jsem občas chodit plavat a do fitka. K těmto věcem jsem se snažil v brmlabu vytvořit peer pressure, protože sám se k tomu málokdy dokopu, ale nikdo neměl zájem…
Chci zkusit posilovnu, nejmladší brácha tam chodil a fakt se to na něm hodně opticky projevilo. Jen mám cringe z toho tam prostě přijít, když o tom nic nevím.Já jsem zjistil, že to vedlejší fakulta učí, tak jsem si to zapsal a tam mi to vysvětlili. Některá fitka/posilovny nabízejí hodiny s trenérem. Nebývá to zas tak drahé a čekal bych, že to bude něco podobného.
Přemýšlím, že bych jel zase do Chorvatska na dovolenou.Chtěl bych zvládnout dvě věci. Dát Praha-Brno na kole za den a dojet do Černé Hory (byl jsem tam kdysi [letadlem] a moc se mi to líbilo, v podstatě z důvodů co píšeš). Ani na jedno zatím fyzicky nemám a ideálně bych chtěl najít někoho, s kým se dá jezdit, ale to se taky moc nedaří…
Jenom prostě nedokážu dělat žádné jiné super-advanced věci, protože na ni vyčerpám tu dobu, kdy se dokážu nejvíc soustředit. 20 % práce (z velké části nic technicky extrémně zajímavého, ale na druhou stranu i na poměry IT v Praze dobře placené) a 5 % brmlab. Takže projekty se vlečou dost pomalu. Co jsem dokončil se dá najít na mém webu.To znám. Razím teorii (virtuálních) mentionů: To můžeme vnímat jako částice, které se spalují při aktivním přemýšlení a řešení problémů. Když jich člověk spálí většinu v práci (škole), tak už mu nezbudou na doma. Pak je musí dobít spánkem, relaxací, hrou nebo jídlem. Samozřejmě v ně nevěřím, ale je to dobrá abstrakce jak popsat ten stav. „Sorry, jsem bez mentionů, podívám se na to zítra.“ mi přijde lepší, než říkat že nemám čas, protože času je dost, jen jsou to období bez mentionů, kdy chci prostě vypnout a neřešit.
Uvažoval jsem i o něčem jako tvůj blogpost s chatou (moderně se tomu prý říká retreat), ale chtěl bych častěji chodit do brmlabu a to dojíždění by mě štvalo.Chaty se dají překvapivě sehnat přímo i v Praze. Třeba Bohdalec je totálně wtf území, kde se pasou kozy. Záleží na tom s čím se spokojíš a co bys tam chtěl. Viz třeba tohle.
Razím teorii (virtuálních) mentionů: To můžeme vnímat jako částice, které se spalují při aktivním přemýšlení a řešení problémů. Když jich člověk spálí většinu v práci (škole), tak už mu nezbudou na doma. Pak je musí dobít spánkem, relaxací, hrou nebo jídlem. Samozřejmě v ně nevěřím, ale je to dobrá abstrakce jak popsat ten stav. „Sorry, jsem bez mentionů, podívám se na to zítra.“ mi přijde lepší, než říkat že nemám čas, protože času je dost, jen jsou to období bez mentionů, kdy chci prostě vypnout a neřešit.Typicky se tomu říká cycles. Asi to není 100% úplně to samé, ale osobně to v zásadě to používám tímhle způsobem.
Záleží na tom s čím se spokojíš a co bys tam chtěl. Viz třeba tohle.
Asi bych měl „psychický“ problém dát tolik peněz za „nemovitost“, když stejně nevlastníš ten pozemek a musíš tam platit nájem. To už by mi přišlo lepší pořídit loď nebo karavan – za kotvení/parkování sice taky budeš většinou platit, ale je to mnohem svobodnější a mobilnější.
Případně si koupit kus pole/lesa a postavit si tam stan nebo zemlijanku
Případně si koupit kus pole/lesa a postavit si tam stan nebo zemlijankuMně se docela líbí koncept earthships (hezky česky zeměloď). Jen v Čechách je to docela problém, protože ti stát háže klacky pod nohy. Karavan / obytné auto není špatné, ale pokud není fakt velké, tak prostě kvalita života nahovno a na zimu asi taky nic moc.
K těmto věcem jsem se snažil v brmlabu vytvořit peer pressure, protože sám se k tomu málokdy dokopu, ale nikdo neměl zájem…Povídej mi o tom. Já jsem sice pýr prešr nevytvářel, ale ukecat někoho k tomu se v sobotu pár kilometrů pohnout se mi taky moc nedaří.
Uvažoval jsem i o něčem jako tvůj blogpost s chatou (moderně se tomu prý říká retreat)Popravdě já co jezdim do práce tak mám přesně 0,0 minut času na čtení a nedávám tomu vůbec nic. Při jízdě se prostě nedá číst a člověk se musí chtě nechtě věnovat řízení. Vyřešil jsem to po svém:
ale na kole jsem poslouchal taky nonstop, když jsem hodně jezdil; jsem přesvědčen, že mluvené slovo s otevřenými sluchátky nijak neredukuje bezpečnost.Dodám že proti tomuhle jsem docela radikálně. Ta hudba ještě budiž (ne ovšem na kolo! Na kole je potřeba mít přehled o okolí), ale při řízení je potřeba plně se soustředit na řízení, ne relaxovat s nohou/rukou na plynu.
Myslím, že minimálně na pár měsíců stačí tzv. sluchátka, netřeba někam zabudovávat repráky. :) Alespoň já s nimi pod helmou nikdy neměl ergonomický problém.Nevím co máš za helmu, ale co se motoristických helem týče tak nic moc, protože jak integrálka, tak otevřená helma přiléhá na ušní boltce a sluchátka se tam dají nacpat špatně a je to nepohodlné. Jediné co mám je takový blembák, ale ten nemá s bezpečností nic společného (rozhodně ne na motorce) a díky náporu větru a řvoucímu motoru nic neslyšíš. Musí na to být ta helma do které se dá zabudovat to interkom a ty nejsou zrovna nejlevnější.
Popravdě jsem myslel právě spíš, aby člověk slyšel, co se děje kolem.No to by to muselo být spojeno s mikrofónama a zesilovačema a třeba filterm, který by odfiltroval zvuk motoru, ale o žádném takovém zařízení nevím.
Že by to ubíralo na pozornosti mne popravdě ani nenapadlo, že by někoho mohlo napadnout.Mluvené slovo? Na to se musíš koncentrovat. Už se mi parkrát stalo, že sem předjížděl cyklistu a minul mě šílenec stovkou a více, kterého jsem prostě v zrcátku neregistroval. Viděl ale vyloženě nevnímal. Na silnic je potřeba koncentrace ať jedeš čímkoliv ne se ještě nechat rozptylovat audioknihou.
1) Ty piješ alkohol? 2) Ty piješ alkohol když řídíš?
(tedy ne že bych to v tomto případě považoval za nějak zvlášť společensky nebezpečné, ale zrovna u tebe mě to trochu překvapuje :o)
naučit se dělat USB3, PCIe nebo SATA na FPGA a udělat z toho boží logický analyzér
Tak jestli se má jednat o USB bez externí PHY, tak bych v případě úspěchu měl zájem o konzultaci/spolupráci. Měl jsem k dispozici charakterizační měření transceiverů sedmičkové řady FPGA Xilinx, kde kluci zjistili, že plánovaná podpora USB3 prostě nefunguje. Pak se v tichosti z veškerých materiálů vytratily zmínky o podpoře USB a v konečné dokumentaci už nic takového nebylo vůbec. Platí to i pro řady UltraScale a UltraScale+ a podobné je to i u Altery (dnes tedy už Intel). Implementace s externí fyzickou vrstvou už je něco jiného. To už postrádá tu eleganci.
Jde o splnění ostatních signálových požadavkůTo je to USB 3 tak náročný? Ostatní Gbps rozhraní jsou obvykle v pohodě.
Zpětná kompatibilita s USB 2/1 to pak zabije úplně.Jo to věřím, však nejspíš nebude irelevantní to, že pro USB 3 museli udělat klasické jednosměrné linky