Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Nikoli, dementi vymýšleli pouze ty configure skripty, které místo aby k detekci knihoven používaly linker, jak velí zdravý rozum (koneckonců je to linker, kdo je bude potřebovat), a jak je autoconf navržen, hledají knihovny natvrdo v /lib. Abychom byli adresní, tak se jedná o např. o PHP (4.3 i 5.0). Apache 2.0 pro změnu hledá i v lib64, ale pokud jsou nainstalované obě verze (což většinou jsou), pokouší se linkovat natvrdo proti té 32-bitové... Slušně napsané configure skripty ale fungují bez problémů.
Jinak bych k problémům přidal 64-bitový Firefox, se kterým celkem pochopitelně nefunguje 32-bitový flash plugin (a jiný neexistuje). Ale to je v podstatě totéž, co u mplayeru.
Jinak bych k problémům přidal 64-bitový Firefox, se kterým celkem pochopitelně nefunguje 32-bitový flash plugin (a jiný neexistuje). Ale to je v podstatě totéž, co u mplayeru.Když už to stoletý vlákno někdo vytáhl: to už dnes není pravda, viz gnash homepage. Ale nevím jak funguje, posledně když jsem ho zkoušel v 64-bit Konqueroru, byla to bída.
Takové jednoduché číslo má nulovou vypovídací hodnotu. Mezi jednotlivými aplikacemi jsou obrovské rozdíly podle toho, co vlastně dělají. Tam, kde pracujete s 64-bitovými daty, je rozdíl značný, kde ne, může být jen nepatrný, občas dokonce může být 64-bitový build i o pár procent pomalejší (zřejmě ne úplně doladěné optimalizace). V každém případě není rozdíl tak výrazný, jako při přechodu z 16-bitových procesorů na 32-bitové, protože zatímco s 32-bitovými daty pracuje prakticky každý program, 64-bitová tak často potřebná nejsou.
Je to přibližně rok, co uplynula polovina té doby... Ale hlavně mi uniká důvod, proč by time_t
nemohl být 64-bitový i na 32-bitových platformách. Daleko větší problém bude IMHO s datovými formáty, které timestamp ukládají natvrdo jako 32-bitovou hodnotu. A to bude problém i na 64-bitových platformách...
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 6 model : 8 model name : AMD Athlon(tm) XP 1700+ stepping : 0 cpu MHz : 1460.712 cache size : 256 KBA budu to překopávat na 64bitů AMD Athlon A64 3500+ 64-bit Orleans (MB, RAM, CPU je objednané má přijít zítra) Mám FC5 a samozřejmě vemu jenom HD a přehodím je na nový MB a teoreticky by to mělo chodit. A teď k problému dají se normálně instalovat 64bit programy (že bych doinstaloval 64bit knihovny z 64b FC5) prostě že nové věci bych měl 64b nebo dá se to upgradovat pomocí yumu na 64b - má s tím někdo skušenosti ?
[petr@soban /proc]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 2200.000 cache size : 512 KBA s FC5 s balíčky pro i386 a kernelem i686 vše běží OK zatím. MB: ASUS M2NPV-VM Pouze jsem musel přehodit ovladače pro zvukovku a síťovku.
Tiskni
Sdílej: