Štítky:
Bluetooth,
geocaching,
gps,
hardware,
J2ME,
konfigurace,
Linux,
logování,
modul,
proprietární,
recenze,
software,
specifikace,
USB,
Windows
GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
27.2.2009 16:38
| Přečteno: 6591×
| všechno možny
|
| poslední úprava: 24.3.2009 09:53
Minulý týden jsem si pořídil svůj druhý GPS přijímač, EVOLVE routeTraxx. EVOLVE je česká firma, která se pouze zabývá dovozem a rebrandingem různé elektroniky a i kvůli tomu se o tomto kousku hardware nedá na internetu příliš mnoho najít a pokud ano, jsou to často informace mylné. Proto jsem se rozhodl touto formou poreferovat o vypátraných obecných informacích i o použití pod linuxem.
Off topic - můj první přijímač
Můj první přijímač jsem koupil za směšnou cenu od svého kolegy. Je ve formě CF karty a má nešťastnou vlastnost, že není plně hardwareový, ale velká část funkcionality je implementována až v ovladači, který je pouze pro Windows a Windows CE. Nakonec jsem jej prakticky nepoužíval, protože jsem k mému starému (původně linuxovému) iPAQu H3660 nesehnal žádný rozumný GPS software a (a to především) častý reset zařízení znamenal nové načítání almanachu a tedy dlouhé čekání na "fix".
Teď již ale k EVOLVE routeTraxx.
Proč?
Když jsem si vybíral nový GPS přijímač, měl jsem jasno v tom, že by to měl být nějaký levný kousek (abych se o něj nemusel bát) s Bluetooth připojením. Při hledání jsem narazil i na
EVOLVE routeTraxx, který jako jediný nabízel i automatický záznam trasy. Prakticky to znamená to, že pokud člověk z nějakého důvodu nepotřebuje přímo sledovat aktuální údaje o poloze, tak jej pouze zapne, hodí do kapsy a až dodatečně se může podívat, kudy se vlastně pohyboval.
Původní výrobce
Původního výrobce jsem nevypátral, ale již při prvním zapnutí byla v paměti uložena krátká trasa po nějaké budově v jednom městě na Taiwanu. Taiwanský výrobce zřejmě dodává výrobek více firmám, protože prakticky totožný výrobek lze pořídit i jako
NaviLock BT-413 (mimochodem cena v právě probíhající soutěži "Jdi se bodnout a vyhraj!").
Mechanické provedení a ovládácí prvky
Mechanické provedení není dokonalé, ale v zásadě mi zatím vadí pouze jediná věc. MiniUSB konektor je příliš těsný. Pro připojení je potřeba opravdu značná síla, pro odpojení snad ještě větší. Protože předpokládám, že MiniUSB konektor je uvnitř přímo připájen k plošnému spoji, tak myslím, že časté připojování a odpojování může vést až k utržení konektoru. Zkoušel jsem více různých kabelů (včetně originálního) a je to stále stejné. Jen nabíjecí kabel do auta je o něco volnější.
Kromě MiniUSB konektoru jsou z boku přijímače posuvný vypínač a shora tlačítko pro "tagování" (viz níže) a čtyři LED diody. Jejich význam je:
- oranžová (stav baterie):
nesvítí - nenabíjí se
svítí - nabíjí se
bliká - vybitý akumulátor (zatím jsem neviděl)
- modrá (Bluetooth):
nesvítí - BT vypnuto
svítí - BT zapnuto, ale neaktvní
bliká - BT zapnuto, aktivní (komunikuje se)
- zelená (GPS):
nesvítí - přijímač vypnut
svítí - přijímač nemá "fix"
bliká - normální provoz
- druhá oranžová (těsně vedle zelené):
problikne jako potvrzení stisku "tagovacího" tlačítka
Speciality používání
Po zapnutí přijímače je tři minuty zapnutý i Bluetooth a po tu dobu je možné s ním navázat spojení. Poté se sám vypne. Pokud je potřeba spojení navázat znovu, je třeba přijímač vypnout a znovu zapnout. Toto vypnutí a znovuzapnutí nezakládá nový záznam trasy, trasa je plynule napojena.
Nepříjemnou vlastností je usínání Bluetooth spojení po několika málo minutách pasivního čtení NMEA řetězců (zaregistroval jsem to pouze v případě mobilních J2ME aplikací). Zřejmě je to vlastnost novějších přijímačů (snaha o úsporu energie?) a pokud s tímto chováním nějaká aplikace nepočítá, dochází k opakovanému přerušování Bluetooth spojení a nutnosti vypnutí a znovuzapnutí přijímače.
"Tagovací" tlačítko slouží k označování bodů na trase. Po následném downloadu trasy do počítače jsou pak kromě trasy samotné vidět i jednotlivé "označkované" body. Jako typické využití je zamýšleno spárování těchto bodů s EXIF informacemi z digitálního fotoaparátu (pak víte, kde přesně jste danou fotku vyfotili).
Co je uvnitř?
Ne, přijímač jsem neotvíral, ale i tak se mi podařilo leccos zjistit. Srdcem je čip
Venus Skytraq 5, (přesněji
Venus 521), který umožňuje příjem až
44 kanálů (oba tyto údaje jsou často na internetu uváděny špatně). Přímo součástí čipu je pamět pro zaznamenávání trasy. Podle mých výpočtů
má paměť velikost 1MB (tedy 8Mb, nikoliv občas uváděných 8MB). Můj výpočet vychází z oficiálního údaje, že je do ní možno uložit 100000 bodů, přičemž z komunikačního protokolu je zřejmé, že bod typicky zabírá 8 bajtů.
K USB je čip připojen přes převodník Prolific PL-2303 (uživateli linuxu kdysi zatracovaný), k Bluetooth bližší informace nemám.
Použití USB a Bluetooth je rovnocenné. Přes oba typy spojení lze číst NMEA řetězce i pracovat s pamětí přijímače. Jen pozor, USB sériový port přijímače je standardně nastaven na pro GPS nestandardní rychlost 9600 b/s.
Dodám, že pro práci s pamětí se používá proprietární "SkyTraq binary" protokol, jehož specifikace je naštěstí do jisté míry dostupná.
Možnosti konfigurace logování
Externí aplikací se dá do jisté míry ovlivnit chování při logování. Konkrétně se dají ovlivnit hodnoty času, změny vzdálenosti a rychlosti pohybu, kdy dochází k zalogování pozice. Jiné nastavení je vhodné pro jízdu autem, jiné pro jízdu na kole, jiné pro pěší turistiku.
Rovněž se dá nastavit chování přijímače při zaplnění paměti - zda se má logování zastavit nebo začít přepisovat. Logování se také dá úplně vypnout.
Dodávaný software
K přijímači je dodáván instalační balík Windows aplikace "GPS Photo Tagger" společnosti
iTravel Tech Inc. s přibaleným ovladačem již zmíněného převodníku Prolific PL-2303 (což může být problém pro uživatele Windows Vista). Aplikace slouží ke stahování tras z přijímače, k párování "otagovaných" bodů s fotografiemi a konfiguraci přijímače. Program samotný sice vcelku funguje, ale je to jedna velká hrůza.
První, co vás trkne, je naprosto příšerný pokus o českou lokalizaci - hotentot je slabé slovo.
Druhým negativem je, že v nastavení komunikace s GPS přijímačem nefunguje volba, aby aplikace sama vyhledala, na kterém portu je přijímač připojen. Nenajde nikdy nic. Pokud nastavíte konkrétní port, vše funguje až do okamžiku, kdy modul připojíte na port jiný (třeba místo USB použijete Bluetooth). Pak už není možné se do konfigurace vůbec dostat a je nutný zásah v registru.
Třetí negativum souvisí s použitím Google Maps. Několikrát se mi stalo, že aplikace opakovaně hlásila chybu v JavaScriptu Google Maps a pro obnovení funkčnosti bylo třeba ji shodit Task Managerem a znovu spustit.
Párovat v něm fotky jsem se nepokoušel a ani to dělat nebudu.
Aplikace sama umí trasy exportovat ve formátech GPX, NMEA, KML, KMZ a CSV (hrdě označováno Excel

) a přímý export fotek na 'flick' a 'locr' (proboha, co to je).
Mimochodem, program bez mého vědomí zřejmě provedl registraci přes internet, takže když jsem jej později instaloval do svého UMPC, zobrazil varování, že už byl jednou instalován.
Linux
Základní použití přijímače pod linuxem je bezproblémové. Při spojení přes USB i Bluetooth s ním bez problému komunikuje démon
gpsd a od toho se odvíjí i podpora mnoha dalších aplikací.
Horší už je, pokud je potřeba pracovat s pamětí přijímače (a tedy i přijímač konfigurovat). Naštěstí nejsem první, kdo na tento problém narazil a na stránkách
Linux software for SkyTraq GPS data logger lze najít dostupnou dokumentaci, jednoduchý program pro práci s pamětí přijímače (nastavování konfigurace, stahování dat a mazání) a informace o pluginu pro gpsbabel. Program jsem zatím zkoušel krátce a zřejmě zatím nepodporuje stahování "otagovaných" bodů (hodlám kontaktovat autora).
Java 2 ME
Protože člověku často nestačí pouhé logování a současně sebou nechce tahat nějaké větší zařízení, pátral jsem pro aplikacích, které by běžely na mé jednoduché firemní Nokii 3109c. Jako pro mé účely použitelné se nakonec ukázaly dvě.
TrekBuddy českého autora a
MapNav z ruska. Více funkcí sice nabízí MapNav, jedině TrekBuddy však umí udržovat Bluetooth spojení stále živé (nedochází k usínání a odpojování Bluetooth).
Rychlost a přesnost
Protože se považuji v oblasti navigace za nováčka, nedokážu posoudit, nakolik je zařízení dobré v tom hlavním - v přesnosti a rychlosti reakce. V různých diskusích na použitý čip velmi často pějí chválu s jedinou výjimkou - geocaching. Údajně se při hledání cache chová jako "zpožděný".
Já osobně jsem někdy překvapen, jak je "fix" rychlý, jindy se naopak divím, proč to tak dlouho trvá. Pokud už se přijímač "chytne", tak v pohodě funguje i v kapse od kalhot (i při řízení auta) a do jisté míry se s ním dá i pohybovat uvnitř menších budov.
Dodatky po vydání zápisku
- LED diod je pět. Vedle oranžového stavu baterie je ještě červená, která svítí, pokud je baterie vybitá (svítí pak i na počátku nabíjení spolu s oranžovou).
- Přijímač trpí samovybíjením ve vypnutém stavu (a to přesto, že je vypínač "posuvný" a dalo by se tedy očekávat fyzické odpojování baterie). Možná udržuje nějaké údaje pro rychlejší start, možná za to může integrovaný převodník PL2303. Zatím nevím.
- Pokud jde o statickou navigaci, podle tohoto fóra ji použitý čip nemá (pokud je to pravda, je to pro mne skvělá zpráva).
- Linuxový software v současné verzi opravdu nemá podporu pro "tagovací" tlačítko. Bohužel, pokud toto tlačítko během pohybu použijete, budou následně stažená data chybná. Jsem v kontaktu s autorem a provedl jsem reverse engineering této části protokolu, takže se dá očekávat, že to bude doplněno/opraveno v další verzi. Pokud někdo spěchá, mohu mu poslat patch.
- Čip použitý v tomto GPS přijímači umožňuje upload AGPS dat (pro rychlejší start). Existuje software pro Windows, na software pro Linux se pracuje.
- Prohrabal jsem sklad a nakonec jsem přeci jen našel kabel, který jde zasunovat zlehka.
- Srovnáním s NaviLock BT-413 jsem mírně přestřelil, protože NaviLock vůbec nemá "tagovací" tlačítko.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
27.2.2009 20:08
algo
Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
28.2.2009 12:07
kyknos | skóre: 18
| blog:
Quid novi?
| Ranša Rosa
Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
22.3.2009 12:09
Jirka
Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
27.3.2009 14:00
gpsak
Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
3.9.2009 22:24
SiNi
Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
17.4.2011 09:50
am
Re: GPS EVOLVE routeTraxx - minirecenze
Založit nové vlákno •
Nahoru