abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 23:44 | Nová verze

  Google Chrome 127 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 127.0.6533.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 24 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 14:11 | IT novinky

  Vyšlo nové vydání knihy Mastering Emacs. Jedná se o aktualizaci pro Emacs 29. Knihu lze nyní koupit ve slevě, akce trvá do čtvrtka 25. července ráno.

  klifacek | Komentářů: 1
  včera 14:00 | Nová verze

  Nástroje wpa_supplicant (Wikipedie) a související hostapd (Wikipedie) byly vydány v nové verzi 2.11.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 04:00 | Nová verze

  Byla vydána nová major verze 1.10.0 rychlého bezeztrátového kompresního algoritmu LZ4 (Wikipedie). Hlavní novinkou je podpora vícevláknového zpracování (multithreading).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 00:33 | Zajímavý software

  Byl představen Stremio OS pro Raspberry Pi 5 a 4, tj. operační systém postavený nad LineageOS 21 s multimediálním centrem Stremio. Stremio lze instalovat také z Flathubu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  22.7. 16:33 | Nová verze

  Po půl roce od vydání verze 2.39 byla vydána nová verze 2.40 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání a v souboru NEWS. Opraveno bylo 5 zranitelností (CVE).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  22.7. 15:33 | Pozvánky

  GNU Tools Cauldron 2024 proběhne v Praze na Univerzitě Karlově od 14. do 16. září 2024.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  21.7. 05:00 | Nová verze

  OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.07. S KDE Plasma 6 a spiny LXQt (2.0.0 Qt6) a GNOME (46.3). Vydáno bylo také ROME Plasma6 Wayland ISO. Vývojáři ale nepovažují Wayland za dostatečně vyspělý, aby mohl nahradit X11 pro většinu uživatelů. Linux byl povýšen na verzi 6.10. Přeložen je Clangem.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 16
  21.7. 01:00 | Komunita

  Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  19.7. 10:49 | IT novinky

  Světem se valí vlna BSOD počítačů s operačním systémem Windows v kombinaci s bezpečnostním agentem CrowdStrike. Částečně jsou ochromeny letiště, banky, burzy, Microsoft Cloud apod. Zatím je znám jen workaround v podobě nabootování do recovery režimu a smazání jednoho souboru.

  karkar | Komentářů: 159
  Rozcestník

  GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze

  27.2.2009 16:38 | Přečteno: 6575× | všechno možny | Výběrový blog | poslední úprava: 24.3.2009 09:53

  Minulý týden jsem si pořídil svůj druhý GPS přijímač, EVOLVE routeTraxx. EVOLVE je česká firma, která se pouze zabývá dovozem a rebrandingem různé elektroniky a i kvůli tomu se o tomto kousku hardware nedá na internetu příliš mnoho najít a pokud ano, jsou to často informace mylné. Proto jsem se rozhodl touto formou poreferovat o vypátraných obecných informacích i o použití pod linuxem.

  Off topic - můj první přijímač

  Můj první přijímač jsem koupil za směšnou cenu od svého kolegy. Je ve formě CF karty a má nešťastnou vlastnost, že není plně hardwareový, ale velká část funkcionality je implementována až v ovladači, který je pouze pro Windows a Windows CE. Nakonec jsem jej prakticky nepoužíval, protože jsem k mému starému (původně linuxovému) iPAQu H3660 nesehnal žádný rozumný GPS software a (a to především) častý reset zařízení znamenal nové načítání almanachu a tedy dlouhé čekání na "fix".
  Teď již ale k EVOLVE routeTraxx.

  Proč?

  Když jsem si vybíral nový GPS přijímač, měl jsem jasno v tom, že by to měl být nějaký levný kousek (abych se o něj nemusel bát) s Bluetooth připojením. Při hledání jsem narazil i na EVOLVE routeTraxx, který jako jediný nabízel i automatický záznam trasy. Prakticky to znamená to, že pokud člověk z nějakého důvodu nepotřebuje přímo sledovat aktuální údaje o poloze, tak jej pouze zapne, hodí do kapsy a až dodatečně se může podívat, kudy se vlastně pohyboval.

  Původní výrobce

  Původního výrobce jsem nevypátral, ale již při prvním zapnutí byla v paměti uložena krátká trasa po nějaké budově v jednom městě na Taiwanu. Taiwanský výrobce zřejmě dodává výrobek více firmám, protože prakticky totožný výrobek lze pořídit i jako NaviLock BT-413 (mimochodem cena v právě probíhající soutěži "Jdi se bodnout a vyhraj!").

  Mechanické provedení a ovládácí prvky

  Mechanické provedení není dokonalé, ale v zásadě mi zatím vadí pouze jediná věc. MiniUSB konektor je příliš těsný. Pro připojení je potřeba opravdu značná síla, pro odpojení snad ještě větší. Protože předpokládám, že MiniUSB konektor je uvnitř přímo připájen k plošnému spoji, tak myslím, že časté připojování a odpojování může vést až k utržení konektoru. Zkoušel jsem více různých kabelů (včetně originálního) a je to stále stejné. Jen nabíjecí kabel do auta je o něco volnější.
  Kromě MiniUSB konektoru jsou z boku přijímače posuvný vypínač a shora tlačítko pro "tagování" (viz níže) a čtyři LED diody. Jejich význam je:

  Speciality používání

  Po zapnutí přijímače je tři minuty zapnutý i Bluetooth a po tu dobu je možné s ním navázat spojení. Poté se sám vypne. Pokud je potřeba spojení navázat znovu, je třeba přijímač vypnout a znovu zapnout. Toto vypnutí a znovuzapnutí nezakládá nový záznam trasy, trasa je plynule napojena.
  Nepříjemnou vlastností je usínání Bluetooth spojení po několika málo minutách pasivního čtení NMEA řetězců (zaregistroval jsem to pouze v případě mobilních J2ME aplikací). Zřejmě je to vlastnost novějších přijímačů (snaha o úsporu energie?) a pokud s tímto chováním nějaká aplikace nepočítá, dochází k opakovanému přerušování Bluetooth spojení a nutnosti vypnutí a znovuzapnutí přijímače.
  "Tagovací" tlačítko slouží k označování bodů na trase. Po následném downloadu trasy do počítače jsou pak kromě trasy samotné vidět i jednotlivé "označkované" body. Jako typické využití je zamýšleno spárování těchto bodů s EXIF informacemi z digitálního fotoaparátu (pak víte, kde přesně jste danou fotku vyfotili).

  Co je uvnitř?

  Ne, přijímač jsem neotvíral, ale i tak se mi podařilo leccos zjistit. Srdcem je čip Venus Skytraq 5, (přesněji Venus 521), který umožňuje příjem až 44 kanálů (oba tyto údaje jsou často na internetu uváděny špatně). Přímo součástí čipu je pamět pro zaznamenávání trasy. Podle mých výpočtů má paměť velikost 1MB (tedy 8Mb, nikoliv občas uváděných 8MB). Můj výpočet vychází z oficiálního údaje, že je do ní možno uložit 100000 bodů, přičemž z komunikačního protokolu je zřejmé, že bod typicky zabírá 8 bajtů.
  K USB je čip připojen přes převodník Prolific PL-2303 (uživateli linuxu kdysi zatracovaný), k Bluetooth bližší informace nemám.
  Použití USB a Bluetooth je rovnocenné. Přes oba typy spojení lze číst NMEA řetězce i pracovat s pamětí přijímače. Jen pozor, USB sériový port přijímače je standardně nastaven na pro GPS nestandardní rychlost 9600 b/s.
  Dodám, že pro práci s pamětí se používá proprietární "SkyTraq binary" protokol, jehož specifikace je naštěstí do jisté míry dostupná.

  Možnosti konfigurace logování

  Externí aplikací se dá do jisté míry ovlivnit chování při logování. Konkrétně se dají ovlivnit hodnoty času, změny vzdálenosti a rychlosti pohybu, kdy dochází k zalogování pozice. Jiné nastavení je vhodné pro jízdu autem, jiné pro jízdu na kole, jiné pro pěší turistiku.
  Rovněž se dá nastavit chování přijímače při zaplnění paměti - zda se má logování zastavit nebo začít přepisovat. Logování se také dá úplně vypnout.

  Dodávaný software

  K přijímači je dodáván instalační balík Windows aplikace "GPS Photo Tagger" společnosti iTravel Tech Inc. s přibaleným ovladačem již zmíněného převodníku Prolific PL-2303 (což může být problém pro uživatele Windows Vista). Aplikace slouží ke stahování tras z přijímače, k párování "otagovaných" bodů s fotografiemi a konfiguraci přijímače. Program samotný sice vcelku funguje, ale je to jedna velká hrůza.
  První, co vás trkne, je naprosto příšerný pokus o českou lokalizaci - hotentot je slabé slovo.
  Druhým negativem je, že v nastavení komunikace s GPS přijímačem nefunguje volba, aby aplikace sama vyhledala, na kterém portu je přijímač připojen. Nenajde nikdy nic. Pokud nastavíte konkrétní port, vše funguje až do okamžiku, kdy modul připojíte na port jiný (třeba místo USB použijete Bluetooth). Pak už není možné se do konfigurace vůbec dostat a je nutný zásah v registru.
  Třetí negativum souvisí s použitím Google Maps. Několikrát se mi stalo, že aplikace opakovaně hlásila chybu v JavaScriptu Google Maps a pro obnovení funkčnosti bylo třeba ji shodit Task Managerem a znovu spustit.
  Párovat v něm fotky jsem se nepokoušel a ani to dělat nebudu.
  Aplikace sama umí trasy exportovat ve formátech GPX, NMEA, KML, KMZ a CSV (hrdě označováno Excel :-) ) a přímý export fotek na 'flick' a 'locr' (proboha, co to je).
  Mimochodem, program bez mého vědomí zřejmě provedl registraci přes internet, takže když jsem jej později instaloval do svého UMPC, zobrazil varování, že už byl jednou instalován.

  Linux

  Základní použití přijímače pod linuxem je bezproblémové. Při spojení přes USB i Bluetooth s ním bez problému komunikuje démon gpsd a od toho se odvíjí i podpora mnoha dalších aplikací.
  Horší už je, pokud je potřeba pracovat s pamětí přijímače (a tedy i přijímač konfigurovat). Naštěstí nejsem první, kdo na tento problém narazil a na stránkách Linux software for SkyTraq GPS data logger lze najít dostupnou dokumentaci, jednoduchý program pro práci s pamětí přijímače (nastavování konfigurace, stahování dat a mazání) a informace o pluginu pro gpsbabel. Program jsem zatím zkoušel krátce a zřejmě zatím nepodporuje stahování "otagovaných" bodů (hodlám kontaktovat autora).

  Java 2 ME

  Protože člověku často nestačí pouhé logování a současně sebou nechce tahat nějaké větší zařízení, pátral jsem pro aplikacích, které by běžely na mé jednoduché firemní Nokii 3109c. Jako pro mé účely použitelné se nakonec ukázaly dvě. TrekBuddy českého autora a MapNav z ruska. Více funkcí sice nabízí MapNav, jedině TrekBuddy však umí udržovat Bluetooth spojení stále živé (nedochází k usínání a odpojování Bluetooth).

  Rychlost a přesnost

  Protože se považuji v oblasti navigace za nováčka, nedokážu posoudit, nakolik je zařízení dobré v tom hlavním - v přesnosti a rychlosti reakce. V různých diskusích na použitý čip velmi často pějí chválu s jedinou výjimkou - geocaching. Údajně se při hledání cache chová jako "zpožděný".
  Já osobně jsem někdy překvapen, jak je "fix" rychlý, jindy se naopak divím, proč to tak dlouho trvá. Pokud už se přijímač "chytne", tak v pohodě funguje i v kapse od kalhot (i při řízení auta) a do jisté míry se s ním dá i pohybovat uvnitř menších budov.

  Dodatky po vydání zápisku

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  27.2.2009 20:08 algo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze

  Dobry den,

  Jaky mate v kernelu driver ? Jak se vam Evolve pres USB prihlasi ?

  dik

  algo

  Jiří Svoboda avatar 27.2.2009 21:33 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  Myslel jsem, že je to z popisu zřejmé. Natáhnou se moduly usbserial a pl2303. Přijímač je pak dostupný na /dev/ttyUSB0 (z něj přímo lezou NMEA řetězce).
  kyknos avatar 28.2.2009 12:07 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  ma statckou navigaci? (nevim, co si predstavit pod "zpozdeny")
  So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
  Jiří Svoboda avatar 2.3.2009 08:42 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  Záměrně jsem se nechtěl pouštět do podrobností ohledně funkčnosti samotné navigace, protože to není věc, ve které se považuji za odborníka (je mi houby platné, že vím, jak přesně GPS funguje, když nevím, jak se chovají jiné přijímače).

  Za statickou navigaci se obecně považuje vlastnost (vesměs samotného čipu), která filtruje data, která z nějakého důvodu považuje za nepřesná. Typickým důsledkem je to, že při pomalém pohybu (tedy chůzi) reaguje se zpožděním. To může vadit právě například při geocachingu, naopak je to výhodou v prakticky všech ostatních případech.

  Pokud je mi známo, tak všechny přijímače mají statickou navigaci jako výchozí, takže předpokládám, že to platí i pro tento přijímač. V závislosti na použitém čipu může být různě obtížné tuto vlastnost vypnout. Já po této možnosti zatím nepátral. Až bude čas, přečtu si specifikaci "SkyTraq binary" protokolu, třeba na něco narazím.

  Jinak, ve specifikaci čipu je možnost přepnout zasílání NMEA řetězců z 1Hz na 5Hz, to by také mohlo být zajímavé.

  kyknos avatar 2.3.2009 15:38 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  Pokud je mi známo, tak všechny přijímače mají statickou navigaci jako výchozí
  vsechny rozhodne ne - ja mam tri ruzne navigace, ale staticka neni zadna (ani ve vychozim nastaveni)

  staticka navigace se casto (nebo vzdy?) chova tak, ze ignoruje male rychlosti - pri pomale chuzi neaktualizuje polohu. nejen pro geocaching, ale pesi pohyb v terenu obecne, ciste zlo
  So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
  Jiří Svoboda avatar 2.3.2009 08:53 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  Přílohy:
  Ještě pár screenshotů (z toho zmiňovaného Windows programu).

  První dva jsou z pohybu uvnitř budov (taneční pro pokročilé a nákup v supermarketu), podle toho to vypadá. Třetí je z víkendového lyžování.

  Ve všech případech je nastaveno logování tuším po 3 sekundách bez další závislosti na poloze nebo rychlosti.
  2.3.2009 21:55 Tomas
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze

  Ake sa da nastavit najrychlejsie logovani prosim Vas?

  Jiří Svoboda avatar 2.3.2009 22:14 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  Tohle jsem sice nezkoušel, ale vzhledem k tomu, ze hodnota se zadává v celých sekundách, tak mám za to, že je to jedna sekunda. Méně už by byla jen nula a to je blbost. :-)
  22.3.2009 12:09 Jirka
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze

  Ahoj u tohoto zařízení jsem zatím zmatený z jeho chování  při opětovném vypínání a zapínání. Předpokládal jsem, že po každém zapnutí se zalozí nový track. Ale vůbec se to tak nechová. Jel jsem autem na vílet. Cestou jsem měl zapnuto.Na místě jsem přijímač vypnul abych oddělil samotnou cestu od pěší části. Během dne jsem ještě několikrát cíleně vypnul a zapnul a to i třeba s hodinovou prodlevou. Samostatně zapnuto jsem měl i po cestě autem domů. Výsledkem jsou pouze dva tracky !?? Jeden včetně cesty tam a několika pěších částí. Druhý zbytek pěší + auto zpět. V čase rozdělení jsem vůbec nenašel závislost proč zrovna tam..? Todle mě teda uplně dostalo :-( Výsledná data jsou sice velice přesná ale v tomto složení jen těžko použitelná.. Můžete poradit jaké s tím máte zkušenost..  děkuji Jirka

  Jiří Svoboda avatar 23.3.2009 07:34 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  Jak už bylo správně zodpovězeno v diskusi na czechcomputer.cz, toto není věcí modulu (ten pouze loguje), ale programu, který data v počítači zpracovává.
  19.8.2009 14:27 Igor
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze

  Přiložený program umí strasy sloučit a i rozdělit, takže si je pak můžete "naporcovat" dle vlasní potřeby.

  27.3.2009 14:00 gpsak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze

  Ctu v recenzi, ze ma navigace 100000 bodu... znamena to, ze kdybych nastavil napriklad ukladani kazde tri minuty, tak se navigace zaplni po 5tis hodinach pouzivani? Jde mi o zarucenou moznost pouzivat nekolik dni (behem noci asi ne) navigaci bez pristupu k pocitaci a nasledne si vse stahnout.

  Proto me i zajima, zda tedy nejak nejde oddelit urcita cast vyletu.. napa mne treba stisknout dvakrat po sobe logovaci tlacitko a podle techto "dvojbodu" se potom v programu v pocitaci orientovat? diky

  27.3.2009 14:06 gpsak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze

  a jeste jedna vec - pokud pres bluetooth pripojim s mobilem (kde mam napriklad trekbuddyho), zarizeni dale nahrava data do sve pameti?

  Jiří Svoboda avatar 29.3.2009 15:19 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  1) Ano, znamená to, že při ukládání po třech minutách dojde k zaplnění logu asi za 5000 hodin. Podle popisu protokolu je hodnota dvoubajtová a mělo by tedy jít nastavil logovaní až po 65536 sekundách tj. cca 18 hodinách. Pak by k zaplnění logu došlo asi za 200 let. :-) Nicméně tohle už úplně pravda není, protože pokud je mezi jednotlivými záznamy příliš velký rozdíl, tak počet jednotlivých uložených bodů může klesnout až na asi 58000 (v opačném případě jich může být zase až kolem 131000). Koho zajímá, jak to přesně funguje, nechť si nastuduje dokumentaci a další věci získané reverzním inženýrstvím.

  2) Oddělování jednotlivých tras je záležitostí programu v PC. Takže určitě je možné si zavést nějakou konvenci, že třeba dvě zmáčknutí znamenají další trasu a na PC pak podle toho trasy ručně oddělit.

  3) Přijímač loguje i když je současně používán přes Bluetooth nebo USB (tedy včetně používání TrekBuddyho). Jediný problém může být s tím, že pokud se z nějakého důvodu rozpadne Bluetooth spojení, tak pro znovunavázání je třeba přijímač vypnout a znovu zapnout. Než se znovu fixne, tak samozřejmě neloguje. Fix by ale mohl jít zrychlit pomocí AGPS, do přijímače je možné uploadovat data na týden dopředu (zatím jsem nezkoušel).

  3.9.2009 22:24 SiNi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze

  Zdravím, všechny rozhodl jsem se koupit tuto GPS a zatím to vypadá, že běhá bezproblémů. Rád bych se zeptal jestli někdo nemáte zkušenost se stahováním logu pod Mac OS X? Přivítám jakoukoliv radu jak ten log stáhnout. Předem díky SiNi

  17.4.2011 09:50 am
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
  Ahojte, máte niekto skúsenosť s upgrade softwéru? Po dlhšom čase som si chcel stiahnuť dáta zo zariadenia a sw nejde "naštartovať". Program sa síce spustí, ale nenačíta sa mapa. Dáta z routeTraxxu sa buď nenačítajú vôbec lebo zamrzne sťahovanie dát (PŘIPOJUJI K GPS... PROHLÍŽÍM 57th PORTY) alebo ak sa stiahnu tak sú potom len ako čiary bez mapy. Máte nejaký nápad čo s tým? Vďaka vopred za radu. am@sae.sk

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.