Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nikoli, dementi vymýšleli pouze ty configure skripty, které místo aby k detekci knihoven používaly linker, jak velí zdravý rozum (koneckonců je to linker, kdo je bude potřebovat), a jak je autoconf navržen, hledají knihovny natvrdo v /lib. Abychom byli adresní, tak se jedná o např. o PHP (4.3 i 5.0). Apache 2.0 pro změnu hledá i v lib64, ale pokud jsou nainstalované obě verze (což většinou jsou), pokouší se linkovat natvrdo proti té 32-bitové... Slušně napsané configure skripty ale fungují bez problémů.
Jinak bych k problémům přidal 64-bitový Firefox, se kterým celkem pochopitelně nefunguje 32-bitový flash plugin (a jiný neexistuje). Ale to je v podstatě totéž, co u mplayeru.
Jinak bych k problémům přidal 64-bitový Firefox, se kterým celkem pochopitelně nefunguje 32-bitový flash plugin (a jiný neexistuje). Ale to je v podstatě totéž, co u mplayeru.Když už to stoletý vlákno někdo vytáhl: to už dnes není pravda, viz gnash homepage. Ale nevím jak funguje, posledně když jsem ho zkoušel v 64-bit Konqueroru, byla to bída.
Takové jednoduché číslo má nulovou vypovídací hodnotu. Mezi jednotlivými aplikacemi jsou obrovské rozdíly podle toho, co vlastně dělají. Tam, kde pracujete s 64-bitovými daty, je rozdíl značný, kde ne, může být jen nepatrný, občas dokonce může být 64-bitový build i o pár procent pomalejší (zřejmě ne úplně doladěné optimalizace). V každém případě není rozdíl tak výrazný, jako při přechodu z 16-bitových procesorů na 32-bitové, protože zatímco s 32-bitovými daty pracuje prakticky každý program, 64-bitová tak často potřebná nejsou.
Je to přibližně rok, co uplynula polovina té doby... Ale hlavně mi uniká důvod, proč by time_t
nemohl být 64-bitový i na 32-bitových platformách. Daleko větší problém bude IMHO s datovými formáty, které timestamp ukládají natvrdo jako 32-bitovou hodnotu. A to bude problém i na 64-bitových platformách...
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 6 model : 8 model name : AMD Athlon(tm) XP 1700+ stepping : 0 cpu MHz : 1460.712 cache size : 256 KBA budu to překopávat na 64bitů AMD Athlon A64 3500+ 64-bit Orleans (MB, RAM, CPU je objednané má přijít zítra) Mám FC5 a samozřejmě vemu jenom HD a přehodím je na nový MB a teoreticky by to mělo chodit. A teď k problému dají se normálně instalovat 64bit programy (že bych doinstaloval 64bit knihovny z 64b FC5) prostě že nové věci bych měl 64b nebo dá se to upgradovat pomocí yumu na 64b - má s tím někdo skušenosti ?
[petr@soban /proc]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 2200.000 cache size : 512 KBA s FC5 s balíčky pro i386 a kernelem i686 vše běží OK zatím. MB: ASUS M2NPV-VM Pouze jsem musel přehodit ovladače pro zvukovku a síťovku.
Tiskni
Sdílej: