Štítky:
Bluetooth,
Debian,
distribuce,
Flash,
GNOME,
gps,
grafika,
hardware,
image,
instalace,
Intel,
jádro,
klávesnice,
komunikace,
Linux,
menu,
netbook,
ovladače,
poli,
proprietární,
přihlášení,
svoboda,
Ubuntu,
USB,
VIA,
3D
Linux na MIVVY UM400, do třetice dobrého i zlého
29.5.2009 09:08
| Přečteno: 1625×
| všechno možny
|
Dnes se potřetí (a zřejmě i naposledy) vrátím k problematice Linuxu na MIVVY UM400. Důvodem je opět "výměna distribuce", tentokrát však pouze z důvodu existence Ubuntu Netbook Remix.
Ubuntu Netbook Remix
O tom, proč jsem na MIVVY vyměnil svůj oblíbený Debian za Ubuntu jsem psal již minule. A na poli Ubuntu se mezitím objevila nová vlaštovka - Ubuntu Netbook Remix. Když jsem o něm před pár měsíci slyšel poprvé, hned jsem pátral, zda by to nebylo i něco pro mě. Všude však explicitně zmiňovali pouze podporu pro Atom a Intel chipsety, což jsem si (chybně) vyložil tak, že budou jádro i Xka ořezány o všechny ovladače, které se nemohou vyskytnout na "Intel - only" systémech a jádro bude možná zkompilováno tak, že poběží jen na Intel procesorech. Takže jsem pokusy o instalaci UNR odložil, než se situace vyjasní.
Po pár měsících vyšla finální verze UNR a dotazem v diskusi jsem zjistil, že běží i na VIA. Posléze jsem se jinde dočetl, že jde o úplně normální Ubuntu se standardním kernelem, jen s pár balíčky navíc. Mé obavy se tedy ukázaly liché a bylo rozhodnuto.
Instalace UNR
Vyrobit si instalační USB flash Ubuntu Netbook Remix pomocí pouhého překopírování image je podstatně přímočařejší, než výroba téhož pro standardní instalaci. Po bootu však přichází první nepříjemná překvapení...
Zatím každý linuxový systém jsem vždy instaloval v textovém režimu (grafický instalátor se mi z principu příčí). Zde však volba pro instalaci v textovém režimu není a nezbývá než instalovat v grafice. Budiž. Grafický instalátor však nabíhá v nějakém vysokém rozlišení, takže vidím jen levou horní čtvrtinu obrazovky (a autoscroll tradičně nefunguje). Tak takhle to nainstalovat nepůjde. Pro další pokus připojuji externí monitor. Teď už vidím všechno. Tedy až na kurzor myši. Takže nakonec instaluji grafickým instalátorem, ale ovládám jej pouze z klávesnice.
A je tam!
I nainstalovaný systém nabíhá do nesmyslně vysokého rozlišení, což už ale teď není problém upravit v 'xorg.conf' (řeším nakopírováním vyladěného konfiguráku z předchozí instalace). Po restartu Xek už vše vypadá, jak má. Ovšem jen do té doby, než se přihlásím. Avizovaný 'netbook-launcher' úplně chybí a horní lišta je tak přecpaná, že není možné do ní bez odebrání dalších věcí přidat klasické menu.
Po delším pátrání zjišťuji, že 'netbook-launcher' se nespouští, protože vyžaduje podporu 3D (lidi, jste normální!?), kterou mám ve svém 'xorg.conf' z dřívějších pokusů vypnutou. I po jejím zapnutí je však 'netbook-launcher' nepoužitelný. Je neuvěřitelně pomalý (po kliknutí na položku se na akci běžně čeká i několik sekund) a navíc má chyby ve vykreslování. Vygooglované tipy nepomáhají, takže jej nakonec úplně vypínám a do horní lišty si přidávám klasické GNOME menu.
Pozitiva z životní jistoty
Další překvapení již jsou kupodivu jen příjemná (zatím). Zdá se, že veškerý hardware tohoto mrňouse je podporován out-of-the-box. A to včetně podpory touchscreenu, který dokonce ani nepoužívá proprietární ovladač! Skvělé!
Pár souvisejících poznámek
- Až dodatečně jsem si všiml, že je možno instalovat i s grafikou v "Safe Mode". Zatím jsem to nezkoušel, ale pokud by v tomto případě grafický instalátor nabíhal v rozlišení 640x480, tak by byl asi použitelný i bez externího monitoru.
- Pozdější pokus po instalaci neupravovat 'xorg.conf', ale nastavit rozlišení v 'Preferences' je k ničemu, protože přihlašovací obrazovka logicky zůstává nedotčena (je stále vidět jen čtvrtina) a po přihlášení se místo změny rozlišení pouze zvětší pixely, takže z obrazovky vidím už jen pouhou šestnáctinu.
Pár nesouvisejících poznámek
- Mám pocit, že v každé recenzi na Ubuntu (moc jsem jich tedy nečetl) se píše, že je jednoduché během instalace vytvořit nějakou partition jako šifrovanou. U 8.10 tam jakási volba byla, ale nezafungovala dle očekávání. U 9.04 UNR tam už rovnou žádná volba nebyla. V obou případech jsem zašifrování '/home' musel řešit až dodatečně - manuálně.
- Pokud se počítači používá šifrovaná partition, je doporučeno šifrovat i swap partition. Swap se však používá i pro hibernaci. Pokoušel někdo skloubit obé dohromady? Tedy mít šifrovaný swap a hibernovat do něj? Osobně se domnívám, že to nejde...
- Zatím jsem nezkoušel systém spárovat s mým Bluetooth GPS přijímačem. Zajímalo by mne, zda vývojáři GNOME opravili nesmyslné chování zmiňované v jednom z předchozích zápisků.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
29.5.2009 12:45
Non_E | skóre: 24
| blog:
hic_sunt_leones
| Pardubice
Re: Linux na MIVVY UM400, do třetice dobrého i zlého
31.5.2009 01:30
Jezekus | skóre: 19
| blog:
jezkova_nora
Re: Linux na MIVVY UM400, do třetice dobrého i zlého
8.9.2009 08:58
vlk | skóre: 23
| blog:
u_vlka
Re: Linux na MIVVY UM400, do třetice dobrého i zlého
9.9.2009 08:59
vlk | skóre: 23
| blog:
u_vlka
Re: Linux na MIVVY UM400, do třetice dobrého i zlého
Založit nové vlákno •
Nahoru