Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Kromě věcí dlouhodobě neplánovaných jsem se letos tešil na dvě pravidelné akce, hru Bedna a pravidelné setkání ataristů jménem Atariáda. Žel, neužil jsem si ani jedné. A ještě ten mencoder!
Čtrnáct dnů před Bednou mě skolila nějaká podivná choroba a když mi až pouhý den před startem byla ukončena neschopenka, bylo mi jasné, že na celonoční putování v Bedně nemám. Nu což, alespoň udělám radost sestřenici, která prý málem brečela, když zjistila, že nehodlám jít na její svatbu. Chtěla mě a moje auto jako svatební, s panenkou. Místo panenky byly nakonec masivní kovové prsteny a historky kolem nich by vydaly na samostatný zápis do blogu (montáž, chování při akceleraci, chování při brzdění, chování při 120 km/h na silnici druhé třídy (erekce kytice) atd.). Svatba nakonec byla vcelku vydařená, ale podařilo se mi na ní slušně se nachladit (zřejmě v souvislosti s tancem s přítelkyní). Doma jsem spořeboval veškeré zásoby papírových kapesníků, kašlal jsem jak kuřák v posledním tažení, můj hlas ještě teď nikdo nepoznává a teploměr si nad tu sedmatřicítku taky ještě občas vyleze. Strávit celý den na Atariádě v tomto stavu se mi nechtělo, ale chtěl jsem se tam alespoň zajít podívat, jednak pozdravit přátele, které celý rok nevidím, jednak přinést sestříhané video z loňska.
Na doporuční neznámého jsem si zkompiloval kernel 2.6.12rc3 a díky tomu se mi, na rozdíl od minula, podařilo konečně dvgrabem nagrabovat surové video. Sice přes raw1394, protože dv1394 je stále nefunkční, ale čert to vem... Pátek jsem v pyžamu a županu věnoval střihu a enkódování. Pro enkódování jsem se rozhodl opustit mencoder ve prospěch transcode, takže nejdřív jsem se pokusil zkompilovat aktuální libavcodec (ffmpeg) a poté transcode. To první se podařilo, druhé nikoliv. Čas tlačil a se slovy "zůstanu u mencoderu" jsem si stáhl aktuální mplayer (1.0pre7), zkompiloval ho a pustil se do střihu (kino 0.7.5).
Aktuální verze kina mě překvapila svou stabilitou. Poprvé jsem sříhal opravdu s nějakým "větším cílem", takže jsem se v kinu leccos nového naučil. Jen by to ještě chtělo nějakou obecnou příručku ke střihu (i k točení, nevíte o něčem?). Po několika hodinách práce jsem měl 7 minut a 16 sekund videa, které alespoň částečně odpovídalo mým představám. Sice jsem například zjistil, že statický titulek je lepší než ten jedoucí zprava doleva, ale opravovat se mi to už nechtělo. Následoval export, opět do .dv. Ten finální byl asi až na pátý pokus. Z neznámých důvodů (dost možná, že PEBKAC) mi totiž například vypadla jedna scéna, nebo u jiné zmizely titulky. Jediný problém, který lze opravdu svést na kino, přiblížím podrobněji: Jednu scénu jsem otitulkoval jistým způsobem a zjistil, že to není ono. Takže jsem ji otitulkoval jinak a ten první pokus nepoužil. Při preview v Edit módu bylo vše v pořádku, ale po exportu se ve výsledném filmu objevil i ten původní pokus, navíc na jiném místě. Pomocí GUI kina s tím nešlo nic udělat a pomohla až ruční editace XML souboru s uloženým projektem.
Z asi 2.5GB nagrabovaného materiálu jsem tedy měl sedmiminutové 1.4GB video a zbývalo ho jen překódovat do MPEG4. Zvolil jsem záměrně poměrně vysokou kvalitu a tříprůchodovoý encoding (zvuk, obraz, obraz). mencoder 1.0pre7 a lavc. Krátce po půlnoci jsem měl výsledek, měl asi 60MB a vypadal moc pěkně. Dnes nastal čas Atariády. Ráno jsem musel ještě skočit do práce (no řekněte, nezabili byste člověka, kterej nemůže spojit notebook s mobilem, protože mobil pokládá infraportem směrem OD notebooku?), pak si přetáhnul enkódované video do notebooku a chtěl se pokochat. Přehrává, ale ouha, obraz nikde. Že prý neví, jaký kodek použít. Ani manuální -vc nepomáhá... Ale proč? Mplayer přece vždycky všechno přehraje. No, uvidíme, co na to ostatní...
Krátce po příchodu na Atariádu se na mě obrací Ctirad Feřtr, se kterým jsem předchozího večera o videu mluvil, a ptá se po něm. Vydávám DVD s veškerým materiálem a čekám, co bude. "To AVI nejde přehrát", slyším po chvíli. Běžící .dv video zahlédne Petr Svačina, ptá se na něj a po seznámení s problémy s přehrávaním zajásá: "To jsem rád, že mi to někdo potvrdil! Co jsem enkódoval mencoderem 1.0pre7 do mpeg4 pomocí lavc, nejde opravdu ničím jiným přehrát! Musím na enkódování používat předchozí verze." Co na tom, že Ctirad měl taky 1.0pre7, taky viděl prd.
Tak to bychom měli...
A na závěr ještě jednu perličku. Když jsem kdysi dělal první pokusy s enkódováním mencoderem, tak všechno vypadalo taky moc dobře, ale jen do okamžiku, než jsem se pokusil přehrát video ve Windows. Tam to pro změnu hlásilo, že neví, jaký kodek použít na audio. Měl by to prý řešit lavc parametr atag (najdete v man mencoder), ale zatím jsem to nezkoušel. Vygooglovat něco podrobnějšího se mi nepodařilo...
Tiskni
Sdílej: