Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Minirecenze na knihu Lisp Hackers.
Kniha je série interview s patnácti programátory, kterým byly pokládány stejné otázky:
+ otázky, na míru jednotlivým dotazovaným podle toho co vyplynulo z jejich odpovědí.
Ačkoliv v lispu neprogramuji, musím říct, že mě kniha bavila a docela jsem si jí užil, můžu jí tedy doporučit i ostatním.
Some productivity ideas…
Knock the rough edges off your working environment. Write code to automate stuff. Make it easy to repetitively do complicated but boring stuff. For example, I used to be afraid of the hassle of making new releases of my projects, but recently wrote a CL program that does everything for me, from PGP-signing the tarballs to uploading them along with the documentation to my website. Now I don’t care if I make ten project releases in a day, it’s just a few function calls.
Customize your environment to make it comfortable. Make it easy to look up info in the hyperspec or in other documentation sources. Make it easy to create new projects. I use quickproject a lot for that, but I also have some Emacs templates that put some boilerplate into my files automatically. Make a program do your work for you.
-- Zach Beane
I’m the CTO of NovaSparks a startup I founded in 2008 to make ultra-low latency FPGA based supercomputers for the financial markets.
BTW These things are really incredibly fast. For instance on 10Gb/s Ethernet market data packets coming from exchanges like the NASDAQ we process the IP/UDP/multicast network stack, extract the messages from the packets, parse/decode/filter/normalize those messages, maintain the indexed order book data structures, aggregate the price levels per stock, generate output messages and finally send them to a server through PCI-express or 10Gb/s Ethernet network stacks.
The nice thing is that we do all that fully pipelined at a rate of one message every 12 nanoseconds! To have an idea of how fast it is, in 12 ns the light will only travel 3.6 meters (11.8 ft). Another way to view this performance is that the system can process 83 Millions of financial messages per second without any queuing.
-- Marc Battyani
Pokud máte zájem, kniha se dá číst online, nebo zdarma stáhnout z leanpubu ve formátech PDF, epub a mobi. Je poměrně krátká - 95 stránek.
Blog autora: Free "Lisp Hackers" Ebook, kde jsou i odkazy na různé další ebooky.Jak kniha, tak tenhle blog (protože citace) je pod licencí CC BYNCSA.
Tiskni
Sdílej:
Anglicke knihy ctu, blogpost byl zajimavy, akorat je tam myslim preklep - je to Zach Beane.Opraveno :)
S tim Pythonem bych celkem souhlasil, akorat ta Lispova makra mi v nem chybi.Mně v něm chybí homoikonicita a pokročilejší reflexe, která z toho plyne. Ale jinak ho mám den ode dne radši :)