Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nu, tak jsem po několika dnech opět zasedl k počítači i doma (v poslední době hodně svého času věnuji i jiným příjemným věcem ), nabootoval Slackware, chrootnul do pokusného základu Gentoo a znovu se podíval na komentáře k mému poslednímu záznamu v blogu (díky všem!).
Po chvilce zkoumání jsem provedl (ja _vím_, že se to tak nemá dělat, ale v téhle pokusné instalaci je mi to jedno):
USE="-X -gtk -sdl -xv -quicktime -jpeg" emerge dvgrabdvgrab jsem měl již korektně odmaskován od minule (kupodivu není žádná verze v portage označena jako stable), takže úspěšné instalaci, včetně několika minimálních závislostí, nic nebránilo.
Následoval reboot do minule zkompilovaného, zatím nevyzkoušeného, kernelu. Podle předpokladu naběhl bez problému. Připojil jsem kameru, ručně zavedl příslušné moduly, ručně vyrobil příslušné položky v '/dev/' a spustil dávno ověřené:
dvgrab --interactive --autosplit --timestamp --dv1394 /dev/dv1394 --format raw pokus-Bohužel, chová se to stále stejně. Kamera interaktivně reaguje na povely z klávesnice, ale negrabuje to... Jen log se navíc plní řádky:
klapacius dv1394: dropped a frame during receptionTakže na letošní Atariádu asi slíbené video z loňska nedovezu.
Dál se tím teď nemůžu zabývat (rád bych šel spát před půlnocí), takže jen malé shrnutí:
Takže zase zítra večer...
Tiskni
Sdílej: