abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    21.4. 19:11 | Komunita

    Thunderbird 128, příští major verze naplánovaná na červenec, přijde s nativní podporou Exchange napsanou v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    21.4. 04:44 | Komunita

    Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Novým vedoucím je Andreas Tille.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.4. 00:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.12.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 268 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.4. 23:55 | Pozvánky

    Poslední měsíc byl plný zajímavých akcí, o kterých Vám bastlíři z projektu MacGyver mohou povědět, protože se na ně sami vydali. Kde všude byli, ptáte se? Objevili se na Installfestu, Arduino Day, Hackaday Europe a tajném srazu bastlířů z Twitteru. A z každé akce pro vás mají zajímavé poznatky.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 1
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 669 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Bedna, svatba, Atariáda, mencoder...

    7.5.2005 20:59 | Přečteno: 1424× | všechno možny

    Kromě věcí dlouhodobě neplánovaných jsem se letos tešil na dvě pravidelné akce, hru Bedna a pravidelné setkání ataristů jménem Atariáda. Žel, neužil jsem si ani jedné. A ještě ten mencoder!

    Čtrnáct dnů před Bednou mě skolila nějaká podivná choroba a když mi až pouhý den před startem byla ukončena neschopenka, bylo mi jasné, že na celonoční putování v Bedně nemám. Nu což, alespoň udělám radost sestřenici, která prý málem brečela, když zjistila, že nehodlám jít na její svatbu. Chtěla mě a moje auto jako svatební, s panenkou. Místo panenky byly nakonec masivní kovové prsteny a historky kolem nich by vydaly na samostatný zápis do blogu (montáž, chování při akceleraci, chování při brzdění, chování při 120 km/h na silnici druhé třídy (erekce kytice) atd.). Svatba nakonec byla vcelku vydařená, ale podařilo se mi na ní slušně se nachladit (zřejmě v souvislosti s tancem s přítelkyní). Doma jsem spořeboval veškeré zásoby papírových kapesníků, kašlal jsem jak kuřák v posledním tažení, můj hlas ještě teď nikdo nepoznává a teploměr si nad tu sedmatřicítku taky ještě občas vyleze. Strávit celý den na Atariádě v tomto stavu se mi nechtělo, ale chtěl jsem se tam alespoň zajít podívat, jednak pozdravit přátele, které celý rok nevidím, jednak přinést sestříhané video z loňska.

    Na doporuční neznámého jsem si zkompiloval kernel 2.6.12rc3 a díky tomu se mi, na rozdíl od minula, podařilo konečně dvgrabem nagrabovat surové video. Sice přes raw1394, protože dv1394 je stále nefunkční, ale čert to vem... Pátek jsem v pyžamu a županu věnoval střihu a enkódování. Pro enkódování jsem se rozhodl opustit mencoder ve prospěch transcode, takže nejdřív jsem se pokusil zkompilovat aktuální libavcodec (ffmpeg) a poté transcode. To první se podařilo, druhé nikoliv. Čas tlačil a se slovy "zůstanu u mencoderu" jsem si stáhl aktuální mplayer (1.0pre7), zkompiloval ho a pustil se do střihu (kino 0.7.5).

    Aktuální verze kina mě překvapila svou stabilitou. Poprvé jsem sříhal opravdu s nějakým "větším cílem", takže jsem se v kinu leccos nového naučil. Jen by to ještě chtělo nějakou obecnou příručku ke střihu (i k točení, nevíte o něčem?). Po několika hodinách práce jsem měl 7 minut a 16 sekund videa, které alespoň částečně odpovídalo mým představám. Sice jsem například zjistil, že statický titulek je lepší než ten jedoucí zprava doleva, ale opravovat se mi to už nechtělo. Následoval export, opět do .dv. Ten finální byl asi až na pátý pokus. Z neznámých důvodů (dost možná, že PEBKAC) mi totiž například vypadla jedna scéna, nebo u jiné zmizely titulky. Jediný problém, který lze opravdu svést na kino, přiblížím podrobněji: Jednu scénu jsem otitulkoval jistým způsobem a zjistil, že to není ono. Takže jsem ji otitulkoval jinak a ten první pokus nepoužil. Při preview v Edit módu bylo vše v pořádku, ale po exportu se ve výsledném filmu objevil i ten původní pokus, navíc na jiném místě. Pomocí GUI kina s tím nešlo nic udělat a pomohla až ruční editace XML souboru s uloženým projektem.

    Z asi 2.5GB nagrabovaného materiálu jsem tedy měl sedmiminutové 1.4GB video a zbývalo ho jen překódovat do MPEG4. Zvolil jsem záměrně poměrně vysokou kvalitu a tříprůchodovoý encoding (zvuk, obraz, obraz). mencoder 1.0pre7 a lavc. Krátce po půlnoci jsem měl výsledek, měl asi 60MB a vypadal moc pěkně. Dnes nastal čas Atariády. Ráno jsem musel ještě skočit do práce (no řekněte, nezabili byste člověka, kterej nemůže spojit notebook s mobilem, protože mobil pokládá infraportem směrem OD notebooku?), pak si přetáhnul enkódované video do notebooku a chtěl se pokochat. Přehrává, ale ouha, obraz nikde. Že prý neví, jaký kodek použít. Ani manuální -vc nepomáhá... Ale proč? Mplayer přece vždycky všechno přehraje. No, uvidíme, co na to ostatní...

    Krátce po příchodu na Atariádu se na mě obrací Ctirad Feřtr, se kterým jsem předchozího večera o videu mluvil, a ptá se po něm. Vydávám DVD s veškerým materiálem a čekám, co bude. "To AVI nejde přehrát", slyším po chvíli. Běžící .dv video zahlédne Petr Svačina, ptá se na něj a po seznámení s problémy s přehrávaním zajásá: "To jsem rád, že mi to někdo potvrdil! Co jsem enkódoval mencoderem 1.0pre7 do mpeg4 pomocí lavc, nejde opravdu ničím jiným přehrát! Musím na enkódování používat předchozí verze." Co na tom, že Ctirad měl taky 1.0pre7, taky viděl prd.

    Tak to bychom měli...

    A na závěr ještě jednu perličku. Když jsem kdysi dělal první pokusy s enkódováním mencoderem, tak všechno vypadalo taky moc dobře, ale jen do okamžiku, než jsem se pokusil přehrát video ve Windows. Tam to pro změnu hlásilo, že neví, jaký kodek použít na audio. Měl by to prý řešit lavc parametr atag (najdete v man mencoder), ale zatím jsem to nezkoušel. Vygooglovat něco podrobnějšího se mi nepodařilo...

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.