Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nikoli, dementi vymýšleli pouze ty configure skripty, které místo aby k detekci knihoven používaly linker, jak velí zdravý rozum (koneckonců je to linker, kdo je bude potřebovat), a jak je autoconf navržen, hledají knihovny natvrdo v /lib. Abychom byli adresní, tak se jedná o např. o PHP (4.3 i 5.0). Apache 2.0 pro změnu hledá i v lib64, ale pokud jsou nainstalované obě verze (což většinou jsou), pokouší se linkovat natvrdo proti té 32-bitové... Slušně napsané configure skripty ale fungují bez problémů.
Jinak bych k problémům přidal 64-bitový Firefox, se kterým celkem pochopitelně nefunguje 32-bitový flash plugin (a jiný neexistuje). Ale to je v podstatě totéž, co u mplayeru.
Jinak bych k problémům přidal 64-bitový Firefox, se kterým celkem pochopitelně nefunguje 32-bitový flash plugin (a jiný neexistuje). Ale to je v podstatě totéž, co u mplayeru.Když už to stoletý vlákno někdo vytáhl: to už dnes není pravda, viz gnash homepage. Ale nevím jak funguje, posledně když jsem ho zkoušel v 64-bit Konqueroru, byla to bída.
Takové jednoduché číslo má nulovou vypovídací hodnotu. Mezi jednotlivými aplikacemi jsou obrovské rozdíly podle toho, co vlastně dělají. Tam, kde pracujete s 64-bitovými daty, je rozdíl značný, kde ne, může být jen nepatrný, občas dokonce může být 64-bitový build i o pár procent pomalejší (zřejmě ne úplně doladěné optimalizace). V každém případě není rozdíl tak výrazný, jako při přechodu z 16-bitových procesorů na 32-bitové, protože zatímco s 32-bitovými daty pracuje prakticky každý program, 64-bitová tak často potřebná nejsou.
Je to přibližně rok, co uplynula polovina té doby... Ale hlavně mi uniká důvod, proč by time_t
nemohl být 64-bitový i na 32-bitových platformách. Daleko větší problém bude IMHO s datovými formáty, které timestamp ukládají natvrdo jako 32-bitovou hodnotu. A to bude problém i na 64-bitových platformách...
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 6 model : 8 model name : AMD Athlon(tm) XP 1700+ stepping : 0 cpu MHz : 1460.712 cache size : 256 KBA budu to překopávat na 64bitů AMD Athlon A64 3500+ 64-bit Orleans (MB, RAM, CPU je objednané má přijít zítra) Mám FC5 a samozřejmě vemu jenom HD a přehodím je na nový MB a teoreticky by to mělo chodit. A teď k problému dají se normálně instalovat 64bit programy (že bych doinstaloval 64bit knihovny z 64b FC5) prostě že nové věci bych měl 64b nebo dá se to upgradovat pomocí yumu na 64b - má s tím někdo skušenosti ?
[petr@soban /proc]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 2200.000 cache size : 512 KBA s FC5 s balíčky pro i386 a kernelem i686 vše běží OK zatím. MB: ASUS M2NPV-VM Pouze jsem musel přehodit ovladače pro zvukovku a síťovku.
Tiskni
Sdílej: