Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
co se nemusí kompilovat
No to klidně, ale musí to mít min. kontrolu syntaxe, když už nic jako kompilaci, která obhalí i další chyby.
skvěle vystavěný hororový román na pokračování.No ty si delas srandu, ale ono to tak fakt v nekterych mistech je
Spolehnout se na nějaké to reloadování modifikovaných částí aplikace prostě nešlo.Tomcat pouzivam na vyvoj porad a s timhle jsem nikdy problem nemel. Pokud je nakonfigurovan na reload kontextu pri zmene na classpathu, vzdycky se chytne. Ze se mu po case preplni prostor pro tridy, ktere neschramstne GC (PermGen space), to uz je jina... ale tusim, ze i na to je nejaky hack (myslim jeste jiny, nez pouzit Jetty
Kniha tvrdila, že pokud použiji System.out, výstup uvidím. Neříkala kde, nezdálo se mi to a dle očekávání jsem také houby viděl.Stacilo by tu aplikaci psat treba v Eclipse. Vystup byste videl v konzoli. Od toho ty IDE jsou, abyste nemusel travit cas resenim blbosti
Sláva, přeci jen to asi bude logovat, ale napřed se musí log4j nakonfigurovat, což asi taky bude stát za to....Zas tak strasne to neni
Když ve zdrojáku objektu (.java) udělám nějakou drobnou změnu a znovu jej překompiluji, Tomcat má stále někde nacacheovaný ten starý. Dle google nezbývá, než prostě kontejner restartovat. To musím vážně kvůli změně jednoho písmenka restartovat celý kontejner (tedy webserver)? Vždyť to je na hlavu padlé...Staci redeploy daneho kontextu. Restart serveru AFAIK neni nutny. Zkuste nejake vyvojove prostredi, ktere automaticky po ulozeni *.java tridu zkompiluje a nastavte si ho tak, at ji kompiluje to WEB-INF/classes a Tomcat tak, aby reloadoval kontext. Nebo pouzijte Eclipse a nemusite tohle vubec resit.
Pokud je v kódu chyba zobrazí se v prohlížeči výpis výjimky. Pokud stránku obnovím (se SHIFTem!), rázem se objeví stránka bez chyby, ovšem nějaká předchozí (někde - ne v browseru - nacacheovaná verze), ta je tam ještě několik následujících reloadů a zhruba při pátém se zase objeví chybový výpis. A tak stále dokola...Jo, jo, to dela. Nekde mu tam asi jeste visi ta stara classa bez chyby...
Pokud je pro tebe JSP a Tomcat peklo, tak by me zajimalo, co zacnes rikat na JSF, JTA, EJB3 ci RMI.Co by měl říkat. Začne používat technologie, které umožňují to samé bez té ohromné spousty nepoužitelného balastu (hint: Spring a Wicket).
Tiskni
Sdílej: