Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak to ti bohužel neodpovím. Já ty kurzy jen instaloval. Jinak stát se lektorem těch MOC kurzů není zrovna samozřejmé.
Spíš mě zarazilo jak jsou MOC kurzy koncipovány. Co jsem do nich nahlížel, tak je to většinou spousta stran jak naklikat nějakou konkrétní věc (v textovym konfiguráku by to odpovídalo dvěma řádkám). Vysvětlení toho co a hlavně proč nastavuje často chybělo. Takže například v kurzu o AD se člověk nedozví nic o koncepci, nebo o správném návrhu domény, ale zato se naučí naklikat kdejakou kravinu. Jenže pokud jste na úrovni, že víte co a proč chcete nějak nastavit, tak snad nepotřebujete kurz o tom jak to naklikat. Těžko říct jestli jsou tak koncipovány všechny kurzy.
Ted jen staci aby lektor k tomu vsemu mluvil anglicky a uz si vsechny potrebne informace jake jste kdy chteli vedet najdete na netu.
Nechci pohrdat zadnym kurzem, ale urcite se tam clovek nedozvi vic nez na specializovanych webovych serverech.
Toto se tyka kurzu z jakehokoli oboru.
Pokud tim ma byt receno, ze kursy jsou zbytecne, tak bych si dovolil nesouhlasit.
Kursy maji dve zakladni vyhody:
1. Clovek se dozvi ucelene informace, takze si muze uvedomit i souvislosti, ktere ho predtim nenapadly
2. Je cas si na miste s produktem pohrat a kdyz dojde k potizim, tak ma za zadkem zkuseneho lektora, ktery poradi nebo ukaze, kde se dela chyba (hlavne ten cas - v praci je to porad honem honem udelejte tohle a tamhleto ...)
Tiskni
Sdílej: