Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Rozhodl jsem se, že sepíši pár věcí, které mě za tento měsíc potěšily a zároveň by se mohly zalíbit i ostatním geekům.
Chtěli jste někdy vědět, jaké je to být návrhářem mikroprocesorů? S touto hrou si to můžete vyzkoušet. K dispozici dostanete několik pinů, polovodič typu N, typu P, kov kterým můžete dělat cestičky a propojovací kolíčky. S tímto vybavením máte za úkol navrhovat zadané součástky.
Design RS klopného obvodu z nerdparadise.Hra je poměrně těžká a kdo si nikdy nečuchl k elektronice bude mít pravděpodobně potíže pochopit, co se to po něm vlastně chce. Poněkud frustrující může být, že většina vašeho okolí nepochopí co že to vlastně děláte a už vůbec jim nebude jasné, proč máte radost z nějakého oscilátoru, který jste právě dvě hodiny kreslili.
Imho by se hra měla používat ve výuce. Jasně, není to dokonalý simulátor, ale za hodinu hraní jsem pochopil víc jak za několik přednášek na VŠ.
Stránky autora, kde se nachází flash hra: http://www.zachtronicsindustries.com/play-kohctpyktop/
Dodatek 1: Plakát 4004 s popiskama. Kdyby někdo věděl kde to levně vytisknout, dejte vědět :)
Dodatek 2: Ruckingenur II je super hra od stejného tvůrce, kde postupně v nekolika misích poměrně reálně hackujete elektroniku. Rozhodně doporučuji!
Dodatek 3: Pokud nebudete vědět jak dál, na webu nerd paradise najdete úžasně čistá řešení (já se zasekl u RS).
Jeden z nejpůsobivějších článků, jenž jsem kdy četl.
Začíná pomalu, definicí NORu. Následuje vzorec definující jedno-instrukční procesor, který umí provádět pouze jednu jedinou operaci nad zadanou pamětí. Poté přichází to skutečně geniální - série maker, jenž rozšiřují jedno-instrukční assembler tak, že šlape na paty plnohodnotným procesorům a končí to třešničkou na dortu v podobě ruby zdrojáků, které uvedenou architekturu implementují.
Článek je napsaný pozoruhodně čtivě - začal jsem ho číst poté co jsem ospale usedl ve vlaku a málem jsem přejel stanici, jak jsem se do něj zažral.
> http://pragprog.com/magazines/2012-03/the-nor-machine
Další článek, který mi udělal radost je počítání fraktálů pro matematicky handicapované. Detailní popis, ze kterého to pochopí i člověk který se jinak totálně nechytá, kazí jen pozadí, které činí text lehce nečitelným.
Dlouhou dobu mi vrtalo v hlavě, jak vlastně fraktály fungují. Teď už to vím :)
Tiskni
Sdílej:
Dovolil jsem si přidat do výběru.
eNrtmV12gyAQhcsdX7KGbqHvWUv2v5FWBBSEAfxLerwa62m+mcmNTK9Yhp/h+/Ey j6cZvrbsTGQiEy9IhDubvkRjd7i9U6pxB3qljrtPLH6unjgJP1fqjouzcTjY5Exk IhNPTbTTOZQ3S0Uke+ynowYJP8Ip+sWd1glQ4pvroyccHdH4x8GupxouiDI86njW 5PwJATKxcCptc2ZLju/aHnMdPCW54UPodtuFfvONEAX4GjJ9NPIBMhdKsNURMaQC /F+Zv4ZRAOYv2hAwilQx7k2XfZPiqP8LEagFrEskY94YAi3iPCcu3wGabhGkpKSk 96a0StIwPZind72VpYHK5apISWmVpJtsB0XbkbUltZvh4hm9RMdXf+WKKvUbcfRJ aZWkh1ultaUUN1MfcXhlmiEprZL0k6j/3/Y2E1Yfsd2MU65WRUp6tVXuW1GS1Zqc LISRXkajGWBMY65TlKmotPCInVQtNi1Xr0lx6hr3IVaZP/ZT3rM+g4pUl2bClrU7 Uc3QvRb5jZVrqjiC96RvcKRfFkPJ5Q==
eNrtmlEWgiAQRWPGH9fQFvpvLe1/IylYRMBIA+ZRnh798M47GPKeog234To+zHg3 w0WzQvhPodELya4qodG2iOsIIYQQQtguHqsCWXkLwHU8lNA+zlF+sZSZk1s9nbg7 ESa3Xw59tj4dcJCtLl1A86G5xv+2uOq10KIJaNgxQakvcu0s6rmOogLXUqob5U4G Bd2Pro1YlmjGLLLfOGg4ZWmSHf/eIrxlXuU6syhITzx+ZC3yELQfyhVO6YB2HpWg oKCgiMqS50bWzkowBwftaQ4uOaWHZ87Oo1IePAhD0H6ikjEBxwRcGh6sfnsDG4Ke inKFUxCVTb6AU/Ap6+vE1qm/4f1GqYQSwyygoAUT8PYO1SfDNt+4m0RlequnJacd 3c8KteHfG7LasKrdW1BQ0EO9jNI5pdBljd29QyI9AZUsxy0=Tak co, clovek se uci.