Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 16:37
GNOME, Bluetooth a hlava v zadku
27.2.2009 12:51
| Přečteno: 1436×
| všechno možny
S linuxem mám obecně jeden "problém", jsem zvyklý dělat spoustu věcí ručně (jednou z mých oblíbených aplikací je tedy terminál). To na klávesnici mého UMPC příliš nejde a člověk je na grafické rozhraní odkázaný více, než by chtěl.
Mikroskopická vsuvka GNOME vs KDE
Zde si musím nasypat trošku popela na hlavu. Vždy jsem byl velkým příznivcem GNOME. Především proto, že na obrazovce vypadá daleko lépe než KDE (na čemž stále trvám), ale byly i další důvody. C++, obrovské knihovny místo "unixové" rozdrobenosti, nesympatičnost písmene K a nevhodná licence (neholdám rozebírat, kde již došlo k posunu). Protože jsem však ke GNOME vždy přistupoval jen jako k trošku lepšímu správci oken, až nyní na UMPC jsem si uvědomil strašnou pravdu - vždyť se v tom GNOME nedá prakticky nic trošku pokročilejšího udělat! A zdá se, že zde je zřejmě i jádro pudla sporu GNOME vs KDE. V KDE3 jdou zřejmě pro GNOME nemyslitelné věci dělat docela dobře... No, já to hned tak nezjistím, protože KDE3 nebudu instalovat "už" a KDE4 nebudu instalovat "ještě".
Ti vývojáři GNOME si snad strčili hlavu do pr...
V souvislosti s instalací Ubuntu 8.10 na moje MIVVY UM400 jsem se rozhodl, že budu zkoušet věci nastavit ne jako obvykle editací konfiguračních souborů, ale přes grafické rozhraní. Hned na začátku jsem ale narazil na pár "vlastností" GNOME, za které bych vývojářům vážně "poděkoval"...
Bluetooth párování
Nejprve jsem se pokusil o spárování s mým GPS přijímačem a zde jsem narazil velice tvrdě. Při googlování jsem pak velice rychle objevil v diskusích další uživatele se stejným problémem i názory, že Bluetooth je na Ubuntu 8.10 prakticky nepoužitelné. O co jde?
Bluetooth applet se podle hardwareové adresy zařízení pokusí odhadnout o jaké zařízení jde a podle toho se zachová. V závislosti na tom, zda zařízení zná a nebo je považuje za méně čí více inteligentní (ve smyslu zda má možnost vložení PINu) ze zachová podle několika scénářů. Já narazil na ten nejhorší. Pro můj GPS přijímač si prostě vygeneroval náhodný PIN a okamžitě ho poslal do zařízení, čímž spojení automaticky odmítl. Ani bych nevěděl, co se děje, kdybych na obrazovce vždycky neviděl probliknout nápis ve smyslu: "Zadejte do zařízení PIN: xxxx". Spárování jsem nakonec provedl z příkazové řádky, ale není to nic pro normálního člověka.
Nejvíce mne dojalo, že když se kdosi pokusil reportovat jako bug to, že se PIN nedá zadat manuálně, odpovědí mu bylo, ať lidé posílají adresy a typy zařízení, že je zanesou do databáze...
Nutno říci, že spárování s mobilem naštěstí proběhlo bez problému.
Bluetooth dál co?
Fajn, tak mám v systému dvě Bluetooth zařízení, ale co dál? Nějak je musím napojit na '/dev/rfcommX'. Jak to udělat přes grafické rozhraní, tak na to jsem holenkové nepřišel. Přitom je to tak stěžejní věc. Nu což, '/etc/bluetooth/rfcomm.conf' jsem odeditoval ručně, "jako za starých časů".
Dial-up
Mobil jsem s MIVVY pároval proto, abych mohl v případě potřeby použít dial-up. A opět jsem pro nastavení dial-upu pokusil použít pro mne netradiční postup - grafické rozhraní. Chvíli se zdálo, že to v tom NetworkManageru snad i půjde, ale nikoliv. Nastavení sice spousta, ale tak důležitou věc, jako na kterém portu visí modem (u mne nyní '/dev/rfcomm1'), jsem tam nenašel. Nemusíte hádat, jak jsem to nakonec udělal...
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
27.2.2009 13:49
tom
Re: GNOME, Bluetooth a hlava v zadku
27.2.2009 14:50
Saljack | skóre: 28
| blog:
Saljack
| Praha
Re: GNOME, Bluetooth a hlava v zadku
27.2.2009 16:29
phero | skóre: 17
| blog:
techblog
Re: GNOME, Bluetooth a hlava v zadku
27.2.2009 22:26
Nicky726 | skóre: 56
| blog:
Nicky726
Re: GNOME, Bluetooth a hlava v zadku
28.2.2009 00:07
Jirka | skóre: 36
Re: GNOME, Bluetooth a hlava v zadku
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.