Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Za programátora se nepovažuji, nicméně čas od času něco pro sebe či pro jiné napíšu. Ať již pro zábavu a nebo protože to potřebuji k vyřešení aktuálního problému.
Programovat jsem začal v roce 1987 a postupně jsem (nepočítaje krátkodobé slepé uličky) používal Atari Basic, Assembler 6502, Pascal (ve škole), Assembler Motorola 680x0, C a Perl. Pokukoval jsem po C++, ale nakonec jsem se k němu nedostal...
Kromě věcí dlouhodobě neplánovaných jsem se letos tešil na dvě pravidelné akce, hru Bedna a pravidelné setkání ataristů jménem Atariáda. Žel, neužil jsem si ani jedné. A ještě ten mencoder!
Tak, pohár mé trpělivosti přetekl a i já už konečně vybouchnu kvůlivá češtině. Ještě pochopím, že si někdo plete mě/mně, pochopím, když je v souvětí více či méně čárek (to se povede i mně), ale některé věci mě vážně nadzvedávají. Kromě typických i/y a stokrát opravenému standarty/standardy v několika posledních měsících vnímám další nešvar, slova holt/hold.
Nu, tak jsem po několika dnech opět zasedl k počítači i doma (v poslední době hodně svého času věnuji i jiným příjemným věcem ), nabootoval Slackware, chrootnul do pokusného základu Gentoo a znovu se podíval na komentáře k mému poslednímu záznamu v blogu (díky všem!).
Využil jsem předposledního dne své neschopenky a dokončil jsem prolézání 'make menuconfig', takže již mám základní konfigurák svého kernelu. Teď už ho budu jen ladit. Kompilace kernelu také proběhla v pohodě. Zatím jsem ho sice nezkoušel (zůstávám v chrootu), ale nevěřím tomu, že by nefungoval (to se mi totiž stalo snad jen jednou).
A teď už k tomu, proč píšu...
Tak u mě po několika letech opět vyvstala potřeba od nuly nakonfigurovat kernel...
Když jsem s Linuxem začínal, tak jsem kompilaci kernelu (chybně) považoval za vrchol linuxového guruovství. Vzpomínám na svůj němý úžas, když mi tehdy jedna kamarádka mezi řečí sdělila, že kompilovala kernel a na moji úžasem stvořenou doplňující otázku odpověděla, že na tom přece nic není (jen doplním, že v té době byl kernel 2.0 ještě na houbách). O pár let později jsem však již kernel běžně kompiloval také.
K Linuxu mě někdy v roce 1997 přivedl jeden z členů pověstné skupiny CzERT, který mi na jednom IRC srazu osobně věnoval CD s RedHat 4.1 (zajímavé je na tom i to, že mě pár měsíců předtím přiměl k přechodu z Windows 95 na Windows NT 4.0). Ač jsem si jej (a ještě několik dalších verzí) nainstaloval a zkoušel používat, tak mojí první skutečně používanou distribucí byl až RedHat 6.0. U RedHatu jsem zůstal až do verze 7.3, kterou jsem považoval za poslední použitelnou. Poté jsem po krátkém výběrovém kolečku mezi distribucemi zakotvil u Slackware. Nyní to ale vypadá, že opět nastal čas na změnu...
Říkám si to už poněkolikáté. Dřív jsem při příchodu projel zprávičky, omrknul jestli něco nepřibylo v článcích a na závěr se vrhnul na diskuse. Vcelku poctivě jsem vždy prošel dotazy za období mé nepřítomnosti, zajímavé či rozdiskutované otevřel a případně přispěl...
Dnes se místo čtení dotazů a souvisejících diskusí vrhám na čtení blogů a diskusí k nim. Na dotazy mrknu jen občas a to ještě docela vlažně. Nebylo by asi dobré, kdyby podobná věc postihla větší množství přispěvatelů. Takže, jak jste na tom vy? :-)
Zrejmě v souvislosti s přípravami na vydání dalšího čísla disketového magazínu FLOP jsem si vzpomněl na dopis jednoho našeho tehdejšího čtenáře. Bylo to tuším v roce 1994 a traumata si užily obě strany...
Možná si někteří ještě pamatujete na cedulky s tímto nápisem, které se vyskytovaly v prodejnách potravin v dobách socialismu. Ja si na ni vzpomněl poté, co se výpadek CDMA v mé lokalitě začal tomuto času blížit.
Od této politováníhodné události sice uplynuly již téměř dva měsíce, ale tehdy ještě tento blog neexistoval, takže se k ní vracím zpětně až teď. Prostě jsem se pokusil nainstalovat Gentoo a...
První zápis do nově zřízeného blogu a hned je věnován dvěma věcem, kterými se běžně nezabývám. Konkrétně (1)hrou pod (2)Windows...