Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
ahoj, prosím, je to asi mimo ale píšeš "spároval manuálně". Mohl by si mi sem pastnout posloupnost toho, co si psal do commandline aby se to spárovalo? Já umím zařízení hcitool scan najít, přes rfcomm s ním pracovat ale spárovat c cmdline se mi nikdy nepovedlo. Byl bych zavázán....
Prý by to mělo jít přes hcitool cc a pak hcitool auth, ale mě to nešlo, když jsem to zkoušel...
to pak ale vyskočí okno "kdeček" abych zadal pin. Já bych toto rád udělal uplně bez zásahu gui, nejlépe jako
hcitool auth [MAC] my_pin tedy např: hcitool auth 00:02:72:18:58:EF 1234
a na mobilu mi vyskočí zadání pinu a já zadám 1234... :( prostě bych rád nějak tenhle párovací proces rád v cmdline :)
Hledej passkey agent. Já jsem měl probléms tím, že mě nic nevyskočilo
Taky na mě nic neskáče
root@snapy:~# find / -iname "*passkey*" root@snapy:~#
Dokonce ani nikde v celém debianu dle packages.debian.org neexistuje nic podobného Vím asi na co narážíš - na tu aplikaci co dělá to "okno" se zadáním pinu :) ... ale ne a ne ji identifikovat. Dokonce ani nevím co ji volá :)
No, já to tu taky nemám. Od té doby, co předělali ty bluez konfiguráky (dřív se PIN nastavoval tam) se v tom snad nikdo nevyzná
balíček který by ve jméně měl "passkey" u mě (debian, ubuntu) neexistuje
btw - jak si to nakonec udělal s tím network managerem? :D
Já budu totéž co řešíš ty řešit tak, abych dal lidem "deb" balíček a po nainstalování aby se zobrazil wizard co vše potřebné zajistí. Je to pro linuxové notebooky pro 30 sekretářek v terénu, takže asi chápeš jak "blbuvzdorné" by to mělo být :)))
Zatím řeším základní věci... ale jsem odhodlán to udělat s vlastním gui pro všechny operátory v čr a sk :)
Tiskni
Sdílej: