Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 17:49
Mám tu 6GB starej disk z notebooku v USB krabici. Mám tam ReiserFS, protože občas po mě někdo chce velkej ISO soubor. Když někdo něco chce, tak předpokládám, že pro to něco udělá. Říkat, že FAT stačí, protože flashky nemají 4GB je podle mě trochu mimo. Proč se třeba vyráběj auta co jedou 200, ale na dálnici můžeš maximálně 130? Kde by jsme byly dneska, kdyby každej uvažovat jako ty?
davat ludom veci na disku s ReiserFS (alebo inym 'nestandardnym' fs)
Takže standardní je všechno co máš ty nebo jak?
A mohl bys mě poslat někam, ale nemohl by si pak počítat, že pro tebe ještě něco udělám..
Proč se třeba vyráběj auta co jedou 200, ale na dálnici můžeš maximálně 130? Kde by jsme byly dneska, kdyby každej uvažovat jako ty?Nikde. Všichni by jsme byli na sračky, kdyby každý „lítal“ 200 km/h.
Nebudeme doufám flamovat co je standardní FS, že ne? Pokud jo, tak podle mě je standardní XFS, ext3, reiser, JFS, NTFS (v tomhle pořadí)
tar c dir_name|bzip 2 >/dev/sdaJe to kompaktní, efektivní, s velice nízkou režií, každý blok se přepisuje jen jednou, a nejsou pak žádné problémy s nestandardními a nekompatibilními ovladači souborových systémů. Blbý je akorát rozbalování, bzip2 chcípne když zkouší rozbalovat smetí na konci disku- ale to se dá přežít :) Ohromnou výhodou je že člověk nemusí nikdy nic mountovat, formátovat, ani (tfuj!) partišnovat.
tar -cMf /dev/fd0 -L 1440 ...Ale to už je dávno…
split -b 4095m
, ne?
Já teda data přenáším na externím 80GB 2.5" USB2.0 disku, tam mám jednu FAT32 partici, a nikdy jsem neuvažoval o ničem jiném, protože pro to prostě není žádný důvod.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.