Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
První zápis do nově zřízeného blogu a hned je věnován dvěma věcem, kterými se běžně nezabývám. Konkrétně (1)hrou pod (2)Windows...
Hry totiž až na výjimky nehraji a do Windows bootuji jen kvůli hrám, tj. párkrát za rok (pokud tedy nepočítám těch asi 15 Windows serverů a 150 Windows stanic v práci). K výjimkám, hrám které občas hraji, patří letecké simulátory (více viz. můj web), autíčka a strategie typu Settlers. A ted už k tématu.
Hru 'The Settlers' (v jejich první verzi) jsem objevil jeste na počítači Amiga, kde jsem ji považoval za konečně důstojného nástupce mého oblíbeného Powermongera. Strávil jsem u ní poměrně dost času. Druhé pokračování, již na PC, kolem mě jen tak prošlo, o to více jsem se však věnoval The Settlers III a IV. Každé další pokračování přicházelo s mírně změněnými principy hry (k lepšímu) a úžasnější bitmapovou grafikou. Mňam, radost pohledět! Nyní nás jen dny dělí od vydání dalšího, pátého, pokračování s úchylným názvem 'The Settlers: Heritage of Kings'. A protože právě vyšlo nové hratelné demo (420MB download!), nedalo mi to...
Screenshoty i trailer nevypadaly špatně, měl jsem však obavu, že s výměnou šéfa týmu a přechodem na 3D grafiku už to nebudou ti praví Settlers. Nejprve jsem se neúspěšně pokusil nainstalovat hru na svého notebooka, 16MB videopaměti je holt málo... Instalace na můj dva měsíce starý desktop dopadla o poznání lépe. V naivní víře v jeho výkon jsem nastavil grafiku na maximum a začal sledovat slideshow. Ano, výkon CPU mám zřejmě dostatečný (S939 Athlon64 3200+), ale zapůjčená GeForce FX5600 256MB (díky Bobe!) dostatečný výkon neposkytuje, zvlášť pokud se grafika hry blíží úrovni Nature dema z 3D Marku. Po menší laboraci s nastavením grafiky jsem se dostal do stavu, kdy už to ani moc netrhalo.
Takže jsem se vrhnul na hraní tutoriálu. Naučil mě hýbat kamerou a vzápětí mě vyzval, ať kliknu na banner vpravo od mého hrdiny. Několik dlouhých minut jsem klikal na všechno možné a dumal, co tím myslí, až jsem nakonec objevil do země zapíchnutou vlaječku na východě, zcela mimo obrazovku. Dál už bylo hraní tutoriálu vcelku přímočaré. Nevím jak je dlouhý, já toho nechal asi po půl hodině, kdy jsem si udělal na hru první vlastní názor, který teď v bodech přednesu:
Vzhledem k tomu, že nepředpokládám, že by mě tato hra ještě nějak dál okouzlila, tak si ji, na rozdíl od předchozích svou dílů, asi nekoupím. Občasné herní choutky uspokojím dvěma levely v tomto demu a nebo lépe, vytáhnu ze skříně krabici se Settlers IV...
Tiskni
Sdílej:
Myslím si, že výše popsaná konfigurace není vůbec blbá, jen prostě už jsou ty tam doby, kdy se rutiny které vyžadovaly rychlost psaly v assembleru a šetřilo se každým bajtíkem. S tím samozřejmě taky padlo někam do temných hlubin "umění programovat" efektivně a kvalitně (alespoň u her mě to tak připadá).