Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Ja to druhe CD s 500MB binarek mel. Ale ten bootloader nebyl ani na nem, coz bylo to, co me rozhorcilo.Ale byl, on tam totiz je grub, nikoliv grub-static, o kterem odstatne v handbooku nevidim ani slovo, dokonce je k tomu bug, kde si nekdo stezuje, ze o grub-static neni v handbooku ani slovo. Podle ktereho handbooku to teda bylo?
find <mountpoint> -iname "*grub*"a nenaslo to nic. Je tam nejak ukryty?
Osobne moc nechapu, proc instalovat ze stareho CD, kdyz mam k dispozici pripojeni k Internetu a stejne vzapeti po instalaci budu muset stahovat a znova kompilovat aktualni verze balicku.No prave ze pripojeni nemam nijak zvlast rychle a ja chtel mit rychle opet funkcni system, kdyz uz neslo kompilovat v chrootu.
Ono i ten handbook je lepsi cist pres lynx z druhe konzole a netisknout si stare verze do zasoby.Ja ho tiskl jen kvuli tomu, abych si ho moh cist v posteli. A nase lesy setrim - normalne nic netisknu a handbook jsem si vyrobil ve formatu ctyri stranky na jeden list A4.![]()
Jinak se obavam, ze za to, ze pocitac nasledne nenabootoval, muze taky ta epizoda s grubem.Nevylucuji to. Ale to uz ted nezjistim. Mam ale pocit, ze presna hlaska byla, ze se mu nepodarilo namountovat obsah initrd, tedy ten docasny root. initrd se ale jinak pri bootu urcite natahnul.
Jinak se obavam, ze za to, ze pocitac nasledne nenabootoval, muze taky ta epizoda s grubem.
Nevylucuji to. Ale to uz ted nezjistim. Mam ale pocit, ze presna hlaska byla, ze se mu nepodarilo namountovat obsah initrd, tedy ten docasny root. initrd se ale jinak pri bootu urcite natahnul.Obávám se, že to ale není problém Gentoo, ale špatného nastavení Grubu. Vypovídaly by o tom i problémy s /etc/mtab, protože Grub jde nainstalovat i z DOSu nebo ze sítě, a nějaký soubor /etc/mtab tedy rozhodně nepotřebuje. Akorát pokud máte "standardní" nastavení, napíšete setup a quit, a Grub parametry "uhodne", pokud máte takové nastavení, kde se mu parametry uhodnout nepodaří, musíte mu prostě říct přesně co a kam má nainstalovat.
Ja to druhe CD s 500MB binarek mel. Ale ten bootloader nebyl ani na nem, coz bylo to, co me rozhorcilo.Dobra, beru zpet :) Nicmene cela zalezitost dopadla spatne zrejme kvuli ruznym informacnim sumum a jelikoz Gentoo neni komercni distro, tak je treba k nemu pristupovat jako ke vsemu, co davaji dohromady v podstate dobrovolnici: nikdo vam nemuze garantovat, ze vsechny informace budou okamzite up-to-date, jako treba handbook zvlaste v zatim mensinovem zanru amd64. Ale nemyslim, ze byste tohle psal nekam jako objektivni posouzeni distribuce, takze ... zase dobry :)
Dale se dovoluji ohradit proti narceni z me lenivosti.
Tiskni
Sdílej: