Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ja to druhe CD s 500MB binarek mel. Ale ten bootloader nebyl ani na nem, coz bylo to, co me rozhorcilo.Ale byl, on tam totiz je grub, nikoliv grub-static, o kterem odstatne v handbooku nevidim ani slovo, dokonce je k tomu bug, kde si nekdo stezuje, ze o grub-static neni v handbooku ani slovo. Podle ktereho handbooku to teda bylo?
find <mountpoint> -iname "*grub*"a nenaslo to nic. Je tam nejak ukryty?
Osobne moc nechapu, proc instalovat ze stareho CD, kdyz mam k dispozici pripojeni k Internetu a stejne vzapeti po instalaci budu muset stahovat a znova kompilovat aktualni verze balicku.No prave ze pripojeni nemam nijak zvlast rychle a ja chtel mit rychle opet funkcni system, kdyz uz neslo kompilovat v chrootu.
Ono i ten handbook je lepsi cist pres lynx z druhe konzole a netisknout si stare verze do zasoby.Ja ho tiskl jen kvuli tomu, abych si ho moh cist v posteli. A nase lesy setrim - normalne nic netisknu a handbook jsem si vyrobil ve formatu ctyri stranky na jeden list A4.![]()
Jinak se obavam, ze za to, ze pocitac nasledne nenabootoval, muze taky ta epizoda s grubem.Nevylucuji to. Ale to uz ted nezjistim. Mam ale pocit, ze presna hlaska byla, ze se mu nepodarilo namountovat obsah initrd, tedy ten docasny root. initrd se ale jinak pri bootu urcite natahnul.
Jinak se obavam, ze za to, ze pocitac nasledne nenabootoval, muze taky ta epizoda s grubem.
Nevylucuji to. Ale to uz ted nezjistim. Mam ale pocit, ze presna hlaska byla, ze se mu nepodarilo namountovat obsah initrd, tedy ten docasny root. initrd se ale jinak pri bootu urcite natahnul.Obávám se, že to ale není problém Gentoo, ale špatného nastavení Grubu. Vypovídaly by o tom i problémy s /etc/mtab, protože Grub jde nainstalovat i z DOSu nebo ze sítě, a nějaký soubor /etc/mtab tedy rozhodně nepotřebuje. Akorát pokud máte "standardní" nastavení, napíšete setup a quit, a Grub parametry "uhodne", pokud máte takové nastavení, kde se mu parametry uhodnout nepodaří, musíte mu prostě říct přesně co a kam má nainstalovat.
Ja to druhe CD s 500MB binarek mel. Ale ten bootloader nebyl ani na nem, coz bylo to, co me rozhorcilo.Dobra, beru zpet :) Nicmene cela zalezitost dopadla spatne zrejme kvuli ruznym informacnim sumum a jelikoz Gentoo neni komercni distro, tak je treba k nemu pristupovat jako ke vsemu, co davaji dohromady v podstate dobrovolnici: nikdo vam nemuze garantovat, ze vsechny informace budou okamzite up-to-date, jako treba handbook zvlaste v zatim mensinovem zanru amd64. Ale nemyslim, ze byste tohle psal nekam jako objektivni posouzeni distribuce, takze ... zase dobry :)
Dale se dovoluji ohradit proti narceni z me lenivosti.
Tiskni
Sdílej: