Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
První zápis do nově zřízeného blogu a hned je věnován dvěma věcem, kterými se běžně nezabývám. Konkrétně (1)hrou pod (2)Windows...
Hry totiž až na výjimky nehraji a do Windows bootuji jen kvůli hrám, tj. párkrát za rok (pokud tedy nepočítám těch asi 15 Windows serverů a 150 Windows stanic v práci). K výjimkám, hrám které občas hraji, patří letecké simulátory (více viz. můj web), autíčka a strategie typu Settlers. A ted už k tématu.
Hru 'The Settlers' (v jejich první verzi) jsem objevil jeste na počítači Amiga, kde jsem ji považoval za konečně důstojného nástupce mého oblíbeného Powermongera. Strávil jsem u ní poměrně dost času. Druhé pokračování, již na PC, kolem mě jen tak prošlo, o to více jsem se však věnoval The Settlers III a IV. Každé další pokračování přicházelo s mírně změněnými principy hry (k lepšímu) a úžasnější bitmapovou grafikou. Mňam, radost pohledět! Nyní nás jen dny dělí od vydání dalšího, pátého, pokračování s úchylným názvem 'The Settlers: Heritage of Kings'. A protože právě vyšlo nové hratelné demo (420MB download!), nedalo mi to...
Screenshoty i trailer nevypadaly špatně, měl jsem však obavu, že s výměnou šéfa týmu a přechodem na 3D grafiku už to nebudou ti praví Settlers. Nejprve jsem se neúspěšně pokusil nainstalovat hru na svého notebooka, 16MB videopaměti je holt málo... Instalace na můj dva měsíce starý desktop dopadla o poznání lépe. V naivní víře v jeho výkon jsem nastavil grafiku na maximum a začal sledovat slideshow. Ano, výkon CPU mám zřejmě dostatečný (S939 Athlon64 3200+), ale zapůjčená GeForce FX5600 256MB (díky Bobe!) dostatečný výkon neposkytuje, zvlášť pokud se grafika hry blíží úrovni Nature dema z 3D Marku. Po menší laboraci s nastavením grafiky jsem se dostal do stavu, kdy už to ani moc netrhalo.
Takže jsem se vrhnul na hraní tutoriálu. Naučil mě hýbat kamerou a vzápětí mě vyzval, ať kliknu na banner vpravo od mého hrdiny. Několik dlouhých minut jsem klikal na všechno možné a dumal, co tím myslí, až jsem nakonec objevil do země zapíchnutou vlaječku na východě, zcela mimo obrazovku. Dál už bylo hraní tutoriálu vcelku přímočaré. Nevím jak je dlouhý, já toho nechal asi po půl hodině, kdy jsem si udělal na hru první vlastní názor, který teď v bodech přednesu:
Vzhledem k tomu, že nepředpokládám, že by mě tato hra ještě nějak dál okouzlila, tak si ji, na rozdíl od předchozích svou dílů, asi nekoupím. Občasné herní choutky uspokojím dvěma levely v tomto demu a nebo lépe, vytáhnu ze skříně krabici se Settlers IV...
Tiskni
Sdílej:
Myslím si, že výše popsaná konfigurace není vůbec blbá, jen prostě už jsou ty tam doby, kdy se rutiny které vyžadovaly rychlost psaly v assembleru a šetřilo se každým bajtíkem. S tím samozřejmě taky padlo někam do temných hlubin "umění programovat" efektivně a kvalitně (alespoň u her mě to tak připadá).