Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Minirecenze na knihu Lisp Hackers.
Kniha je série interview s patnácti programátory, kterým byly pokládány stejné otázky:
+ otázky, na míru jednotlivým dotazovaným podle toho co vyplynulo z jejich odpovědí.
Ačkoliv v lispu neprogramuji, musím říct, že mě kniha bavila a docela jsem si jí užil, můžu jí tedy doporučit i ostatním.
Some productivity ideas…
Knock the rough edges off your working environment. Write code to automate stuff. Make it easy to repetitively do complicated but boring stuff. For example, I used to be afraid of the hassle of making new releases of my projects, but recently wrote a CL program that does everything for me, from PGP-signing the tarballs to uploading them along with the documentation to my website. Now I don’t care if I make ten project releases in a day, it’s just a few function calls.
Customize your environment to make it comfortable. Make it easy to look up info in the hyperspec or in other documentation sources. Make it easy to create new projects. I use quickproject a lot for that, but I also have some Emacs templates that put some boilerplate into my files automatically. Make a program do your work for you.
-- Zach Beane
I’m the CTO of NovaSparks a startup I founded in 2008 to make ultra-low latency FPGA based supercomputers for the financial markets.
BTW These things are really incredibly fast. For instance on 10Gb/s Ethernet market data packets coming from exchanges like the NASDAQ we process the IP/UDP/multicast network stack, extract the messages from the packets, parse/decode/filter/normalize those messages, maintain the indexed order book data structures, aggregate the price levels per stock, generate output messages and finally send them to a server through PCI-express or 10Gb/s Ethernet network stacks.
The nice thing is that we do all that fully pipelined at a rate of one message every 12 nanoseconds! To have an idea of how fast it is, in 12 ns the light will only travel 3.6 meters (11.8 ft). Another way to view this performance is that the system can process 83 Millions of financial messages per second without any queuing.
-- Marc Battyani
Pokud máte zájem, kniha se dá číst online, nebo zdarma stáhnout z leanpubu ve formátech PDF, epub a mobi. Je poměrně krátká - 95 stránek.
Blog autora: Free "Lisp Hackers" Ebook, kde jsou i odkazy na různé další ebooky.Jak kniha, tak tenhle blog (protože citace) je pod licencí CC BYNCSA.
Tiskni
Sdílej:
Anglicke knihy ctu, blogpost byl zajimavy, akorat je tam myslim preklep - je to Zach Beane.Opraveno :)
S tim Pythonem bych celkem souhlasil, akorat ta Lispova makra mi v nem chybi.Mně v něm chybí homoikonicita a pokročilejší reflexe, která z toho plyne. Ale jinak ho mám den ode dne radši :)