Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:50
Vyborny package manager.Z pacmana mám trochu obavy, zatím jsem ho příliš neprokoukl. Koncepčně se mi zdá hodně jiný než aptitude, yum, emerge, ... Nemáte nějaký dobrý zdroj? (krom man pages)
V AURu jsou baliky skoro pro vsechno. Vsechen software az na vyjimky je neopatchovany original z upstreamu.To samozřejmě oceňuji
Baliky jsou velmi aktualni.To nemusí být nutně výhoda, ale subjektivně tomu taky dávám plus.
Jednoduchost, archlinux je v podstate jenom mnozina baliku, narozdil od Ubuntu mam celkem dobrou predstavu jak to funguje uvnitr. Arch wiki.Bez diskuse výhoda
cower
. Osobně mi vyhovuje mnohem víc než třeba yaourt
, který je imho šíleně hyperaktivní a non-KISS.
Jinak už moc možností nevidim.Co Mint? Jestli jsi ho teda už nezapočítal do těch *buntu.
Když jsem pár let zpět vybíral, celkem mi pomohlo tohle:
Od té doby jsem spokojený uživatel Archu. Vážné problémy jsem s ním měl jen jednou, kdy se bez zjevné příčiny po aktualizaci rozbil boost-build. Problém jsem zatím nevyřešil a používám vlastní binárku bjam. Řešit budu po reinstalaci na nový disk.
Zpátky k tématu. Ono by celkem bylo pěkné kdyby na úvodních stránkách distribucí byly i důvody proč neinstalovat, a nejen "Blabla je rychlá, stabilní a moderní distribuce, která bla bla bla 42".
Mám Intel Atom, používám Debian testing a pár drobností aby to svištělo. Netuším co všechno hraje roli, ale s jistým nastavením jsem se dostal do stavu, kdy je jedno, jestli má Firefox 200MB a je v RAM, nebo má 1200MB a polovina leží ve swapu - pořád sviští stejně rychle A tím rychle je myšleno, že jede opravdu dost svižně. Jen netuším jestli to tu napíšu všechno.
Co si vzpomínám, tak moje nastavení:
- swappiness = 100 (je to zvláštní, ale mám pocit, že to tak jede nejlíp)
- http://artipc10.vub.ac.be/wordpress/2011/05/27/linux-performance-improvements/ - CPU Govenor asi na 200 (2 vteřiny), ulatencyd, KSM. VM dirty ratio jsem nezkoušel, ale údajně to dokáže divy - https://wiki.archlinux.org/index.php/Maximizing_Performance#Tuning_kernel_parameters
Pozn.: ulatencyd mi "zastavoval" Firefox kdykoli jsem se s ním dostal na 70% využití paměti a čekat než se odkousne byla celá věčnost. Je to ochrana proti aplikacím co by si mohly zabrat všechnu paměť a existuje způsob jak Firefoxu udělat výjimku. Bohužel si teď nevzpomenu a nezkoušel jsem jak to reálně funguje, ale pokud bude mít někdo zájem, tak rád dohledám a vyzkouším.
- balíček readahead-fedora (zrychlení bootu)
- https://wiki.debian.org/DebianAcerOne - RAMRUN a RAMLOCK v /etc/default/rcS,
- https://wiki.debian.org/SynapticsTouchpad - pokud nekliká touchpad, kdyžtak můžu poskytnout svůj xorg.conf
- Na některých strojích pomáhá vypnutí HyperThreadingu - http://www.fidian.com/problems-only-tyler-has/disabling-hyperthreading - u mě výkon naopak prudce klesnul.
- v /etc/fstab jsem přidal volbu commit a nastavil vyšší hodnotu (v základu je myslím 5 - každých 5 vteřin vylít cache na disk)
Třeba něco z toho pomůže, kdyžtak se taky podělte o svoje zkušenosti
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.