Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »První zápis do nově zřízeného blogu a hned je věnován dvěma věcem, kterými se běžně nezabývám. Konkrétně (1)hrou pod (2)Windows...
Hry totiž až na výjimky nehraji a do Windows bootuji jen kvůli hrám, tj. párkrát za rok (pokud tedy nepočítám těch asi 15 Windows serverů a 150 Windows stanic v práci). K výjimkám, hrám které občas hraji, patří letecké simulátory (více viz. můj web), autíčka a strategie typu Settlers. A ted už k tématu.
Hru 'The Settlers' (v jejich první verzi) jsem objevil jeste na počítači Amiga, kde jsem ji považoval za konečně důstojného nástupce mého oblíbeného Powermongera. Strávil jsem u ní poměrně dost času. Druhé pokračování, již na PC, kolem mě jen tak prošlo, o to více jsem se však věnoval The Settlers III a IV. Každé další pokračování přicházelo s mírně změněnými principy hry (k lepšímu) a úžasnější bitmapovou grafikou. Mňam, radost pohledět! Nyní nás jen dny dělí od vydání dalšího, pátého, pokračování s úchylným názvem 'The Settlers: Heritage of Kings'. A protože právě vyšlo nové hratelné demo (420MB download!), nedalo mi to...
Screenshoty i trailer nevypadaly špatně, měl jsem však obavu, že s výměnou šéfa týmu a přechodem na 3D grafiku už to nebudou ti praví Settlers. Nejprve jsem se neúspěšně pokusil nainstalovat hru na svého notebooka, 16MB videopaměti je holt málo... Instalace na můj dva měsíce starý desktop dopadla o poznání lépe. V naivní víře v jeho výkon jsem nastavil grafiku na maximum a začal sledovat slideshow. Ano, výkon CPU mám zřejmě dostatečný (S939 Athlon64 3200+), ale zapůjčená GeForce FX5600 256MB (díky Bobe!) dostatečný výkon neposkytuje, zvlášť pokud se grafika hry blíží úrovni Nature dema z 3D Marku. Po menší laboraci s nastavením grafiky jsem se dostal do stavu, kdy už to ani moc netrhalo.
Takže jsem se vrhnul na hraní tutoriálu. Naučil mě hýbat kamerou a vzápětí mě vyzval, ať kliknu na banner vpravo od mého hrdiny. Několik dlouhých minut jsem klikal na všechno možné a dumal, co tím myslí, až jsem nakonec objevil do země zapíchnutou vlaječku na východě, zcela mimo obrazovku. Dál už bylo hraní tutoriálu vcelku přímočaré. Nevím jak je dlouhý, já toho nechal asi po půl hodině, kdy jsem si udělal na hru první vlastní názor, který teď v bodech přednesu:
Vzhledem k tomu, že nepředpokládám, že by mě tato hra ještě nějak dál okouzlila, tak si ji, na rozdíl od předchozích svou dílů, asi nekoupím. Občasné herní choutky uspokojím dvěma levely v tomto demu a nebo lépe, vytáhnu ze skříně krabici se Settlers IV...
Tiskni
Sdílej:
Myslím si, že výše popsaná konfigurace není vůbec blbá, jen prostě už jsou ty tam doby, kdy se rutiny které vyžadovaly rychlost psaly v assembleru a šetřilo se každým bajtíkem. S tím samozřejmě taky padlo někam do temných hlubin "umění programovat" efektivně a kvalitně (alespoň u her mě to tak připadá).