Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Pár dnů před definitivním koncem jsem zaznamenal, že se během práce sem tam zastavil a opět roztočil a snad i "zacykloval" hlavičkami (to již si po těch letech přesně nepamatuji). Mohl jsem to považovat za předzvěst konce, ale zažil jsem již různé věci a S.M.A.R.T. tvrdojíšně trval na tom, že disk je v pořádku. Nakonec se po jednom zastavení už neroztočil. Po znovuzapnutí počítače se sice roztočil, ale již se nepřihlásil a linuly se z něj nechvalné zvuky "cyklování" hlav.
Pořídil jsem tedy většího náhradníka a vadný disk jsem dal do mrazáku s tím, že se pokusím příslušnou partition pomocí 'dd' přečíst. Vymražený disk se roztočil, přihlásil a opravdu se mi podařilo přečíst prvních asi 20GB dat. Pak však disk začal opět stávkovat a již se mi ho ke spolupráci přimět nepodařilo. Zkoušel jsem další mražení, zkoušel jsem to znovu další den, vše marné.
Protože jsem měl všechna důležitá data zálohována, obnovil jsem rychle běžný provoz. I tak mi ale na mrtvém disku zůstalo pár gigabajtů "nedůležitých" dat, která jsem v předchozích šesti letech postahoval porůznu z internetu. Mrzuté...
Nastalo dilema, co s diskem. Na reklamaci jsem sice ještě měl nárok, ale nereklamoval jsem ze dvou důvodů. Nechtěl jsem dát z ruky svá data, pokud je nemůžu přepsat a také bych se definitivně zbavil možnosti nějaké pozdější záchrany. Disk tedy putoval do skříně k ostatnímu schraňovanému hardware...
Po více než šesti letech jsem při úklidu opět narazil na "pytlík" s tímto diskem. Dumal jsem, že ho vezmu do práce rozebrat a sešrotovat a možná ho i zkusím ještě připojit. Hodil jsem ho tedy v autě do "kastlíku" a zapomněl na něj. Drncal se tam určitě alespoň dva měsíce a to za různého počasí (i mrazu). Pak jsem jej zase objevil a konečně ho vzal sebou do kanceláře. Než jsem na něj vytáhnul torx, tak jsem jej připojil ke stroji, který tu mám "na pokusy". Disk se roztočil, přihlásil, partition šla přimountovat a byla plně čitelná! V daném okamžiku jsem neměl možnost data někam rychle odsypat (na eventualitu, že se rozběhne, jsem prostě nebyl připraven), takže jsem to zase povypínal (s rizikem, že příště už se rozběhnout nemusí). Další pokus následoval asi až po dvou měsících - ve volné chvilce dnes. Již připraven jsem disk opět připojil a opět byl příjemně překvapen. 'rsync' šest a více let starých dat doběhl před obědem...
Tiskni
Sdílej: