Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Ja to druhe CD s 500MB binarek mel. Ale ten bootloader nebyl ani na nem, coz bylo to, co me rozhorcilo.Ale byl, on tam totiz je grub, nikoliv grub-static, o kterem odstatne v handbooku nevidim ani slovo, dokonce je k tomu bug, kde si nekdo stezuje, ze o grub-static neni v handbooku ani slovo. Podle ktereho handbooku to teda bylo?
find <mountpoint> -iname "*grub*"a nenaslo to nic. Je tam nejak ukryty?
Osobne moc nechapu, proc instalovat ze stareho CD, kdyz mam k dispozici pripojeni k Internetu a stejne vzapeti po instalaci budu muset stahovat a znova kompilovat aktualni verze balicku.No prave ze pripojeni nemam nijak zvlast rychle a ja chtel mit rychle opet funkcni system, kdyz uz neslo kompilovat v chrootu.
Ono i ten handbook je lepsi cist pres lynx z druhe konzole a netisknout si stare verze do zasoby.Ja ho tiskl jen kvuli tomu, abych si ho moh cist v posteli. A nase lesy setrim - normalne nic netisknu a handbook jsem si vyrobil ve formatu ctyri stranky na jeden list A4.![]()
Jinak se obavam, ze za to, ze pocitac nasledne nenabootoval, muze taky ta epizoda s grubem.Nevylucuji to. Ale to uz ted nezjistim. Mam ale pocit, ze presna hlaska byla, ze se mu nepodarilo namountovat obsah initrd, tedy ten docasny root. initrd se ale jinak pri bootu urcite natahnul.
Jinak se obavam, ze za to, ze pocitac nasledne nenabootoval, muze taky ta epizoda s grubem.
Nevylucuji to. Ale to uz ted nezjistim. Mam ale pocit, ze presna hlaska byla, ze se mu nepodarilo namountovat obsah initrd, tedy ten docasny root. initrd se ale jinak pri bootu urcite natahnul.Obávám se, že to ale není problém Gentoo, ale špatného nastavení Grubu. Vypovídaly by o tom i problémy s /etc/mtab, protože Grub jde nainstalovat i z DOSu nebo ze sítě, a nějaký soubor /etc/mtab tedy rozhodně nepotřebuje. Akorát pokud máte "standardní" nastavení, napíšete setup a quit, a Grub parametry "uhodne", pokud máte takové nastavení, kde se mu parametry uhodnout nepodaří, musíte mu prostě říct přesně co a kam má nainstalovat.
Ja to druhe CD s 500MB binarek mel. Ale ten bootloader nebyl ani na nem, coz bylo to, co me rozhorcilo.Dobra, beru zpet :) Nicmene cela zalezitost dopadla spatne zrejme kvuli ruznym informacnim sumum a jelikoz Gentoo neni komercni distro, tak je treba k nemu pristupovat jako ke vsemu, co davaji dohromady v podstate dobrovolnici: nikdo vam nemuze garantovat, ze vsechny informace budou okamzite up-to-date, jako treba handbook zvlaste v zatim mensinovem zanru amd64. Ale nemyslim, ze byste tohle psal nekam jako objektivni posouzeni distribuce, takze ... zase dobry :)
Dale se dovoluji ohradit proti narceni z me lenivosti.
Tiskni
Sdílej: