Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
Tak to ti bohužel neodpovím. Já ty kurzy jen instaloval. Jinak stát se lektorem těch MOC kurzů není zrovna samozřejmé.
Spíš mě zarazilo jak jsou MOC kurzy koncipovány. Co jsem do nich nahlížel, tak je to většinou spousta stran jak naklikat nějakou konkrétní věc (v textovym konfiguráku by to odpovídalo dvěma řádkám). Vysvětlení toho co a hlavně proč nastavuje často chybělo. Takže například v kurzu o AD se člověk nedozví nic o koncepci, nebo o správném návrhu domény, ale zato se naučí naklikat kdejakou kravinu. Jenže pokud jste na úrovni, že víte co a proč chcete nějak nastavit, tak snad nepotřebujete kurz o tom jak to naklikat. Těžko říct jestli jsou tak koncipovány všechny kurzy.
Ted jen staci aby lektor k tomu vsemu mluvil anglicky a uz si vsechny potrebne informace jake jste kdy chteli vedet najdete na netu.
Nechci pohrdat zadnym kurzem, ale urcite se tam clovek nedozvi vic nez na specializovanych webovych serverech.
Toto se tyka kurzu z jakehokoli oboru.
Pokud tim ma byt receno, ze kursy jsou zbytecne, tak bych si dovolil nesouhlasit.
Kursy maji dve zakladni vyhody:
1. Clovek se dozvi ucelene informace, takze si muze uvedomit i souvislosti, ktere ho predtim nenapadly
2. Je cas si na miste s produktem pohrat a kdyz dojde k potizim, tak ma za zadkem zkuseneho lektora, ktery poradi nebo ukaze, kde se dela chyba (hlavne ten cas - v praci je to porad honem honem udelejte tohle a tamhleto ...)