Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pár dnů před definitivním koncem jsem zaznamenal, že se během práce sem tam zastavil a opět roztočil a snad i "zacykloval" hlavičkami (to již si po těch letech přesně nepamatuji). Mohl jsem to považovat za předzvěst konce, ale zažil jsem již různé věci a S.M.A.R.T. tvrdojíšně trval na tom, že disk je v pořádku. Nakonec se po jednom zastavení už neroztočil. Po znovuzapnutí počítače se sice roztočil, ale již se nepřihlásil a linuly se z něj nechvalné zvuky "cyklování" hlav.
Pořídil jsem tedy většího náhradníka a vadný disk jsem dal do mrazáku s tím, že se pokusím příslušnou partition pomocí 'dd' přečíst. Vymražený disk se roztočil, přihlásil a opravdu se mi podařilo přečíst prvních asi 20GB dat. Pak však disk začal opět stávkovat a již se mi ho ke spolupráci přimět nepodařilo. Zkoušel jsem další mražení, zkoušel jsem to znovu další den, vše marné.
Protože jsem měl všechna důležitá data zálohována, obnovil jsem rychle běžný provoz. I tak mi ale na mrtvém disku zůstalo pár gigabajtů "nedůležitých" dat, která jsem v předchozích šesti letech postahoval porůznu z internetu. Mrzuté...
Nastalo dilema, co s diskem. Na reklamaci jsem sice ještě měl nárok, ale nereklamoval jsem ze dvou důvodů. Nechtěl jsem dát z ruky svá data, pokud je nemůžu přepsat a také bych se definitivně zbavil možnosti nějaké pozdější záchrany. Disk tedy putoval do skříně k ostatnímu schraňovanému hardware...
Po více než šesti letech jsem při úklidu opět narazil na "pytlík" s tímto diskem. Dumal jsem, že ho vezmu do práce rozebrat a sešrotovat a možná ho i zkusím ještě připojit. Hodil jsem ho tedy v autě do "kastlíku" a zapomněl na něj. Drncal se tam určitě alespoň dva měsíce a to za různého počasí (i mrazu). Pak jsem jej zase objevil a konečně ho vzal sebou do kanceláře. Než jsem na něj vytáhnul torx, tak jsem jej připojil ke stroji, který tu mám "na pokusy". Disk se roztočil, přihlásil, partition šla přimountovat a byla plně čitelná! V daném okamžiku jsem neměl možnost data někam rychle odsypat (na eventualitu, že se rozběhne, jsem prostě nebyl připraven), takže jsem to zase povypínal (s rizikem, že příště už se rozběhnout nemusí). Další pokus následoval asi až po dvou měsících - ve volné chvilce dnes. Již připraven jsem disk opět připojil a opět byl příjemně překvapen. 'rsync' šest a více let starých dat doběhl před obědem...
Tiskni
Sdílej: